Garmin 62s - kompas, azymut, namiar, strzałki kierunku, etc.

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez popej » Śr, 11 sie 2010 13:57

Nie trzeba nigdzie zmierzać, żeby wyznaczyć kierunek do obiektu, prawda? :)
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez Wrzosek » Śr, 11 sie 2010 14:35

popej napisał(a):Nie trzeba nigdzie zmierzać, żeby wyznaczyć kierunek do obiektu, prawda? :)


hmmmm kierunek do obiektu tak ale jak ma cie nawigować to musi znać wektor twojego kierunku, postaram się to obrazowo opisać ;)
mam jakiś cel na północy i idę w kierunku północnym wiec nawigowanie będzie do przodu
mam cel na północy idę na południe więc nawigowanie będzie w kierunku przeciwnym
idę na zachód nawigowanie będzie w prawo
idę na wschód będzie w lewo

i tak się zmieniają pozycje strzałek przy obiektach, i teraz rozumiem że kompas tyle że kompas nie wie że stoję zwrócony na północ a chce iść na wschód i pewnie stąd dopiero jak ruszam pojawiają się kierunki

hmmmm w sumie to trochę bez sensu w nawigacji terenowej, tylko w sumie jak idziesz to masz 1 cel a tam nawiguje do wszystkich z listy, mam nadzieję ze nic nie tworze bo dziś mam ciężki dzień ;)
62st + gpmapa topo, htc hd2 + automapa
Wrzosek
Początkujący
 
Posty: 33
Dołączył(a): Śr, 04 sie 2010 23:28

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez szy » Śr, 11 sie 2010 14:40

Jeśli podana jest jakakolwiek wartość w stopniach, to nie wierzę
by była to inna wartość niż azymut, czyli kąt pomiędzy północą
a kierunkiem pożądanym by dotrzeć we wskazane miejsce.

Nie musimy się poruszać, by taka wartość się pojawiła. Innymi
słowy, to dokładnie to samo co wartości literkowe, tyle że jest
ich (liczbowych) 360, zamiast ośmiu podstawowych kierunków.

Szy.
Obrazek
Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce i w Europie
Obserwuj na Facebooku i na Instagramie
Avatar użytkownika
szy
Bywalec
 
Posty: 877
Dołączył(a): Śr, 01 kwi 2009 22:15
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez Wrzosek » Śr, 11 sie 2010 14:53

jak tu już było powiedziane tak jest w nuvi, może te strzałki to jakaś zaszłość z "samochodówek", bo jak stoisz to masz 1 kierunek ale jak szukasz np hmmmm "kwiaciarni" i masz kilka obiektów w menu wyszukania i każdy ma strzałkę to wiadomo że w zależności od kierunku przemieszczania ich wskazania będą się zmieniać

przepraszam bo odbiegłem od tematu :|
62st + gpmapa topo, htc hd2 + automapa
Wrzosek
Początkujący
 
Posty: 33
Dołączył(a): Śr, 04 sie 2010 23:28

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez popej » Śr, 11 sie 2010 15:06

Wrzosek napisał(a):kierunek do obiektu tak ale jak ma cie nawigować to musi znać wektor twojego kierunku

Ludzie jakoś radzili sobie z kompasem na długo przed GPS ;)

Wrzosek napisał(a):mam jakiś cel na północy i idę w kierunku północnym wiec nawigowanie będzie do przodu
mam cel na północy idę na południe więc nawigowanie będzie w kierunku przeciwnym

Nie, nawigowanie będzie na północ w obu przypadkach, urządzenie z kompasem pokaże strzałkę na północ geograficzną, względem Ziemi a nie obudowy GPS ;)
Nuvi bez kompasu nie pokaże "do przodu" ale strzałkę w górę ekranu. Do Ciebie należy zorientowanie odbiornika wzdłuż kierunku ruchu. Rzeczywiście w tym wypadku musisz znać wektor Twojego ruchu ;)

Zresztą nie ma co dywagować, ustaw sobie nawigację w Twoim GPS, włącz ekran kompasu i sprawdź, jak to się zachowuje ;)
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez GPS Maniak » Śr, 11 sie 2010 15:20

szy napisał(a):... nie wierzę by była to inna wartość niż azymut,

Ale taka strzałka nie powinna odzwierciedlać azymutu, ale kierunek na cel, zatem powinna uwzględniać wskazania kompasu, czyli położenie odbiornika względem celu i brzucha :wink: , podczas gdy azymut na cel - w danej lokalizacji - jest wartością stałą niezależnie od tego jak trzymamy odbiornik. Najlepiej obrazują to załączone screeny, w których - patrząc na cel raz trzymałem odbiornik antenką do przodu, a za drugim razem antenką w bok.

1.jpg
1.jpg (103.26 KiB) Przeglądane 12619 razy


Inna rzecz, że w mojej 62-ce te strzałki w opcji: FIND się nie pokazują, pomimo iż prawie biegałem po balkonie :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez popej » Śr, 11 sie 2010 15:22

To jeszcze wyłącz kompas i pobiegaj ponownie.
Na moją Dakotę mam za krótki balkon ;)
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez szy » Śr, 11 sie 2010 15:30

GPS Maniak napisał(a):Ale taka strzałka nie powinna odzwierciedlać azymutu, ale kierunek na cel, zatem powinna uwzględniać wskazania kompasu, czyli położenie odbiornika względem celu i brzucha :wink: [...]


I kufla... :>

A poważniej, to chyba mylimy dwie różne rzeczy: wskazówki nawigacji
i określenie położenie danego punktu względem aktualnego położenia.

Trudno mi pisać więcej w kontekście 62, bo nie wiem jak dokładnie
i kiedy co wyświetla, ale jakakolwiek wartość w stopniach imho
powinna być wyłącznie 'jedynym słusznym' klasycznym azymutem, by
nie wprowadzać wędrowca w błąd...

Szy.

PS. I oczywiście nie mówię o ekranie który wrzuciłeś wyżej, a o tym
z mapą, po wskazaniu na mapie punktu...
Obrazek
Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce i w Europie
Obserwuj na Facebooku i na Instagramie
Avatar użytkownika
szy
Bywalec
 
Posty: 877
Dołączył(a): Śr, 01 kwi 2009 22:15
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez GPS Maniak » Śr, 11 sie 2010 15:37

Ha. Po wyłaczeniu kompasu odkryłem, że 62 beznadziejnie reaguje na ruch. Raz, przez ułamek sekundy zauważyłem jakieś strzałki, ale nawet nie wychwyciłem kierunków, bo .... wpadłem na balustradę i o małe co wraz z GPSem zaliczyłbym wypad z III ptr. :twisted: Dobra. To gadżet, który obadam sobie spokojnie w terenie.
szy napisał(a):A poważniej, to chyba mylimy dwie różne rzeczy: wskazówki nawigacji i określenie położenie danego punktu względem aktualnego położenia.

Nie mylimy, tylko nie wiemy co ta strzałka miałaby naprawdę pokazywać, albo raczej - co byłoby lepsze i dla kogo :D Dla mnie wygodniejsza jest wskazówka, która pokazuje autentyczny kierunek na cel, niezależnie od tego jak trzymam odbiornik i czy stoję do celu tyłem czy przodem. Ot ... takie zboczenie człowieka czasami kluczącego po krzaczorach i wychowanego na GPSach z kompasem, które na dodatek nigdy nie były przytwierdzone na sztywno do poprzecznej rury przede mną :wink:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez d4r » Śr, 11 sie 2010 15:41

Wiec tak jest w Viscie i tego tez dotyczylo moje wczesniejsze pytanie. Polnoc jest zawsze 0 (N - w razie czego), jade np na 270, szukam POI (np nocleg) i widze: 90, cofanie - odpada, 180 malo mnie interesuje tamten kierunek, ale jest 300 i np 255, co juz wchodzi w gre. Dodatkowo, oczywiscie, w info jest tez odleglosc. Jesli w 62 jest to spartaczone, to ja podklejam gume i zostaje z Vista :twisted:
Pozdrawiam,
Darek

---
Jest: E1000, F3, FR935, O600
Było: 62, E800, FR610, fēnix , Vista HCx, FR50 i Epix przez ... 5 dni
Avatar użytkownika
d4r
Bywalec
 
Posty: 113
Dołączył(a): Wt, 03 sie 2010 15:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez GPS Maniak » Śr, 11 sie 2010 15:45

d4r napisał(a):Jesli w 62 jest to spartaczone, ....

Ale co jest spartaczone? Przecież teraz dyskutujemy o strzałkach a nie o cyferkach :D
Cyferki oznaczają azymut na cel. Co oznaczają strzałki - azymut czy kierunek na cel, nie wiem, bo balustrada mi przeszkodziła :twisted:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Garmin 62s - kompas, azymut, namiar, strzałki kierunku, etc.

Postprzez d4r » Śr, 11 sie 2010 17:49

No dobrze. To troche dalej, zalozmy, ze wybralem juz cel i tak:
- off road - dziubek pokazuje cel,
- on road - dziubek pokazuje kierunek , w ktorym nastapi nastepny manewr (typu zakret).

Tak jest w Viscie (na 90%) i tak powinno dzialac - to nie kompas, tylko kierunek na cel (manewr). Od kompasu, szczesliwcy, maja dashboardy, pozostali page. No to jak to dziala w koncu? Lechu, moze powinienes uzyc bosak? :twisted:
Pozdrawiam,
Darek

---
Jest: E1000, F3, FR935, O600
Było: 62, E800, FR610, fēnix , Vista HCx, FR50 i Epix przez ... 5 dni
Avatar użytkownika
d4r
Bywalec
 
Posty: 113
Dołączył(a): Wt, 03 sie 2010 15:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez Wrzosek » Śr, 11 sie 2010 18:03

najpierw czad kompas w wydaniu PL :)
Obrazek

find normalny widok jak stoimy
Obrazek

specjalnie dla biegających po balkonie(wyszedłem na zewnątrz bo mi balkon też nie wystarczył :)
Obrazek

i tak wygląda sytuacja
62st + gpmapa topo, htc hd2 + automapa
Wrzosek
Początkujący
 
Posty: 33
Dołączył(a): Śr, 04 sie 2010 23:28

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez soko » Śr, 11 sie 2010 18:09

GPS Maniak napisał(a): Co oznaczają strzałki - azymut czy kierunek na cel, nie wiem, bo balustrada mi przeszkodziła :twisted:

Małe strzałki oznaczają namiar (kierunek) na cel.
1.W trybie kompasu (skalibrowanego i włączonego) pokazują kierunek na cel niezależnie od orientacji odbiornika. Możemy więc go trzymać w poprzek ale i wzdłuż naszej aktualnej marszruty. Działać powinny też, gdy stoimy. Powinny się wyłączyć , gdy nasz ruch przekracza 10mph (16km/h).
2. w trybie wyłączonego kompasu pokazują kierunek na cel z założeniem,
2a. że nasz odbiornik jest zorientowany dokładnie tak, że góra (przód) odbiornika pokazuje kierunek ruchu.
2b. że poruszamy się dostatecznie szybko, by odbiornik znał nasz kierunek poruszania się. Gdy więc staniemy, powinny się wyłączyć ( zniknąć).
Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez GPS Maniak » Śr, 11 sie 2010 18:20

d4r napisał(a):... to nie kompas, tylko kierunek na cel (manewr).

Nie wiem czy czasami nie piszemy o różnych sprawach. Kierunek na cel tak, ale czy względem czegoś, czy może kierunek bezwględny - tak jak pokazujemy to często ręką: "o tam zobaczcie to drzewo" i wówczas wszyscy patrzą za Twoją ręką. W odbiornikach z kompasem to jest dość poważna różnica i jak najbardziej zasadne pytanie, gdyż moim zdaniem w Viście wygląda to tak:
- przy włączonym kompasie "wskazanie celu" jest realne i niezależne od tego jak trzymamy odbiornik - obracamy odbiornik obraca się również strzałka, która zawsze wskazuje na cel/następny zwrot
- po wyłączeniu kompasu - "wskazanie celu" odbywa się względem osi podłużnej odbiornika, na podstawie "kompasu GPS", i obracanie odbiornika nie wpłynie wówczas na ruch strzałki. W efekcie jeżeli cel mamy na lewo patrząc w kierunku ruchu, po odwróceniu się na pięcie o 180° strzałka nadal będzie wskazywała na lewo, chociaż cel realnie znajduje się po naszej prawej stronie.
Przy czym mówię tu o "wskazówce" w polu danych.

EDIT: widzę, że Soko opisał jak to działa w wyszukiwarce - dzięki :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 17 gości