konwersja 37xx -> 34xx

O elektronice i wewnętrznym oprogramowaniu naszych Garminów. Chipsety, anteny zewnętrzne, baterie, karty pamięci, naprawy. Także o nieoficjalnych firmware, przeróbkach sprzętowych i innych rodzajach tuningu.

Moderator: PouchX

konwersja 37xx -> 34xx

Postprzez popej » Cz, 13 paź 2011 20:30

Witam,

Okazuje się, że nuvi 34xx to nie jest nowy produkt, ale nowy firmware dla sprzętu 37xx. Można samemu zrobić konwersję i z martwego produktu, jakim jest 37xx zrobić zombie 34xx. Szczegóły konwersji zostały podane na rosyjskim forum 4pda przez użytkownika Astx:
http://4pda.ru/forum/index.php?showtopi ... try9339463

Proces jest ryzykowny, przez flashowanie tracimy gwarancję a ja sam niewiele mogę pomóc, jeżeli coś się nie uda.

Do flashowania potrzebujemy:
firmware 34xx: http://www.garmin.com/software/nuvi34xx ... e__260.gcd
RGN_tool 0.78: http://turboccc.wikispaces.com/RGN_Tool
Updater.exe, np. można wypakować z tego pliku: http://www.gawisp.com/perry/gps60/GPSMAP60CS_420.exe

1. Backup
Zawsze zaczynamy od backupu. Jak coś się nie uda, taki backup może nam rozwiązać wiele problemów. Podłączamy nuvi do PC i kopiujemy całą zawartość na twardy dysk.

2. Przygotowujemy nuvi.
Kasujemy wszystko co niepotrzebne, POI, temp.gpx, dodatkowe mapy itp. Zmieniamy nazwy kartotek \Text, \Keyboards, \Voices na coś innego, ja zamieniam ostatnią literę na znak '-', czyli Keyboard-, Tex-, Voice-. Całe to przygotowanie być może jest zbędne, ale czasami pomaga przy podmianie firmware, więc lepiej się zabezpieczyć.

Koniecznie kasujemy plik \.System\GUPDATE.GCD. Wyjmujemy kartę SD.

Następnie uruchamiamy nuvi, wchodzimy do menu developerskiego (przycisnąć 10 sekund na prędkościomierz w komputerze podróży). Wyszukujemy pozycji "developer info", nonvolatile memory (nonvol), naciskamy symbol menu (3 kreski na belce) i wybieramy "Clear". To spowoduje wyczyszczenie pamięci i restart urządzenia. Wybieramy język angielski a następnie wyłączamy nuvi przez przyciśnięcie guzika aż do pojawienia się menu z opcją wyłączenia.

3. Przygotowanie firmware.
Przy pomocy RGN_Tool otwieramy plik nuvi34xx_GCDFile__260.gcd. Zapisujemy go jako rgn, np. 34xx.rgn. Następnie załączamy opcję "HWID". To spowoduje zapalenie opcji "Replace HWID" oraz zmianę wartości HWID na 1101. Tak przetworzony firmware zapisujemy jako rgn, np. 34xxHWID.rgn.

4. Flashowanie.
Najpierw flashujemy przetworzony firmware. Przeciągamy plik 34xxHWID.rgn na ikonę Updater.exe. Pod Windows 7 program poprosi o prawa administratora. Nie próbowałem robić tego pod Windows XP, prawdopodobnie trzeba operację wykonać z konta administratora. Po uruchomieniu powinno pojawić się małe okno updatera z opcjami "Connection Settings". Należy wybrać "USB device".

Dalszy ciąg jest nieco ekwilibrystyczny.

Włączamy nuvi, który powinien wystartować od logo, czyli napisu Garmin. Jak pojawi się ten napis, to dotykamy i przytrzymujemy ekran nad literą G (warto zapamiętać pozycję palca na ekranie, to się przyda, przy konwersji z powrotem na 37xx). Powinien pojawić się mały, zielony napis "System". Bez zdejmowania palca z ekranu, podłączamy nuvi do PC. W okienku Updatera obok opcji USB powinien pojawić się identyfikator nuvi. Jeżeli go zobaczymy, to klikamy w oknie Updatera klawisz 'OK' . To powinno zainicjować proces flashowania. Na ekranie nuvi napis "system" zmieni się na "loading', wtedy możemy puścić ekran. Całą operację można swobodnie zrobić przy pomocy trzech rąk.

Flashowanie powinno przebiec do końca, aż do pozytywnego komunikatu Updatera. Potwierdzamy, updater kończy pracę a nuvi próbuje się zbootować. To nie wychodzi, odłączamy nuvi od PC i po chwili mamy tzw. cegłę. Mój nuvi nie reagował na żadne naciskanie klawiszy czy ekranu. Po dłuższej obserwacji okazało się, że naciśnięcie guzika ponad 10 sekund (reset) powoduje chwilowe zapalenie podświetlenia ekranu i ponowne zgaśnięcie.

5. Drugie flashowanie
Tym razem przeciągamy na Updater.exe oryginalny plik 34xx.rgn, czyli bez żadnych poprawek. Ustawiamy USB. Podłączamy nuvi do PC i naciskamy przez ponad 10 sekund wyłącznik. Po odpuszczeniu wyłącznika nuvi powinien wystartować i wejść w tryb ładowania firmware. Jak się pokaże identyfikator w w oknie Updatera, naciskamy OK i flashujemy ponownie. Po pozytywnym zakończeniu flashowania nuvi może się resetować na kablu kilka razy aż dojdzie do ikony połączenia z PC. Odłączamy go i wymuszamy wyłączenie przez dłuższe naciśnięcie wyłącznika. Włączamy ponownie, powinien wystartować normalnie, tym razem jako nuvi 34xx.

Uwaga: udało mi się zrobić tę operację, mimo że odbiornik wyglądał na cegłę. Jeżeli powyższy scenariusz się nie powiedzie, to niestety nie wiem, co zrobić. Trzeba będzie kombinować.

6. Uzupełnienie plików
Po starcie nuvi wybieramy język angielski, wchodzimy do menu developerskiego, wyszukujemy pozycję "MTP settings" i ustawiamy "Mass Storage". Wychodzimy z menu i podłączamy do PC. Przywracamy nazwy kartotek. Zawartość kartotek Voice i Keyboards może pozostać bez zmian ale Text i Help wymaga aktualizacji. Zawartość Help właściwie można usunąć całkowicie, żeby się nie mieszała z nowa wersją.

Startujemy WebUpdater, który powinien zobaczyć nuvi jako 37xx v2.60, jednak sprzęt ma identyfikator właściwy dla 34xx. Przechodzimy do dodatków i wybieramy aktualkizacje: Help, Text, Keyboards i Voces, jeżeli potrzebujemy. Zaznaczamy także Dasboards, chociaż to liche projekty. Wykonujemy aktualizację, odłączamy nuvi od PC i startujemy ponownie. Po chwili od startu nuvi powinien zgłosić, że pliki zostały rozpakowane. Właściwie w tym momencie mamy sprawny nuvi 34xx.

Uwaga: nie pozwalamy, aby WebUpdater załadował firmware do nuvi. Nie wiem, czy taki firmware będzie poprawnie aktualizowany, być może tak.

7. Zabawa
No może nie jest tak idealnie, bo nie wszystkie zabawki działają. Z tego co mi wiadomo, ginie wyświetlanie terenu 3D i budynki. Ja w 3760 nie miałem tej opcji, więc się nie dziwię, ale wg raportów to nie działa także w konwertowanych 3790.

Firmware nie ma ekranu startowego. Zamiast napisu "Garmin" przez pierwsze kilka sekund po uruchomieniu jest czarny ekran. Jeżeli chcemy ponownie flashować firmware w wersji rgn, to trzeba trafić ponad literę 'G' na nieistniejącym napisie.

Krótka recenzja: nuvi wygląda dużo bardziej efektownie, poprawiono dużo błędów 37xx, mapa rysuje się chyba wolniej. Pojawiły się nowe funkcje, prezentacja niektórych POI podczas nawigacji, zaawansowany objazd, opcje wykluczenia obszaru i drogi, wyszukiwanie POI na mapie. Głośność może być regulowana automatycznie, zależnie od szumów w samochodzie. Ekran wyszukiwania "Dokąd" został radykalnie przebudowany. Na ekranie mapy wprowadzono 3 konfigurowalne guziki ale usunięto klawisze zoom, które pojawiają się dopiero po dotknięciu ekranu. Wprowadzono dodatkowe menu na ekranie mapy, prowadzące do najczęściej używanych funkcji.

Usunięto możliwość dopisania VIA do aktywnej trasy, jest to pierwszy nuvi, który został tak okaleczony. Przy próbie dodania VIA, trasa jest zamieniana na podróż, z którą nie warto się męczyć. Działa transfer tras z Mapsource, ale w nuvi znowu dostajemy podróż, z którą nie wiadomo co robić. Generalnie mimo całej efektownej otoczki, funkcjonalnie to jest krok wstecz.

Karta SD poprawnie działa. Czyli kolejny raz mamy sytuację, w której Garmin wie jak naprawić błąd, ale nie ma zamiaru udostępnić poprawki użytkownikom 37xx. Zastanawiam się, czy może zamiast męczyć się z flashowaniam, nie powinniśmy reklamować karty SD? Może Garmin w akcie łaski sam nam ten firmware nagra?

8. Powrót
Powrót przebiega analogicznie. Przy pomocy RGN_tool konwertujemy aktualny firmware dla 37xx na wersję rgn. Flasujemy ją 2 razy przy pomocy Updatera, za pierwszym razem najprawdopodobniej się nie uda, drugie flashowanie powinno przywrócić pracę jako 37xx. Przywracamy zawartość kartoetk Help i Text, czyścimy pamięć nonvol i przywracamy używane ustawienia.

Podsumowując: jest trochę zabawy z nuvi, ale proszę podejmować powyższe działania świadomie. Jak coś się nie uda, to trudno będzie znaleźć pomoc.
Jeszcze raz: wszystkie opisane działania robisz na własną odpowiedzialność.

Edycja: zmiany dotyczące zachowania z WebUpdateram.
Edycja: trochę obrazków.

6ekranow.png
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: konwersja 37xx -> 34xx

Postprzez PouchX » N, 16 paź 2011 18:58

Hah... no to czas na zabawę :)
Avatar użytkownika
PouchX
Radny
 
Posty: 4537
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:22
Lokalizacja: Poznań

Re: konwersja 37xx -> 34xx

Postprzez popej » N, 16 paź 2011 19:27

Ja już się zniechęciłem. 34xx nie ma VIA i nie wiem, jak sensownie przygotować dłuższą trasę. Na moje potrzeby się nie nadaje.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: konwersja 37xx -> 34xx

Postprzez PouchX » N, 16 paź 2011 20:01

Nie ma VIA? W jakim sensie?
Nie jesteś w stanie do aktywnej trasy dodać VIA?
Avatar użytkownika
PouchX
Radny
 
Posty: 4537
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:22
Lokalizacja: Poznań

Re: konwersja 37xx -> 34xx

Postprzez popej » N, 16 paź 2011 21:10

Dodać możesz , ale na tym podobieństwo z innymi nuvi się kończy. Po wybraniu opcji "dodaj do aktywnej trasy", 34xx zamienia trasę na "podróż". Masz jeszcze obowiązek ustalenia kolejności punktów docelowych, tzn. poprzedniego celu i dodawanego VIA. Potem nuvi wraca do nawigacji ale już wg zasad "podróży", czyli np. niknie Ci z mapy cała trasa dalsza niż do najbliższego VIA.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: konwersja 37xx -> 34xx

Postprzez PouchX » So, 12 lis 2011 17:24

Właśnie sobie załadowałem do swojego N3790 fw3.50 dla Nuvi 3400.
Logo Garmin nie ma bo pewnie 3400 ma inny format obrazka niż 3790(PNG).
3D faktycznie nie działa. W miejscu budynków są czarne plamy... ale to do rozpracowania.
Mapa rysuje się normalnie (nie wolno).

Ogólnie ciekawa zabawa :)
Avatar użytkownika
PouchX
Radny
 
Posty: 4537
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:22
Lokalizacja: Poznań

Re: konwersja 37xx -> 34xx

Postprzez PouchX » So, 12 lis 2011 17:48

Logo juz mam ;)
Avatar użytkownika
PouchX
Radny
 
Posty: 4537
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:22
Lokalizacja: Poznań

Re: konwersja 37xx -> 34xx

Postprzez popej » So, 12 lis 2011 17:49

Logo ma nieco inny format, niż w 37xx, ale możesz przerobić logo z 37xx na 34xx przy pomocy GIR_Editor http://turboccc.wikispaces.com/GIR_Editor

Co do funkcji, to odblokowanie jest proste: w katalogu \Garmin tworzysz pliki o zerowej długości i nazwie odpowiadającej pożądanej funkcji. Stwórz sobie na próbę takie pliki:
/Garmin/DeviceConfig_Bluetooth_Enabled.xml
/Garmin/DeviceConfig_ASR_Enabled.xml
/Garmin/DeviceConfig_MP3_Enabled.xml
/Garmin/UpdateDeviceConfig.xml

Cały zestaw dostępnych nazw plików znajdziesz w firmware. Zawsze trzeba zrobić plik UpdateDeviceConfig.xml, żeby zmiany zaskoczyły. Po uruchomieniu nuvi gdzieś to sobie zapisuje (NV?) i kasuje pliki. Informację o tym, co aktualnie obsługuje, znajdziesz w pliku /.System/Diag/html/supported_features.html

Przy czym chyba są jakieś zależności między funkcjami, co chwilę mi ginął BT. Ale podstawowy zestaw łącznie z 3D działa cały czas. Nawet nuvi pamięta go po przejściu przez firmware 37xx.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: konwersja 37xx -> 34xx

Postprzez PouchX » So, 12 lis 2011 17:57

Co do VIA to w fw350 do aktywnej trasy można dodać tylko jedno VIA ale za to planowanie podróży działa chyba sensownie. (tam można dodać dużo VIA)

tych .xml trochę jest:
Kod: Zaznacz cały
0/0
.System/Diag/html/supported_features.html<html><br><b>Supported Features</b><br><br>0/0
Garmin/DeviceConfig_3DBuildings_Enabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_3DBuildings_Disabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_3DTerrain_Enabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_3DTerrain_Disabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_TTSPhonetics_Enabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_TTSPhonetics_Disabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_JunctionView_Enabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_JunctionView_Disabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_LaneAssist_Enabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_LaneAssist_Disabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_SpeedLimits_Enabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_SpeedLimits_Disabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_TrafficEula_Enabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_TrafficEula_Disabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_PhotoNav_Enabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_PhotoNav_Disabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_ASR_Enabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_ASR_Disabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_HistoricTraffic_Enabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_HistoricTraffic_Disabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_CustomAvoids_Enabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_CustomAvoids_Disabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_AdvancedDetours_Enabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_AdvancedDetours_Disabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_PremiumPointAddressing_Enabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_PremiumPointAddressing_Disabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_2DFootprints_Enabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_2DFootprints_Disabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_CustomMainMenu_Enabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_CustomMainMenu_Disabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_3DBuildingsSupp_Enabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_3DBuildingsSupp_Disabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_Bluetooth_Enabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_Bluetooth_Disabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_ecoRouteHDReq_Enabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_ecoRouteHDReq_Disabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_ecoRoutePurchaseReq_Enabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_ecoRoutePurchaseReq_Disabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_ecoRouteStandard_Enabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_ecoRouteStandard_Disabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_MP3_Enabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_MP3_Disabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_VideoPlayback_Enabled.xml0/0
Garmin/DeviceConfig_VideoPlayback_Disabled.xml0/0
Garmin/UpdateDeviceConfig.xml
Avatar użytkownika
PouchX
Radny
 
Posty: 4537
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:22
Lokalizacja: Poznań

Re: konwersja 37xx -> 34xx

Postprzez PouchX » N, 13 lis 2011 12:22

Mi się mój 3790 jako 34xx nawet podoba.
Pojeżdżę z tą przeróbką i zobaczymy jak to działa.

55522.png


10973.png


3854.png


4452.png
Avatar użytkownika
PouchX
Radny
 
Posty: 4537
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:22
Lokalizacja: Poznań

Re: konwersja 37xx -> 34xx

Postprzez voyager56 » N, 13 lis 2011 13:06

popej napisał(a):Włączamy nuvi, który powinien wystartować od logo, czyli napisu Garmin. Jak pojawi się ten napis, to dotykamy i przytrzymujemy ekran nad literą G (warto zapamiętać pozycję palca na ekranie, to się przyda, przy konwersji z powrotem na 37xx).

Tu możemy troche ułatwić sobie życie. Nuvi wyłączamy i odłączamy od PC. Teraz Nuvi podłączamy do PC i gdy pojawi się napis Garmin , to dotykamy i przytrzymujemy ekran w lewym górnym rogu. Teraz powinien pojawić się mały, zielony napis "System"
Nuvi 350, Nuvi 765T, Nuvi 3790T, 60CSx, Oregon 400t
Mio MOOV 580
voyager56
Początkujący
 
Posty: 79
Dołączył(a): Śr, 12 wrz 2007 5:54

Re: konwersja 37xx -> 34xx

Postprzez popej » N, 13 lis 2011 13:27

Dzięki, muszę spróbować, z pewnością byłoby łatwiej, gdyby preboot działał przy podłączonym kablu.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: konwersja 37xx -> 34xx

Postprzez beetle-m » Wt, 15 lis 2011 10:51

Rozumiem, że od momentu przeróbki 3790T nuvi będzie odnajdywał pod WU aktualizacje firmware dla serii 34xx czego nie należy przeprowadzać. Jak zatem dojść do aktualizacji dodatkowych ? Numer z aktualizacją (pobraniem plików dodatkowych ) na kartę SD i zabawa ręczna lub pobranie ale skasowanie pliku przed restartem ?

Jak zachowa się subskrypcja Lifetime, a szczególnie Updater Garmina dla CNE po takiej modyfikacji ? Rozumiem, że nuvi mimo wszystko będzie widziane jako 37xx. GarminDevice.xml się nie zmienia ?
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Re: konwersja 37xx -> 34xx

Postprzez voyager56 » Wt, 15 lis 2011 11:11

Nie należy aktualizować firmware przez WU a dodatki można ściągać. Aktualizować firmware należy przez updater i przeróbkę GCD na RGN.

A czy Lifetime potrzebuję mieć podlaczany Nuvi ? Wydaje mi się ze Nuvi musi bycz podlaczany tylko do dodania nowego urządzenia do Lifetime Updatera.
Edit: I wtedy wystarczy tylko pendrive z GarminDevice.xml.
Nuvi 350, Nuvi 765T, Nuvi 3790T, 60CSx, Oregon 400t
Mio MOOV 580
voyager56
Początkujący
 
Posty: 79
Dołączył(a): Śr, 12 wrz 2007 5:54

Re: konwersja 37xx -> 34xx

Postprzez popej » Wt, 15 lis 2011 11:22

Po takiej modyfikacji nuvi jest prawie jak 34xx, jedyna różnica to taka, że nadal pamięta i pokazuje nazwę modelu 3790 czy 3760. To też można zmienić przez patchowanie firmware ale w sumie nie ma potrzeby.

GarminDevice.xml jest jak od 34xx, czyli WebUpdater pokazuje aktualizacje dla 34xx. Możesz ściągnąć pliki specyficzne dla tego modelu, help, text, dasboard, pliki *.srd dla sterowania głosem. Zapewne także będzie oferowany firmware podstawowy. Przypuszczam, że aktualizacja firmware mogłaby się udać, o ile Garmin nie zablokuje tego celowo w następnych wersjach.

Słyszałem, że konto mygarmin nadal widzi nuviego tak, jak został zarejestrowany. W tej chwili tego nie sprawdzę, bo wróciłem do 3760, jakoś bardziej mi odpowiada, głównie przez sprawniejszą pracę i szybsze rysowanie mapy.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Następna strona

Powrót do Hardware i firmware

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości