Hej,
w załączniku podsyłam kilka gotowych plików konfiguracyjnych do pobierania rastrów z geoportalu (dla VMAPL2 i TBD) (VMAP level 0,1,2 TBD level 0,1)
Im większa wartość "level" tym dokładniejsza/większa mapa - każdy kolejny level podwaja długość każdej z krawędzi mapy.
Hierarchia wygląda tak: (orientacyjny odpowiednik skali)
VMAP l0 (1:100 000) -> VMAP l1(1:50 000) -> VMAP l2 (1:25 000)-> TBD l0 (1:12 500)-> TBD l1 (1:6 250)
Myślę, że nazwy plików XML będzie teraz dosyć łatwo rozszyfrować (ars_[typ]_l[level].xml)
Sposób użycia:
Zakładając, że FWtools (
http://fwtools.maptools.org/ ) mamy zainstalowane w katalogu c:\FWtools:
- tworzymy w tym katalogu 2 nowe: "mapy" i "xml", do tego ostatniego wrzucamy zawartość załącznika (same pliki. xml)
- uruchamiamy konsolę windowsową (Start->Uruchom, wpisujemy "cmd" [enter], dalej piszemy używając konsoli:
c: [enter]
cd c:\FWtools [enter]
setfw.bat [enter]
- jesteśmy gotowi do pobierania mapek, musimy teraz z geoportalu spisać współrzędne (X/Y) górnego lewego (GL) i dolnego prawego (DP) rogu naszej mapki, w przykładzie będę pobierał mapę Warszawy:
GL:
Y: 628475.68 (N 52 17 43.06)
X: 493815.55 (E 20 53 4.26)
DP:
Y: 653369.7 (N 52 9 30.1)
X: 479288.54 (E 21 14 34.07)
składnia polecenia pobierającego w takiej sytuacji wygląda następująco:
.\bin\gdal_translate -projwin [yGL] [xGL] [yDP] [xDP] -of [format pliku: PNG, JPEG] .\xml\[plik konfiguracyjny] .\mapy\[nazwa mapki].[format pliku] [enter]
W przykładzie użyję VMAP level 1, czyli polecenie będzie wyglądać tak:
.\bin\gdal_translate -projwin 628475.68 493815.55 653369.7 479288.54 -of PNG .\xml\ars_vmap_l1.xml .\mapy\warszawa_vmap_l1.png [enter]
W katalgou mapy (c:\FWtools\mapy) pojawi się nowy plik z mapką wybranego wcześniej obszaru. Jak skalibrować to potem w Ozim pisałem wyżej.
Pewnie da się to jakoś prościej zrobić - ja niestety nie znam metody - mam nadzieję jednak, że choćby ta komuś pomoże.
pozdrawiam, Adam
P.S. w sumie ten temat należałoby chyba do innego działu przenieść.