Witam szanownych forumowiczów.
Jestem tu typowym nowicjuszem
, choć forum czytuję od pewnego czasu. Jako użytkownik eTrex’a 20 oczywiście żywo interesuje mnie temat kalibracji rastrów. O ile wartościowych tematów w przedmiocie sprawy jest mnóstwo, o tyle rozwiązania mojego „problemu” jeszcze nie udało mi się namierzyć. Sytuacja jest następująca... Jestem w posiadaniu pliku graficznego (nie skanu mapy, ale czystego pliku JPG o parametrach 300dpi, 7500x6905 px) obejmującego mapę drogową Polski w skali 1:700 000. Jest to promocyjna mapa wykonana przez Compass na zlecenie pewnej dużej jednostki, będąca de facto odpowiednikiem tego wydania:
http://www.compass.krakow.pl/p/polska-2 ... amochodowa (tu akurat skala jest 1:640 000, ale treść mapy identyczna). Oczywiście problem dotyczy georeferencji. Mapa nie posiada żadnych współrzędnych, godła, etc. Jedyna siatką jaka jest, to kwadraty i litery na potrzeby skorowidzu nazw miejscowości.
Posługując się Ozi Explorerem i OziMapToKMZ postąpiłem następująco:
Wyznaczyłem sobie punkty skrajne i pomocnicze (łącznie 9 punktów).
Współrzędne punktów wziąłem z UMP PcPL i Google Maps (uśredniłem wskazania).
W OZI ustawiłem Datum na WGS 84 a projekcję na Latitude/Longitude.
Po kalibracji i konwersji do KMZ (w układzie 9x9 kafelków) i wgraniu do eTrex’a mapa nie siedzi o jakieś 10 km
Podaję punkty (współrzędne i opisowe), jakie przyjąłem do kalibracji:
Niemcy, miejscowość Bansin, środek skrzyżowania drogi lokalnej z drogą L266:53.964034 N
14.132342 E
Litwa, środek ronda na skrzyżowaniu dróg A16 i 129:54.579815 N
24.169596 E
Ukraina, poniżej miejscowości Skole, środek skrzyżowania dróg M06/E471 i T1424:49.003093 N
23.465044 E
Czechy, miejscowość Kravare, środek skrzyżowania dróg 15 i 263: 50.634802 N
14.392268 E
Punkty dodatkowe (tylko teren Polski), przyjęte po pierwszej nieudanej kalibracji:
Jastrzębia Góra, środek skrzyżowania DW915 i ul. Puckiej:54.832985 N
18.299200 E
Poronin, środek trójkąta na skrzyżowaniu DK47/DW961:49.337815 N
20.002992 E
Miejscowość Zosin, środek skrzyżowania DW816/DK74:50.859412 N
24.129641 E
Słubice, środek węzła A2/DK2952.323887 N
14.617930 E
Punkt centralny, środek węzła DK91/A1 „Baruchowo”52.485698 N
19.153736 E
Informacja z OziToKmz:OziExplorer Map Data File Version 2.2
Drogi.jpg
X:\Mapy GARMIN\DROGI.jpg
1 ,Map Code,
WGS 84,WGS 84, 0.0000, 0.0000,WGS 84
Reserved 1
Reserved 2
Magnetic Variation,,,E
Map Projection,Transverse Mercator,PolyCal,No,AutoCalOnly,No,BSBUseWPX,No
Point01,xy, 171, 981,in, deg, 53, 96.4034,N, 14, 13.2342,E, grid, , , ,N
Point02,xy, 7088, 242,in, deg, 54, 57.9815,N, 24, 16.9596,E, grid, , , ,N
Point03,xy, 7010, 6853,in, deg, 49, 0.3093,N, 23, 46.5044,E, grid, , , ,N
Point04,xy, 99, 4909,in, deg, 50, 63.4802,N, 14, 39.2268,E, grid, , , ,N
Point05,xy, 3661, 2843,in, deg, 52, 48.5698,N, 19, 15.3736,E, grid, , , ,N
Point06,xy, 3082, 75,in, deg, 54, 83.2985,N, 18, 29.9200,E, grid, , , ,N
Point07,xy, 4323, 6550,in, deg, 49, 33.7815,N, 20, 0.2992,E, grid, , , ,N
Point08,xy, 7376, 4625,in, deg, 50, 85.9412,N, 24, 12.9641,E, grid, , , ,N
Point09,xy, 389, 2936,in, deg, 52, 32.3887,N, 14, 61.7930,E, grid, , , ,N
Point10,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point11,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point12,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point13,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point14,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point15,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point16,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point17,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point18,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point19,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point20,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point21,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point22,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point23,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point24,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point25,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point26,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point27,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point28,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point29,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Point30,xy, , ,in, deg, , ,N, , ,W, grid, , , ,N
Projection Setup, 0.000000000, 21.000000000, 0.999600000, 0.00, 0.00,,,,,
Map Feature = MF ; Map Comment = MC These follow if they exist
Track File = TF These follow if they exist
Moving Map Parameters = MM? These follow if they exist
MM0,Yes
MMPNUM,4
MMPXY,1,0,0
MMPXY,2,7500,0
MMPXY,3,7500,6905
MMPXY,4,0,6905
MMPLL,1, 13.951964, 55.350004
MMPLL,2, 24.901960, 55.276986
MMPLL,3, 24.227187, 49.084805
MMPLL,4, 14.705000, 49.172415
MM1B,92.577613
MOP,Map Open Position,0,0
MOPLL,Map Open Position,0.0000000,0.0000000,125
IWH,Map Image Width/Height,7500,6905
MLP,Map Last Position,54.5792589,15.9607626,75
Próbowałem też inne projekcje - UTM, Transverse Mercator.Kalibracja na wszystkie powyższe punkty niewiele pomogła, nadal błąd wskazania jest spory. Dlatego bardzo prosiłbym o porady, wskazówki bądź odesłania do pomocnych wątków, jak skalibrować coś bez odniesienia i jak wpasować georeferencję. Ponieważ często poruszam się po kraju, to współpraca mapy darmowej UMP i takiej poglądowej „drogówki” byłaby dla mnie bardzo wygodna.
Z góry dziękuję za pomoc !
Pozdrawiam, Wojtek.