Glonass

Dyskusje bliżej lub dalej związane z GPSami, zawsze jednak w doborowym towarzystwie.

GLONASS

Postprzez walklim » N, 09 gru 2007 11:04

witam, firmy produkujące odbiormiki dla zastosowań profesjonalnych np: Leica, Topcon, Trimble mają już w ofercie urządzenia które odbierają sygnał z satelitów systemu GLONASS. sam mam okazję pracowac na sprzęcie Leica i poprawia to dokładnośc pozycjonowania, w trudnych warunkach przydaje sie jeden satelita wiecej - nawet ruski. czy Garmin ma takie odbiorniki ?
ps. nie liczyłbym że Galileo ruszy w ciągu najbliższych 10 lat, UE traci czas na odkrywanie rzeczy wynalezionych za oceanem 15 lat temu.
N = 50°17'
E = 19°10'
Avatar użytkownika
walklim
Nowy
 
Posty: 8
Dołączył(a): N, 03 cze 2007 15:18

Postprzez PouchX » N, 09 gru 2007 11:31

GLONASS w całości jest systemem rosyjskim i raczej wątpię czy Garmin będzie kiedykolwiek chciał korzystać z ich satelitów.
Przecież amerykański Garmin ma dokładnie identyczny system GPS.

W systemie GPS możesz uzyskać identyczna dokładność jak w GLONASS ale potrzebna na to jest zgoda "wojskowych" żeby odbierać sygnał z L2.


Polecam lekture:
http://www.heading.enter.net.pl/glonass.htm
Avatar użytkownika
PouchX
Radny
 
Posty: 4537
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:22
Lokalizacja: Poznań

GLONASS

Postprzez walklim » N, 09 gru 2007 14:29

w kwestii odbioru sygnału GPS na częstotliwości L2 to jest on ogólnodostępny, poza tym od paru lat Amerykanie zrezygnowali z wprowadzania błędów do sygnału, system oferuje tą samą dokładnośc dla cywilnych zastosowań jak i własnej armii. "Selective availability" została wyłączona ponieważ bardzo szybko wymyslono sposoby jak się jej pozbyc (GDPS, WASS/EGNOSS)
więc Amerykanie w pismie:
http://www.defenselink.mil/releases/rel ... seid=11335 - łaski nikomu nie robią. ale odbiegłem od tematu. w turystycznym "żółtku" nie chodzi o dokładności lepsze niż 1m. możliwośc korzystania z sygnału innych satelitów niż GPS pozwoli na wyznaczenie pozycji w ogóle tam gdzie są z tym problemy. Szukam godnego następcy dla "Visty" ale poczekam na odbiornik obsługujacy 2 systemy, jeżeli pojawi się taki Magellan lub Silva to żegnaj GARMIN!
oto przykład odbiorników profesjonalnych, które biją konkurencję na głowę, w ta samą stronę pójdą urzadzenia turystyczne http://www.tpi.com.pl/produkty/topcon/t ... awowe.html
N = 50°17'
E = 19°10'
Avatar użytkownika
walklim
Nowy
 
Posty: 8
Dołączył(a): N, 03 cze 2007 15:18

Postprzez PouchX » N, 09 gru 2007 14:31

Avatar użytkownika
PouchX
Radny
 
Posty: 4537
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:22
Lokalizacja: Poznań

GLONASS i inne

Postprzez walklim » N, 09 gru 2007 14:47

dzięki za odpowiedź, widzę że żelazna kurtyna nie opadła do końca, zgadzam się z opinią SP2BZW że Galileo to zły wybór - przecież Glonass już działa. ale widac że Garmin pomału stara się odpowiadac na wymagania klientów, przecież to oni tworzyli standardy a teraz musza walczyc by nie wypasc z gry.

dzięki jeszcze raz i pozdrawiam
N = 50°17'
E = 19°10'
Avatar użytkownika
walklim
Nowy
 
Posty: 8
Dołączył(a): N, 03 cze 2007 15:18

Postprzez ZYR » N, 09 gru 2007 14:58

Czułość to nie wszystko. Sygnały odbite pogarszają dokładność, przy utrzymaniu określenia pozycji. I tu jest idea odbiorników turystycznych.
Sprzęt pomiarowy ma być przedewszystkim dokładny. Stąd nie jestem wcale pewien czy turystyczne odbiorniki "pójdą" w kierunku pracy z systemami Glonass i Galileo, zwłasza, że wymagałoby to całkowitej przebudowy chipsetów.
GLONASS pomaga raczej w sytuacji gdy brak bezpośredniej widoczności satelitów GPS. Narazie.
Acha i jeden satelita Glonass nie ma żadnego wpływu na pomiar, potrzebne są przynajmniej dwa.
ZYR
Obrazek
Avatar użytkownika
ZYR
Bywalec
 
Posty: 201
Dołączył(a): Wt, 31 lip 2007 14:20
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: GLONASS

Postprzez GPS Maniak » N, 09 gru 2007 14:58

walklim napisał(a): w turystycznym "żółtku" nie chodzi o dokładności lepsze niż 1m. możliwośc korzystania z sygnału innych satelitów niż GPS pozwoli na wyznaczenie pozycji w ogóle tam gdzie są z tym problemy.

Żółtek ma problemy, nie dlatego że korzysta z jednego systemu, ale dlatego że to sprzęt z chipsetem, którego korzenie siedzą w XX wieku. Pewnie, że w Wąwozie Samara nawet chipset SiRF, MTK czy Bravo może zawieść. Ale jak często korzystamy z GPSu w takich warunkach jak w tym słynnym wąwozie Krety?

A w Polsce? Miałem i Summita i starą Vistę, zatem mam świadomość jak bardzo może drażnić Ciebie "czułość" żółtka. Może na nizinach nie jest tragicznie, ale w Bieszczadach miałem takie 20-30 minutowe okresy "niebytu". Zwłaszcza w dolinkach czy na stokach porośniętych gęstą buczyną. W Tatrach bywało podobnie. Jednak od czasu kiedy używam 60CSXem na chipsecie SiRF III nigdy nie zgubiłem sygnału. Podobnie sprawa się ma z chipsetem MTK ładowanym do najnowszych etrexów. Ten sprzęt po prostu nie ma prawa zgubić sygnału.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez ZYR » Wt, 11 gru 2007 9:26

A, i jeszcze jedno. Informacje o statusie glonass :
http://www.glonass-ianc.rsa.ru/pls/html ... 6130::NO:::
Ilość aktywnych satelitów jest niższa niż GPS, ale pokrycie mają całkiem dobre.
Pozdrawiam,
ZYR
Obrazek
Avatar użytkownika
ZYR
Bywalec
 
Posty: 201
Dołączył(a): Wt, 31 lip 2007 14:20
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: GLONASS

Postprzez szy » N, 05 gru 2010 16:51

"Rosji nie udało się zainstalować dziś na orbicie trzech satelitów.
Współtworzące konkurencyjny do amerykańskiego GPS system
nawigacji satelitarnej Glonass urządzenia wraz z rakietą nośną
spadły do Oceanu Spokojnego nieopodal Hawajów..."

-> Trzy rosyjskie satelity spadły obok Hawajów

Szy.
Obrazek
Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce i w Europie
Obserwuj na Facebooku i na Instagramie
Avatar użytkownika
szy
Bywalec
 
Posty: 877
Dołączył(a): Śr, 01 kwi 2009 22:15
Lokalizacja: Gdańsk

Re: GLONASS

Postprzez traper_24 » N, 05 gru 2010 18:00

Mimo tego przykrego incydentu aktualnie z dachu mojego szałasu (N52.1,E20.9) rozgrywka GPS vs. GLONASS wygląda na remisową: 8 do 8 (w satelitach >10 st. nad horyzontem). Co więcej, ruskie sputniki układają się jakby ciut korzystniej - GDOP 3.17 vs. 3. 87... Tyle teoria :-)
Dakota 20 + OSM, Samsung S6 + Locus Pro
traper_24
Bywalec
 
Posty: 342
Dołączył(a): So, 27 mar 2010 22:41

Glonass

Postprzez jkarczew » Cz, 17 lis 2011 19:16

Witam!

Ciekaw jestem czy mozliwe jest w Montanie zaimplementowanie obslugi systemu glonass za pomoca odpowiednio zmodyfikowanego software'u czy to raczej kwestja chipsetu !? .Wiem ze czestotliwosci sa inne i troche inaczej systemy dzialaja, ale nowy etrex obsluguje oba i troche szkoda ze Montana nie.

Pomijam kwestje czy to jest potrzebne czy nie

Pozdrawiam Janusz
Oregon 600,MONTANA 600, miałem OREGON 450, colorado 300,60csx,276c,76s,etrex
jkarczew
Początkujący
 
Posty: 25
Dołączył(a): N, 10 lut 2008 20:22
Lokalizacja: Szczecin

Re: Garmin Montana

Postprzez Miszel » Pt, 18 lis 2011 8:26

jkarczew napisał(a):Ciekaw jestem czy mozliwe jest w Montanie zaimplementowanie obslugi systemu glonass
[...]Pomijam kwestje czy to jest potrzebne czy nie

Dlaczego pomijasz? Gdy w wątku 'etrex10/20/30' zadałem pytanie do czego tak naprawdę przydaje się system Glonass jako dodatkowy obok GPS, NIKT sensownie na to nie odpowiedział. Była, owszem, jedna wskazówka, że w północnych regionach kuli ziemskiej MOŻE być widocznych więcej satelitów Glonass niż GPS. Ale czy GPS naprawdę sprawuje się źle na Północy? NIe wiem - sprawdze to dopiero w przyszłym roku.
Póki co, mam poważne wątpliwości czy pakowanie systemu Glonass do gps-a równolegleobok GPS ma jakikolwiek sens oprócz marketingowego.... Pomijam (teraz ja... :lol: ) kwestię kompletności Glonassa jako systemu.
Jeśli się mylę, to oświećcie mnie.
Miszel na Czarnym Lądzie
Monterra (+XRV750)
Avatar użytkownika
Miszel
Bywalec
 
Posty: 274
Dołączył(a): Wt, 09 cze 2009 5:56
Lokalizacja: Arctica Twin

Re: Garmin Montana

Postprzez jkarczew » Pt, 18 lis 2011 19:39

Miszel napisał(a):
jkarczew napisał(a):Ciekaw jestem czy mozliwe jest w Montanie zaimplementowanie obslugi systemu glonass
[...]Pomijam kwestje czy to jest potrzebne czy nie
Dlaczego pomijasz?

Chodzilo mi tylko o to czy jest mozliwe technicznie "przystosowanie" Montany do korzystania z systemu glonass!?
A faktycznie to tez mi sie wydaje ze glonass nie jest jeszcze kompletny.
Ostatnio edytowano Wt, 13 gru 2011 8:51 przez beetle-m, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Włączenie BBCode
Oregon 600,MONTANA 600, miałem OREGON 450, colorado 300,60csx,276c,76s,etrex
jkarczew
Początkujący
 
Posty: 25
Dołączył(a): N, 10 lut 2008 20:22
Lokalizacja: Szczecin

Re: Garmin Montana

Postprzez Pietern » Wt, 13 gru 2011 8:37

Miszel napisał(a):
jkarczew napisał(a):Ciekaw jestem czy mozliwe jest w Montanie zaimplementowanie obslugi systemu glonass
[...]Pomijam kwestje czy to jest potrzebne czy nie
Dlaczego pomijasz? Gdy w wątku 'etrex10/20/30' zadałem pytanie do czego tak naprawdę przydaje się system Glonass jako dodatkowy obok GPS, NIKT sensownie na to nie odpowiedział. Była, owszem, jedna wskazówka, że w północnych regionach kuli ziemskiej MOŻE być widocznych więcej satelitów Glonass niż GPS. Ale czy GPS naprawdę sprawuje się źle na Północy? NIe wiem - sprawdze to dopiero w przyszłym roku.
Póki co, mam poważne wątpliwości czy pakowanie systemu Glonass do gps-a równolegleobok GPS ma jakikolwiek sens oprócz marketingowego.... Pomijam (teraz ja... :lol: ) kwestię kompletności Glonassa jako systemu.
Jeśli się mylę, to oświećcie mnie.
Miszel na Czarnym Lądzie

To chyba nieuważnie czytasz, zarówno w recenzji, jak i w wątku pojawiały się argumenty za "dwusystemowością". U mnie odbiornik łapie fixa w miejscu w którym 62s nie dawał rady (Etrex tylko z GPS również).
Nie masz odbiornika, więc twoje "poważne wątpliwości" są raczej niepoważne. ;)
Piotr

Garmin Etrex 30
Asus A696
Avatar użytkownika
Pietern
Bywalec
 
Posty: 270
Dołączył(a): Pt, 24 gru 2010 23:22
Lokalizacja: Katowice

Re: Garmin Montana

Postprzez asandrzej » Wt, 13 gru 2011 11:44

@ Pietern
Trudno nie zgodzić się z Twoją wypowiedzią, to my stosujemy określenie „dwusystemowy”,
dla nawigacji istotne są dane georeferencyjne, skąd one pochodzą nie ma znaczenia, możemy je dostarczyć w umownym „wiaderku”.
Dwusystemowość dotyczy danych wejściowych w dalszym etapie odbiornik nie rozróżnia sąd pochodzą dane, jeżeli odbiornik „widzi”
jednocześnie więcej satelitów ( bez względu do jakiego systemu należą) jest wstanie dokładnie określić pozycję,
jednak jest/było jedno „ale” czy nasi ulubieni programiści czegoś nie "skopali".
andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Następna strona

Powrót do HydePark

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 13 gości

cron