[TEST Garniaka] Garmin 62s

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez GPS Maniak » Pt, 06 sie 2010 15:35

marcin1812 napisał(a):Kurczę, powiedzcie coś złego o 62 ;)

Jest trochę. Dla mnie największą upierdliwością - także podczas testowania map - jest to, że odbiornik nie dopisuje do listy "ostatnio znalezionych", punktów wskazanych na mapie i potwierdzonych enterem. Bardzo mi to utrudnia szybkie testowanie/porównywanie różnych map w charakterystycznych punktach. O tym, że wycieczki planowałem z wykorzystaniem "ostatnio znalezionych" nawet nie wspomnę :(

Z drugiej strony, co zwolennicy 60CSXa mieliby złego mówić na temat 62? Filozofia działania odbiornika podobna, a możliwości trochę więcej. Jeżeli zatem chwaliliśmy 60CSXa, będziemy też chwalić 62 :D Rastry co prawda wyglądają w Colo lepiej niż w 62, ale za to - wg moich definicji czytelności - w 62 lepiej niż w Colo prezentują się wektory, a że to one są dla mnie podstawą systemu ....... co mam mówić? The beściak z tej sześciedziesiątki dwójki :D

Przy okazji: Nie wiem jak to wygląda w 60CSX, ale w Rino po wybraniu opcji Szukaj -> Zakwaterowanie, opcjonalny wybór kategorii wobec "All"mam dość ograniczony. W każdym bądź razie nie ma kategorii Bad&Brakfast, w której na moich mapach siedzą schroniska, a na mapach komercyjnych agroturystyka. W 62S jest taka kategoria.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez Azzie » Pt, 06 sie 2010 20:00

Marko napisał(a):Do testerów:
Czy jest możliwa analiza profilu pokonanej i zaplanowanej trasy/śladu, innymi słowy: czy jest możliwość odczytania dowolnej rzędnej na profilu wysokości, jak w 60-tce?


Chyba nikt jeszcze nie odpowiedział ostatecznie na to pytanie. Na ekranie wysokości można poruszać się po profilu zarejestrowanym i po profilu zaplanowanej trasy (jeśli jest wybrana). Przy przesuwaniu się kursora podawana jest wysokość w danym punkcie oraz czas zarejestrowania danej wysokości (dla części historycznej). Po wciśnięciu ENTER przenosimy się na ekran mapy gdzie wskazany jest zaznaczony punkt.
Obecnie:Garmin 3590LMT z City Navigator Europe - trasa
Garmin 62S z Topo Switzerland v3 - outdoor
Dawniej:Garmin Vista, 60CS, Oregon 300 i inne
Avatar użytkownika
Azzie
Radny
 
Posty: 913
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 1:20
Lokalizacja: Zurich

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez Azzie » Pt, 06 sie 2010 20:10

marcin1812 napisał(a):Niestety zapomniałem sprawdzić czy idzie też łatwo zmodyfikować graficznie trasę...


Można względnie łatwo dodawać i usuwać pojedyncze punkty z trasy, ale przy potrzebie poważniejszych modyfikacji może być łatwiej wyklikać trasę ponownie.
Obecnie:Garmin 3590LMT z City Navigator Europe - trasa
Garmin 62S z Topo Switzerland v3 - outdoor
Dawniej:Garmin Vista, 60CS, Oregon 300 i inne
Avatar użytkownika
Azzie
Radny
 
Posty: 913
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 1:20
Lokalizacja: Zurich

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez Azzie » Pt, 06 sie 2010 20:31

Marko napisał(a):1) realny czas działania odbiornika na jednym komplecie baterii (czy 20 godz. Producenta jest realne?),


Na razie ciężko mi powiedzieć, bo mam tylko stare akumulatorki i bawię się odbiornikiem dość intensywnie ;-) Około 10 godzin na ciągłym podświetlaniu na maksa wyciąga, więc 20 godzin wydaje się realne przy dobrych bateriach i w trybie oszczędnościowym.

Marko napisał(a):2) wiarygodność tracklogów - czy występuje błąd wspomniany przez Mariusza, czy też spokojnie można zaufać 62-ce, tak jak eTrexom i 60-tce w archiwizacji śladów,


Nie zauważyłem żadnych problemów z archiwizacją tracków. Przy przekroczeniu limitów punktów zapisują się pojedynczo jak trzeba i nic nie ginie. Nie wiem jednak co się dzieje gdy pojedynczy track przekroczy 10000 punktów :-) Postaram się sprawdzić.

Marko napisał(a):4) pojawianie się w belce informacji o wysokości,


Której belce? Na ekranie wysokości przy przesuwaniu się kursora się pojawia. Na ekranie mapy trzeba pacnąć ENTER żeby odczytać wysokość. Na ekranie komputera podróży trzeba wybrać panel rekreacyjny.

Marko napisał(a):5) przenoszenie punktów wskazanych na mapie do "Ostatnio znalezionych"...


Tylko po rozpoczęciu nawigacji. Można jednak pacnąć ENTER, MENU, ENTER i zapisać tym samym w waypointach (później 2xQUIT żeby wrócić do mapy).
Obecnie:Garmin 3590LMT z City Navigator Europe - trasa
Garmin 62S z Topo Switzerland v3 - outdoor
Dawniej:Garmin Vista, 60CS, Oregon 300 i inne
Avatar użytkownika
Azzie
Radny
 
Posty: 913
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 1:20
Lokalizacja: Zurich

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez Azzie » Pt, 06 sie 2010 21:11

szy napisał(a):- ekran ustępuje Edżowi stosunkiem wielkości do rozdzielczości,
- odbiornik jest dwuipółkrotnie cięższy od 705,
- trzeba wozić ze sobą worki baterii zapasowych,
- zerowa dyskrecja po montażu na kierownicy...



Ekran to w Edżu jest prawie taki sam, a cięższy 62s jest około dwa razy. Z tymi workami baterii to nie prawda, trzyma ok, szacuję że dłużej na jednym komplecie baterii niż Edge na jednym ładowaniu. Reszta się zgadza :-)
Obecnie:Garmin 3590LMT z City Navigator Europe - trasa
Garmin 62S z Topo Switzerland v3 - outdoor
Dawniej:Garmin Vista, 60CS, Oregon 300 i inne
Avatar użytkownika
Azzie
Radny
 
Posty: 913
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 1:20
Lokalizacja: Zurich

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez foni1969 » Pt, 06 sie 2010 22:48

Azzie napisał(a):Przy przesuwaniu się kursora podawana jest wysokość w danym punkcie oraz czas zarejestrowania danej wysokości (dla części historycznej). Po wciśnięciu ENTER przenosimy się na ekran mapy gdzie wskazany jest zaznaczony punkt.
W Oregonie ,chyba nie można przejść z danego punktu do mapy??
Aby do przodu!!

Garmin 60CSx / Oregon 550 + Fiskars...
Avatar użytkownika
foni1969
Bywalec
 
Posty: 334
Dołączył(a): Pt, 15 cze 2007 22:02
Lokalizacja: Osowiec Twierdza

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez GPS Maniak » So, 07 sie 2010 13:36

foni1969 napisał(a):W Oregonie ,chyba nie można przejść z danego punktu do mapy??

To niedoróbka, którą być może kiedyś poprawią - w testowanym przeze mnie 78S z FW 2.10 ta funkcja też nie działala, a jak widać w bliźniaczym 62S z FW 2.40 już działa.

Przy okazji poprawiania przez Garmina niedoróbek - melduję, że FW 2.40 nie posiada buga związanego z błędnym wyświetlaniem ikon punktów mapy przy włączonym wyświetlaniu nazw, który występował w testowanym 78S. Przynajmniej ja tego nie zayważyłem pzresuwając i skalując GPMapę Topo.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez Zachu » N, 08 sie 2010 12:41

Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8718
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez Marko » Pn, 09 sie 2010 8:26

Dzięki Azzie,
jeszcze gwoli wyjaśnień:
Azzie napisał(a):
Marko napisał(a):4) pojawianie się w belce informacji o wysokości,


Której belce? Na ekranie wysokości przy przesuwaniu się kursora się pojawia. Na ekranie mapy trzeba pacnąć ENTER żeby odczytać wysokość. Na ekranie komputera podróży trzeba wybrać panel rekreacyjny.

Marko napisał(a):

W eTrexie belka informacyjna wygląda tak: Obrazek
Przy czym, w prawym górnym rogu wyświetla się informacja o wysokości na mapie z danymi DEM.
Z Twojej odpowiedzi wynika, że w 62-ce informacje o wysokości ukazują się na mapie - w analogii do TwoNav, gdzie informacja o wysokości pojawia się po pacnięciu w ekran:
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez foni1969 » Pn, 09 sie 2010 8:30

Witaj.
Chodzi o słupki satelitów.
W prawym dolnym rogu jest wysokość.
Aby do przodu!!

Garmin 60CSx / Oregon 550 + Fiskars...
Avatar użytkownika
foni1969
Bywalec
 
Posty: 334
Dołączył(a): Pt, 15 cze 2007 22:02
Lokalizacja: Osowiec Twierdza

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez Marko » Pn, 09 sie 2010 8:34

foni1969 napisał(a):Chodzi o słupki satelitów.
W prawym dolnym rogu jest wysokość.

Nie chodzi o wysokość GPS, ale o wysokość z danych DEM mapy.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez GPS Maniak » Pn, 09 sie 2010 8:56

Marko. Wydaje mi się, że temat był już wyjaśniony. Na belce nie ma informacji o wysokości punktu mapy, natomiast po naciśnięciu Enter widzisz listę obiektów w pobliżu kursora. Po wskazaniau elementu i ponownym naciśnięciu Enter widzisz pełniejszą informację o obiekcie, w tym wysokość. Idzie to w miarę szybko, ale nie nie zmienia to faktu, że jest to - w stosunku do 60CSXa czy etrexa - dość poważny krok wstecz.

Odchodząc od Garmina dodam, że jeżeli w MemoryMap mam załadowaną mapę z danymi DEM, to pacnięcie rysikiem w punkt ekranu powoduje wyświetlenie - podobnie jak w TwoNav - etykietki na tle mapy, która jednak poza wysokością zawiera także informacje o współrzędnych geograficznych. W sumie w MemoryMap wygląda to lepiej niż w 62 ale gorzej niż w 60/etrexach.

Oto jak to działa w 62ST (FW 2.40):

1.jpg
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez d4r » Pn, 09 sie 2010 11:19

Witam Wszystkich :)

Po wskazaniau elementu i ponownym naciśnięciu Enter widzisz pełniejszą informację o obiekcie, w tym wysokość.

Nie widze namiaru (kierunku) na obiekt - nie ma, czy jest to konfigurowalne?

Pozdrawiam,
Darek
Avatar użytkownika
d4r
Bywalec
 
Posty: 113
Dołączył(a): Wt, 03 sie 2010 15:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez GPS Maniak » Pn, 09 sie 2010 11:55

Jest na belce. Na pierwszym screnie widać literkę: N.
Na "info o punkcie" ta informacja znika i chyba nie można tego przywrócić.
Dodam, że FW posiada buga i niezależnie od tego czy punkt leży na północ, czy na południe od mojej pozycji, zawsze jest N, a S oznacza ... zachód :lol: Żeby bylo śmieszniej południowy wschód, czy południowy zachód już jest prawidłowo: SE, SW, podobnie jak pólnocny zachod i wschód: NW, NE
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez GPS Maniak » Śr, 11 sie 2010 12:40

Szczerze mówiąc wiele rzeczy nie działa tak jakbym chciał :D Ponieważ jednak lada moment pacnie dziesiąta rocznica od dnia kiedy zakupiłem pierwszego Garmina, powiem tak: przyzwyczaiłem się :wink:

EDIT: A przy okazji - prezentacja CustomMaps. Zanim to zrobiłem, zapoznałem się z mapami z wektorowo rastrowymi z serii Discover GB, czy jak im tam i zauważyłem, że mapy te (dokładnie rastry) są mocno kontrastowe. Pobawiłem się trochę z rasterm Compasu i oto efekt:

2.jpg


Czy jest dobrze? Nie wiem, ale jest maksymalnie zbliżone do tego co ja lubię w mapach: delikatne, jasne, pastelowe tło (także na terenach zielonych) i na tym tle kontrastowo zaznaczone szlaki, drogi i ścieżki.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 12 gości