Witam,
ten post będzie miał wydźwięk negatywny, bo opiszę tylko to, co mi się nie podoba. Pozytywy można znaleźć na stronach Garmina
Usterki, braki, błędy opisuje wg moich priorytetów, najpierw to, co najbardziej mi przeszkadza.
Stan wg firmware v4.60.
Zrzuty z nuvi przeskalowałem, tak żeby rozmiary na monitorze z grubsza odpowiadały fizycznej wielkości ekranu. Dla porównania dodałem zrzuty z nuvi 205.
Nuvi 37xx nie optymalizuje trasy przy dodawaniu via. Starsze modele dodawały punkt via w sposób optymalny, tak żeby uzyskać krótką trasę. 37xx po prostu prowadzi trasę poprzez via w odwrotnej kolejności niż wprowadziliśmy punkty. Oznacza to w praktyce, że 37xx poprawnie wyznacza trasę z jednym via, dodanie następnego może prowadzić do bezsensownych wyników. Na zrzutach przykład próby utworzenia trasy Gdańsk - Bydgoszcz poprzez Kartuzy, Kościerzynę i Tucholę. Nuvi 205 tworzy właściwą trasę po wstawieniu 2 punktów, najpierw Kartuzy, potem Kościerzyna. Nuvi 3760 prowadzi bez sensu. Można próbować wprowadzać via od tyłu. Niestety nie ma już żadnej możliwości korekty trasy pomiędzy dwoma wprowadzonymi via. Na zrzutach trasa wyznaczona przez nuvi 3760 i 205:
Nuvi 37xx nie obsługuje tras. W zamian (po cichu i wbrew specyfikacji) Garmin stworzył nowy obiekt o nazwie "podróż". "Podróż" nie zastępuje trasy, w szczególności ma takie błędy czy nieprzemyślane efekty:
- nuvi nie pokazuje całej podróży na ekranie,
- TMC nie pokazuje przeszkód w dalszych etapach podróży,
- nie ma automatycznego przeliczenia trasy do celu w przypadku ominięcia punktu pośredniego podróży,
- zdarza się, że nawigacja kończy się na celu pośrednim,
- przy starcie nawigacji wg planu nuvi żąda wybrania pierwszego punktu pośredniego, trudno wykonalne jeżeli jesteśmy w trakcie podróży.
Więcej o tym napisałem w tym wątku:
viewtopic.php?f=1&t=9363 Nuvi 37xx nie pokazuje POI z City Navigatora. Dotyczy to wszystkich trybów pracy: przeglądania mapy, nawigacji do POI, trybu pieszego, itd.
Na innych mapach niektóre typy POI są widoczne. Również POI załadowane POILoaderem są widoczne.
Generalnie spory błąd i utrata informacji zawartych w mapie. Na zrzutach 3760 i 205.
Przy aktywnej nawigacji nie ma łatwej możliwości przeglądania okolicy na mapie. Po dotknięciu ekranu 37xx zamiast zachować skalę i pozycję, pokazuje całą trasę. Szybkie sprawdzenie co jest w najbliższej okolicy jest już niewykonalne. Problem pojawił się w firmware 4.50.
Prawdopodobnie import tras z Mapsource nie obsługuje map Unicode, poniżej "podróż" z ulicami zawierającymi polskie litery. Błąd zauważony w firmware 4.60.
W przypadku rekalkulacji trasy niknie opis najbliższego manewru z górnej belki. Błąd pojawiał się w różnych wersjach firmware, ostatnio wrócił w 4.60.
Nuvi potrafi nawigować po zamkniętych drogach. Nie wiem, czy informacja "off road" jest wystarczającym usprawiedliwieniem takiego wyboru. Zaobserwowane przy testowaniu "podróży" w 4.60.
Brak możliwości korekty celu nawigacji na mapie. W nuvi 205 wybierając "Dokąd" i różne możliwości typu "Adres" czy "Ulubione", można przełączyć się na widok mapy w rejonie wybranego celu i zmienić punkt docelowy nawigacji. Np. wybrać parking w pobliżu albo przesunąć cel pod inny numer budynku. W 37xx ta wygodna opcja nie jest dostępna.
Przy planowaniu podróży nie są obsługiwane POI, nie można ich wybrać jako celu podróży. To oznacza, że produkty typu Garmin Travel Guide nie są w pełni obsługiwane przez nuvi 37xx.
Funkcja wyłączenia autozoom nie działa poprawnie. nuvi nie pamięta ustawionej skali, każde wyjście z ekranu mapy powoduje powrót do skali 300m. To nie jest użyteczna skala.
Nuvi 37xx nie pokazuje na ekranie mapy szacowanego opóźnienia wynikającego z informacji TMC, źeby sprawdzić, co się dzieje należy wejść w menu TMC. (Czy przypadkiem tam nie będzie reklam?). Od wersji 4.00 ikona TMC nie pokazuje stanu pracy odbiornika TMC, po prostu jest załączona jeżeli nuvi pamięta komunikaty.
Rozmiar czcionek tekstowych nie jest dostosowany do rozdzielczości ekranu. Ponieważ trudno zamocować nuvi blisko oczu, część informacji po prostu jest nieczytelna. Dotyczy to np. informacji o przeszkodach na drodze, zgłaszanych przez TMC. Jeżeli dobrze szacuję, to rozmiar czcionki komunikatu TMC wynosu 6-7 punktów, wielkość zupełnie bez sensu. Na zrzutach 3760 i 205.
Przesuwanie mapy na ekranie komunikatu TMC (jak powyżej) nie działa poprawnie.
nuvi wykazuje oprócz przyciągania do drogi także przyciąganie do trasy. To jest bardzo mylące, jeżeli w trakcie jazdy wybierzemy złą drogę biegnącą niedaleko wyliczonej trasy. nuvi w takim wypadku fałszywie pokazuje, że cały czas jedziemy poprawną trasą.
Ten problem dotyczy chyba wszystkich nuvi. Garmin ukrywa drobne błędy pozycji, niestety kosztem wiarygodności wskazań odbiornika. Problem prawdopodobnie nie do usunięcia.
Nie ma polskiego głosu TTS, mimo że już istnieje oficjalna wersja dla nuvi 34xx. Tymczasem cały czas w specyfikacji na polskiej stronie Garmin mamy: "Wymowa nazw ulic (np. „Skręć w ulicę Dębową za 200 m”): tak
Dla 3790T Garmin Polska stwierdza w specyfikacji na stronie www: "Nawigacja sterowana głosem (obsługa urządzenia przy użyciu poleceń głosowych): tak ". Prawdę mówiąc nie wierzę
Garmin Polska nie poprawił specyfikacji, mimo że wie o niezgodności.
Uchwyt do mocowania nuvi w samochodzie ma gniazdo zasilania USB umieszczone w taki sposób, że kabel zasilana nigdy nie zwisa swobodnie. Tzn. wisiałby tak, gdyby nuvi został zainstalowany płasko jak blat stołu
Mam obawy, że z powodu dodatkowych obciążeń gniazdo może być podatne na uszkodzenia.
Mam nadzieję, że Garmin będzie wymieniać zepsute uchwyty gratis
Cieniowanie DEM jest jakieś na lewą stronę, mam subiektywne wrażenie, jakby szczyty były dolinami a rzeki płyneły po grzbietach gór
Zdarzały mi się zawiesza przy przeglądaniu map z DEM. Przykład zrzutu z mapy Adria Topo Lite 2.0
http://garminhr.hr.win1.cloud.hr/data/d ... apsupp.img Okno satelitów jest zaprojektowane w sposób dyletancki. Podstawową informacją jest tekst "Dokładność w metrach". A jaka jest aktualna pozycja?
Bezpieczne odłączenie nuvi nie wyłącza urządzenia (Windows 7), jeżeli w slocie urządzenia znajduje się karta SD.
Postaram się aktualizować ten post w miarę napływania informacji.
Edycja:
23.1 - dodane: brak głosu TTS
24.1 - dodane: sterowanie głosem
27.1 - dodane: brak możliwości korekty celu nawigacji na mapie
27.1 - wysłałem email do garmin.pl z informacją o tym wątku
27.1 - szybka odpowiedź Garmina, zgodnie z otrzymanymi informacjami uzupełniłem opisy uwag
28.1 - dodane: błąd routingu przy użyciu via
16.2. - nowy firmware 3.90, żaden z opisanych błędów nie został usunięty
19.2 - dodane: błąd przy wyliczania tras w opcji monit
19.2 - dodane: dyletancki projekt okna satelitów
21.3 - nowy firmware 4.00, żaden z opisywanych błędów nie zastał usunięty
21.3 - dodane: błąd wyliczania tras w planowaniu podróży, ten sam efekt co dla trybu monit
21.3 - dodane: fałszywy status TMC, brak prezentacji opóźnienia
21.3 - dodane: uciążliwy komunikat TMC przy wyłączeniu zasilania
22.3 - dodane: brak obsługi POI w planowaniu podróży
20.4 - firmware 4.10, poprawiono błąd działania trybu monit, pozostałe błędy bez zmian
29.4 - dodane: błąd wyświetlania JCV
29.4 - dodane: brak pytania o symulację przejazdu trasy
10.5 - dodane: brak nawigacji po mapie ruchu
16.5 - błąd aktualizacji trafficTrends
3.6 - aktualizacja stanu, usunięcie problemu nawigacji po mapie ruchu i aktualizacji trafficTrend
23.6 - firmware 4.20, poprawione:
-- wyświetlanie JCV, losowe upadki (mam nadzieję),
-- wyświetlanie numerów dróg na mapie ruchu,
-- wyłączanie zasilania dla odbiornika TMC (chyba),
-- pytanie o symulację trasy przy kolejnej symulacji.
27.7 - firmware 4.30, zmian nie widać. Usunięte komentarze co do reakcji Garmina, najprawdopodobniej poprawek nie będzie.
27.7 - edycja problemu z kartą SD, usunięcie uwag różnych
20.9 - firmware 4.50, poprawione błędy:
-- nuvi pokazuje czas i dystans do końcowego punktu "podróży"
-- Garmin wprowadził obiecywane przesyłanie tras z Mapsource. Niestety w urządzeniu trasy pojawiają się jako "podróże".
-- Został naprawiony interfejs karty SD, prędkość transferu z PC na kartę SD wzrosła do około 450kB/s. Powoli ale nie tragiczne.
20.9- Błąd przesuwania mapy w oknie komunikatu TMC
20.9 - W polskiej specyfikacji nie ma już zastrzeżeń "w wybranych wersjach językowych" dla opisu funkcji wymawiania nazw ulic i sterowania głosem, specyfikacja jest fałszywa.
01.10 - problem przeglądania mapy przy aktywnej nawigacji.
10.10 - błędy w firmware 4.60: import tras z mapy Unicode, znikanie opisu manewru, trasa na przełaj
05.12 - polski TTS