IMG vs. MP

O oprogramowaniu do obsługi naszych Garminów. BaseCamp, MapSource, MapSetToolKit, sendMap, WebUpdater, POI Loader, OziExplorer, GarPatch i wiele wiele innych. Także o serwisach typu GPS Visualizer czy GPSies. Ogólnie o szeroko rozumianej personalizacji odbiorników oraz ich wsparciu przy pomocy dodatkowego oprogramowania.

Moderatorzy: Zachu, wojtek, Spider, PouchX

IMG vs. MP

Postprzez dobap » Śr, 12 wrz 2007 15:59

Witam,

Po przestudiowaniu kilku watkow na forum wszystko mi sie kompletnie pokrecilo i jest conajmniej confused.

Rzecz jest w tym, ze mam jedna mape w dwoch formatach, tj.: IMG i MP.
Moim pragnieniem jest wgrac ja na mojego NUVI 250, ale nie potrafie.
Czy moglby ktos mi wytlumaczyc/podpowiedziec jak to najlatwiej zrobic?

Pozdrowienia,
Piotr
dobap
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Śr, 12 wrz 2007 15:53

Postprzez popej » Śr, 12 wrz 2007 16:51

mp - to format polski, źródła mapy nadające się do edycji,
img - to mapa w formacie Garmina.

Najprostszy sposób wrzucenia tego do nuvi, to skopiowanie pliku img na kartę SD jako \Garmin\gmapsupp.img. Nuvi to powinien zobaczyć po włożeniu karty.

Jeżeli w pamięci wewnętrznej Twojego nuvi nie ma pliku \Garmin\gmapsupp.img, to możesz także mapę umieścić wprost w nuvi pod taką właśnie nazwą. Operacja z kartą jest bezpieczniejsza, bo w razie problemów można kartę po prostu wyjąć.

Jeżeli chcesz tę mapę nagrać, tak jak to sobie wyobraża Garmin, to wypadałoby zainstalować Mapsource, zainstalować mapę pod Mapsource i przy pomocy Mapsource wysłać mapę do nuvi.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez dobap » Śr, 12 wrz 2007 17:08

czyli....reasumujac....wgrywam mapke na SD, SD wrzucam do nuvi, odpalam nuvi....i....mapka zaladowana i gotowa do pracy? sama z siebie?

Az mi sie wierzyc nie chce ze tak bedzie prosto :)

Czy wtedy ta mapka, ktora przyszla razem z urzadzeniem, bodajrze Navigator, bedzie nieaktywna, czy tez beda obie pracowaly rownolegle?
dobap
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Śr, 12 wrz 2007 15:53

Postprzez popej » Śr, 12 wrz 2007 17:36

Sprawa jest prosta, gdy masz jedną mapę. Schody zaczynają się, kiedy zechcesz zainstalować jednocześnie kilka map :-)

W menu ustawienia->mapy->mapy inf. można ustawiać, które mapy są widoczne. Jeżeli ustawisz 2 mapy tego samego rejonu, to jedna nakryje drugą. Nie wiem, którą mapę zobaczysz na wierzchu.

Co do używania mapy w nuvi, to po prostu sprawdź. Nuwi oczekuje map z autoroutingiem, ale wyświetla także mapy bez autoroutingu. Czasami krzyczy, że nie ma właściwej mapy.

Ostatnio używałem mapy Grecji bez autoroutingu. Dodatkowo instalowałem w nuvi mapę bazową od iQue. Ta bazówka posiada autoroutnig. W rezultacie uzyskałem routing po bazówce z iQue i prezentację mapy nieroutowalnej. Dało sie z tego korzystać, ale nuvi co chwilę przeliczał trasę, bo rzeczywista pozycja samochodu nie pokrywała się z drogami na bazówce.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez dobap » Śr, 12 wrz 2007 17:42

hej,

zrobilem tak jak mowiles, tj. wrzucilem na garmina i znalazla sie i nawet sama zaznaczyla jako aktywna.

Teoretycznie ma byc routowalna....chociaz jakos tej mapy:

http://mapcenter.cgpsmapper.com/maplist ... rgn=&cat=2

1sza pozycja

pozostawia conajmniej wiele do zyczenia.


Gdy wchodze do Info o mapach to przy tej nowej mapce jest pewny komunikat, tj.:

map cannot be s..... i dalej nie widac bo sie ekran konczy :|

Nawet gdy zaznaczam tylko ta jedna wciaz jest ten tajemniczy komunikat.
dobap
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Śr, 12 wrz 2007 15:53

Postprzez popej » Śr, 12 wrz 2007 17:49

dobap napisał(a):map cannot be s..... i dalej nie widac bo sie ekran konczy :|

To będzie coś w tym stylu:
"cGPSmapper version 0082 - this map cannot be sold"

To jest copyright kompilatora map, cgpsmappera. Darmowe mapy z mapcenter są kompilowane tym narzędziem.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez dobap » Śr, 12 wrz 2007 17:53

moze byc....

dochodze jednak do wniosku, ze latwiej jest znalezc mape wenezueli czy tez innej dziury niz technologicznie zaawansowanego izraela :|:|

Dzieki za pomoc,
Piotr
dobap
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Śr, 12 wrz 2007 15:53

Postprzez dobap » Śr, 12 wrz 2007 17:54

jeszcze jedna rzecz.....mapy iGO da sie "zainstalowac" w Garminie? Czy pozostaje tylko MIO?
dobap
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Śr, 12 wrz 2007 15:53

Postprzez popej » Śr, 12 wrz 2007 17:59

Nic z tego. Nie ma uniwersalnego formatu, każda firma oferuje mapy do własnych urządzeń i pod własne oprogramowanie. Czasami można znaleźć narzędzia do edycji takich map i przekompilować mapy z jednego formatu na inny. Konwersja routowalnej mapy z iGo na format Garmina jest mało prawdopodobna.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk


Powrót do Software

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości