Garmin 62s a Two Nav

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez marcin1812 » So, 07 sie 2010 18:40

Oj... po lekturze wątków o urządzeniu TwoNav zaczynam wreszcie czuć upragniony oddech konkurencji na Garminie :D
TwoNav (ta wersja z guzikami) wydaje się być zbliżona do mojego ideału (prawie PDA, w obudowie pancernej, guziki, dobry procesor, elastyczne oprogramowanie - wygląda jakby to robili konkretni, znający się na rzeczy goście, którzy wcześniej robili Oziego)
Tylko ten ekran dotykowy...
Widzę, że zamiast jasnej przyszłości 62 w przyszłym sezonie, czekają mnie bardziej rozbudowane wybory :) Ciekawe czy Garmin zwycięży... :twisted:

Z drugiej strony... po sezonie używania 60-tki, mimo jej pewnych ograniczeń, jakoś nie szukam już pocieszenia w PDA... więc może nie taki Garmin beee jak się wydaje ;)

Pozdrawiam,
Marcin

ps. Aha... jak jeszcze dodać do tego podobno łatwą możliwość tworzenia mapek pod TwoNav (i jakieś informacje które gdzieś widziałem, o tym że już nawet CGPSMapper nie może być rozwijany, bo "coś tam coś tam" z Garminem) to.... chyba przybył kolejny minus dla 62...
Avatar użytkownika
marcin1812
Początkujący
 
Posty: 85
Dołączył(a): Cz, 04 lut 2010 8:10

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez albertos » So, 07 sie 2010 19:50

Powiem tyle jestem nowy w temacie GPS Na szlaku śledziłem wątek 62s od 2 miesięcy i wiedziałem już wtedy że go kupię ale jak dwa tygodnie temu dowiedziałem się o katalońskim Two Navie mocno się zawahałem korzyści ktoś nadmienił w innym wątku.... na stronie Editorial Alpina http://www.editorialalpina.com/moreinfo ... =productes odpowiednika naszego Compassu w kartografii pirenejskiej jest już oferta za 420EUR na TwoNav z 26 rastrami map pirenejskich....zapowiada się bardzo bardzo obiecująco, tym czasem delektuję się swoim 62st którego możliwości uważam za oszałamiające dla kogoś kto nie był w tematyce wektorowo garminowskiej od 10 lat, porównanie Magellana 310 i 62 z wgranym TOPOCAT 50 całej Katalonii w 1:50 000 gdzie każdy domek ma swoje odzwierciedlenie jest wręcz niesamowite :roll:
albertos
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): So, 07 sie 2010 11:32

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez foni1969 » So, 07 sie 2010 20:01

albertos napisał(a): Two Navie

Czyli Oregon tylko gadający... :?
Aby do przodu!!

Garmin 60CSx / Oregon 550 + Fiskars...
Avatar użytkownika
foni1969
Bywalec
 
Posty: 334
Dołączył(a): Pt, 15 cze 2007 22:02
Lokalizacja: Osowiec Twierdza

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez albertos » So, 07 sie 2010 20:39

Właśnie z całym szacunkiem oregonowatość twonava jesli chodzi o widoczność ekranu w słońcu mnie odpędziła od zakupu, ale będę śledził temat z bliska....
albertos
Nowy
 
Posty: 6
Dołączył(a): So, 07 sie 2010 11:32

Garmin 62s a Two Nav

Postprzez kwieto » So, 07 sie 2010 21:09

foni1969 napisał(a):
albertos napisał(a): Two Navie

Czyli Oregon tylko gadający... :?


Nie do końca.
TvoNav jest potężnie rozbudowany konfiguracyjnie, o wiele bardziej niż dowolny Garmin.
Zarazem raczej nie jest to urządzenie dla pieszego tursty - prędzej offroadowca (przynajmniej Aventura).
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez Marko » Pn, 09 sie 2010 13:17

kwieto napisał(a):TvoNav jest potężnie rozbudowany konfiguracyjnie, o wiele bardziej niż dowolny Garmin.

Gwoli ścisłości, mimo potencjału, TwoNav ma pewne istotne wady, również od strony hardware:
1) brak łączności bezprzewodowej,
2) brak wykresu ciśnienia,
3) tendencję do kilkunastosekundowego "zawieszania się" np. przy wejściu w stronę profilu wysokościowego, zwłaszcza w przypadku większych śladów/tras,
i, żeby nieco w temacie:
4) brak takiego rozwiązania podglądu profilu wysokościowego jak w 62-ce, gdzie połączenie aktywnego śladu i planowanego jest moim zdaniem "rewelacyjne" i samo w sobie stanowi tę jakość, której nieco brak (od samego początku) w moim Garminie!

@GPSManiak
Lechu, czy po weekendzie już możesz określić na ile istotnie seria 78S różni się od 62S i czy opakowanie 62-ki warte jest dodatkowych 400 zł z powodu ergonomii (trwałość czas pokaże...)?
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: [TEST Garniaka] Garmin 62s

Postprzez asandrzej » Pn, 09 sie 2010 16:01

Marko napisał(a):Gwoli ścisłości, mimo potencjału, TwoNav ma pewne istotne wady, również od strony hardware:
1) brak łączności bezprzewodowej,...


E…tam . Jak to wada na razie i tak nie ma się, z czym łączyć.
Garmin ma, ale mam tylko jednego z łącznością bezprzewodową
a z PC- tem i lapciem nie chce się łączyć, więc nie używam.

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Garmin 62s - dyskusje o niczym

Postprzez marcin1812 » Pn, 16 sie 2010 19:36

To ja dodam swoje trzy gorsze o niczym :)
Dziś w kontekście zastanawiania się na co wydać kasę (62 czy coś innego) obejrzałem sobie w Entre te wypasiona nawigacje TwoNav (z guzikami). Niestety nie miała akurat wgranej mapki, ale...
Szczerze powiem że zawiodłem się. Kiedyś szukałbym czegoś takiego (dobra obudowa, porządny hardware), ale teraz (po sezonie używania 60-tki) jak zobaczyłem te szerokie gabaryty, ten ekran dotykowy, to... jakoś mnie lekko zniesmaczyło...
Fajny sprzęcik, nie powiem... Ale kurcze. Garmin (a właściwie 60-tka) mimo wszystkich swoich wad, ma w sobie "to coś". Teraz jeszcze trudniej będzie mi podjąć decyzję, bo myślałem ze TwoNav zdeklasuje 62 ;)
Mniejsze wymiary 60-tki są jednak chyba zaletą... Teraz widzę że szeroki ekran tylko przeszkadza (bo ciężko się mieści w dłoni, nie mówiąc już o przypięciu do roweru). Poza tym 60-tka nie musi świecić żeby było coś widać.
Chyba głównie te dwie rzeczy przeświadczyły o nienajlepszym pierwszym wrażeniu w stosunku do TwoNav.
Cóż... czeka mnie pewnie jeszcze niejedna wizyta w sklepie w celu lepszego poznania TwoNav-a, a może do tego czasu 62 umożliwi łatwiejszą modyfikację trasy ;)

Pozdrawiam,
Marcin
Avatar użytkownika
marcin1812
Początkujący
 
Posty: 85
Dołączył(a): Cz, 04 lut 2010 8:10

Re: Garmin 62s - dyskusje o niczym

Postprzez Marko » Pn, 16 sie 2010 21:06

marcin1812 napisał(a):... myślałem ze TwoNav zdeklasuje 62 ;)

Pod względem ceny już zdystansował i to sporo! :)
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Garmin 62s a Two Nav

Postprzez Shelton » Śr, 01 wrz 2010 19:11

Ja testuje od pewnego czasu, mam oba urządzenie na stanie. Mnie przekonuje możliwość używania wektorowej nawigacji z punktami POI plus rastrówka z siatką elewacji. Najbardziej przydaje się to w górach. Oczywiście jestem offroadowym userem.
Shelton
Początkujący
 
Posty: 52
Dołączył(a): Śr, 01 wrz 2010 19:06

Re: Garmin 62s a Two Nav

Postprzez piotr102 » Śr, 13 paź 2010 17:39

TwoNav daje świetne możliwości w połączeniu z programem CompeGPS na PC, który za darmo dostajemy w zestawie:

- edytowanie trasy i punktów bezpośrednio na PC
- prosta i szybka kalibracja map rastrowych w tym map w formacie Oziego
- import / eksport map, tras, punktów z ogromnego zbioru map
- dostęp do ogromnej bazy map topograficznych, których zebranie w Garminie przez przeciętnego użytkownika graniczy z niemożliwością.
- obsługa tych samym danych na Aventurze i Sportivie z poziomu PC. Czyli podłączmy Aventurę do PC, zmienamy nazwę POI, tworzymy trasę , dajemy zapisz i możemy wyjść z już z urządzeniem na dwór
- obsługa wielu map na raz umożliwiająca tworzenie trasy na PC na bazie zdjęć satelitarnych google, map topo, mas vectorowych, śladów innych użytkowników w jednym programie. I po chwili można mieć to na przenośnym urządzeniu Aventura lub Sportiva

Reasumując - Aventura i Sportiva to tylko część większego systemu, który oferuje CompeGPS. Oczywiście może działać samodzielnie ale dopiero w połączeniu z oprogramowaniem na PC pokazuje pełnie możliwości i olbrzymią przewagę nad tym, co oferuje Garmin w swoich ręczniakach.

Co do ekranów. Zarówna TwoNav Aventura i Sportiva przy wyłączonym podświetleniu dają możliwość odczytu danych w pełnym słońcu. Powiedziałbym wręcz, że w przypadku Aventury (którą używam na codzień) jest to wręcz wskazane ustawienie poza samochodem.

Z pewnością użytkownicy Garmina mogę na sposób działania TwoNav narzekać ale pracujemy nad rozwojej produktu i wszelkie uzasadnione mankamenty są usuwane. Często jest to jednak kwestia przyzwyczajenia. Powiedzmy sobie szczerze - Garmin do tej pory jej nie miał na naszym rynku.

Co do konkretów:
1. Dostępna w nowej wersji 2.2.1 klawiatura qwerty
2. Klawiatura przy wyszukiwaniu na mapach wektorowych sugeruje kolejne przyciski jak na mapach samochodowych. Znacząco ułatwia to odnajdywanie miejsc na mapach wektorowych

O zmianach i nowościach informujemy na otwartej niedawno dedykowanej stronie TwoNav.pl.
Zapraszam również na profil strony na facebooku
Avatar użytkownika
piotr102
Bywalec
 
Posty: 129
Dołączył(a): Cz, 22 lip 2010 15:12

Re: Garmin 62s a Two Nav

Postprzez GPS Maniak » Śr, 13 paź 2010 18:33

piotr102 napisał(a):Oczywiście może działać samodzielnie ale dopiero w połączeniu z oprogramowaniem na PC pokazuje pełnie możliwości i olbrzymią przewagę nad tym, co oferuje Garmin w swoich ręczniakach.

No nie przesadzajmy :wink: Ręczniak Garmina - podobnie jak TwoNav - również może być rozpatrywany jako "końcówka" pewnego większego systemu. Zresztą zawsze tak było. Jest Ozi i jest Ozi CE. Jest MemoryMap i MemoryMap PocketNavigator etc. etc. Także w przypadku Garmina - bez PCta traci on znacznie ze swojej funkcjonalności. W tym kontekście (ręczniak jako część całości) jakiejś "olbrzymiej przewagi" TwoNav współpracującego z CompeGPS nad tym co oferuje Garmin w powiązaniu z dowolnym softem GPS na PC nie zauważam. Z drugiej strony nie odważyłbym się też na postawienie tezy przeciwnej - nie widzę jakiejś wyraźnej wyższości 62S nad Aventurą.

Co do ekranu w słońcu. Faktycznie nie jest źle, ale pod warunkiem że porównamy Aventurę do Dakoty czy Oregona. Pod "gołym niebem", gdzie poza ostrym światłem słonecznym mamy także dużo światła rozproszonego pochodzącego z jasnego nieba, 62S z ekranem z pleksi jest poza konkurencją - na pewno widać w nim więcej i lepiej niż na jakimkolwiek dotykowcu - w tym także na Aventurze. Natomiast w tzw. "przeciętnych" warunkach oświetleniowych np. w lesie gdzie mocnego światła rozproszonego praktycznie brak, intensywne podświetlenie Aventury powoduje że jej ekran prezentuje się "czytelniej" niż w 62S, nawet jeżeli w Aventurze zejdziemy do podświetlenia rzędu 40-50% maksymalnego.

W sumie - w moim odczuciu - jakby nie patrzeć na obie zabawki, wychodzi remis :wink: :D Zarówno 62S jak też Aventura, to urządzenia, które z całą pewnością zadowolą nieco wytrawniejszych "plecakowców" chociaż oba są jakby adresowane do nieco innej kategorii odbiorców, głównie z powodu podstawowej "filozofii" mapowej czy też wspomagania geocachingu. Różnice zaczynają się pojawiać w niuansach i wówczas - przez pryzmat potrzeb konkretnego użytkownika - faktycznie można mówić o wyższości jednego urządzenia nad drugim. Przy czym nie jest do gra do jednej bramki. Dla jednych "ideałem" będzie 62S, dla innych Aventura. Tak czy siak zgadzam się z teorią, że nareszcie możemy mówić o prawdziwej konkurencji dla Garmina.

Przy okazji nieco pospamuję :wink: Osoby, które są zainteresowane nieco głębszymi moimi przemyśleniami na temat TwoNav Sportivy i Aventury odsyłam do miesięcznika "Bieszczady". W październikowym numerze powinien ukazać się mój pierwszy artykuł poświęcony TwoNav. Nad drugim, w którym m.in. będzie o rastrach dla Oziego i o CompeGPS - intensywnie pracuję :P
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin 62s a Two Nav

Postprzez Shelton » Śr, 13 paź 2010 18:38

Jako ciekawostka parę zdjęć z zestawu na Tablet PC - Panasonic CF 19 zrobionego do rajdowej ciężarówki na rajd RMF Maroko Challange 2010:
Obrazek
Obrazek
Mapa bazowa wektor całej Europy w punktami POI i w pełni nawigowalny z automatu.

Obrazek
Do tego siatka ukształtowania terenu i dwie różne i aktualne mapy w topo w skali 1:250 000

Obrazek
Obrazek
Shelton
Początkujący
 
Posty: 52
Dołączył(a): Śr, 01 wrz 2010 19:06

Re: Garmin 62s a Two Nav

Postprzez Shelton » Śr, 13 paź 2010 18:51

Jeśli coś od czasu ostatnich wersji Mapsource 6 której używam aktualnie, jest coś lepszego do nowych urządzeń to chylę czoło. Jeśli nie to Mapsource nie ma żadnego porównania do programu Compe GPS Land, który pozwala z automatu ściągać mapy darmowe, lub płatne, sprawdzać statusy trackingu online etc. To zupełnie inna liga.
Shelton
Początkujący
 
Posty: 52
Dołączył(a): Śr, 01 wrz 2010 19:06

Re: Garmin 62s a Two Nav

Postprzez Marko » Śr, 13 paź 2010 18:58

Na stronie TwoNav.pl można przeczytać m.in. "Mapy drogowe lub nazywane inaczej wektorowymi to mapy..."

Co system TwoNav ma do zaoferowania w równie interesujących nas, użytkowników zakresie wektorowych map topograficznych?

Ponadto, na tej samej stronie: "To co unikalnego dostajesz od nas, to możliwość połączenia obu typów map na jednym ekranie. Możesz na mapie TOPO wyświetlić mapę drogową wybranego obszaru!"

Garmin BaseCamp również łączy raster (kmz) w pełnym zakresie z wektorem.
W urządzeniach są ograniczenia, ale rozwiązanie TwoNav na pewno nie jest już unikalne na rynku nawigacji.
Polecam większej uwadze ten wątek: viewtopic.php?f=2&t=6899&hilit=garmin+custom+maps#p79074
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Następna strona

Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości