Dokładne mapy polski 1:500

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

Re: Dokładne mapy polski 1:500

Postprzez Scubany » Wt, 03 lis 2009 13:39

Znajomy na praktykach geodezyjnych latał z jakimś GPS'em w kształcie białego talerza na tyczce ;) i mówił mi że po naciśnięciu "magicznego przycisku" urządzenie pobiera poprawki kanałem GSM i dokładność pomiaru schodzi grubo poniżej jednego metra... Wydaje mi się, że mówił o DGPS, ale mogę się mylić. Z tego wnioskowałbym że można w Polsce odbierać dokładne dane geolokalizacyjne, ale wymaga to odpowiedniego odbiornika (nie "cywilnego" w sensie rozumowania Kwieto) i wykupionego abonamentu (bez niego nie można pobierać poprawek przez sieć GSM - tak mi opowiadał).

Ale ja się nie znam ni w ząb na geodezji - mówił prawdę czy pokręcił jakieś fakty ten mój znajomy :?:
Aktualnie:
Motywator wycieczek wszelakich - GPSmap 62s + różniste mapki (UMP-pcPL topo, mapy GPS Maniak'a)
Motywator wysiłku fizycznego - Forerunner 305

Był:
GPSmap 60CSx + GPMapa TOPO 2009
Avatar użytkownika
Scubany
Bywalec
 
Posty: 100
Dołączył(a): Pn, 15 cze 2009 13:00
Lokalizacja: Silesia

Re: Dokładne mapy polski 1:500

Postprzez asandrzej » Wt, 03 lis 2009 14:02

Witam.
Chcesz sprawdzić czy mówił prawdę o poprawkach różnicowych zobacz
http://www.radiomodemy.pl/radiomodemy-s ... h-gps.html
Pozdrawiam.
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Dokładne mapy polski 1:500

Postprzez JacekN » Wt, 03 lis 2009 14:04

W geodezji nie używa się korekty DGPS.Stosuje się inną metodę do pomiarów punktów.Korektę DGPS stosuje się do dokładniejszych pomiarów jednostek ruchomych.
176C&FF320C&SP7200&sporo innych gratów i na dodatek 64st
JacekN
Bywalec
 
Posty: 605
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 11:41
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Dokładne mapy polski 1:500

Postprzez GPS Maniak » Wt, 03 lis 2009 17:44

Pomiary geodezyjne mogą służyć różnym celom, stąd nie zawsze wymagana jest od nich precyzja siegająca milimetrów czy centymentrów, a w ślad za tym inna będzie technika pomiarów np. podczas budowania punktów sieci, a inna podczas inwentaryzacji granic wydziałów/oddziałów (przecinek) w lasach np. na potrzeby znanej nam Leśnej Mapy Numerycznej. Jako ciekawostkę dodam, że nawet odbiorniki jednosystemowe - czyli takie jak nasze "cywilne", pracujące na częstotliwości L1 wspomagane informacjami ze stacji referencyjnej (a i owszem - można wykorzystać GSM i GPRS :D ) potrafią w czasie rzeczywistym zachować precyzję rzędu 30-50 cm. Oczywiście dla dokładniejszych pomiarów (1-2cm) stosuje się odbiorniki dwuczęstotliwościowe często odbierające także sygnał z Glonassa no i obowiązkowo współpracujace ze stacją referencyjną. Największą precyzję pomiarów zapewniają jednak tzw. pomiary statyczne, znane także niektórym Garniakom :wink: Namiastka tego typu pomiarów nosi nazwę "uśrednianie pozycji" i występuje jako opcja przy zapisie Waypointa :lol:

Miłośnikom teorii pomiarów GPS gorąco polecam: http://www.geoforum.pl/pages/index.php? ... fa_gps_cz3

A w zasadzie cały cykl (9 artykułów), będących wspaniałą lekturą:

http://www.geoforum.pl/pages/index.php? ... fa_gps_cz1
.......
http://www.geoforum.pl/pages/index.php? ... fa_gps_cz9
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Dokładne mapy polski 1:500

Postprzez JacekN » Wt, 03 lis 2009 18:28

Trochę Lechu namieszałeś GSM to sposób "transportu" informacji z korektą różnicową.
176C&FF320C&SP7200&sporo innych gratów i na dodatek 64st
JacekN
Bywalec
 
Posty: 605
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 11:41
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Dokładne mapy polski 1:500

Postprzez m_k » Wt, 03 lis 2009 19:58

Kolejny warty polecenia link - serwis ASG-EUPOS http://www.asgeupos.pl (i to pewnie z tego serwisu korzystał znajomy Scubanego)

pomiary statyczne [...] Namiastka tego typu pomiarów nosi nazwę "uśrednianie pozycji"

Ale to w baaaardzo dużym uproszczeniu :D, bo nie tylko o samo uśrednianie chodzi przy pomiarze statycznym...
m_k
Początkujący
 
Posty: 16
Dołączył(a): Wt, 03 lut 2009 22:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dokładne mapy polski 1:500

Postprzez Scubany » Wt, 03 lis 2009 21:47

Dziękuje za informację - poczytam - może mądrzejszy będę ;)
Aktualnie:
Motywator wycieczek wszelakich - GPSmap 62s + różniste mapki (UMP-pcPL topo, mapy GPS Maniak'a)
Motywator wysiłku fizycznego - Forerunner 305

Był:
GPSmap 60CSx + GPMapa TOPO 2009
Avatar użytkownika
Scubany
Bywalec
 
Posty: 100
Dołączył(a): Pn, 15 cze 2009 13:00
Lokalizacja: Silesia

Re: Dokładne mapy polski 1:500

Postprzez GPS Maniak » Wt, 03 lis 2009 23:16

JacekN napisał(a):... GSM to sposób "transportu" informacji z korektą różnicową.

Odnoszę wrażenie że nie napisałem niczego sprzecznego z tą teorią.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Poprzednia strona

Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości