Garmin Dakota - Aktualizacja oprogramowania

O elektronice i wewnętrznym oprogramowaniu naszych Garminów. Chipsety, anteny zewnętrzne, baterie, karty pamięci, naprawy. Także o nieoficjalnych firmware, przeróbkach sprzętowych i innych rodzajach tuningu.

Moderator: PouchX

Re: Garmin Dakota - Aktualizacja oprogramowania

Postprzez akleiw » Cz, 19 sie 2010 10:11

Pojawiła się nowa wersja beta 3.15. Z poprzednimi betami się wstrzymałem ale w tej wersji co najmniej dwa dodatki wyglądają bardzo interesująco: okresowa archiwizacja śladu oraz możliwość przesuwania waypointów na ekranie mapy.
akleiw
Początkujący
 
Posty: 43
Dołączył(a): Śr, 19 maja 2010 23:19

Re: Garmin Dakota - Aktualizacja oprogramowania

Postprzez mar_rud » Pt, 03 wrz 2010 21:44

Nowa wersja firmware: Dakota 3.30, tym razem już nie beta
Changes made from version 3.10 to 3.30:

* Added ability to move waypoints using the map
* Added ability to set user declination direction
* Added Automatic Shaded Relief option
* Added brightness adjustments for BirdsEye imagery
* Added display color to track gpx files
* Added Geocache filtering. Select Setup > Geocaches to add custom filters
* Added import indicator for gpx files
* Added multicaching support
* Added periodic track archiving
* Added track review page improvements
* Improved keyboard responsiveness
* Improved WAAS performance
* Fixed elevation profiles to always use the most detailed DEM data loaded
* Fixed future plot with tracks that have no elevations in them
* Fixed issue with calculator % function
* Fixed issue with map POI's showing twice for a single point
* Fixed issue with Oblique Mercator User grid
* Fixed issue with stuck route button.
* Fixed occasional shutdowns
* Fixed shutdown on About Page
* Fixed spot sounding display on certain maps
* Updated map review of tracks and routes. The distance shown is now the distance along the route or track.
Marcin Rudowski
UMPpcPL@WWW, Dakota 20, Vista Cx, HTC Legend
Avatar użytkownika
mar_rud
Bywalec
 
Posty: 213
Dołączył(a): N, 05 sie 2007 7:56
Lokalizacja: Warszawa, Płock

Re: Garmin Dakota - Aktualizacja oprogramowania

Postprzez kwieto » So, 04 wrz 2010 6:41

Ech... no i znowu jadę na urlop z niesprawdzonym firmware...
Z pierwszych spostrzeżeń - nie wiesza się po wejściu w ekran "about".
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Garmin Dakota - Aktualizacja oprogramowania

Postprzez mar_rud » So, 04 wrz 2010 16:23

Nowa wersja zawiera jedynie listę zmian, które pojawiły się w wersjach beta w ciągu ostatnich 4 miesięcy. W sumie wiele poprawek i nowych funkcji, ale jeśli ktoś instalował na bieżąco wersje beta, to nie widać nic nowego.

Wspomniana poprawka * Fixed elevation profiles to always use the most detailed DEM data loaded ma chyba znaczenie, jeśli masz kilka map z danymi DEM, to wtedy do rysowania profilu wysokości wybierana jest najbardziej szczegółowa wersja.

Uprzedzając pytanie: w trybie edycji trasy, kliknięcie na punkt otwiera okno szczegółów punktu zamiast mapy (czyli tak jak to zostało zmienione w którejś z wersji beta).
Jedyną opcją podglądu na mapie jaką widzę to wybranie na dole opcji utworzenia waypointa (jeśli akurat nie jest to waypoint) i wtedy na tym samym ekranie możemy przejść do edycji takiego punktu, by wybrać opcję podglądu na mapie, a na koniec skasować taki tymczasowy punkt. Jest to tak absurdalne, że trudno to polecać jako obejście.
Marcin Rudowski
UMPpcPL@WWW, Dakota 20, Vista Cx, HTC Legend
Avatar użytkownika
mar_rud
Bywalec
 
Posty: 213
Dołączył(a): N, 05 sie 2007 7:56
Lokalizacja: Warszawa, Płock

Re: Garmin Dakota - Aktualizacja oprogramowania

Postprzez Mariusz65 » N, 05 wrz 2010 0:15

Do czego służy nowa funkcja w opcjach waypointów "Move Waypoint" :?:
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4638
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Garmin Dakota - Aktualizacja oprogramowania

Postprzez mar_rud » N, 05 wrz 2010 8:15

Do wskazania nowego położenia waypointa przy pomocy mapy, czyli jak sama nazwa wskazuje do przesunięcia punktu.
Marcin Rudowski
UMPpcPL@WWW, Dakota 20, Vista Cx, HTC Legend
Avatar użytkownika
mar_rud
Bywalec
 
Posty: 213
Dołączył(a): N, 05 sie 2007 7:56
Lokalizacja: Warszawa, Płock

Re: Garmin Dakota - Aktualizacja oprogramowania

Postprzez Mariusz65 » N, 05 wrz 2010 14:29

Wgrałem 3.30

Uwagi:
- Automatyczna archiwizacja śladów naprawiona (podobno była już w becie ale ja bet nie używam więc dla mnie nowość). Działa na tej zasadzie, że przy zajętości śladu dziewięćdziesiąt kilka procent (nie wiem ile % dokładnie ale to nie istotne), najstarsza część zawierająca 2700 punktów przenoszona jest do archiwum.

- Błąd związany z przeglądaniem śladu viewtopic.php?p=95861#p95861 naprawiony.

- Próba edycji komentarzy waypointów utworzonych w MapSource w dalszym ciągu powoduje nagłe wyłączenie zasilania.

- Pozostał problem z funkcją Uśredniania Waypointów (Waypoint Averaging) viewtopic.php?p=94626#p94626. Uśrednienie współrzędnych waypointa utworzonego w MapSource powoduje, że nie można potem zawierającego go pliku w tym programie otworzyć. No ale Garmin oficjalnie powiedział, że nie będzie poprawiał kompatybilności nowych odbiorników z MS i zaleca BaseCamp.

- Miałem cichą nadzieję na dodanie opcji przeniesienia punktu z profilu wysokości na mapę jak np. w Colorado viewtopic.php?p=97414#p97414 ale niestety...

- Jak dotąd zdarzyło mi się jedno nagłe wyłączenie Dakoty z nowym FW.


To tyle wrażeń po krótkim teście FW 3.30
Nowych bugów na szczęście nie zauważyłem. Na razie... ;-)
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4638
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Garmin Dakota - Aktualizacja oprogramowania

Postprzez GPS Maniak » Cz, 16 wrz 2010 10:55

Odgrzeję kotleta związanego z opcją cieniowania: "AUTO":

kwieto napisał(a):Chyba wreszcie ktoś wpadł na to, by odbiornik cieniował odbraz tylko wtedy, gdy włączone mapy zawierają DEM (jeśli dobrze rozumiem, tak działa opcja "auto").

kwieto napisał(a):Dodajmy jeszcze, że cieniowany podkład pod mapę niecieniowaną też działa.

Analizując obie wypowiedzi Kwieto i jednocześnie obserwując jak wygląda współpraca mapy bazowej zawierającej DEM z mapami szczegółowymi bez DEM, a jednocześnie mając na względzie wady Dakoty/62S:
GPS Maniak napisał(a):W 62 cieniowanie też jest prawie czarne.

oraz zalety:
GPS Maniak napisał(a): przy przeglądaniu mapy przy zoom 1,2-2 km cieniowanie daje dość wyraźny pogląd na ukształtowanie terenu.


zacząłem się zastanawiać, czy można byłoby dla własnych potrzeb przygotować tak spreperwaną pustą "mapę bazową DEM", która zapewniałaby nam cieniowanie przy wyższych zoomach (mniejszych skalach) oraz maksymalny kontrast (wyłączone cieniowanie) przy niższych zoomach. Wychodzi na to, że ..... można :D Jednak nie ma róży bez kolców. Z tego co zaobserwowałem cieniowanie pochodzące z mapy bazowej jest włączane przez odbiornik automatycznie i zależy od jakości (rozdzielczości) danych DEM. W sumie - narzędziami jakimi dysponuję - nie udało mi się przygotować sensownej jakości mapy, której cieniowanie działałoby powiedzmy od zoomu 1.2 km, co byłoby zapewne ideałem. Jakimiś kompromisem jest automatyczne cieniowanie mapy od zoomu 800m, chociaż i tu jakość danych DEM pozostawia wiele do życzenia i w zasadzie sprawdza się wyłącznie w wysokich górach. W zasadzie dopiero obniżenie cieniowania do zoomu 500m powoduje, że jakość danych jest już zadowalająca. W efekcie jednak, tracimy trochę na czytelności mapy przy - używanym czasami podczas wędrówki - zoomie 500m.

Mapka testowa jest jednowarstwowa, co - z jednej strony - wpływa na jakość/intenstywność cieniowania przy wysokich zoomach, ale - z drugiej strony - pogarsza szybkość odświeżania mapy przy takich właśnie zoomach. To - znów - kwestia pewnego wyboru/kompromisu pomiędzy jakością, a szybkością.

A wygląda to mniej więcej tak - na lewo oryginalna mapa bazowa, na prawo ta sama mapa przy włączonej dodatkowej "pustej" bazówce z lepszymi danymi DEM:

3.jpg
3.jpg (78.74 KiB) Przeglądane 11932 razy


Przy zbliżeniu uaktywnia się mapa szczegółowa:

3a.jpg


3b.jpg
3b.jpg (89.87 KiB) Przeglądane 11931 razy


Jak widać, rozdzielczość DEM jest na tyle duża, że bez trudu możemy wyodrębnić istnienie bocznych odejść grzbietowych na Otrycie, ale jednocześnie na tyle mała, że odbiornik ignoruje dane DEM przy zoomie 300m, czyli pierwszym zoomie o najwyższej szczegółowości mapy (szczegółowość "Wyższa") i nie daje żadnych "zabrudzeń" mapy w sensie cieniowania. Czy takie rozwiązanie ma sens? Nie wiem. Każdy musi ocenić to sam. Ponieważ jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby przełączyć opcję rysowania reliefu z "AUTO" na "WYŁĄCZONE" - jak na razie - takie właśnie rozwiązanie pozostawię w swoim odbiorniku.

Dla zaintersowanych testami - "pusta" mapa bazowa DEM obejmująca 6 arkuszy południowo wschodniej Polski. MapID 4830. http://gpsmaniak.com/A/Test_DEM.img
Mapę oczywiście należy testować z mapami szczegółowymi nie zawierajacymi danych DEM, np. z UMP-em, Topo_PL_100, czy GPS_50_Bieszczady.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin Dakota - Aktualizacja oprogramowania

Postprzez Mariusz65 » Cz, 16 wrz 2010 11:36

kwieto napisał(a):Dodajmy jeszcze, że cieniowany podkład pod mapę niecieniowaną też działa.

Nie rozumiem w jaki sposób to działa?
Jeśli w Dakocie mam aktywną mapę bez danych DEM (np. UMP) i mapę bazową (Jeśli oryginalna bazówka Dakoty 19770 kB ma dane DEM ?), oraz opcję "wyszarzany relief" ustawioną na auto to nie mam na ekranie żadnego cieniowania! U mnie w takim przypadku nie cieniuje przy żadnej skali…

kwieto napisał(a):Chyba wreszcie ktoś wpadł na to, by odbiornik cieniował odbraz tylko wtedy, gdy włączone mapy zawierają DEM (jeśli dobrze rozumiem, tak działa opcja "auto").

A niby jak miałby cieniować nie mając danych DEM… :?:
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4638
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Garmin Dakota - Aktualizacja oprogramowania

Postprzez GPS Maniak » Cz, 16 wrz 2010 12:37

Mariusz65 napisał(a):Jeśli oryginalna bazówka Dakoty 19770 kB ma dane DEM ?

Tego nie wiem. W 62S ma. Jest też możliwość, że dane są na tyle słabej jakości, że obraz ulega zszarzeniu, ale rzeźby terenu faktycznie nie widać.

Mariusz65 napisał(a):Nie rozumiem w jaki sposób to działa?

Tak, że operując priorytetami wyświetlania możesz np. wyświetlić UMPa nad GPMapą Topo. Wówczas UMP będzie cieniowany.

Mariusz65 napisał(a):A niby jak miałby cieniować nie mając danych DEM… :?:

Korzystając z danych DEM z innej aktywnej mapy. Np. z mapy bazowej.

Wgraj może do Dakoty mapę, do której podałem link w poprzednim poście. Włącz ją oraz włącz UMPa. Przesuń kursor na region bieszczadzki i zobacz jak wygląda mapa w zoomie=300m przy włączonym cieniowaniu "na sztywno" (w 62S nazywa się to: "Pokaż jeżeli dostępny") a jak z cieniowaniem ustawionym na "Auto". Na pewno zauważysz różnice.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin Dakota - Aktualizacja oprogramowania

Postprzez Mariusz65 » Cz, 16 wrz 2010 13:02

OK! Sprawdzę tą Twoją mapkę.
W każdym razie z UMPem i mapą bazową sprawdzałem na terenie Tatr i żadnego cieniowania ani nawet zszarzenia nie zauważyłem!

GPS Maniak napisał(a):operując priorytetami wyświetlania możesz np. wyświetlić UMPa nad GPMapą Topo. Wówczas UMP będzie cieniowany.

Jak można zmieniać priorytet map w Dakocie? U mnie zawsze GPMapa jest "na wierzchu" :?
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4638
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Garmin Dakota - Aktualizacja oprogramowania

Postprzez GPS Maniak » Cz, 16 wrz 2010 13:21

Mariusz65 napisał(a):OK! Sprawdzę tą Twoją mapkę.

Sprawdź z UMPem. Przy ustawieniu cieniowania "Auto" UMP powinien być cieniowany od zoom=500 wzwyż.
GPS Maniak napisał(a):Jak można zmieniać priorytet map w Dakocie? U mnie zawsze GPMapa jest "na wierzchu" :?

W Dakocie (tzn. z poziomu Menu odbiornika) nie można. Ale można to zrobić z wykorzystaniem PCta.

Polecam lekturę wątku poświęconego programowi GmapTool autorstwa naszego kolegi popeja, jak także dyskusjom jakie z popejem toczył kwieto w sprawie "Parametrów TRE". Dzięki grzebaniu w tych ustawieniach można m.in. osiągnąc taki efekt, aby jakaś nieroutowalna mapa szczegółowa np. z MapCenter wyświetlała się nad CNE, dzieki czemu pracujący w tle CNE zapewnia routing, podczas gdy wzrok cieszymy bardziej szczegółową mapą topograficzną.

EDIT: Dyskusji na temat paremetru TRE było nieco więcej, ale ten wątek wydaje się, że naświetla sprawę w sposób wystarczający: viewtopic.php?p=68958#p68958 Ponieważ jednak efekt takich przeróbek mapowych może nieść za sobą pewne nieprzewidywalne konsekwencje, w celi uniknięcia ewentulanego skutecznego zablokownia odbiornika, proponuję "spreparowane" mapy wrzucać wyłącznie na kartę pamięci.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin Dakota - Aktualizacja oprogramowania

Postprzez Mariusz65 » Cz, 16 wrz 2010 13:46

Dzięki za info!

No i z Twoją mapką Test_DEM na UMPie jest cieniowanie! Przy ustawieniu na auto znika przy zoomie 300 m.
Natomiast przy włączonej firmowej bazówce Dakoty nie ma cieniowania! Stąd wniosek, że nie ma ona danych DEM…? A myślałem, że ma :?

GPS Maniak napisał(a):W Dakocie (tzn. z poziomu Menu odbiornika) nie można.

a już myślałem, że jest taki luksus :( :wink:

Swoją drogą – byłoby fajnie gdyby Koledzy od UMPa dodawali dane DEM do wersji TOPO… :idea:

GPS Maniak napisał(a):W zasadzie dopiero obniżenie cieniowania do zoomu 500m powoduje, że jakość danych jest już zadowalająca.

W Gory_PL cieniowanie w trybie "auto" znika dopiero przy zoomie 50 m!
Masz zamiar coś z tym zrobić...?
Mi by się podobało... ;-)
Załączniki
Cieniowanie.JPG
Cieniowanie UMPa w Dakocie z podkładem GPS Maniaka
Ostatnio edytowano Cz, 16 wrz 2010 17:28 przez Mariusz65, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4638
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Garmin Dakota - Aktualizacja oprogramowania

Postprzez szy » Cz, 16 wrz 2010 14:38

Czy musicie prowadzić takie ciekawe dyskusje w taki zawoalowany
innym tematem sposób? :> Skąd człowiek ma wiedzieć że w jakimś
indiańskim wątku o alternatywnym cieniowaniu piszecie? :]


GPS Maniak napisał(a):Obrazek

... dla mnie bomba. Na Edżu (na rowerze) co prawda nie ma zbyt
wiele czasu na zachwyty nad rzeźbą, ale... to tam wyżej wygląda
imponująco.

Szy.
Obrazek
Najlepsze szlaki rowerowe w Polsce i w Europie
Obserwuj na Facebooku i na Instagramie
Avatar użytkownika
szy
Bywalec
 
Posty: 877
Dołączył(a): Śr, 01 kwi 2009 22:15
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Garmin Dakota - Aktualizacja oprogramowania

Postprzez GPS Maniak » Cz, 16 wrz 2010 17:05

Mariusz65 napisał(a):W Gory_PL cieniowanie w trybie "auto" znika dopiero przy zoomie 50 m! Masz zamiar coś z tym zrobić...?

A jak sądzisz? Po co robię takie próby? :wink: :D

@Szy. Po prostu utkwiło mi w pamięci, że sprawę "AUTO" w cieniowaniu poruszył Kwieto właśnie w tym wątku. Ale masz rację - wieczorem pozamiatam.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hardware i firmware

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości