Garmin na MACa (OSX)

O oprogramowaniu do obsługi naszych Garminów. BaseCamp, MapSource, MapSetToolKit, sendMap, WebUpdater, POI Loader, OziExplorer, GarPatch i wiele wiele innych. Także o serwisach typu GPS Visualizer czy GPSies. Ogólnie o szeroko rozumianej personalizacji odbiorników oraz ich wsparciu przy pomocy dodatkowego oprogramowania.

Moderatorzy: Zachu, wojtek, Spider, PouchX

Garmin na MACa (OSX)

Postprzez lukiies » Pn, 04 kwi 2016 21:38

Na początek chciałbym się grzecznie przywitać.
D Z I E Ń D O B R Y .
(nie znalazłem specjalnego działu w tym celu)


Wracając do wątku. Jestem świeżo upieczonym posiadaczem GPSMAP'a garmina a ponieważ zwyczajnie nienawidzę windowsów - więc pracuję na codzień na MACu. Potrzebuję dokonywać chciałoby się powiedzieć prostych operacji na mapach typy: ściągnąć i wykorzystywać topo mapę polski (darmową) w urządzeniu a także w programie BASECAMP - do planowania tras ich archiwizowania, wyciągania statystyk itp itd.

Udało mi się ściągnąć dzięki świetnej stronie osmapa.pl mapę i uruchomiłem ją w moim GPSMAP 620.
Jednak nie wiem jak mogę z tej samej mapy korzystać w BASECAMP.

Czy istnieje jakiś sposób jak dokonać odpowiedniej konwersji map aby basecamp chciał z nimi współpracować na MACu ?

pozdrowienia i z góry dzięki za pomoc :)
lukiies
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pn, 04 kwi 2016 21:31

Re: Garmin na MACa (OSX)

Postprzez sdsyc » Pn, 04 kwi 2016 22:09

lukiies napisał(a):Na początek chciałbym się grzecznie przywitać.
D Z I E Ń D O B R Y .
(nie znalazłem specjalnego działu w tym celu)

viewtopic.php?f=6&t=1541

lukiies napisał(a):Czy istnieje jakiś sposób jak dokonać odpowiedniej konwersji map aby basecamp chciał z nimi współpracować na MACu ?

http://www.javawa.nl/mapconverter_en.html
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3363
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Garmin na MACa (OSX)

Postprzez lukiies » Wt, 05 kwi 2016 7:42

Dzięki za podpowiedź, sprawdzałem ten program naturalnie.
Kiedy próbuję przetworzyć plik gmapsupp.img (z urządzenia garmina) dostaję komunikat, że brak jest pliku TDB.
Nie znalazłem nigdzie informacji skąd te pliki pobrać albo jak je wygenerować posiadając jedynie plik mapy z gps garmina.
I w tym właśnie sęk.

Wiem, że są opisy zrobienia tego jakoś przy pomocy cgspmapper - ale ten program nie jest już rozwijany no i ten jak i inne programy są stricte windowsowe.
Mi chodzi o to, czy daje się to zrobić normalnie na Macu? I jeśli tak - to jak?
lukiies
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pn, 04 kwi 2016 21:31

Re: Garmin na MACa (OSX)

Postprzez Zachu » Wt, 05 kwi 2016 19:10

Masz jeszcze mapę UMP i tam są opisy z obrazkami oraz przygotowane pliki pod Maca.
http://www.ump.waw.pl/wszystkie.html
Przepraszam, opis instalacji pod Maca
http://www.gmaptool.eu/pl/content/instalacja

Polecam zacząć od początku, niestety dla Maca jest dużo trudniej ;)
viewtopic.php?f=2&t=15310
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8718
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Garmin na MACa (OSX)

Postprzez sdsyc » Wt, 05 kwi 2016 21:38

Tylko link do instrukcji Garmina jest nieaktualny. Powinien być
http://static.garmincdn.com/pumac/MapSo ... puters.pdf
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3363
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Garmin na MACa (OSX)

Postprzez lukiies » Cz, 14 kwi 2016 18:25

dobra.. przegryzłem się przez całość podanych zasobów.

Oczywiście na początek - dziękuję za informacje. A teraz PROŚBA O WIĘCEJ, ponieważ - niestety NIC co jest tu napisane i zamieszczone nie umożliwia przegrania działającej mapy w formacie gmapsupp.img z urządzenia GARMIN do BASECAMP'a - korzystając z komputera MAC.
Kluczowym wspomnianym programem we wszystkich źródłach jest "garmin mapconverter" - który.. NIE JEST DOSTĘPNY NA KOMPUTERY MAC.
Innym programem który może pomóc (choć tylko częściowo) jest jawava mapconverter - który jest w JAVIE, więc działa na mac - ale wymaga z kolei działania programu cgspmapper (zdaje się) - który: p.primo) NIE JEST ROZWIJANY d.primo) NIGDY NIE BYŁ POD MAC ; kontaktowałem się z jego autorem - ale niestety twierdzi, że nie ma możliwości już go dalej rozwijać i żeby poszukać czegoś innego.
Naturalnie poszukałem - ale NICZEGO NIE ZNALAZŁEM. Jest dziura.

Luuudzieee ! Pomooocy ! pleeeaasee !

Skrótowo jeszcze raz, chodzi o to aby: skopiować z garmin gpsmap620 działającą na nim mapę gmapsupp.img lub dokonać konwersji samego pliku tak, aby zadziałała w BaseCamp - a wszystkiego dokonać na komputerze MAC..
Czy nikt się z tym tematem wcześniej naprawdę nie spotkał ?
pomóżcie...

ps. przy okazji - nie udaje mi się 'skopiować' do gpsmap przygotowanych w basecampie 'tras' - w ostatnim momencie kopiowania, basecamp się wywala - nowej trasy w urządzeniu oczywiście nie ma.. może ktoś się z tym spotkał? (mam kartę 32G - ale sprawdziałem także na 16G - piszę od razu, bo widziałem wątek, że 32G jest źle obsługiwane przez urządzenia garmina)
lukiies
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pn, 04 kwi 2016 21:31

Re: Garmin na MACa (OSX)

Postprzez popej » Pt, 15 kwi 2016 0:19

Zrób sobie wirtualny dysk przenośny, skopiuj do niego mapę do katalogu Garmin i BaseCamp powinien ją zobaczyć. Ewentualnie trzeba modyfikować nagłówek, co robi GMapTool i może narzędzia javawa.
http://www.javawa.nl/virtualdevice.html
http://www.javawa.nl/imgname_en.html
http://www.gmaptool.eu/pl/content/wersja-dla-os-x

Albo zainstaluj sobie wine i będziesz mógł uruchomić większość narzędzi przeznaczonych dla Windows.
http://www.davidbaumgold.com/tutorials/wine-mac/
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Garmin na MACa (OSX)

Postprzez Zachu » Pt, 15 kwi 2016 6:03

Nie można tego normalnie zrobić, zainstalować Garmin Express i mapę?
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8718
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Garmin na MACa (OSX)

Postprzez lukiies » Pt, 15 kwi 2016 8:02

Nie można.
Chce wykorzystywać różne rodzaje map - w tym także tworzone samodzielnie.
W tym wypadku chodzi na razie wyłącznie o zainstalowanie osm mapy Polski (taka mam w urządzeniu) o ile się nie mylę. W każdym razie produkt bardzo ciekawy i chciałem przetestować - ale nie daje się wykorzystywać go bez profesjonalnego zaplanowania tras. Zakładam że właśnie z tego może wynikać że nie daje się wgrać do garmina trasy z BC.

Naprawdę nikt nie korzysta z garmina z maca?
lukiies
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pn, 04 kwi 2016 21:31

Re: Garmin na MACa (OSX)

Postprzez Zachu » Pt, 15 kwi 2016 8:54

Na Windowsie po podłączeniu odbiornika BC widzi mapy w GPSie.

Tu masz mapę do pobrania.
https://drive.google.com/file/d/0BwMFYi ... sp=sharing
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8718
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Garmin na MACa (OSX)

Postprzez lukiies » Pt, 15 kwi 2016 11:09

Dzięki Ci @zachu - zadziałało. Opiszę sytuację dla innych użytkowników mac'ów.
Jeśli się posiada katalog *.gmapi - zawierający wiele różnych niezbędnych plików oraz zainstalowany program BaseCamp - w takim wypadku mac traktuje ten katalog jak PAKIET i po kliknięciu na nim umożliwia automatyczną instalację "MapSource". W efekcie po restarcie BaseCamp'a - mapa pojawia się w nim jako kolejna opcja do wyboru.
Ważniejsze jednak jest to, że następnie można wyznaczyć sobie z wykorzystaniem tej mapy trasę (w moim wypadku motocyklową po polsce) i co NAJWAŻNIEJSZE - taką trasę daje się bezbłędnie 'wysłać' do urządzenia. Natomiast dalej w urządzeniu Garmina (w moim wypadku gpsmap620) należy wejść w narzędzia - moje dane - importuj trasę z pliku / wybrać plik / zaimportować - potem można nawigować po trasie, wybierając kolejno: Szukaj / własne trasy / <wybrać jedną z zaimportowanych własnych tras>.
D Z I A Ł A. Tym bardziej, że wcześniej w preferencjach wyznaczania trasy można wybrać że motocykl i że same kręte drogi bez gruntowych przykładowo (w zależności od motocykla - tak jest u mnie).

Mogę już działać, dzięki Tobie @zachu ! Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Natomiast jedyne, tyciuńkie, maluteńkie ale jest takie, że OSMapa którą wcześniej zainstalowałem w urządzeniu złożona została z kilku warstw - mam tam m.innymi poziomnice i szlaki oraz atrakcje turystyczne. Mam też wrażenie, że mapa jest chyba trochę świeższa niż w Twoim linku (kilka dziwnych zjazdów skarpami - 'skrótów' w warszawie mam więcej).

Dlatego chciałbym jednak powrócić do tematu głównego - czyli jak utworzyć katalog .gmapi samodzielnie ? (na macu oczywiście)
Sprawa zapewne nie jest dla Szacownego Grona nowa - jednak mi nie udało się jak dotąd doczytać odpowiednich informacji (nigdzie, a szukałem długo).
Bardzo będę wdzięczny za jakieś odesłanie - gdzie szukać, czytać, ewentualnie co zaprogramować ?..

Od razu się wytłumaczę. Jestem amatorem przygód wyjazdowych i zawsze kiedy gdzieś się wybieram, to najpierw sporo o tym czytam i samodzielnie sobie planuję punkty które zamierzam odwiedzić. Dopiero potem planowana jest trasa - "w zależności od kobiet" mniej lub bardziej hardcorowa ;)
Posiadając zakupione urządzenie garmina - chciałbym to robić jak należy, a więc całość w dedykowanym oprogramowaniu. BaseCamp - jest dla mnie fajnym narzędziem, który umożliwiłby mi wygodną archiwizację moich danych oraz planowanie kolejnych podróży - o ile miałbym możliwość umieszczania w nim samodzielnie map interesujących mnie regionów a co ważniejsze z nanoszeniem na nie wszystkich ważnych dla mnie atrakcji podróżniczych (a najfajniej wraz z długawym opisem).

Ze swojej strony mogę potem przygotować jednolity podręcznik dla macowców, żeby innym było łatwiej. Na razie muszę jeszcze poprosić grzecznie o podpowiedzi, bo nie wszystko wiem.
lukiies
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pn, 04 kwi 2016 21:31

Re: Garmin na MACa (OSX)

Postprzez Zachu » Pt, 15 kwi 2016 13:15

lukiies napisał(a):Natomiast jedyne, tyciuńkie, maluteńkie ale jest takie, że OSMapa którą wcześniej zainstalowałem w urządzeniu złożona została z kilku warstw - mam tam m.innymi poziomnice i szlaki oraz atrakcje turystyczne. Mam też wrażenie, że mapa jest chyba trochę świeższa niż w Twoim linku (kilka dziwnych zjazdów skarpami - 'skrótów' w warszawie mam więcej).
Możliwe, nie aktualizuje co miesiąc i pobieram to co mnie interesuje. Zgłoś do autora mapy żeby produkował wersję na Maca.
Ja rysuje UMP i tam masz wszystkie wersje dostępne.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8718
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Garmin na MACa (OSX)

Postprzez popej » Pt, 15 kwi 2016 17:42

Użytkownicy MAC-a mają chyba dość duże oczekiwania, że wszystko będzie łatwe i przyjemne. Tym niemniej godzinka pracy i można mieć programy Garmina na MAC-u także.

mac_garmin.png
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Garmin na MACa (OSX)

Postprzez lukiies » Wt, 19 kwi 2016 12:18

popej napisał(a):Użytkownicy MAC-a mają chyba dość duże oczekiwania, że wszystko będzie łatwe i przyjemne. Tym niemniej godzinka pracy i można mieć programy Garmina na MAC-u także.

mac_garmin.png


No nie. Przyjacielu - ja korzystam z maców po wieloletnim korzystaniu z linuxa (from scratch) bo kilkanaście lat temu powiedziałem dowidzenia wspaniałej firmie M$ i do tej pory wolę zmienić zawód niż tą decyzję... poza tym lubię korzystać z basha a tego i wielu innych przydatnych rzeczy w 'okienkowych' systemach nie ma i nie będzie, bo są projektowane właśnie dla ludzi.. którzy chcą mieć wszystko łatwo i przyjemnie.
Wiec - nie, nie oczekuję że cokolwiek da się zrobić łatwo - ale emulatora wine'a nie chcę instalować, bo lubię porządek w swoim systemie a NIE LUBIĘ WINDOWS i wszelkich jego objawów.

Stąd będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi dotyczące obróbki map (bo zdaje się, że przez to trzeba aż przejść żeby uzyskać co potrzebuję..) - ale z udziałem aplikacji MACowych. Naprawdę nie jestem w stanie uwierzyć, że NIKT nie korzysta na poważnie z garmina na macach..
Niestety nie mam aż tyle wolnego czasu, aby zająć się sprawą w 'jednym ciągu' - trochę się więc temat rozwleka, ale nadal ze swojej strony deklaruję - jak będę na ten temat wiedział już wszystko, zrobię jakiś manual na forum - żeby następni użytkownicy mieli po prostu łatwiej.
Na razie jest 'trudno' - ale wiadomo, że się na pewno da.

Z ostatnich odkryć:

- jeśli wyzerować dane użytkownika w garminie, znowu powraca błąd 'wywalania' basecampa kiedy próbuję wysłać do gpsmap620 zaplanowaną trasę

okazuje się, że trzeba mieć stworzony przez gpsmap620 w trakcie nawigacji (automatycznie) ślad - aby istniała w nim opcja 'importuj z plików użytkownika' - dzięki czemu możliwe jest a) wysłanie z BS do gspmap620 zaprojektowanej trasy b) użycie jej do nawigacji w urządzeniu

ciekawe, nie? ZNACZĄCO uprościli w garminie użytkownikom życie :)
w sumiem naprawdę się zacząłem zastanawiać - po co tak komplikują wszystkim nawigowanie..
lukiies
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): Pn, 04 kwi 2016 21:31

Re: Garmin na MACa (OSX)

Postprzez popej » Wt, 19 kwi 2016 16:02

lukiies napisał(a):emulatora wine'a nie chcę instalować, bo lubię porządek w swoim systemie a NIE LUBIĘ WINDOWS i wszelkich jego objawów.

wine to ani emulator ani Windows :lol:

Moja pierwsza porada była czysto "Mac-owa" i jak widać poniżej, działa bez problemu.
Załączniki
mac_garmin2.png
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk


Powrót do Software

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości