OruxMaps i inne aplikacje - raster na platformę Android

Przeznaczeniem działu są porównania odbiorników Garmina z systemami innych producentów, dyskusje o tym jaką nawigację kupić (Garmin czy co innego) oraz ogólne rozważania o zaletach i brakach w ofercie Garmina.

Moderatorzy: Zachu, GPS Maniak, Azzie

OruxMaps i inne aplikacje - raster na platformę Android

Postprzez asandrzej » Pt, 10 gru 2010 0:05

Marek może Ciebie zainteresuje ta aplikacja, 0 kosztów.

andrzej

Scren: mapa Shocart. Żródło: Cykloserwer.
Załączniki
Our0.jpg
Ostatnio edytowano N, 12 gru 2010 22:02 przez asandrzej, łącznie edytowano 3 razy
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: TrekBuddy

Postprzez Marko » Pt, 10 gru 2010 8:47

@asandrzej
Jasne, że tak! Czy możesz uchylić rąbka tajemnicy co to za program i jak w nim działa powiększanie mapy?
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: TrekBuddy

Postprzez asandrzej » Pt, 10 gru 2010 9:43

@ Marko
Rzeczywiście nie napisałem, o jaką aplikację chodzi, to bezpłatna aplikacja z marketu, OruxMaps.
Trek jakoś mi nie pasuję, ciągłe próbuję zmienić zoom a tu nic.
Nie odpowiada mi też sposób wczytywania map to, że to ja muszę wiedzieć co wczytuję mapę,
czy atlas i ręczny wybór warstw, nie wiem, czy nie ma na to innego sposobu, nie mama doświadczenia.
Jeżeli chodzi o wyświetlanie przez Orux to, każdą warstwę można zoom`ować,
zoom`em też sterujesz, którą warstwę chcesz mieć widoczną, obraca mapę.

andrzej

Dodane:
W dolnym prawym rogu ekrany jest wyświetlana warstwa i zoom warstwy.
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: OruxMaps i inne aplikacje - raster na platformę Android

Postprzez asandrzej » N, 12 gru 2010 22:05

W nawiązaniu do wypowiedzi "easyrider@interiapl" viewtopic.php?p=108963#p108963
chcę przybliżyć możliwości skalowania rastra przy zastosowaniu warstw w nowych aplikacjach.
Efekt wizualny rastra na ekranie zależy od wielu czynników, ten sam arkusz mapy rastrowej przetworzony
(w różny sposób) do zastosowania w aplikacji nawigacyjnej może wyglądać bardzo różnie,
nie musi zawsze wyglądać tak jak w Custom Maps (zadowolony jestem, że nie wygląda gorzej) czy w Trek Baddy.

Dotychczas panowała opinia, że raster jest możliwy do zastosowania na dużym ekranie monitora,
ale coś się zmieniło fakt, że nowe rozwiązanie nie są jeszcze stosowane w typowych urządzeniach nawigacyjnych.
Jakość wyświetlania nie odbiega od obrazu z dużego ekranu.
Jest wiele darmowych aplikacji do korzystania z map rastrowych.
Nawet te bezpłatne aplikacje są wyposażone w kompas i to nie kompas GPS, tylko „tradycyjny” stosowany w urządzeniach turystycznych kompas,
elektroniczno/magnetyczny obracający mapę.

Skalowanie w aplikacje nawigacyjnych jest różnie rozwiązane od płynnej zmiany warstwy za pomocą zoomu
do możliwości zmiany zoom`em warstwy i skalowania każdej warstwy niezależnie, od 1% skokowo do 300% a w niektórych przypadkach i więcej.

Zamieszczone sceny przedstawiają mapy offline, chciaż jest możliwość korzystania z map rastrowych online i to z tych samych serwerów,
które umożliwiają pobranie map za pomocą aplikacji Mobile Atlas Creator (R-Maps).
Ze względu na cenę za łącze internetowe, nie polecam tego ostatniego rozwiązania.

Zamieszczone screny:
bezpłatna aplikacja R-Maps ;
Mapy: Cykloserver zapisane w plikach BigPlanetSQLite
Załączniki
zoom11_12.jpg
zoom13_14.jpg
zoom15_16.jpg
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: OruxMaps i inne aplikacje - raster na platformę Android

Postprzez GPS Maniak » N, 12 gru 2010 23:11

asandrzej napisał(a):Dotychczas panowała opinia, że raster jest możliwy do zastosowania na dużym ekranie monitora, .... Jakość wyświetlania nie odbiega od obrazu z dużego ekranu.

Generalnie z mojego punktu widzenia problem leży zupełnie gdzie indziej. Otóż do planowania (w sensie wymyślenia) wycieczki, potrzebna jest maksymalna szczegółowość mapy, przy maksymalnie dużej perspektywie. Taką zbieżność dwóch cech zapewniają wyłącznie dwa produkty:
* tradycyjna mapa papierowa
* szczególowa mapa elektroniczna na sensownie dużym moinitorze.
W tym sensie oba rozwiązania są nie do zastąpienia. Na ekranie wielkości pudełka zapałek po prostu nie da się tego zrealizować (wymyśleć wycieczkę) - także na mapie wektorowej.

Odrębnym zagadnieniem jest oczywiście kwestia skalowalności rastra, czy też możliwości tworzenia - bardzo nieszczęśliwa nazwa pochodząca z TB :( - tzw. "atlasów" czyli różnych warstw w różnych skalach. Oba rozwiązania obsługuje wiele aplikacji, w tym używany przeze mnie od 2002r MemoryMap. Problemem do tej pory były jednak nie tyle ograniczenia softwerowe ile dostępność stosownych map rastrowych.

Zademonstrowane przez Ciebie przykłady są OK i pokazują bardzo sensowny zestaw map dla różnych zoomów ale to dzięki temu, że skorzystałeś z Cykloserwera, gdzie mamy do dyspozycji dość dużą ilość warstw (leveli) tego samego produktu. W przypadku produktów kupowanych u polskich producentów, tego typu możliwości są póki co jeszcze bardzo mocno ograniczone.

EDIT: Nie chciałbym tu kolejnej wojenki, ale tym bardziej się dziwię Rangerowi, jako zwolennikowi dobrych map i dobrych rozwiązań, że tak mocno dyskredytuje Cykloserwer, który w polskich górach - jak widać po Twoich screenach wydaje się być - wśród rozwiązań rastrowych - idealnym rozwiązaniem. Na dodatek ..... bezkosztowym :D A przy okazji. Dzisiaj dałem kilka ciepłych słów o Cykloserwerze na www :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: OruxMaps i inne aplikacje - raster na platformę Android

Postprzez asandrzej » N, 12 gru 2010 23:43

GPS Maniak napisał(a): (wymyśleć wycieczkę)

Każdy to robi inaczej, a niektórzy idą przed siebie bez ustalania jak dotrzeć do celu.
A sam raster w urządzeniu nie wyklucza zastosowania punktów zaznaczonych (*)

GPS Maniak napisał(a):Zademonstrowane przez Ciebie przykłady są OK i pokazują bardzo sensowny zestaw map dla różnych zoomów ale to dzięki temu, że skorzystałeś z Cykloserwera


Jeżeli chodzi o obszar o dużym naszym zainteresowaniu w celach turystycznych, czyli obszar PL to, problem jest nie tylko z rastrami,
ale i z wektorem ( jest wątek) kraje bez „tradycji” w zasobach kartograficznych nie mają odpowiednich map wektorowych jak i rastrowych.
Widzę, że dalej rozpatrujesz z punktu widzenia wyższości jednych map nad drugim, ja nie.
Podałem jak wyglądać może skalowalność rastra, bo jak widzę tkwi ogólna opina,
że na rasterze to nic nie można zobaczyć ( zamieszczony link).
Jak widać po takich krajach jak UK, Hiszpania to na raster i wektor ma się tam dobrze,
w UK pomimo dobrych map wektorowych zainteresowanie rastrem jest duże, w Hiszpanii, Włoszech jest podobnie.

A to że nie mamy katalogu map rastrowych w różnych skalach to inna sprawa, mapy turystycznej wektorowej też nie mamy,
ale jakoś sobie radzimy.
Może wcześniej będzie polski odpowiednik Mobile Atlas Creatora niż turystyczna mapa wektorowa obszaru PL.
Chociaż dobre by było żeby, była dostępna jedna i druga.

andrzej
Edit Jak zwykle litrówki.
Ostatnio edytowano Pn, 13 gru 2010 0:03 przez asandrzej, łącznie edytowano 2 razy
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: OruxMaps i inne aplikacje - raster na platformę Android

Postprzez GPS Maniak » N, 12 gru 2010 23:46

asandrzej napisał(a):Każdy to robi inaczej, a niektórzy idą przed siebie bez ustalania jak dotrzeć do celu.

Jak dotrzeć do celu, to można ustalić już "na szlaku" w GPSie. Problemem jest właśnie to .... wymyślenie celu.
Do tego idelanie nadaje się papier rozłożony na stole i burza mózgów (z lekka przymroczonych browarkiem) :wink: :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: OruxMaps i inne aplikacje - raster na platformę Android

Postprzez asandrzej » N, 12 gru 2010 23:48

Lechu, była już długa dyskusja że, raster jak i wektor w odbiorniku, nie zasłania "płachty"

andrzej
Dodane
GPS Maniak napisał(a): Nie chciałbym tu kolejnej wojenki, ale tym bardziej się dziwię…….


Zainstalowałem Treka , ale tak jak już napisałem, jakoś mi nie leży, ten wybór warstw, zastanawianie się czy to, atlas czy mapa
i brak skalowania nawet w mninmalnym zakresie.
Nie wiem czy tak musi być, nigdy nie miałem kontakty z Trek`em, ale odpadł przy takiej konkurencji
jak OruxMaps, czy R-Maps a tego rodzaju aplikacji jest naprawdę dużo.
Do OruxMaps można tworzyć mapy z plików Ozi`ego

Dodane:
Qr Cod do pobrania R-Maps, wystarczy zeskanować „Barcode Scanerem” z ekranu.
Nie wiem czy nie powinienem podać źródła, ale w tej chwili nie bardzo wiem, skąd został pobrany.
Załączniki
R-maps.JPG
R-maps.JPG (13.77 KiB) Przeglądane 25572 razy
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: OruxMaps i inne aplikacje - raster na platformę Android

Postprzez Marko » Pn, 13 gru 2010 8:08

@asandrzej
Pięknie pokazałeś korzystanie z warstw - super!
Tylko dla porządku: Trek Buddy jest prostym, ale bardziej uniwersalnym programem, bo działa pod Javą, Symbianem i Androidem, etc. http://www.trekbuddy.net/releases/1.0.2/index.html

Co do planowania tras na dotykowym ekranie w pełni podzielam zdanie Lecha (GPSManiaka): zamiast rysika wolę i lubię pracować myszką na większym ekranie.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: OruxMaps i inne aplikacje - raster na platformę Android

Postprzez asandrzej » Pn, 13 gru 2010 9:38

Witam

Stosowanie Trek Buddy w telefonach z systemem Symbian jest uzasadnione
ze względu na barki innych aplikacji, brak różnorodności.
Jedną z możliwości było zaopatrzenie się w urządzenie z systemem WM,
na tą platformę jest większy wybór aplikacji nawigacyjnych do obsługi
map rastrowych jak i wektorowych.
Jednak Android w znacznym stopniu zmienił ilość dostępnych aplikacji
i ich funkcjonalność, (kompas, obracanie mapy zgodnie kierunkami geograficznymi, skalowanie "zoom`em")
szykość działania i jakość wyświetlania w porównaniu z pozostałymi systemami.

Marko napisał(a):Co do planowania tras na dotykowym ekranie w pełni podzielam zdanie Lecha (GPSManiaka): zamiast rysika wolę i lubię pracować myszką na większym ekranie.


A czy tylko Lechu i Ty jesteś tego zdania, wielu użytkowników tak postępuję bez względu na to, czy posługują się rastrem czy wektorem.

andrzej

Edit:
Faktycznie Lechu nie napisał, że planuje trasę na ekranie, ale wielu użytkowników tak planuje wycieczkę lub na mapie papierowej,
bez względu, jaką mapę mają w odbiorniku.
Ostatnio edytowano Pn, 13 gru 2010 17:05 przez asandrzej, łącznie edytowano 1 raz
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: OruxMaps i inne aplikacje - raster na platformę Android

Postprzez mar_rud » Pn, 13 gru 2010 9:50

Kiedyś używałem R-Maps, ale w końcu przekonałem się do OruxMaps, który jak się okazało zjadał mniej baterii i miał więcej możliwości, m.in. nawigacyjnych i statystycznych. Trekbuddy mam zainstalowane jedynie ze względu na atlasy, które kiedyś przygotowałem sobie pod Symbiana, ale i tak częściej uruchamiam OruxMaps, bo łatwo zoomować (multitouch) i wygodniejsze interfejs dotykowy.
Marcin Rudowski
UMPpcPL@WWW, Dakota 20, Vista Cx, HTC Legend
Avatar użytkownika
mar_rud
Bywalec
 
Posty: 213
Dołączył(a): N, 05 sie 2007 7:56
Lokalizacja: Warszawa, Płock

Re: OruxMaps i inne aplikacje - raster na platformę Android

Postprzez asandrzej » Pn, 13 gru 2010 10:03

OruxMaps ma jeszcze przewagę, nad R-Maps że jest łatwa możliwość utworzenia map z plików Ozi`ego,
skalowanie w OruxMaps też jest dobrze rozwiązane.
Nie wiem czy są programy przetwarzające rastr do pliku akceptowanego przez R-maps.

Pozdrawiam.
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: OruxMaps i inne aplikacje - raster na platformę Android

Postprzez Marko » Pn, 13 gru 2010 10:10

asandrzej napisał(a):Nie wiem czy są programy przetwarzające rastr do pliku akceptowanego przez R-maps.

MOBAC potrafi RMaps SQLite format (Android)
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: OruxMaps i inne aplikacje - raster na platformę Android

Postprzez asandrzej » Pn, 13 gru 2010 10:14

MOBAC to wiem, jakoś musiałem zrobić mapy, których screny umieściłem.
Chodziło mi o program przetwarzający mapy z plików Ozi`ego.

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: OruxMaps i inne aplikacje - raster na platformę Android

Postprzez GPS Maniak » Pn, 13 gru 2010 10:49

Marko napisał(a):Co do planowania tras na dotykowym ekranie w pełni podzielam zdanie Lecha (GPSManiaka): zamiast rysika wolę i lubię pracować myszką na większym ekranie.

O przepraszam. Tego chyba nigdy nie pisałem. Planowanie tras w sensie elektronicznym, poza odbiornikiem GPS, zarzuciłem już dawno. Mniej więcej wówczas gdy odbiorniki turystyczne zaczęły obsługiwać routing. Zresztą z reguły nie zabieram w góry komputera. Dokładnie wygląda to tak, że planujemy trasy "palcem po mapie" - pochylając się nad mapą papierową. W efekcie trasę mamy "w głowie" i tak to u mnie (u nas) wygląda.

Dalej - jeżeli teren jest dla mnie zupełnie, lub prawie dziewiczy, to później takie przemyślenia wycieczkowe przenoszę do odbiornika. Z reguły na zasadzie zapamiętania:
* początek wycieczki (a dokładniej: tu muszę wysiąść z autobusu, bądź zaparkować samochód),
* kulminacyjny punkt wycieczki - kulimnacyjny, bo czasmi wycieczka to pętelka, bądź w ogóle: tam i nazad :wink:
Dlatego m.in. preferuję wektor, bo np. łatwiej odnaleźć mi wiochę, w której mam wysiąść z autobusu korzystając z wyszukiwarki niż metodą przesuwania mapy.

Dodam, że w dawnych dobrych czasach to zapamiętywanie punktów: "początek", "punkt kuliminacyjny" odbywało się tylko przez "kliknięcie" punktu w odbiorniku, co skutkowało dopisaniem punktu do ostatnio znalezionych. Teraz (w 62ST) muszę zaprojektować "trasę" nawet jeżeli ma ona tylko dwa punkty: "początek" i "kulminacja" :(
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Następna strona

Powrót do Garmin a konkurencja

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości