jnxer - program do map JNX

O oprogramowaniu do obsługi naszych Garminów. BaseCamp, MapSource, MapSetToolKit, sendMap, WebUpdater, POI Loader, OziExplorer, GarPatch i wiele wiele innych. Także o serwisach typu GPS Visualizer czy GPSies. Ogólnie o szeroko rozumianej personalizacji odbiorników oraz ich wsparciu przy pomocy dodatkowego oprogramowania.

Moderatorzy: Zachu, wojtek, Spider, PouchX

Re: jnxer - program do map JNX

Postprzez Ajger » Śr, 04 wrz 2013 10:39

No widzisz, człowiek całe życie się uczy. Ja zmieniałem tylko ID i DrawOrder, ale użyłem SaveMap i to trwa wieki na moim blaszaku. Nawet nie zwróciłem uwagi, że jest UpdateMap. :oops:
Pozdrawiam Jano

Garmin: Oregon 600, GPSMap 62s, w szufladzie: eTrex, Foretrex 201, Quest, StreetPilot, był: GPSMap 60CSx, Colorado 300, GPSMap 76 CS
Smartphone: Samsung Xcover 3, Automapa, c:geo, Locus Pro
Obrazek
Avatar użytkownika
Ajger
Bywalec
 
Posty: 856
Dołączył(a): Wt, 13 lis 2007 8:07
Lokalizacja: Nowa Sarzyna 50°19'N, 22°20'E

Re: jnxer - program do map JNX

Postprzez pelsta » Cz, 05 wrz 2013 8:15

Turbacz zaliczony :D
Jutro najprawdopodobniej wybiorę się na Skrzyczne.

Ajger napisał(a):
Marko napisał(a):Czy planujesz planowanie trasy w programie i jej zapisanie w formacie *.gpx?

A po jakie licho? :shock: Mało jest takich programów?

Jaki, oprócz molocha BaseCamp, potrafi to robić na mapach JNX?


Ajger napisał(a):Jak dla mnie, to przydałby się pasek postępu przy zapisywaniu plików po modyfikacji
meridian napisał(a):W dolnym lewym rogu ekranu „lecą” cyferki, po zrównaniu się wartości, plik jest zapisany.

Słusznie zauważył @meridian, że to jest właśnie pasek postępu. Innego nie będzie.


Ajger napisał(a):teraz na moim starym blaszaku, przy zapisie pliku ok. 900 MB, to nie wiem, czy jeszcze zapisuje, czy wisi.

Procedura zapisu na początku zmienia kursor myszy na klepsydrę a po zakończeniu zapisu przywraca normalny. Po tym powinieneś rozpoznać, że proces zakończył się.
Nie testowałem programu na tak dużych plikach, bo takowych nie posiadam. Kafelki kopiowane są z pliku oryginalnego do zapisywanego przy pomocy obiektu TFileStream. Po zakończeniu obiekt ów zwalniam i dla mnie proces zapisu zakończył się. Nie interesuje mnie w jaki sposób system operacyjny ostatecznie zapisuje ten obiekt na dysk.


GPS Maniak napisał(a):modyfikuję tylko ID mapy, więc korzystam nie z opcji zapisu mapy, lecz z opcji UpdateMap, która wpisuje zmiany w nagłówku do istniejącego pliku. Trwa to ułamek sekundy.

Wszelkie modyfikacje mapy dokonane na zakładce List of Maps powinny dać się zapisać właśnie za pomocą UpdateMap. UpdateMap należy kliknąć zanim w tabelce wybierze się nową mapę. Jeszcze raz chcę mocno podkreślić, że to polecenie wybieramy na własną odpowiedzialność. Proszę nie mieć do mnie pretensji jeśli uszkodzi się jakaś cenna mapa.
W jakichś szczególnych przypadkach program zaproponuje użycie SaveMap.
Staszek
Nuvi200 + Nuvi250v2 + Mio169 + eTrexVistaHCx + eTrex20->eTrex30 + Samsung Solid B2710 + HTC HD2 (Android 4.2.2) + K&M Drive 2.1 + eTrex30x
własna kompilacja OSM + UMP-pcPL + Compass
góry - Locus, droga - ciągle poszukuję
NuviLog2MS, gpxer, jnxer
Avatar użytkownika
pelsta
Bywalec
 
Posty: 901
Dołączył(a): Pt, 04 sty 2008 16:52
Lokalizacja: Kęty

Re: jnxer - program do map JNX

Postprzez Ajger » Cz, 05 wrz 2013 14:02

pelsta napisał(a):Jaki, oprócz molocha BaseCamp, potrafi to robić na mapach JNX?

Nie chodziło mi o planowanie tras na jnx, tylko ogólnie na rastrach.
pelsta napisał(a):Procedura zapisu na początku zmienia kursor myszy na klepsydrę a po zakończeniu zapisu przywraca normalny. Po tym powinieneś rozpoznać, że proces zakończył się.

To wiem, tylko że ten proces trwa długo, a klepsydra też jest przy zwiechach.
Pozdrawiam Jano

Garmin: Oregon 600, GPSMap 62s, w szufladzie: eTrex, Foretrex 201, Quest, StreetPilot, był: GPSMap 60CSx, Colorado 300, GPSMap 76 CS
Smartphone: Samsung Xcover 3, Automapa, c:geo, Locus Pro
Obrazek
Avatar użytkownika
Ajger
Bywalec
 
Posty: 856
Dołączył(a): Wt, 13 lis 2007 8:07
Lokalizacja: Nowa Sarzyna 50°19'N, 22°20'E

Re: jnxer - program do map JNX

Postprzez Marko » Cz, 05 wrz 2013 15:09

Ajger napisał(a):
pelsta napisał(a):Jaki, oprócz molocha BaseCamp, potrafi to robić na mapach JNX?

Nie chodziło mi o planowanie tras na jnx, tylko ogólnie na rastrach.

Coś ściemniasz :wink:
Ajger napisał(a):
Marko napisał(a):Czy planujesz planowanie trasy w programie i jej zapisanie w formacie *.gpx?

A po jakie licho? :shock: Mało jest takich programów?

Ta informacja stała się źródłem dociekliwości Pelsty i mojej. Czy mógłbyś doprecyzować rozpoczętą myśl i podać przykłady tych programów :?:
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: jnxer - program do map JNX

Postprzez pelsta » Cz, 05 wrz 2013 16:32

Ajger napisał(a):ten proces trwa długo, a klepsydra też jest przy zwiechach.

Czy pasek postępu zatrzymuje się?
Opisz dokładniej co się dzieje podczas zapisu.
Staszek
Nuvi200 + Nuvi250v2 + Mio169 + eTrexVistaHCx + eTrex20->eTrex30 + Samsung Solid B2710 + HTC HD2 (Android 4.2.2) + K&M Drive 2.1 + eTrex30x
własna kompilacja OSM + UMP-pcPL + Compass
góry - Locus, droga - ciągle poszukuję
NuviLog2MS, gpxer, jnxer
Avatar użytkownika
pelsta
Bywalec
 
Posty: 901
Dołączył(a): Pt, 04 sty 2008 16:52
Lokalizacja: Kęty

Re: jnxer - program do map JNX

Postprzez Ajger » Pt, 06 wrz 2013 6:40

Staszek, ja wiem, że to Ty jesteś programistą, a ja nie i nie mam zamiaru polemizować z Tobą na temat sposobu zapisu danych przez Twój program. Byłoby to cokolwiek śmieszne z mojej strony. Być może na mocnych maszynach i małych plikach tego nie widać, ale na starych blaszakach i bardzo dużych plikach wygląda to tak, jakby proces zapisu (SaveMap) odbywał się dwuetapowo. Najpierw jest ten aktualny pasek postępu, czyli "lecą" te cyferki i to trwa kilkadziesiąt sekund (kursor zmienia się w klepsydrę), a potem, gdy te cyferki już się zrównają - czyli teoretycznie koniec zapisu - program wg mnie rozpoczyna zapis pliku na dysku (no chyba, że wykonuje jakąś inną instrukcję) i to trwa dobre kilka minut. Oczywiście cały czas jest klepsydra, a przy próbie klikania mychą Windows komunikuje, że program jest zajęty i nie odpowiada. Program w tym czasie bynajmniej nie wisi, tylko zapisuje plik, ale trwa to kilka minut. Po zapisaniu wszystko wraca do normy.

Edit: pasek postępu nie zatrzymuje się.

Marko napisał(a):Coś ściemniasz :wink:

A na jakiej podstawie tak twierdzisz? Już wcześniej wyjaśniłem ci tę kwestię na PW.
Pozdrawiam Jano

Garmin: Oregon 600, GPSMap 62s, w szufladzie: eTrex, Foretrex 201, Quest, StreetPilot, był: GPSMap 60CSx, Colorado 300, GPSMap 76 CS
Smartphone: Samsung Xcover 3, Automapa, c:geo, Locus Pro
Obrazek
Avatar użytkownika
Ajger
Bywalec
 
Posty: 856
Dołączył(a): Wt, 13 lis 2007 8:07
Lokalizacja: Nowa Sarzyna 50°19'N, 22°20'E

Re: jnxer - program do map JNX

Postprzez pelsta » Pt, 06 wrz 2013 7:23

@Ajger
Trzeba było od razu pisać tak konkretnie...
Przynajmniej wiem o co Ci chodzi. Przyjrzę się temu.
Ajger napisał(a):Edit: pasek postępu nie zatrzymuje się.

Skoro cyferki się zrównały to znaczy że pasek postępu zatrzymał się.
Staszek
Nuvi200 + Nuvi250v2 + Mio169 + eTrexVistaHCx + eTrex20->eTrex30 + Samsung Solid B2710 + HTC HD2 (Android 4.2.2) + K&M Drive 2.1 + eTrex30x
własna kompilacja OSM + UMP-pcPL + Compass
góry - Locus, droga - ciągle poszukuję
NuviLog2MS, gpxer, jnxer
Avatar użytkownika
pelsta
Bywalec
 
Posty: 901
Dołączył(a): Pt, 04 sty 2008 16:52
Lokalizacja: Kęty

Re: jnxer - program do map JNX

Postprzez Ajger » Pt, 06 wrz 2013 8:12

Chodziło mi o to, że pasek postępu nie zatrzymuje się w czasie przetwarzania. Kiedy skończy, to oczywiście się zatrzymuje.
Pozdrawiam Jano

Garmin: Oregon 600, GPSMap 62s, w szufladzie: eTrex, Foretrex 201, Quest, StreetPilot, był: GPSMap 60CSx, Colorado 300, GPSMap 76 CS
Smartphone: Samsung Xcover 3, Automapa, c:geo, Locus Pro
Obrazek
Avatar użytkownika
Ajger
Bywalec
 
Posty: 856
Dołączył(a): Wt, 13 lis 2007 8:07
Lokalizacja: Nowa Sarzyna 50°19'N, 22°20'E

Re: jnxer - program do map JNX

Postprzez pelsta » So, 07 wrz 2013 10:50

Skrzyczne zaliczone :D

@Ajger
Jak teraz zachowuje się pasek postępu przy zapisywaniu dużych plików? Moje JNX-y nie przekraczają 40MB.

@Lechu
Możesz zobaczyć jak sprawuje się projekcja Merkatora. Coś mi jednak nie pasuje. Te "kwadratowe piksele" chyba nie mają z tym związku.
Poza tym nie wiem jak rozpoznać czy piksele są kwadratowe czy nie.

Wersja z projekcją Merkatora tutaj:
viewtopic.php?p=167285#p167285
Ostatnio edytowano N, 08 wrz 2013 11:14 przez pelsta, łącznie edytowano 1 raz
Staszek
Nuvi200 + Nuvi250v2 + Mio169 + eTrexVistaHCx + eTrex20->eTrex30 + Samsung Solid B2710 + HTC HD2 (Android 4.2.2) + K&M Drive 2.1 + eTrex30x
własna kompilacja OSM + UMP-pcPL + Compass
góry - Locus, droga - ciągle poszukuję
NuviLog2MS, gpxer, jnxer
Avatar użytkownika
pelsta
Bywalec
 
Posty: 901
Dołączył(a): Pt, 04 sty 2008 16:52
Lokalizacja: Kęty

Re: jnxer - program do map JNX

Postprzez GPS Maniak » So, 07 wrz 2013 11:36

@Staszek. Jak zwał tak zwał. Autorzy GlobalMappera użyli takiego sformułowania ale wiadomo że chodziło przekształcenie samego obrazka w innym odwzorowaniu.

pelsta napisał(a):Poza tym nie wiem jak rozpoznać czy piksele są kwadratowe czy nie.

Zwróć uwagę że gdy wczytasz takiego "kopniętego" JNXa do GlobalMappera efekt jest taki sam jak w starych wersjach jnxera. Obrazek jest zniekształcony. Dopiero zmiana projekcji z geograficznej na Mercatora bądź - co wydaje się w GlobalMapperze prostsze - na Uniwersalną Mercatora powoduje że obrazek wraca do normy :D

Tak więc w tej materii jnxer - z koniecznością ręcznego załączenia projekcji Mercatora - nie jest w niczym gorszy, a wręcz przeciwnie :D
Gratulacje i PODZIĘKOWANIA, Jak dla mnie - jest OK a nawet lepiej :D Przy okazji wyrażam nadzieję, że być może uda się nam jakoś spiknąć tej jesieni "na szlaku" wówczas miałbym okazję podziękować osobiście.

Zalacznik1.jpg
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: jnxer - program do map JNX

Postprzez pelsta » So, 07 wrz 2013 14:31

Dzięki, Lechu, ale nie przekonałeś mnie.
Za pomocą GlobalMappera zrobiłem 2 mapy JNX z zaznaczoną i odznaczoną opcją "kwadratowe piksele". Mapy te obejrzałem w naszym ulubionym BaseCamp i obie wyglądają praktycznie identycznie. Oznacza to, że BaseCamp jakoś sobie z tym radzi.
BaseCamp1.png

BaseCamp2.png


Mapy te obejrzałem w GlobalMapperze. Obie wyglądają tak samo.
Sprawdziłem jeszcze w QLandkarteGT i tutaj jest tak jak w moim starym jnxerze.
Ostateczny test wykonałem w eTrexie20 (z prawej włączone "kwadratowe piksele")
eTrex20.png

Zresztą sam pokazałeś też, że Twoja nawigacja niezależnie od włączenia opcji "kwadratowe piksele" zawsze poprawnie wyświetla mapę.
Staszek
Nuvi200 + Nuvi250v2 + Mio169 + eTrexVistaHCx + eTrex20->eTrex30 + Samsung Solid B2710 + HTC HD2 (Android 4.2.2) + K&M Drive 2.1 + eTrex30x
własna kompilacja OSM + UMP-pcPL + Compass
góry - Locus, droga - ciągle poszukuję
NuviLog2MS, gpxer, jnxer
Avatar użytkownika
pelsta
Bywalec
 
Posty: 901
Dołączył(a): Pt, 04 sty 2008 16:52
Lokalizacja: Kęty

Re: jnxer - program do map JNX

Postprzez GPS Maniak » So, 07 wrz 2013 15:31

@Staszek. "Wyglądają tak samo" nie oznacza że wyglądają dobrze. Wydaje się, że soft po prostu przekształca obrazek tak, by pasował do jakiegoś wzorca na ekranie, podczas gdy jnxer w "pierwotnej" wersji - o czym sam pisałeś - wyświetla jpga "na żywca" nie robiąc z nim nic. Krótko mówiąc jnxer (w wersji standard) działa jak Ozi. Zostawia oryginalny obrazek dopasowując do niego obliczenia współrzędnych. GlobalMapper czy soft Garmina (w tym FW odbiornika) robi to odwrotnie. Ma na sztywno założone współrzędne wg określonego odwzorowania prostokątnego , w które wpasowuje (przekształca) obrazek.

Inna sprawa że samo dopasowanie obrazka do właściwego wyglądu na ekranie można zrobić lepiej lub gorzej. Odbiornik na pewno sobie z tym radzi prawidłowo. GlobalMapper wymaga zmiany projekcji. Inne programy - które nie mają możliwości konfiguracyjnych - nie bardzo sobie z tym radzą. O ile pamiętam niektóre wersje MapSource też wyświetlają - CNE "rozciągniętego". Zatem z tymi przekształceniami także w sofcie komercyjnym jest nie ten teges.

W BaseCamp jest podobnie - też źle przynajmniej w przykładzie jaki podałeś. Oryginał mapy wygląda tak:

Zalacznik1.jpg

A jak to wygląda w BaseCamp? I jak w jnxerze z włączonym Mercartorem?

Zalacznik2.jpg

W BaseCamp jest po prostu źle, w jnxerze - po włączeniu Mercartora - dobrze. Oczywiście rozumiem duszę "programisty - poszukiwacza" któremu coś nie daje spokoju, ale dla mnie problem jest rozwiązany wystarczająco :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: jnxer - program do map JNX

Postprzez meridian » So, 07 wrz 2013 18:37

GPS Maniak napisał(a):W BaseCamp jest po prostu źle.

Nie wnikam czy w Base Camp jnx wyświetla się dobrze czy źle, wyświetlanie jest zależne od włączonej mapy,
dlatego zdania mogą być różne.
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: jnxer - program do map JNX

Postprzez GPS Maniak » So, 07 wrz 2013 19:34

meridian napisał(a):Nie wnikam czy w Base Camp jnx wyświetla się dobrze czy źle,

Ja też nie pisałem o tym, że BaseCamp wyświetla dobrze czy źle JNXy w sensie ogólnym. Napisałem że źle jest wyświetlana konkretna mapa, której screen zaprezentował pelsta.
GPS Maniak napisał(a):W BaseCamp jest podobnie - też źle przynajmniej w przykładzie jaki podałeś.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: jnxer - program do map JNX

Postprzez meridian » So, 07 wrz 2013 19:42

GPS Maniak napisał(a):Napisałem że źle jest wyświetlana konkretna mapa, której screen zaprezentował pelsta.

No… tak, ja nie napisałem konkretnie, w Base Camp wyświetlanie rastra jest zależne od włączonej mapy wektorowej.
Najbardziej "rozciągnięty" jest przy Mapie Globalnej ,CNE, Recreational Map Europe.

Różnica w podanym przykładzie nie wynik z zastosowanej opcji kwadratowy/prostokątny piksel,
z założenia dwa arkusze tej samej mapy powinny być takiej samej, jakości wizualnej, tak nie jest, arkusze często różnią się nie tylko kolorystyką.

Załcznik.JPG
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Software

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 15 gości