Strona z waypointami

Dyskusje bliżej lub dalej związane z GPSami, zawsze jednak w doborowym towarzystwie.

Strona z waypointami

Postprzez phila » Pn, 25 sty 2016 23:57

Witam,

Uruchomiłem stronę o waypointach.
Na początek dodałem ponad 50 tys. waypointów miejscowości z mapką google.
Można wyszukiwać wg nazwy oraz filtrować: województwo, powiat, gmina i obiekt.

Docelowo będą dodane waipointy:
obiektów fizjograficznych (szczyty, wodospady, itp.)
oraz:
zabytki, ciekawe miejsca, pomniki, itp.

Co sądzicie o takiej stronie? Jest sens? Może macie uwagi dot. dodawania waypointów!!!

Strona uruchomiona dzisiaj więc jest w stanie raczej surowym.

http://waypoint.webd.pl
phila
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): N, 31 sie 2008 10:42

Re: Strona z waypointami

Postprzez GPS Maniak » Wt, 26 sty 2016 0:40

No dobra. Można wyszukiwać, ale czy będzie można pobrać w formacie GPX wg zadanych kryteriów?
Np. Wybieram: Miejscowości -> Powiat Leski. Myk. Jedno kliknięcie i waypointy w postaci pliku GPX lądują na dysku/w urządzeniu?
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Strona z waypointami

Postprzez phila » Wt, 26 sty 2016 8:51

Aktualnie można exportować do plików: excel, xml, word.

Format gpx to xml troszkę w innej strukturze. Nie wiem czy uda mi się to wykonać (nie jestem programistą tylko samoukiem).

Chyba, że wiesz jak rozwiązać to zagadnienie.
phila
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): N, 31 sie 2008 10:42

Re: Strona z waypointami

Postprzez phila » Cz, 28 sty 2016 18:49

Dodałem do bazy ponad 90 tys. waypoint'ów (góry, szczyty, jeziora, itp.) dostępne z menu: Fizjograficzne. W tym "katalogu" można też dodawać zdjęcia i opis waypoint'u.

Przykładowo dodałem do zdjęcia i opis do Tarnicy. Nie wiem tylko dlaczego nie są widoczne miniatury zdjęć, trzeba myszką poszukać. Dziwne, na domowym serwerze działa poprawnie.

Plastycznie i wizualnie jeszcze sporo do zrobienia.
Załączniki
waypoint.jpg
phila
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): N, 31 sie 2008 10:42

Re: Strona z waypointami

Postprzez Artur » Cz, 28 sty 2016 22:23

Skąd dane?
Sprawdziłem tylko Jaworzynę Krynicką (szczyt, za tydzień jadę) i położenie przesunięte o ponad pół kilometra (w górach to naprawdę dużo).
Artur
Nuvi 2495LMT, Vista HCx, Xda IIi z Navitelem i kiedyś Que teraz MXT, Lark z MapaMap,
Omnia z automapą, UMP-pcPL, bgroutingmap + różne inne głównie dla navitela
Artur
Moderator
 
Posty: 1484
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 22:39
Lokalizacja: Płock

Re: Strona z waypointami

Postprzez phila » Cz, 28 sty 2016 22:59

dane z geoportalu gov.pl
phila
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): N, 31 sie 2008 10:42

Re: Strona z waypointami

Postprzez Artur » Cz, 28 sty 2016 23:47

To chyba masz jakiś błąd w konwersji danych. Geoportal pokazuje położenie OK.
Artur
Nuvi 2495LMT, Vista HCx, Xda IIi z Navitelem i kiedyś Que teraz MXT, Lark z MapaMap,
Omnia z automapą, UMP-pcPL, bgroutingmap + różne inne głównie dla navitela
Artur
Moderator
 
Posty: 1484
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 22:39
Lokalizacja: Płock

Re: Strona z waypointami

Postprzez phila » Pt, 29 sty 2016 7:56

Przeliczenia mam poprawne (Excel)
wg Geoportalu: 49°25'05'' | 20°53'45''
min: 25/60=0,416667
sek: 05/3600=0,001389
wynik: 49+0,416667+0,001389=49,418056
analogicznie 2-ga współrzędna.

wg Googla: 49°25'4,6'' | 20°53'43,8''
to daje: 49.417944 | 20.8955

więc jak widzisz wyniki są rozbieżne.

Dla przykładu:
Będąc na Tarnicy dodałem do Garmina współrzędne krzyża. Współrzędne z Garmina znacznie odbiegają od podawanych w Geoportalu i Googlach.

Ps. na stronie faktycznie był błąd, poprawiłem
Nie jestem znawcą tematu ale czy rozbieżne wyniki nie są spowodowane odchyleniem osi ziemi różnym w różnych porach roku, m-ca itd. Przykładowo dane z Geoportalu są ze stycznia, w Googlach z października a moje z lipca.
phila
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): N, 31 sie 2008 10:42

Re: Strona z waypointami

Postprzez phila » Pt, 29 sty 2016 16:57

Rozwiązałem problem z niewyświetlającymi się zdjęciami. Można dodawać po 5 fotek dla 1-go waypoint'a.

Jak komponują się fotki można zobaczyć w temacie: Tarnica (ta w Bieszczadach). Aktualnie tylko ten temat ma fotki.

Dzisiaj postaram się uruchomić wiadomości z komentarzami, gdzie na bieżąco będę informował o postępie prac nad stroną.

Zapraszam
phila
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): N, 31 sie 2008 10:42

Re: Strona z waypointami

Postprzez phila » Pt, 29 sty 2016 20:51

Dodałem stronę z newsami i komentarzami. Katalog Fizjograficzne jest (chyba bez błędów) ukończony.

Zapraszam do komentowania zauważonych błędów, pomysłów nad rozbudową strony.
phila
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): N, 31 sie 2008 10:42

Re: Strona z waypointami

Postprzez GPS Maniak » N, 31 sty 2016 12:50

Widzę GPX, w którym poza współrzędnymi jest też parametr: <ele>1212.189575</ele> Super :!:
Jeżeli jeszcze docelowo pojawiłaby się możliwość pobierania GPX dla danego regionu i wg zadanego kryterium w trybie hurtowym np. wszystkie szczyty w określonym powiecie, użytkownicy sportowych zegarków byliby very happy :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Strona z waypointami

Postprzez phila » N, 31 sty 2016 16:10

Hurtowego pobierania plików to raczej nie będzie. Brak wystarczającej wiedzy i umiejętności. Ale nigdy nie mów nigdy :) Może kiedyś uda mi się to zrealizować. Bodźcem do wytężonej pracy jest zainteresowanie internautów. Jeśli zainteresowanie będzie znikome to i moje zaangażowanie nad rozbudową funkcjonalności strony też będzie nikła.

W przygotowaniu mam jeszcze dział "Trasy" (może dzisiaj uruchomię). A w nim: przekrój trasy, dystans, plik *.gpx trasy i jakiś sensowna krótka informacja (ewentualnie fotki).

Pozdrawiam,
Phila
phila
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): N, 31 sie 2008 10:42

Re: Strona z waypointami

Postprzez phila » N, 31 sty 2016 19:42

Budowa strony zakończona, większość założeń tego projektu została zrealizowana. Czy będą dodawane nowe funkcje zależy od zainteresowania i oglądalności witryny.

Ostatnim elementem, który dodałem są: Trasy.

Nie są to opisy szlaków z pkt. A do pkt. B, które nader często są eksponowane w przewodnikach i internecie. Moim zdaniem prawdziwy turysta sam decyduje gdzie chce iść i co zobaczyć. Tu są zawarte jedynie wskazówki (odcinki od/do skrzyżowań szlaków), które mogą sugerować gdzie będziemy maszerowali od następnego skrzyżowania szlaków - zgodnie z przewodnikiem, czy wg własnej woli. Dlatego dział ten nosi nazwę Trasy a nie Szlaki z góry zakładające gdzie mam maszerować i co zobaczyć.

Do każdej trasy dodany jest plik z trasą w formacie *.gpx, kilka zdjęć i przekrój trasy z zaznaczonymi pkt. o największym nachyleniu podejścia/zejścia.
phila
Początkujący
 
Posty: 15
Dołączył(a): N, 31 sie 2008 10:42

Re: Strona z waypointami

Postprzez torqe » Cz, 16 cze 2016 8:23

Aplikacja Gloci - może nie do końca w temacie strony z waypointami, ale w kontekście waypointy tak ;)

"Fundacja Gloci utworzona w 2015 roku za główny cel obrała sobie „promowanie historii tworzących polską tożsamość narodową na poziomie lokalnym i krajowym”. Ich sztandarowym projektem jest aplikacja o tej samej nazwie, dzięki której ten cel chcą zrealizować.

Gloci to wielka mapa miejsc i związanych z nimi wydarzeń, która szerzyć ma świadomość o charakterze i historii najbliższego otoczenia.

Drugim ważnym zadaniem, które założyli sobie jej twórcy to aktywizacja lokalnych społeczności, dlatego spis najważniejszych punktów w okolicy tworzą zarówno projektanci i administratorzy aplikacji, jak i wszyscy zarejestrowani użytkownicy. Chodzi bowiem nie tylko o historie dobrze znane, ale w równym stopniu o te najbliższe nam, o których uratowanie i pamięć należy zadbać w szczególności."
pozdrawiam maciek
outdoor Garmin 60csx [Walker_Mapset]
Avatar użytkownika
torqe
Bywalec
 
Posty: 217
Dołączył(a): Cz, 07 lip 2011 8:59


Powrót do HydePark

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 16 gości