Nuvi - pierwsze kroki

O seriach nüvi, dēzl, zūmo, a nawet StreetPilot czy Quest. O mapach CityNavigator, GPMapie i UMP-pcPL, a także o bazach radarów, komendach głosowych, TMC, 3D Traffic oraz wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów w samochodzie czy motocyklu.

Moderatorzy: frasun, wojtek, Artur, sdsyc, Alf/red/

Nuvi - pierwsze kroki

Postprzez Zachu » Pn, 13 wrz 2010 15:47

Zaczynamy przygodę z Nuvi.
Po wyjęciu odbiornika z pudełka dostajemy produkt gotowy do użycia.
Jest mały wyjątek. Musimy w opcjach unikania odznaczyć pasy specjalne. Opcja unikane - pasy specjalne
Przy ustawieniach, pamiętaj: Ustawiamy tylko jedną mapę aktywną /w przypadku jeśli znajdują się inne mapy, mogą być dograne lub na karcie pamięci/.
Jeśli chcesz unikać płatnych dróg to tylko to zaznacz.
Jeśli chcesz unikać autostrad /tu nie precyzyjnie brzmi komunikat/ to pamiętaj że w zasadzie skazujesz się na tułaczkę krajoznawczą. Szczegóły tu są opisane: Nuvi, Unikane -> Autostrady
Każde obecnie sprzedawane Nuvi posiada mapę City Navigator. Może zawierać on całą Europę lub jej fragment, zależnie jaki model został kupiony.
Wraz z odbiornikiem nie dostaniemy żadnej płytki z oprogramowaniem. Wszystko znajduje się na stronach producenta. Niezbędny zestaw podany jest poniżej.
Przed rozpoczęciem wszelkich prób polecam najpierw zrobić kopię zapasową całej zawartości odbiornika. Kopiujemy wszystko co znajduje się w odbiorniku na dysk twardy, nie zapominając o zawartości w katalogach ukrytych.

:arrow: Firmware – aktualizacja oprogramowania, języków
Obecnie do aktualizacji oprogramowania i map należy używać Garmin Express
Garmin Express

Dawniej aktualizację oprogramowania przeprowadzało się za pomocą programu WebUpdater.
WebUpdater
Dział on nadal lecz nie wiadomo kiedy zostanie zakończone jego wspieranie.
Zanim przystąpimy do uaktualnienia warto jednak najpierw zapoznać się z tematem:
!!! UWAGA !!! - WebUpdater może uśmiercić twój odbiornik !!!
Nie zawsze najnowszy firmware jest najlepszy. Polecam prześledzić odpowiedni temat dla swojego odbiornika na Garniaku Firmware - Posumowanie
Jeśli odbiornik posiada obsługę TTS - Text-To-Speech (lektor dodatkowo informuje o nazwie ulicy w którą mamy skręcić) warto pobrać ten plik: Polski TTS - Polish__Agata.vpm

:arrow: POI – radary i inne punkty
Nuvi może informować o radarach, potrzebujesz do tego program POI Loader.
POI Loader for Windows software
Za jego pomocą możemy też dodawać inne przydatne dla nas punkty.
Po użyciu POI Loadera dostajemy plik .gpi, który umieszcza plik wynikowy w katalogu C:\Garmin\POI.
Jeśli dysponujemy gotowymi plikami .gpi, tam właśnie je kopiujemy. Możemy zmienić nazwę, która pozwoli szybko zorientować się w ich zawartości np.: hotele.gpi.
Obsługa jest prosta jeśli korzystamy ze sprawdzonych danych i nie potrzebujemy indywidualnych ustawień: http://gps.astronet.pl/new/soft-poiloader.htm
Na początek polecam "gotowce" http://www.ump.waw.pl/wszystkie.html#radary
POI Loader niestety nie tworzy poprawnych plików z ostrzeżeniem tekstowym dla nowszych urządzeń, które potrzebują do tego plików wav. Po użyciu, otrzymamy pliki z dźwiękiem, które nuvi będzie ignorował i dawał ostrzeżenie "gongiem".
Trzeba dodatkowo pobrać plik sox i umieścić go w katalogu C:\Garmin\
POI Loader i POI
Gotowiec poi_ump.gpi - polska baza fotoradarów UMPpcPL
Przykładową paczkę z radarami na Polskę, pobieramy ze strony http://ump.waw.pl/wszystkie.html , z męskim głosem "Jacek" lub z damskim "Agatka".
W zestawie znajduje się pełna struktury plików potrzebnych do poprawnego działania i ostrzegania tekstowego oraz za pomocą indywidualnej ikony.
Paczka zawiera: dane /plik .csv/, ikony /.bmp/ i głosy /.mp3/.
Jeśli nasz odbiornik nie obsługuje formatu mp3 musimy pobrać pliki .wav, które umieszczone są: "pakiet głosów dla serii nüvi 200 oraz 1xxx, 37xx".
Słupki w tych plikach to "pikietaż". Jeśli uważamy je za zbędne, trzeba usunąć cały katalog. Pojeździłem trochę i zaobserwowałem, że potrafią się kłócić z radarami. Czasem POI potrafią nie ostrzegać, bo wyświetla się komunikat o słupku.

:arrow: Konto – my.garmin
Możemy zarejestrować nasz odbiornik na http://my.garmin.com/ . Jeśli sprzęt odkupiliśmy od kogoś, może być już zarejestrowany.
W ciągu 60 dni od pierwszego fixa /złapania satelitów i ustalenia pozycji/ przysługuje darmowa aktualizacja mapy. Wszystko odbywa się przez nasze konto. Trzeba tylko podłączyć odbiornik.
Istnieje alternatywna opcja przez skopiowanie pliku GarminDevice.xml do katalogu Garmin na pendrive.
Od razu uprzedzam, aktualizacja troszkę potrwa. Ściąganie i instalacja mapy może trwać od 2 do 5 godzin.
Przed samą aktualizacją, strona sama zaproponuje wgranie najnowszego firmware.
W starszych lub prostszych odbiornikach występuje problem z brakiem pamięci.
Rozwiązaniem jest wgranie części mapy do odbiornika i brakujących fragmentów na kartę.
Całą procedura jest opisana w dołączonym pliku.pdf.

:arrow: Zarządzanie mapami
Obecnie do aktualizacji map dostarczonych wraz z odbiornikiem należy używać Garmin Express
Garmin Express

Program MapSource to starsze narzędzie i nie jest już wspierany przez producenta. Można jednak go nadal używać z powodzeniem, pamiętając że są pewne ograniczenia przy komunikacji z nowymi odbiornikami. Dalej możemy obejrzeć zawartość naszych map oraz przesyłać je do odbiornika. Dodatkowo można wysyłać/pobierać nasze punkty „ulubione”, tworzyć i wysyłać trasy, jeśli odbiornik je obsługuje.
MapSource
Pod linkiem dostępny jest plik z uaktualnieniem MapSource, aby zainstalować w pełni funkcjonalny program musimy wykorzystać któryś ze sposobów alternatywnych.
Jeśli skorzystamy z uaktualnienia mapy przez konto my.garmin, otrzymamy opcję zainstalowania najnowszej mapy w odbiorniku oraz na komputerze wraz najnowszą wersją oprogramowania do nich.
Możemy też pobrać jakąkolwiek mapę dostępną w sieci, która zainstaluje MapSource.
Komercyjne mapy demo - linki

Nowsze narzędzie i polecane, które również potrafi pobrać mapy z naszego odbiornika to BaseCamp (BaseCamp przy wysyłaniu map wykorzystuje program MapInstall).
BaseCamp
Są dostępne filmy instruktażowe z podstawową obsługą programu w języku angielskim: Training Videos — BaseCamp

Teraz możemy przystąpić do instalacji dodatkowych map.
Bardzo czytelnie i obrazowo jak przeprowadzić cały proces za pomocą MapSource, pokazał GPS Maniak na swojej stronie http://gpsmaniak.com/2010/programy-mapsource.htm#mapy
Opis wgrywania map przy pomocy MapInstall - od strony 16 w widocznym na końcu postu załączniku download/file.php?id=8516

Jako drogową mapę uzupełniającą można polecić: (Polska) http://www.ump.waw.pl/ lub (świat) http://garmin.openstreetmap.nl
Po wyjściu z auta możemy też korzystać z turystycznych map: http://www.garminwpolsce.pl/ , http://www.gpswielkopolska.pl/, http://gpsmaniak.com/new/news.htm , http://gps.bieszczady.pl/mapy.htm , http://www.rybickim.pl/ oraz wielu innych. W Listopadzie 2010 wydana została ostatnia GPMapa http://www.gpmapa.pl/

Gdy w odbiorniku masz wiele map pozwalających na automatyczną kalkulację tras (tzw. mapy z routingiem, np. City Navigator, UMP) sprawdź (w ustawieniach, w informacjach o mapach) czy aktywną jest tylko jedna.

Szczegółowe opisy znajdują się na forum Garniak, zapraszamy.
Załączniki
Installing a Region with Garmin Express then Sending Additional Mapping with MapInstall-pl.pdf
Instalacja map nowym programem Garmin Express
(1.5 MiB) Pobrane 1804 razy
Updating maps on the device and sending additional maps to SD cardPL.pdf
Jak sobie radzić, gdy przy aktualizacji CNE przy pomocy http://download.garmin.com/lmu/GarminMapUpdater.exe brakuje miejsca w pamięci nuvi
(1.59 MiB) Pobrane 1662 razy
Ostatnio edytowano Pt, 17 wrz 2010 11:59 przez Zachu, łącznie edytowano 2 razy
Nuvi & DriveAssist & Colorado & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8437
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Powrót do Na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości