Zmiany w przepisach ruchu drogowego

Dyskusje bliżej lub dalej związane z GPSami, zawsze jednak w doborowym towarzystwie.

Jazda Polska

Postprzez epkchmiele » Wt, 05 sie 2014 8:50

http://m.wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosc ... larniejsze
Tak wracając do poprzedniego tematu
epkchmiele
Bywalec
 
Posty: 823
Dołączył(a): N, 14 mar 2010 11:57

Re: Zmiany w przepisach ruchu drogowego

Postprzez Mariusz65 » Śr, 06 sie 2014 8:02

Właśnie dziś przed ósmą znów mówili na ten temat w radiowej Jedynce. Jest na ten temat kilka sprzecznych wyroków sądów (podawali przykłady), ponieważ w Polsce nie obowiązuje zasada precedensu. Są wiec sprzeczne wyroki co do tego czy Straż Gminna może stawać w roli oskarżyciela lub żądać ujawnienia osoby kierującej pojazdem. Czyli wszystko zależy od tego na jaki sąd (sędziego) się trafi. Podobno właśnie z tego powodu warszawska Straż Miejska najpierw przekazuje dokumentację Policji a dopiero Policja występuje do sądu jako oskarżyciel. Tak czy inaczej sprawa nie jest jasna i jednoznaczna.
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4638
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Zmiany w przepisach ruchu drogowego

Postprzez Mariusz65 » Pt, 19 wrz 2014 13:23

tboniasty napisał(a):Mariusz, czekam z niecierpliwością na rozwój Twojej sprawy :-)))

Po kilkukrotnej wymianie korespondencji, Straż Gminna wciąż obstawała przy swoim, czyli albo mandat (100 zł + 2 pkt. karne lub 200 zł bez punktów) albo sąd. Przysłali mi jedynie świadectwo homologacji fotoradaru.
Zasięgnąłem języka, że Sąd w Tucholi nie jest zbyt pobłażliwy dla kierowców, więc w końcu postanowiłem wziąć winę na siebie i oświadczyć, że to ja kierowałem pojazdem. Wypełniłem ich stosowny druk, który mi przysłali za pierwszym razem, lecz w załączonym piśmie napisałem, że mimo wszystko nie poczuwam się do winy (którą biorę na siebie wyłącznie po to aby zamknąć sprawę i mieć już "święty spokój"), gdyż samochód prowadziło na zmianę kilku kierowców i nie jest do ustalenia kto w jakim miejscu.

Minął od tego czasu miesiąc i dziś dzwoni do mnie pani ze Straży. Informuje mnie, że mają ze mną problem gdyż jednocześnie się "przyznaje i nie przyznaję" ;-) W związku z tym nie mogą mi jednak wystawić mandatu, a co ze mną dalej zrobić i tak musi zdecydować sąd. Na moje pytanie jakie będzie oskarżenie skoro jednak wypełniłem druk w którym przyznałem się do winy, pani powiedziała, że jeszcze nie wie i muszą to dopiero skonsultować ;-)

Następnie przedstawiła mi taką propozycję: Zgadzam się na anulowanie mojego poprzedniego oświadczenia i wysyłam im nowe w którym zaznaczam opcję 3 (czyli przyznaję się ale bez wskazania sprawcy) w zamian za to oni złagodzą mi w drodze wyjątku mandat z 200 do 100 zł i nie dadzą punktów karnych (bo w tej opcji ich nie ma). W ten sposób i ja i oni pozbędziemy się kłopotu.

Zgodziłem się na taki wariant. Szczerze mówiąc, to byłem ciekaw co sąd orzekłby w takiej sprawie? Ale tak się złożyło, że mam ostatnio dużo ważnych spraw na głowie, wiec wolę mieć jedną mniej.


PS
Muszę stwierdzić, że jeżeli chodzi o kwestie prawne, to ci strażnicy są bardzo ciency. Nawet w standardowych drukach mają błędy. Jeśli już powołują się na właściwą ustawę i paragraf to podają datę wersji która już nie obowiązuje.

Na przykład w przypadku Prawa o ruchu drogowym powołują się na Ustawę: Dz.U. 2005 nr 108 poz. 908 (art. 129b ust. 3 pkt 7) która wygasła 18.10.2012 roku!

Jest co prawda nowa Ustawa: Prawo o ruchu drogowym w której jest ten sam paragraf, w tym samym brzmieniu, ale już z dnia 30 sierpnia 2012 r. i poz. nr 1137 ale nie nr 908 z 2005 roku, którą to starą datę podają na druku.

Czy w takim przypadku obywatel ma obowiązek stosować się do nieaktualnej ustawy czy nie :?: ;-)

Strażnicy radzą sobie ze standardowymi, pokornymi klientami, którzy wybierają jedną z trzech dostępnych opcji. Każdy nietypowy przypadek to dla nich duży problem. Jeśli ktoś ma trochę wiedzy prawniczej i czas, to mógłby się z nimi bardzo długo bawić w kotka i w myszkę.
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4638
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Zmiany w przepisach ruchu drogowego

Postprzez epkchmiele » Pt, 19 wrz 2014 15:57

Mój kolega czeka, nie odbiera od nich korespondencji, kiedy minie okres zacznie się procedura. Zostanie przesłuchany w charakterze świadka i pouczony na protokół o art 183 kpk i 182 kpk. Czyli ma prawo do odmowy czy go nie ma :)

No bo nie można ukarać jak ktoś nie jest zdecydowany, no ładnie wybrnąłeś. Na drugi raz kup sobie SB, pięknie uprzedza o korkach i tego typu zjawiskach. Nie ma takiej navi, żeby dorównała, nawet yanosik nie ma szans:D
epkchmiele
Bywalec
 
Posty: 823
Dołączył(a): N, 14 mar 2010 11:57

Re: Zmiany w przepisach ruchu drogowego

Postprzez Mariusz65 » Pt, 25 wrz 2015 11:03

Apropo's sztuczek do jakich musza posuwać się producenci aut aby spełnić nierealne normy ekologiczne ;-)

vw diesel.jpg


PS
Też jeżdżę nastoletnim dieslem ze stajni volkswagena i przez durnych biurokratów niedługo nie będę mógł wjechać do żadnego miasta :(
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4638
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Poprzednia strona

Powrót do HydePark

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości