Jeszcze drobna rada dotycząca podłączania mapek do Mapsource.
GmapTool generuje maksymalnie uproszczoną mapkę poglądową. To są tylko prostokąty określające obszary poszczególnych map plus obszar background. Tak jest prosto i szybko a właściwie to nawet nie potrafiłbym nic więcej wyciągnąć z pliku NT. Mimo to można doprowadzić mapkę w Mapsource do wygodniejszej postaci. Trzeba jednak pokombinować i poznać kolejne narzędzia
Najpierw proponuje ściągnąć jakąś mapę bazową, dobra może być np. Garmin Mobile XT Free Basemap:
http://www8.garmin.com/support/download ... sp?id=3645
Akurat ta mapka zawiera 2 części. Rozbijamy ją (gmaptool -s) i bierzemy tylko większą. Ładujemy do MapEdita i oglądamy jaki ma układ poziomów. W tym wypadku to jest Level 17, 15, 13, 12, 11, 10 oraz ustawiamy zoom tak, aby dla ostatniego Level była wartość 7, wychodzi układ 2, 3, 4, 5, 6, 7.
Wykonujemy na mapie operację łączenia elementów z różnych warstw - Tools->Join per Level Elements. To uporządkuje nieco treść mapy. Mapę zapisujemy w formacie polskim.
Następnie edytujemy mapset00.mp. Ładujemy do Mapedita i wykonujemy następujące operacje:
File->Map Properties->Levels i ustawiamy Level i zoom zgodnie z mapą bazową. Korzystamy z guzików Change i Insert Before.
Edit->Select->By Type i wybieramy typ "004b polygon Map coverage area" po czym wracamy do mapy i usuwamy obiekt klawiszem Del.
Edit->Select->All Objects, wracamy do mapy, klikamy w obiekty prawym klawiszem i wybieramy Modyfy->Extend All Elements to Level, podajemy wartość przedostatniego Level, w moim przykładzie 4.
Teraz w menu plik wybieramy pozycję ADD i wczytujemy mapę bazową zapisaną uprzednio. Po wczytaniu pojawi się mapa świata, na tle której nadal będzie widać zaznaczone obszary. Narzędziem do przycinania wycinamy z mapy kawałek zawierający obszary. Wybieramy File->Map properties->Header i sprawdzamy czy mapa ma ID 09999999. Przechodzimy do zakładki cGPSMapper i sprawdzamy, czy zaznaczona jest opcja POI Index. Całość zapisujemy jako w formacie polskim *.mp.
Wczytujemy zapisaną mape do edytora tekstowego. Znajdujemy zapisy wyglądające tak:
Region294=
CountryIdx294=34
Region295=
CountryIdx295=63
Region296=
Po znaku = powinna być nazwa regionu, ale zapewne zginęła w usuniętym kawałku mapy. Żeby to jakoś załatać, można wpisać jako nazwę cokolwiek, ja wybrałem znak '.', czyli będzie tak:
Region294=.
CountryIdx294=34
Region295=.
CountryIdx295=63
Region296=.
Mapkę zapisujemy i kompilujemy cgpsmapperem. Sugeruję do tego celu użyć wersję Personal, którą można używać na próbę przez 30 dni. Dzięki tej wersji w mapce zostaną poindeksowane POI i będzie można wyszukiwać większe miejscowości w Mapsource.
Kompilacja zapewne nieco potrwa, zależnie od wielkości zbioru może to być kwadrans lub godzina. W wyniku dostajemy plik mapset00.img, którym zastępujemy pierwotną, prymitywną mapkę. I oglądamy pod Mapsource co z tego wyszło.
Mało znam się na MapEdicie i tworzeniu mapek. Być może całą operację da się przeprowadzić łatwiej. Jeżeli fachowcy mają lepszy sposób, to proszę o komentarze. (Część rad GPS Maniaka już uwzględniłem.)