Komunikat: "przeliczam"

O elektronice i wewnętrznym oprogramowaniu naszych Garminów. Chipsety, anteny zewnętrzne, baterie, karty pamięci, naprawy. Także o nieoficjalnych firmware, przeróbkach sprzętowych i innych rodzajach tuningu.

Moderator: PouchX

Komunikat: "przeliczam"

Postprzez beetle-m » Wt, 06 gru 2011 9:20

W nowych urządzeniach serii 34xx Garmin usunął komunikat "przeliczam" ("recalculating"), który występował podczas zmiany trasy z wyznaczonej na nową (TTS).
Aktualnie podczas jazdy i rekalkulacji trasy kierowca nie jest już informowany głosem, że nastąpiła (następuje) jakaś zmiana. Temat dotyczy firmware urządzenia i nie jest to problem języka lub pliku .vpm
Moim zdaniem jest to błąd, który można odkręcić/poprawić i przywrócić starą, ważną funkcjonalność (jak w serii 37xx).

Jak znam życie będą zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy tego komunikatu dlatego jest okazja na zasugerowanie inżynierom Garmina wprowadzenia opcji wyboru (aktywującej lub blokującej m.in. ten komunikat).
Obawiam się, że pozostawienie tematu "as is" spowoduje analogiczną zmianę w firmware innych urządzeń/modeli.

Jeśli chcesz powrotu komunikatu wyślij informację do supportu Garmina drogą mailową.
Dla nas (jako ciekawostka mikołajowa) ankieta tematyczna.

:arrow: Wyniki ankiety
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Re: Komunikat: "przeliczam"

Postprzez easyrider » Wt, 06 gru 2011 9:54

Już chciałem głosować na TAK - ale się powstrzymałem...
Moje niezdecydowanie wynikło z faktu, że ostatnio nie posiadam żadnego GPS'a samochodowego - więc używam małego etrex'a, który jak wiadomo nic nie mówi... i jakoś zacząłem się do tego przyzwyczajać :lol:
Jak tylko 3490 do mnie dotrze (czyli dziś po południu) to sprawdzę czy mi ten brak przeszkadza i wtedy zagłosuję :)

A swoją drogą - skąd wiadomo czy jest to zamierzona działalność programistów, czy może jednak typowy błąd garminowych geniuszy..? :twisted:
Oregon 600 . .nuvi 2255 . .nuvi 3597 . . . . + 1 samochód . . + 3 rowery . . + kilka par butów
easyrider
Bywalec
 
Posty: 396
Dołączył(a): Wt, 20 mar 2007 14:02
Lokalizacja: Rybnik

Re: Komunikat: "przeliczam"

Postprzez beetle-m » Wt, 06 gru 2011 10:01

Jeździłem z "przeliczaaam" od dawna i teraz widzę, że brak tego jak diabli.

Postaram się dodać do tego swoją ideologię/teorię. Sprawa jest na tyle ważna, że warto o nią walczyć.
Urządzenie musi być na tyle dobrze zaprojektowane by w jak najmniejszym stopniu odwracać uwagę użytkownika - szczególnie podczas jazdy.
To moim zdaniem bezpośrednio również kwestia bezpieczeństwa podróżujących.

Scenariusze:
Jadę i słyszę "Jedź prosto przez 20km".
Niespodziewanie po 13 km następuje rekalkulacja (remont, objazd, etc.) i konieczność szybkiego zwrotu w prawo.

A) Jeśli nie ma komunikatu "recalculating" wcześniej to kierowca będzie zaskoczony nową sytuacją. Przejeżdża sugerowany zjazd i znów nowa, "cicha" rekalkulacja.
B) Jeśli jest komunikat "recalculating" to: automatycznie zdejmuje nogę z gazu, obserwuje dalszy rozwój rekalkulacji na ekranie nuvi, zerka w pole najbliższego zwrotu (lewy górny narożnik). Nie jest zaskoczony nową sytuacją.

Nie jest to naciągana teoria i kwestia wieloletnich przyzwyczajeń do innych urządzeń. To potrzeba !

Brak tego komunikatu może nie przeszkadzać kierowcom lub teoretykom w USA, którzy jadą 1200km prostą, gładką asfaltówką bez konieczności sprawnego reagowania na rekalkulacje związane z:
- ciągłymi remontami,
- zmianami routingu dróg,
- objazdami,
- błędami na mapie CNE
- etc.

Dodanie użytkownikowi opcji wyboru komunikatu: "Rekalkulacja (Zał./Wył.)" powinno zadowolić wszystkich.
A jest to zapewne wykonalne dla programistów.
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Re: Komunikat: "przeliczam"

Postprzez romek » Wt, 06 gru 2011 13:58

zagłosowałem na nie. Mnie osobiście dość "wnerwiało" notoryczne ględzenie Pani, zwłaszcza gdy korzystam z CNE :). Ale żeby nie pozostawać w niewiedzy, podmieniłem dźwięk "przeliczam" na jakiś mało inwazyjny typu bim-bom o niskim nie klującym w uszy tonie. Sprawdza się.
DriveAssist 51
Avatar użytkownika
romek
Bywalec
 
Posty: 116
Dołączył(a): Śr, 21 mar 2007 18:49
Lokalizacja: Wawa ko02oe

Re: Komunikat: "przeliczam"

Postprzez GPS Maniak » Wt, 06 gru 2011 14:08

Trzeba jeździć jak Jadźka każe, wówczas nie gada na darmo. A jeżeli ktoś i tak wie lepiej jak jechać, to po co w ogóle trasa w GPSie? :wink:
Krótko mówiąc głosowalem na TAK :P
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Komunikat: "przeliczam"

Postprzez Alf/red/ » Wt, 06 gru 2011 14:21

Dodanie opcji nie jest takie proste. Tzn. może dla programistów jest, ale dla decydentów i testerów nie. Bo potem taki Kowalski (czyli każdy) dostaje opcję Rekalkulacja, i boi się jej ustawić na Nie, bo wtedy urządzenie nie wyliczy mu nowej drogi (btw nie ma jakiegoś takiego przełącznika już? Chyba jest. Mówię o przeliczaniu fioletowej krechy, a nie o gadaniu o tym). A helpdesk dostaje nowy rozdział w manualu "jak objaśniać tępakom korzystanie z urządzenia".
Inny aspekt: jak to w związku z błędami w CNE, pomyśli taki odbiorca sugestii. Przecież CNE jest wspaniałe. Do kosza, następny mail proszę.
Inny aspekt: ale dlaczego kierowca ma wiedzieć o przeliczaniu, czaić się, zwalniać i obserwować ekran? To jest dopiero odwracanie uwagi użytkownika na całego! My mu po cichu zrobimy dobrze i wyznaczymy jakiś kolejny skręt, bez nerwów, a w ogóle to trzeba było uważać i słuchać wcześniejszych komunikatów "trzymaj się/skręć w" a nie napierać naprzód.

Przepraszam za defetyzm.
Alf/red/ + jutrzejsze UMP-pcPL + nüvi 360/CNE2008 + nüvi 765/CNE2010 + Vista HCx.
Obrazek
Avatar użytkownika
Alf/red/
Radny
 
Posty: 1096
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:27
Lokalizacja: Szczęśliwice

Re: Komunikat: "przeliczam"

Postprzez beetle-m » Wt, 06 gru 2011 14:30

To pomyślmy ile razy w naszych krajowych realiach jesteśmy zmuszani do zmiany skalkulowanej już trasy z powodu: remontów, budowy, zmiany kierunku ruchu, itp.
Ja wolę wiedzieć, że coś się zmieniło/zmienia (poprzez komunikat głosowy) niż za chwilę usłyszeć (zwłaszcza na wysokości skrzyżowania), że właśnie miałem skręcić ... w prawo.
Szanuję oczywiście każdą opinię na ten temat.
Pozdrawiam, mariuszD
Już bez Garmina na pokładzie. Kiedyś: nüvi 3490LMT // 3790T // 765T // 760 // 250W
Teraz: Xiaomi 12 (z Google Maps i Android Auto)
Avatar użytkownika
beetle-m
Garniak
 
Posty: 6723
Dołączył(a): Cz, 11 paź 2007 7:17
Lokalizacja: Goczałkowice-Zdrój

Re: Komunikat: "przeliczam"

Postprzez asandrzej » Wt, 06 gru 2011 15:56

Zagłosuję na TAK.

GPS Maniak napisał(a):Trzeba jeździć jak Jadźka każe, wówczas nie gada na darmo. A jeżeli ktoś i tak wie lepiej jak jechać, to po co w ogóle trasa w GPSie? :wink:

Może i trzeba jeździć jak Jadźka każe, ale nie zawsze wie lepiej, (sytuacja z 10 -14.11.2011),
dlatego podczas wyznaczania trasy, przydatne jest sprawdzenie i wstawienie punktów via.

andrzej
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Komunikat: "przeliczam"

Postprzez popej » Wt, 06 gru 2011 16:19

Właśnie przejechałem kawałek trasy bez "przeliczam". W założeniu miałem testować mapę. Przyłapałem się, że bez "przeliczam" nie zauważam błędów mapy. Przegapiłem co najmniej 3 sytuacje, kiedy pojechałem inaczej niż chciał nuvi. Jak się zorientowałem, to już była wyświetlana nowa trasa. I teraz nawet nie wiem, jak szybko nuvi reaguje na zjechanie z trasy.

Moim zdaniem problem "przeliczam" dotyczy zaufania do nawigacji. Ja nie mam zaufania do map Polski, dlatego chcę kontrolować na bieżąco, co nuvi kombinuje. Nie podoba mi się układ, w którym nuvi ukrywa zmiany trasy.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Komunikat: "przeliczam"

Postprzez sdsyc » Wt, 06 gru 2011 18:14

Chcę komunikatu "przeliczam", a jak już jest wypowiedziany to żeby faktycznie przeliczał (tu piję do braku przeliczania w 1200 po ustaniu komunikatu tmc)
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Komunikat: "przeliczam"

Postprzez Dariusz Młyński » Wt, 06 gru 2011 20:06

Tak jak napisął Popej - jest potrzebne.
Wystarczy chwila nieuwagi i jedziemy inną drogą - nawet nie wiedząc o tym.
Przy ustawiony zakazie zawarcania można trochę "nadrobić".
Z życia. Na mapie skrzyzowanie z 4 drogami. W terenie z 5.
Miałem skręcić w 2 w prawo. Skręciłem w drugą.
Była to pierwsza z mapy (wcześniej była dodatkowa).
Gdyby nie przeliczam poleciałbym dalej.
Przykładów można by mnożyć - duże ronda,
gęsta sieć dróg, chwila nieuwagi itd.
W połaczeniu z CNE w Polsce + metalizowana szyba
bez anteny zewnętrzej to samobójstwo.
Dariusz Młyński
Bywalec
 
Posty: 254
Dołączył(a): Wt, 23 wrz 2008 22:14

Re: Komunikat: "przeliczam"

Postprzez ArturGarminUK » Śr, 07 gru 2011 10:46

easyrider napisał(a):A swoją drogą - skąd wiadomo czy jest to zamierzona działalność programistów, czy może jednak typowy błąd garminowych geniuszy..? :twisted:

Usunięcie komunikatu Przeliczam jest celowym projektem. Wszystkie nowe modele zaczynając od serii 2000 mają ten komunikat usunięty z systemu.
W przypadku dużej ilości zgłoszeń/skarg będziemy mogli wymuszać na Garmin US powrót do "starej" funkcjonalności, dlatego jest takie ważne, żeby każdy komu sie ta zmiana nie podoba skontaktował się z nami, czy to za pomocą telefonu (00800 4412 454), czy email (poland.support@garmin.com).
ArturGarminUK
Początkujący
 
Posty: 37
Dołączył(a): Cz, 24 cze 2010 15:53

Re: Komunikat: "przeliczam"

Postprzez Kozodoj » Pn, 12 gru 2011 17:25

Pewnie już to padło, ale GPS-a potrzebuję wtedy, gdy nie znam drogi i wszelkie informacje o zjeździe z zaplanowanej trasy są dla mnie istotne, więc głosowałem na 'tak'.
Ten komunikat jest szczególnie ważny w przypadku takiego ślimaka, jak moja 760-tka, która przy gęstszej sieci dróg (np. mieście) potrafi nie nadążać z odświeżaniem ekranu za samochodem...
Nuvi 760 + UMP-pcPL (zabytkowa) ----- Sygic na Androidzie (podstawowa)
Avatar użytkownika
Kozodoj
Początkujący
 
Posty: 50
Dołączył(a): Śr, 04 cze 2008 8:22
Lokalizacja: RZ, NS, KR, WAW

Re: Komunikat: "przeliczam"

Postprzez Antonio » Pn, 12 gru 2011 22:54

beetle-m napisał(a):Obawiam się, że pozostawienie tematu "as is" spowoduje analogiczną zmianę w firmware innych urządzeń/modeli.

Dlatego postanowiłem zagłosować mimo, iż nie posiadam nuviego serii 34xx.
Dlaczego jestem "za" (takim komunikatem)? Jak w powyższych postach. Bez tego można obudzić się "z ręką w nocniku" nie wiedząc nawet kiedy zjechało się z trasy.
Tyle.
Pozdrawiam

Nuvi 255 WT, Oregon 450, Fenix 5, Edge 530, Edge 1030+, mapy: CN Europe NT "nüMaps Lifetime", UMP-pcPL TOPO, Topo_PL_100 i różne OSM

Wspierajmy sport wśród dzieciaków
Avatar użytkownika
Antonio
Bywalec
 
Posty: 850
Dołączył(a): N, 01 lis 2009 22:43
Lokalizacja: Pabianice (łódzkie)

Re: Komunikat: "przeliczam"

Postprzez GPS Maniak » Pn, 12 gru 2011 23:00

Być może nie doczytałem czegoś w postach wyżej, ale dodałbym jeszcze jeden argument "za" - zmiana trasy z powodu nadejścia komunikatu TMC.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Następna strona

Powrót do Hardware i firmware

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 11 gości