plik kmz jak nanieść na mapy geoportal???

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

plik kmz jak nanieść na mapy geoportal???

Postprzez pleban » Cz, 06 lis 2014 13:31

Koledzy

mam plik kmz z garmina, jak nanieść go na mapy geoportalu.
Zależy mi właśnie na tych mapach gdyż tam jest podział na działki.

dziękuję za wszelkie sugestie.
pleban
Nowy
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pn, 27 paź 2008 15:25

Re: plik kmz jak nanieść na mapy geoportal???

Postprzez meridian » Cz, 06 lis 2014 18:48

pleban napisał(a):mam plik kmz z garmina, jak nanieść go na mapy geoportalu.

Ciekawe, ale Ok, jeżeli będę miał mapę ( Twój plik kmz) to nałożę na nią mapę topograficzną, czy inną ( będzie na stałe),
jednak nie gwarantuję Ci jakości, trzeba zastosować półprzeźroczystość, co nie zawsze daje porządny efekt.
Inną sprawa to czy drogi, ścieżki, obiekty, napisy będą miały całkowitą zgodność, sądzę że nie będą zgodne
a to stworzy "bałagan" na ekranie.
Nie napisałeś jak chcesz korzystać z połączonych map, czy w odbiorniku ( jakim), czy w pececie.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: plik kmz jak nanieść na mapy geoportal???

Postprzez pleban » Cz, 06 lis 2014 20:32

Używam Google Earth, idealnie byłoby gdy google lub inny program podłożył mape katastralną z geoportalu a na wierzchniej warstwie miałbym plik kmz.
Mam tysiące punktów i muszę dopasować do nich konkretną działkę. Pracuje przeskakując z google Earth gdzie wyświetlam kmz na stronę geoportalu porównuje widoki i odpisuje nr. działek. Ale to żmudna robota
pleban
Nowy
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pn, 27 paź 2008 15:25

Re: plik kmz jak nanieść na mapy geoportal???

Postprzez meridian » Cz, 06 lis 2014 20:58

Można spróbować ustawić pólprzeźroczystość inne rozwiązanie to mapę, którą masz w pliku kmz wyświetlić np. w Ozi
(bezpośrednio z pliku kmz Ozi nie wyświetli mapy) i w tym samym Ozi dodać plik mapy katastralnej.......
wtedy zaznaczyć punkt i wydać polecenie " Find Map of Cursor", druga mapa wyświetli się dokładnie w tym samym "położeniu".
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: plik kmz jak nanieść na mapy geoportal???

Postprzez AAA222 » Cz, 06 lis 2014 22:15

pleban, najlepiej chyba byłoby zrobić mapę działek z geoportalu dla Oziego, otworzyć ją w Ozi PC i zaimportować punkty z .kml
Monterra, Becker TAHighspeed, OziExplorer, Kafelkarz 14.0.0.7
AAA222
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył(a): Pn, 27 paź 2014 18:28

Re: plik kmz jak nanieść na mapy geoportal???

Postprzez meridian » Cz, 06 lis 2014 22:18

pleban napisał(a):Pracuje przeskakując z google Earth gdzie wyświetlam kmz na stronę geoportalu porównuje widoki i odpisuje nr. działek. Ale to żmudna robota

Tak po prawdzie, to tylko brakuje Ci mapy katastralnej offline, na tle tej mapy można tworzyć "opisy"
a wyświetlić można na dowolnej mapie jak również w Google Earth.
Mógłbyś dalej opisywać punkty w Google Earth jest przecież opcja wyłączenia i włączenia mapy.
Jest też opcja ustawienia przeźroczystości nakładających się map.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: plik kmz jak nanieść na mapy geoportal???

Postprzez Zachu » Cz, 06 lis 2014 23:49

AAA222 napisał(a):najlepiej chyba byłoby zrobić mapę działek z geoportalu dla Oziego,
Po co w to Oziego mieszać? ;)
Ściągnął bym te "kafelki' i podpiął w BaseCampie. Też troszkę na okrągło. Tylko zależy co ma być w końcowym efekcie. Resztę kolega zbiera garminem i nie mam pojęcia po co kml jeszcze z tego robi.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: plik kmz jak nanieść na mapy geoportal???

Postprzez pleban » Pt, 07 lis 2014 13:56

Dzięki pomału się mi rozjaśnia.

Plik KMZ mam z Garmina i to są tylko punkty dane konkretnej pozycji na obszarze kilku miejscowości. Chciałbym je widzieć a na podkładzie mapy katastralnej z geoportalu.
pleban
Nowy
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pn, 27 paź 2008 15:25

Re: plik kmz jak nanieść na mapy geoportal???

Postprzez AAA222 » Pt, 07 lis 2014 16:47

Zachu napisał(a):... kolega zbiera garminem...
A...., to nie doczytałem. Bo ja na razie garmina nie mam (waham się i przyglądam ;)), i dla mnie mieć pliki z garmina i mieć garmina + BaseCampa, to póki co nie to samo. Pozdrawiam ;-).
Monterra, Becker TAHighspeed, OziExplorer, Kafelkarz 14.0.0.7
AAA222
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył(a): Pn, 27 paź 2014 18:28

Re: plik kmz jak nanieść na mapy geoportal???

Postprzez meridian » Pt, 07 lis 2014 18:37

pleban napisał(a):Plik KMZ mam z Garmina i to są tylko punkty dane konkretnej pozycji ....

Plik gpx z odbiornika nie musiał być przetwarzany do pliku kmz ( trochę mnie, to zmyliło myślałem, że w pliku jest mapa rastrowa)
Goodle Earth odczytuje pliki gpx. Sprawę rozwiązuje wycinek mapy katastralnej, w jakim pliku, to już zależy w jakim programie będziesz korzystał z mapy.
Można pobrany plik przetworzyć do pliku kmz i używać w Base Camp, czy w Google Earth.
Przykład takiej mapy wyświetlany w Google Eatrh z ustawioną przeźroczystością na tle mapy wyświetliłem punkty z pliku gpx.

obrazek.JPG


Przykład w programie base Camp z pliku kmz na tle mapy UMP

Base Camp.JPG


Jesteś od niedawna na forum, to napiszę, że należy kliknąć w obrazek żeby powiększyć.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: plik kmz jak nanieść na mapy geoportal???

Postprzez pleban » Wt, 11 lis 2014 19:39

Perfekcyjnie właśnie oo to chodzi tyle że nie wiem jak mapy z geoportalu importować do Google Earth?
wielkie dzięki za pomoc
pleban
Nowy
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pn, 27 paź 2008 15:25

Re: plik kmz jak nanieść na mapy geoportal???

Postprzez AAA222 » Cz, 13 lis 2014 18:24

pleban, masz garmina, czy tylko pliki z garmina ;-).
Jest pewnie z 1000 sposobów na załatwienie Twojego problemu, różnica pomiędzy nimi, to pewnie jakieś 100 % potrzebnego na to czasu, czyli średnio ±15 minut. Czy możesz te punkty wyeksportować do gpx-a ? Jeśli masz tylko plik, to konwerter bez problemu wygooglujesz. Zrób mapę warstwy ISOKdziałki z geoportalu np, Kafelkarzem (pewnie zaraz dostanę bana za kryptoreklamę), dla fasonu i orientacji możesz dodać jeszcze warstwy topo i cieniowanie. Jeśli nie masz OziExplorera, otwórz mapę JNXR-em (do tego miejsca sięga na razie moja "garminowska" wiedza ;)), i dodaj gpx z waypointami. Zapewne zaraz ktoś podrzuci jeszcze kilka innych pomysłów, które pozwolą Ci zaoszczędzić ca. 5 minut ;).
Monterra, Becker TAHighspeed, OziExplorer, Kafelkarz 14.0.0.7
AAA222
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył(a): Pn, 27 paź 2014 18:28

Re: plik kmz jak nanieść na mapy geoportal???

Postprzez meridian » Cz, 13 lis 2014 18:44

AAA222 napisał(a):Jeśli masz tylko plik, to konwerter bez problemu wygooglujesz.

Plik kmz ( z danymi)/kml wystarczy wczytać do Base camp i wysłać jako gpx.
Ozi wczytuje plik .kml więc można w Google Earth wczytany plik .kmz zapisać jako .kml.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: plik kmz jak nanieść na mapy geoportal???

Postprzez pleban » Cz, 13 lis 2014 19:25

problem leży w pobraniu z geoportalu danych katastralnych: serwer geoportal2 nie odpowiada, obejżałem na yt chyba wszystkie filmy ale to nie działa.

chcę uzyskać efekt taki jak na 1 obrazku "meridiana" tyle że mam 11 tys punktów(marki z gpsa garmina zapisane jako kmz) na obszarze całej gminy wiec jest to obszar idący w tysiącach hektarów.

jeżeli ktoś chce się z tym zmierzyć zapraszam. Tu link do pliku kmz https://www.zeta-uploader.com/341455393 - link ważny do 17/11
pleban
Nowy
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pn, 27 paź 2008 15:25

Re: plik kmz jak nanieść na mapy geoportal???

Postprzez AAA222 » Cz, 13 lis 2014 20:55

pleban, rozumiem, że chcesz sprawdzić na jakich działkach (numery) leżą Twoje punkty ?
No to w czym problem ? Podpinasz do jakiegoś GISa (ja używam darmowego QGIS-a) warstwy "Działki" i "NumeryDziałek" z WMS Geoportalu: http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/servic ... /WMSServer Możesz dla orientacji podpiąć WMS topo http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/servic ... /WMSServer albo jakąś inną, np. z granicami administracyjnymi (tu komplet: http://geoportal.gov.pl/uslugi/usluga-przegladania-wms ). Potem dodajesz warstwę wektorową ze swoimi punktami z pliku KML (KMZ, to zzipowany KML, po prostu go rozpakuj) i po sprawie. Pamiętaj tylko, że kataster z Geoportalu krajowego jest średnio aktualny, może lepiej rozejrzeć się za powiatowym. A tu Twoje punkty na katastrze ;).
Ostatnio edytowano Cz, 13 lis 2014 21:27 przez AAA222, łącznie edytowano 2 razy
Monterra, Becker TAHighspeed, OziExplorer, Kafelkarz 14.0.0.7
AAA222
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył(a): Pn, 27 paź 2014 18:28

Następna strona

Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości