Mapy pola gmapsupp do navi samochodowego i korekta pozycji.

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

Mapy pola gmapsupp do navi samochodowego i korekta pozycji.

Postprzez JanVista » Cz, 22 kwi 2021 20:53

Mam pytanie do znawców tematu. wceśniej pisałem tutaj i nie wszyscy chcieli mi udzielić dobrej odpowiedzi i jak zwykle w internecie zamiast pomocy, był hejt. Chodziło mi o mapy pól które wykupiłem w geodezji, w Starostwie i nie otwierały sie w nawigacji, niektórzy proponowali mi za nie zapłacić, bo zdobyłem je nielegalnie, Chore to.
Tylko jeden mi udzielił odpowiedniej skutecznej porady i co? a to, że post został szybko usunięty bez udzielenia wyjaśnienia. Myślę, że teraz tak nie będzie.
Przechodzę do sedna sprawy.
1. Posiadam mapy swoich pól w nawigacji Oregon 750, Sprawdzam granice, okazuje się, że w nawigacji granice sa przesunięte od graniczników okolo 2, 2,5 metry w stronę zachodnią.
Pisałem do serwisu w tej sprawie. zaproponowano mi tylko reset do ustawień fabrycznych, oraz kalibrację, ale to nic nie pomoglo.
Czy jest możliwość tego skorygowania w jakimś programie, aby nawigacja wskazywała prawidłowo. Nie żądam aby dokładnie w punkt, ale chociaż 0,5 m +-
2. Czy jest możliwość przekonwertowania tej mapy na pliki którą można by było wgrać do nawigacji samochodowej, np. Lark, czy Tom Tom.
Mapa jest w pliku gmapsupp img.
Pomoże ktoś? będę wdzięczny.
JanVista
Nowy
 
Posty: 9
Dołączył(a): N, 12 mar 2017 21:49
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Mapy pola gmapsupp do navi samochodowego i korekta pozycji.

Postprzez roro » Pt, 23 kwi 2021 9:22

JanVista napisał(a):Czy jest możliwość tego skorygowania w jakimś programie, aby nawigacja wskazywała prawidłowo.

Można skorygować linie wyznaczające obszar, ale nie w każdej mapie, co do drugiej części Twojego pytania nie mogę Ci zagwarantować.

Żeby mieć w odbiorniku zaznaczony obszar, niepotrzebna jest mapa, wszystko można zrobić w odbiorniku.

Jedno z rozwiązań:
Stań z odbiornikiem na graniczniku i zaznacz punkt ( zaznacz wszystkie graniczniki).
W odbiorniku nie ma możliwości narysowania ręcznie śladu, ale jest możliwość wyznaczenia trasy bezpośredniej.
Przejdź do opcji "Planowanie trasy" > Utwórz trasę > Wybierz 1. punkt > Punkty > wybierz punkt > Użyj > wybierz następny. 

Po zakończeniu wyznaczania trasy - Dokąd >Trasa > Jedź, następnie sprawdź, czy wyznaczona trasa pokrywa się z granicami obszaru,
sprawdzenia dokonaj kilka razy o różnych porach dnia. Możesz dokonać porównania z posiadaną mapą.
Własną trasę można zapisać jako ślad w Base Camp i korzystać w odbiorniku, po zaznaczeniu " Pokaż na mapie",
ślad będzie wyświetlany na ekranie bez dodatkowych czynności.
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: Mapy pola gmapsupp do navi samochodowego i korekta pozycji.

Postprzez JanVista » Pt, 23 kwi 2021 20:38

Dzięki za podpowiedź. Spróbowałbym tak zrobić, ale na polu znajduje tylko jeden granicznik i nie mam odniesienia do dalszej granicy, bo nie ma następnego granicznika. Są też pola które wogóle nie ma na ich granicach żadnego granicznika i nie ma odniesienia. Tylko tak mniej więcej po bruzdach między polami. Chodzi mi dokładnie, nie o wyznaczanie bardzo dokladnych granic, ale o to, że wykaszam, a raczej bijakuję trawy na swoich polach objętych uprawami środowiskowymi, które należy czyścić. Rzecz polega na tym, że w zarośniętych obszarach nie widać nawet tych bruzd, a tak na "oko" to nie widać i wjeżdżam w sąsiednie pole. I tak przejazd po polu sąsiada z bijakiem na długości 300m, 500m. zabiera mi trochę czasu i trochę paliwa na darmo, bo przy takim bijakowaniu ciągnik ciężko pracuje. Syn poradził zakupić taką nawigacje i mapy w geodezji. Miał znajomego geodetę który to wszystko zainstalował. Z początku wydawało mi się, że dobrze wskazywała te granice, ale gdy znalazłem na innych polach graniczniki, to zauważyłem, że przeważnie wskazuje z odsunięciem około 2 m. Czasem zdaje mi się się że dobrze, mierząc koło domu swoją działkę. I tu mam problem. Myślałem, że to po zamontowaniu współrzędnych nad granicznikiem idzie to skorygować w jakimś programie. Myślałem, że pomoże mi ten wspomniany geodeta, ale zmarło mu się, więc szukam pomocy tu.
JanVista
Nowy
 
Posty: 9
Dołączył(a): N, 12 mar 2017 21:49
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Mapy pola gmapsupp do navi samochodowego i korekta pozycji.

Postprzez roro » Pt, 23 kwi 2021 20:58

Prawdopodobnie mogę dokonać korekty, prawdopodobnie, bo mapa może być wykonana w formacie NT ( chociaż jest to, miej prawdopodobne) .
Inna sprawa jak miałbym dokonać korekty, "po ciemku".
Wczytaj mapę do Base Camp z karty, narysuj ślad z przesunięciem linii wyznaczającej pole według swojego uznania,
ślad zapisz w odbiorniku i sprawdź zgodność w terenie. 
roro
Bywalec
 
Posty: 906
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: Mapy pola gmapsupp do navi samochodowego i korekta pozycji.

Postprzez JanVista » Pn, 10 maja 2021 10:32

Ok, dzięki, może i dobra myśl z tym przesunięciem. Znajdę chwilę czasu to zajmę się tym . Jeśli nie potrafię tego zrobić, ponownie zwrócę się o pomoc. Dzięki.
JanVista
Nowy
 
Posty: 9
Dołączył(a): N, 12 mar 2017 21:49
Lokalizacja: Przemyśl


Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości

cron