Nawigacja gps na zwykle paluszki

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

Re: Nawigacja gps na zwykle paluszki

Postprzez Ranger » Pt, 03 gru 2010 15:38

@Marko
Czytelność idzie w parze z treścią mapy. Funkcjonalność to inna broszka. Gdybyś już kupił Dakotę, Colorado, Oregona czy 62, to raster też by Ci się w/g kierunku magnetycznego obracał. Choć są też użytkownicy, jak np. soko czy ja, którym północ u góry ekranu odbiornika w niczym nie przeszkadza.
Co do kontekstu - wałkowany tu model urządzenia samochodowego - obsługuje zarówno mapy wektrowe jak i rastrowe. oraz ma sensory, więc może robić to, co potrafią uruchomione aplikacje.
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Nawigacja gps na zwykle paluszki

Postprzez easyrider@interia.pl » Pt, 03 gru 2010 16:07

Ranger napisał(a):Przecież można np. mapę wektorową Lecha zrastrować, wrzucić do odbiornika rastrowego i nadall będzie tak czytelna jak widziana w odbiorniku wektorowym :-)


Nie zagadzam się. Proszę spojrzeć do załącznika.
Pierwsza linia obrazków to Custom Map: Województwo Śląskie Compasu.
Druga to UMP ogonki.
Raster ZAWSZE będzie się tak skalował - czyli kiepsko! Nie tylko rosną/maleją odległości między obiektami np. drogami, ale również same obiekty rosną/maleją. W efekci w przejaskrawionym przypadku możnaby uzyskać na wyswieglacu drogę o szerokości całego wyświetlacza. Proszę też spojrzeć na symbol kościóła. Przy skali 120m zajmuje już ok. 1/3 ekranu.
Przy wektorowej mapie podczas skalowania drogi zachowują grubość: główne są grubsze, ścieżki bardzo cienkie. I to niezależnie od skali. Przy zwiększaniu skali zmniejsza się za to szczegółowość mapy, aby nie zaciemnić obrazu.
Utworzenie mapy rastrowej z wektorowej spowoduje utratę tych zalet. Mapa będzie czytelna tylko dla oryginalnej skali!
Będzie taki sam efekt jak na mapie Compassu, którą pokazałem jako przykład.
Tę samą czytelność można by uzyskać JEDYNIE w programie, który ma inny zestaw rastrów dla każdej ze skal. Oczywiście mowa o rastrach utworzonych z mapy wektorowej, a nie ze skanu. Czyli na przykład robimy taką mapę Mobile Atlas Creator'em z mapy Google, Shocart, itp. pod program Trekbuddy.
Nie będzie tego efektu w OziExplorerze, czy też Garmin Custom maps.

Wnioski dla użytkownika rozpoczynającego wątek:
Chcąc zachować czytelność map wektorowych musiałby:
1. Albo odpalić na tym Navrodzie Trekbuddy. Nie wiem czy to istnieje JAVA na Win CE, a chyba jest tam ten właśnie sytem.
2. Albo zmusić KAMAP do pracy z atlasem do Trekbuddy. Atlas to właśnie zbiór wielu rastrów - wiele różnych obrazów dla poszczególnych skal. Czy to możliwe? To pytanie do Rangera. Zastanawiałem się juz nad tym zanim kupiłem Garmina.

Mam nadzieję, że te informacje okażą sie przydatne i trochę rozjaśnią o co chodzi z czytelnością: mnie i pewnie Lechowi.
Pozdrawiam

PS: Jeszcze jedno pytanie do Rangera. Czy rastry w KAMAP mają kilka warstw. Chodzi mi o różne rastry dla różnych skal. Czyli coś podobnego jak Trekbuddy Atlas.
Załączniki
screens.jpg
Bartek
Garmin: Dakota 20, Nuvi 1490T
easyrider@interia.pl
Początkujący
 
Posty: 40
Dołączył(a): Cz, 16 wrz 2010 9:43

Re: Nawigacja gps na zwykle paluszki

Postprzez Ranger » Pt, 03 gru 2010 16:19

@easyrider
Przecież nie o to chodzi. Mam wrażenie, że podobnie jak wielu, nie wiesz w jaki sposób Twój odbiornik wyświetla obraz.
A w rzeczywistości wyświetla obraz rastrowy, bo taki ma wyświetlacz. Stąd mapa wektorowa jest rastrowana do wyświetlania w odbiorniku, co równie dobrze można zrobić raz a dobrze poza nim. Obraz w obu przypadkach może być identyczny.I do tego wcale nie są potrzebne tysiące rastrowań wykonywanych raz po raz w urządzeniach.
Co do skalowania - jestem przeciwnikiem skalowania rastrów, to się udaje jedynie w niewielkim zakresie. Równie dobrze można w tym przypadku korzystać z zestawu map o dobrze dobranych skalach oraz treści i mieć czytelny obraz.
Choć można też po raz setny udawadniać, że coś jest niemożliwe, tylko po co ? :-)
Co do Kamap-a - wolę się nie wypowiadać o szczegółach - bo go praktycznie nie używam. Żeby była jasność - nie namawiam też do korzystania w tym Navroadzie z TB, bo to jest praktycznie chyba niemożliwe. Nie ma JavyME na WinCE.
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Nawigacja gps na zwykle paluszki

Postprzez Marko » Pt, 03 gru 2010 16:29

Ranger napisał(a):...mapa wektorowa jest rastrowana do wyświetlania w odbiorniku, co równie dobrze można zrobić raz a dobrze poza nim.

Tylko po co poza odbiornikiem?
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Nawigacja gps na zwykle paluszki

Postprzez asandrzej » Pt, 03 gru 2010 16:37

easyrider@interia.pl napisał(a):Proszę też spojrzeć na symbol kościóła. Przy skali 120m zajmuje już ok. 1/3 ekranu ..


To jest właśnie problem, że każdy przytacza takie argumenty, jakie chce, jakie mu pasują,
Nie ma potrzeby takiego skalowania rastra, ustawiamy zoom żeby mieć optymalną widzialność.
Wszystkie informacje są zawarte przy każdym zoom`ie.
Przy zom`ie powyżej umownego „500” czy 300 (zależne od mapy) i tak nie otrzymujemy
dodatkowych informacji tak na mapie wektorowej jak i na rastrowej.
To tak jakbym kupił atlas (mapę w formie książeczkowej) i upierał się, że to musi być płachta.
Jak bym starał się zdyskredytować mapę wektorowa to użyłbym argumentu,
że przy większym oddaleni nie mamy dostatecznej ilości
informacji i muszę zoom`ować a przy większym zoom`ie znikają inne informacje.
Są to dwa różne rozwiązania techniczne i należy z nich korzystać optymalnie z ich możliwościami.
Korzystam z map wektorowych i rastrowych i nie przeszkadza mi, że jedne muszę zoom`ować a przy stosowaniu innych nie muszę tego robić.

Pozdrawiam.
Ostatnio edytowano Pt, 03 gru 2010 16:43 przez asandrzej, łącznie edytowano 1 raz
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Nawigacja gps na zwykle paluszki

Postprzez easyrider@interia.pl » Pt, 03 gru 2010 16:40

Ranger napisał(a):@easyrider
Co do skalowania - jestem przeciwnikiem skalowania rastrów, to się udaje jedynie w niewielkim zakresie. Równie dobrze można w tym przypadku korzystać z zestawu map o dobrze dobranych skalach oraz treści i mieć czytelny obraz.

Przecież o tym był cały mój post!!
Wiem jak działa wyświetlacz. Wiem, że tworzy raster i wyświetla pixel po pixelu.
Problem w tym właśnie, że jak masz wektor to tworzysz raster, który pasuje Ci do wybranej skali.
Gdy masz raster to jesteś skazany na jedną skalę, lub utratę czytelność przy innych.
Owszem - mozna mieć zestaw map. Ale nie zawsze jest osiągalny. Skanuję mapę, lub kupuję gotowy raster, np. z Compassu. I co? W tym wypadku mam TYLKO JEDNĄ mapę, a nie zestaw.
Spójrz też proszę na napis "Suszec" w podanym przeze mnie przykładzie. W przypadku rastra zasłania brdzo dużo innych informacji - częśc drogi. Na UMP ma zawesze ten sam wymiar. Nigdy nie będzie zbyt duży.

Nie chodzi o udowadnienie na siłę co lepsze. Ktoś chce się poradzić. Proszę: niech skorzysta z mojego doświadczenia. Piszę o tym co sam przeżyłem. Lepiej, gdy ma pełny ogląd sytuacji. Wtedy można wybrać świadomie, lepiej. Nie zawsze trzeba przekonać sie na własnej skórze.
Sam lubię mieć wszystko :-) Raster - dużo informacji dodatkowej. Ale gdy jest DOBRY wektor, wtedy to on przejmuje dowodzenie. Raster - pomocnicze funkcje na postoju, albo gdy brakuje danych na wektorze (zbieranie danych do UMP). Korzystanie z rastra - zwykle musiałem się zatrzymać (na rowerze).
W warunkach bojowych, w terenie, wraz z prędkością maleje czas, który możemy poświęcić na wpatrywanie sie w mapę. Wtedy wektor górą. Gdy problem z odczytem - zmniejszam skalę.
Pozdrawiam
easyrider@interia.pl
Początkujący
 
Posty: 40
Dołączył(a): Cz, 16 wrz 2010 9:43

Re: Nawigacja gps na zwykle paluszki

Postprzez Ranger » Pt, 03 gru 2010 16:42

@Marko
Po to by np. zmniejszyć efekt cieplarniany :-)
Zauważyłeś, jak są dziś popularne serwisy udostępniające pokawałkowane mapy rastrowe ?
A przecież by można równie dobrze wysłać kawałek mapy wektorowej i niech się każdy PC-et męczy.
To oczywiście żart :-)
Wystarczy się zastanowić nad tym, czy i kiedy to przetwarzanie jest rzeczywiście niezbędne do właściwego przedstawienia informacji. Jeżeli są zastosowania w których tak właśnie jest, to niech tak jest i już :-)

@easyrider
Na rowerze sytuacja bardziej przypomina to co w samochodzie. I dla osób przyzwyczajonych do tego co wyświetla nawigacja samochodowa mapa wektorowa ustawiana w/g kursu będzie łatwa do strawienia. Tylko co do tego ma urządzenie, które akurat to potrafi ?
Pozdrawiam
Ranger
Ostatnio edytowano Pt, 03 gru 2010 16:46 przez Ranger, łącznie edytowano 1 raz
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Nawigacja gps na zwykle paluszki

Postprzez easyrider@interia.pl » Pt, 03 gru 2010 16:44

asandrzej napisał(a):
easyrider@interia.pl napisał(a):...Korzystam z map wektorowych i rastrowych i nie przeszkadza mi, że jedne muszę zoom`ować a przy stosowaniu innych nie muszę tego robić.


O to chodzi: korzystasz, bo masz taką możliwość! Techniczną.
Czy użytkownik gavia również będzie miał po zakupie Navroad'a?
Uważam, że nie! Wektor, to chyba tylko mapa samochodowa! OK. Oczywiście to jego wybór. I ja nie zamierzam go od tego odwodzić. Tylko skoro pyta się na forum, to niech pozna za i przeciw.
Pozdrawiam
Bartek
Garmin: Dakota 20, Nuvi 1490T
easyrider@interia.pl
Początkujący
 
Posty: 40
Dołączył(a): Cz, 16 wrz 2010 9:43

Re: Nawigacja gps na zwykle paluszki

Postprzez Zachu » Pt, 03 gru 2010 16:48

Znowu o tych "świętach"?
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8719
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nawigacja gps na zwykle paluszki

Postprzez Marko » Pt, 03 gru 2010 16:55

@Zachu
Obstawiamy? Ile będzie tym razem stron?... do Świąt jeszcze trochę czasu zostało, więc i wątek pewnie się rozwinie :D

Choć Kolega chyba tę nawigację planuje na Mikołaja, więc może nie będzie aż tak tragicznie i wkrótce podzieli się swoimi refleksjami :)
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6238
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Nawigacja gps na zwykle paluszki

Postprzez GPS Maniak » Pt, 03 gru 2010 17:40

Ranger napisał(a):Oj koledzy, to się nazywa uważne czytanie :-)

Tyle, że ta wzmianka "magnetyczny" jest przy opisie oprogramowania, a nie przy specyfikacji (dane techniczne) urządzenia. Stąd moje wątpliwości, bowiem zbyt często spotkałem się z tym iż handlarze sprzętem nie mieli zielonego pojęcia o nawigacji turystycznej i pisali co im tam slina na język przyniosła.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Nawigacja gps na zwykle paluszki

Postprzez GPS Maniak » Pt, 03 gru 2010 18:07

Ranger napisał(a):to raster też by Ci się w/g kierunku magnetycznego obracał

Razem z napisami, które zresztą nomen omen muszą być widoczne na mapie, by mapa miała pełną treść informacyjną. To podstawowa wada rastra. Napisy nie dość że zaciemniają obraz kartograficzny, to na dodatek obracają się razem z mapą. W sumie uzyskujemy zdecydowanie mniej czytelną mapę niż przy rasteryzacji "w locie", gdzie napisy napisy mogą być ukryte (pojawiają się "pod kursorem"), co zdecydowanie podnosi czytelność kartograficzną.

Kolejna sprawa to stosowne wyróżnienie poszczególnych obiektów mapy - poprzez zmianę pliku TYP przed jej wgraniem do odbiornika. Piechur może sobie np. "powiększyć" szlaki turystyczne czy leśne dukty, podczas gdy rowerzysta może sobie uwypuklić ścieżki i szlaki rowerowe. Ba! Można w ogóle np. na mapie dla piechura "wyłączyć" np. widok stacji benzynowych etc. Raster przyjmujesz tak jak go dał Wydawca. Co najwyzej możesz pogrzebać z kontrastem czy jasnością.

Takich spraw związanych z czytelnością mapy jest znacznie więcej. Nie widzę jednak powodu by powtarzać to po raz setny, bo o istnieniu tych rzeczy wiesz tak samo dobrze jak ja. Tyle tylko, że z określonych powodów wolisz siać ściemę i wciskać ludziom kit, bądź opowiadać, że niektórzy nie wiedzą jak działa Garmin. My wiemy. Co do Twojej wiedzy mam wątpliwości, niestety. A właściwie .... wątpliwości nie mam :lol:
Ranger napisał(a):Co do kontekstu - wałkowany tu model urządzenia samochodowego - obsługuje zarówno mapy wektrowe

Problem w tym, że obsługa turystycznych map wektorowych możliwa jest tylko na Garmin Mobile XT, który do turystyki nadaje się licho, a już na pewno nie skorzytsa z sensorów.
Ranger napisał(a): ..więc może robić to, co potrafią uruchomione aplikacje.

Ciekawe czy oprogramowanie TwoNav współpracuje z tymi sensorami.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Nawigacja gps na zwykle paluszki

Postprzez Ranger » Pt, 03 gru 2010 19:09

@Lechu
Zmienna zawartość mapy wektorowej na ekranie jest możliwa - zgoda. Podobną zmienność można uzyskać stosując mapy o różnych skalach i odpowiednio dobranej treści. Czyż nie ?
Dlaczego np. użytkownicy map papierowych o różnych skalach jakoś nie narzekają na to, że nie są one "dynamiczne" zmienne w treści ? Co do obrotów i napisów jest podobnie - mało który użytkownik mapy papierowej, orientując ją, narzeka że widzi mapę "bokiem" albo wręcz do "góry nogami". Albo martwi się, że mu napisy coś zasłaniają.
A przy nich nie ma zaskoczeń typu, że np. napis się gdzieś powinien pojawić, a tu nic ...
Lechu, to nie o ściemy chodzi - nie ma rozwiązań posiadających same zalety i zero wad czy odwrotnie.
Typowo jest coś za coś.
Dalej, czy jedyną możliwością są wektory Garmina i Mobile XT ? A co z innymi aplikacjami, których na otwarte platformy powstało wiele ? Może Navroad sam się na coś zdecyduje i kupi coś mapowego do turystyki, podobnie jak kupił aplikację treningową czy się dogadał w sprawie aplikacji rastrowej ? Odblokowanie platformy nie musi wcale oznaczać - róbta co chceta, my robimy sprzęt ...
Producentów różnych map czy aplikacji trochę jest i sprawa raczej tkwi np. w dogadywaniu się z nimi producentów sprzętu.
Co do dostosowań aplikacji do możliwości sprzętu - to nie są jakieś wielkie sprawy zrobić obsługę kompasu czy wysokościomierza ciśnieniowego, jeżeli ma się informacje od producenta, jak z takim sprzętem należy pogadać i jakie ma parametry. A reszta to najcześciej zmiana odniesień w istniejących funkcjach aplikacji, które przecież potrafią obracać mapę w/g kursu czy podawać jakąś wysokość. Podobnie - to raczej kwestia chęci dogadania się producentów, niż jakiś szczególny problem techniczny. Czy możliwe zdecydowanie się na jakiś standard w tym zakresie.
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Nawigacja gps na zwykle paluszki

Postprzez GPS Maniak » Pt, 03 gru 2010 19:48

Ranger napisał(a):Zmienna zawartość mapy wektorowej na ekranie jest możliwa - zgoda. Podobną zmienność można uzyskać stosując mapy o różnych skalach i odpowiednio dobranej treści. Czyż nie ?

Oczywiście że nie. Nie pisałem o zmiennej szczegółowości map związanej z zoomowaniem. Gdybym to napisał, wówczas argument "atlasu" byłby uzasadniony. Zresztą dlatego właśnie lansuję rastry z CykloSerwera, a nie jednoskalowe rastry rodzimych wydawców.

Tyle, że to nie ten temat. No ale jak to słusznie zauważuł asandrzej: każdy przytacza takie argumenty, jakie chce, jakie mu pasują - ja dodam: nawet jeżeli są nie na temat :wink:

Przypomnę może że pisałem m.in: o ukrywaniu napisów, o możliwości uwypuklenia ścieżek rowerowych etc. niezależnie od zoomu. Chodzi o to, że kupując turystyczny raster - kupuję raster taki jakim on jest i mam niewielkie możliwości by go dostosować do własnych oczekiwań, podczas gdy dostosowując "skórki" wektora, a już na pewno garminowksiego wektora można osiągnąć "mapę ideał". Przykładowo: na mapie Czech Topo - jako piechur - mogę zrobić szlaki piesze malowane grubością 3 px, a szlaki/ścieżki rowerowe, które jakby mniej mnie inetersują - grubością 1px. Rowerzysta może zrobić odwrotnie. Oczywiście to drobny przykład, ale zapewne czujesz bluesa? Z dobrą mapą w turystyce, to tak jak z tą słynną ekstradycją i stwierdzeniem: "a kiego licha mi samolot?". Ja też mówię: "a kiego licha mi szlaki rowerowe, skoro nawet nie mam roweru?". Te fioletowe krechy tylko niepotrzebnie zaśmiecają mapę na małym ekraniku GPSa :wink: :D

To jest właśnie to. Rozłożenie akcentów na mapie. Kiedyś na ten temat pisałem w mies. Bieszczady:

1.jpg


EDIT:
Ranger napisał(a):Dalej, czy jedyną możliwością są wektory Garmina i Mobile XT ?

Jeżeli chodzi o turystyczne wektory, to na dzień dzisiejszy tak.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Nawigacja gps na zwykle paluszki

Postprzez Ranger » Pt, 03 gru 2010 19:58

@Lechu
Można odnieść wrażenie, że już za długo dłubiesz w tych mapach, stąd stale piszesz - mogę to czy tamto.
A większość użytkowników patrzy na to z punktu widzenia korzystania z produktu, takiego jaki on jest.
Popatrz na to z punktu widzenia Kowalskiego, który poszedł do sklepu, kupił odbiornik z gotową mapą, pojechał w teren i tam się dowiedział, co w kupionej mapie jest a czego nie ma.
Przecietny Kowalski ani sam nie poprawi napisów w mapie, ani ścieżki rowerowej, bo się po prostu na tym nie zna.
Co do map - większości map nie produkuje Garmin jako taki, korzysta z licencji zarówno na mapy samochodowe jak i turystyczne. Skąd przekonanie, że inni nie mogą sobie też od producenta map kupić co ten ma ?
Pozdrawiam
Ranger
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość

cron