Jaki GPS na rower

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Re: GPS na rower

Postprzez Marko » Śr, 01 lut 2012 9:51

Slawek_Mat napisał(a):masz rację ale pod warunkiem, że będziesz miał obydwie informacje - tzn ile m w górę i ile m w dół

To zależy od gęstości śladu, ale te organizatorzy maratonów mają zwykle dosyć dokładne.
Dostaniesz informację ile metrów w górę (+) i ile w dół (-) do następnego punktu śladu, oddalonego, dajmy na to: o 100m.
30x Tempe
Marko
Bywalec

Postprzez Slawek_Mat » Śr, 01 lut 2012 10:03

maraton to inna bajka bo znasz co i gdzie - w zasadzie całą trasę masz "podaną na tacy"
mi chodzi o to, że jadę w nieznany teren i planuje w trakcie jazdy, że pojadę "tam" ale nie wiem ile m górę i ile w dół mnie czeka - tu pomaga profil albo 2 dane na komputerku, których nie ma
Ostatnio edytowano Śr, 01 lut 2012 12:20 przez beetle-m, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Unikajmy proszę pełnego cytowania postu poprzedzającego naszą odpowiedź. Cytat usunięty.
Pozdrawiam Sławek
Slawek_Mat
Bywalec

Postprzez gavia » Śr, 01 lut 2012 13:12

Marko napisał(a):Ustawiłem 100 m i jest dobrze, tzn. wiem czy jadę pod górkę czy z górki... Ale do czego jest potrzebne aktualne nachylenie?

Ano przydaje się, przynajmniej mi.
Najprostszy przykład.Ciężko się jedzie nie wiadomo czemu bo wygląda ,że prosta a tu licznik pokazuje+10% .Takich górek(odcinków) niby prostych b.dużo.

Ja akurat od 10 lat bez licznika z nachyleniem aktualnym nie ruszam się z domu , takie przyzwyczajenie, ale dodaje energii szczególnie jak widzisz że 20% a ty jeszcze jedziesz.

Taka ciekawostka , na zachodzie często na konkretnych podjazdach nawet masz podane średnie nachylenie nast. kilometra , bywa załamujące.
Obrazek
u nas na razie nikt się nie postarał.
rower:Locus Android, Sigma Rox 10.0 Gps
samochód :C5 Wbudowana Nawigacja Europa ,Android
gavia
Bywalec

Postprzez gavia » Śr, 01 lut 2012 13:16

ten obrazek co zjazdło

Obrazek
gavia
Bywalec

Postprzez GPS Maniak » Śr, 01 lut 2012 13:23

popej napisał(a):GPS turystyczny Garmina pokazuje nachylenie i nachylenie do celu,

Nie chcę się spierać, ale w moich odbiornikach niczego takiego nie widzę. Jest natomiast "Doskonałość", co jest pojęciem dokładnie odwrotnym do nachylenia.
popej napisał(a): ale to chyba działa tylko w dół.

Ponieważ jest to parametr dla tych co w powietrzu, faktycznie działa tylko w jedną stronę.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
GPS Maniak
Radny

Postprzez popej » Śr, 01 lut 2012 14:30

GPS Maniak napisał(a):Nie chcę się spierać, ale w moich odbiornikach niczego takiego nie widzę.

No to czas na użycie WebUpdatera, prawdopodobnie różnica jest jedynie w tłumaczeniu.

GPS Maniak napisał(a):Ponieważ jest to parametr dla tych co w powietrzu, faktycznie działa tylko w jedną stronę.

Wg moich obserwacji to paralotnia też potrafi się wznosić, no ale nie znam się i być może Garmin wie lepiej.
Tymczasem zakładam, że brak znaczka +- raczej świadczy o małej wyobraźni projektanta.
popej
Dakota, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; Redme Note 4, Locus, OsmAnd
popej
Bywalec

Postprzez GPS Maniak » Śr, 01 lut 2012 15:11

popej napisał(a):No to czas na użycie WebUpdatera, prawdopodobnie różnica jest jedynie w tłumaczeniu.

Nie mam pod ręką Dakoty, zatem trudno mi coś wyrokować i- tzn. nie wiem co w Dakocie kryje się pod hasłem "Nachylenie", ale wiem, że "Doskonałość" jaką mam u siebie to inne pojęcie niż "Nachylenie" - dokładnie odwrotne.

U mnie to wygląda tak:

Zalacznik.jpg
Zalacznik.jpg (34.63 KiB) Przeglądane 4541 razy

"Doskonałość do celu:" 72,8:1.
Natomiast "Nachylenie do celu:" wynosi w takim układzie: 1.4% (jest odwrotnością doskonałości)
Tak więc w przypadku eTrexa nie o WebUpdatera chodzi, ile autentyczny brak parametru "Nachylenie". No chyba, że coś przeoczyłem :?

popej napisał(a):Wg moich obserwacji to paralotnia też potrafi się wznosić, ...

Jeżeli to parametr używany przy podejściu do lądowania, to być może z tą logiką Garmina nie jest tak źle :wink:

EDIT: Z ciekawości trochę pogooglałem i dowiedziałem się że "doskonałość" oznacza cechę statku powietrznego określającego ile km dany statek może przelecieć lotem ślizgowym z wysokości 1km. W takim ujęciu jest to faktycznie pojęcie związane wyłącznie ze .... "spadaniem".
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
GPS Maniak
Radny

Postprzez popej » Śr, 01 lut 2012 17:14

Coś strasznie kombinujesz. Odbiorniki turystyczne Garmina pokazują "doskonałość", po angielsku to jest "glide ratio". Ponieważ polski termin nie jest zbyt popularny, to akurat tłumaczenie "nachylenie" wydaje się użyteczne. Sam byłem przyzwyczajony do wersji "doskonałość" a "nachylenie" widzę po raz pierwszy. Stąd sugestia, że to nowa wersja gtt.

Osobna sprawa to opadanie i wznoszenie. GPS nie pokazuje parametrów technicznych szybowca, tylko pomiar aktualnej wartości. Jeżeli nie potrafi pokazać wznoszenia, to siłą rzeczy jest to upośledzony miernik.
popej
popej
Bywalec

Postprzez GPS Maniak » Śr, 01 lut 2012 17:59

popej napisał(a): Ponieważ polski termin nie jest zbyt popularny, to akurat tłumaczenie "nachylenie" wydaje się użyteczne.

Nie przesadzajmy. Tylko dlatego, że "cotengens" jest dłuższym słowem niż "tangens" nie można do opisu pola wyświetlającego wartości cotangens używać słowa: "tangens". Z doskonałością i nachyleniem jest identyczna sprawa. Nachylenie = (1/doskonałość)*100%. Nie można tych słów używać zamiennie. Krótko mówiąc jeżeli Twoja Dakota pokazuje to co moje odbiorniki, to radzę sięgnąć po edytor tekstu i poprawić błędne tłumaczenie :D
popej napisał(a):Osobna sprawa to opadanie i wznoszenie. GPS nie pokazuje parametrów technicznych szybowca, tylko pomiar aktualnej wartości. Jeżeli nie potrafi pokazać wznoszenia, to siłą rzeczy jest to upośledzony miernik.

Przy założeniu, że to miałoby to służyć jako odmiana wariometru, to oczywiście tak. Tyle, że to najprawdopodobniej błędne założenie, a w takim układzie brak informacji przy wznoszeniu też jest informacją i to informacją podaną zdecydowanie czytelniej niż dołożenie znaczka minus przed cyferkami.
Pozdrawiam Lechu

GPS Maniak
Radny

Postprzez popej » Śr, 01 lut 2012 18:08

GPS Maniak napisał(a):Nachylenie = (1/doskonałość)*100%.

Wymyśliłeś to. Nachylenie nie ma zdefiniowanego sposobu opisu. Zarówno tangens jak i cotangens równie dobrze obrazują to pojęcie. W tym wątku zapewne uczestnicy spodziewają się procentów ;)
Edycja: już wiem, przyjąłeś, że to jest nachylenie tak, jak jest podawane na drogach. W takim razie wzór ok.

GPS Maniak napisał(a): układzie brak informacji przy wznoszeniu też jest informacją

Zgadza się, domyślnie jest to informacja o awarii urządzenia, np. brak odbioru sygnału z satelitów.
popej
popej
Bywalec

Postprzez Marko » Śr, 01 lut 2012 20:14

Slawek_Mat napisał(a):...mi chodzi o to, że jadę w nieznany teren i planuje w trakcie jazdy, że pojadę "tam" ale nie wiem ile m górę i ile w dół mnie czeka...

Profilu routowalnej trasy w Garminie to co prawda nie zastąpi, ale "na szybko" można sobie w TwoNav wyklikać trasę i uzyskać takie ekrany.
Jak widać na załączonym obrazku "Wzniesienie do następnego" (ang. "Asc. next") oznacza tak jazdę pod górę (+) jak i zjazd (-):
screenshot-90.png

Na profilu widać również, że profil trasy był ustalony na podstawie danych DEM i nawigacja zaczyna się z poziomu 4 piętra, o czym świadczy wysokość poziomej czerwonej kreski na początku profilu.
Tutaj również uwaga: jednak warto ustawić nieco dłuższy odcinek zliczania nachylenia (slope %); przy 2m wskaźnik ten mocno wariuje; przy 25m już jest dużo bardziej stabilny.
30x Tempe
Marko
Bywalec

Postprzez Slawek_Mat » Śr, 01 lut 2012 21:21

Marko - chyba jednak mnie nie rozumiesz
wg tego profilu masz trasę podzieloną na:
- kawałek lekkiego zjazdu
- kawałek poziomo
- kawałek ostrego zjazdu
- znów poziomo
- pod górkę
- z górki
- i pod górkę

przyjmijmy, że cały ten profil pokazuje dane do punktu2 - wg osi profilu
i teraz przyjmijmy, że różnicę wysokości wynoszą
- kawałek lekkiego zjazdu - minus 5 m
- kawałek poziomo - 0 m
- kawałek ostrego zjazdu - minus 50 m
- znów poziomo - 0 m
- pod górkę - 40 m
- z górki - minus 20 m
- i pod górkę - 10 m

czyli do punktu2 powinny pokazywać się 2 pola danych - jedno zawirające sumę podjazdów czyli 40 + 10 m =50m a drugi sumę zjazdów czyli -5 + -50 + -20 = -75 m
z tego faktycznie wynika, że punkt2 jest niżej w moim założeniu o -25m od tego co teraz jestem ale to jak mam tylko tą informacje to zakłamuje mi ilość pracy bo w między czasie muszę zjechać 75 i podjechać 50m a nie tylko zjechać 25 m

wszystkie założone przeze mnie wartości dotyczą wysokości
Pozdrawiam Sławek
Slawek_Mat
Bywalec

Postprzez Marko » Śr, 01 lut 2012 21:50

@Slawek_Mat
Czy chodzi o te wartości (tutaj podkreślone na czerwono)?:
screenshot-118.png
30x Tempe
Marko
Bywalec

Postprzez gavia » Śr, 01 lut 2012 22:51

Chyba wiem o co wam chodzi Marko i Sławek.

Niektóre liczniki ( chyba nawet VDO MC.1.0 o ile dobrze pamiętam) zliczają podczas odcinka pomiarowego tylko nachylenie w dól lub w górę.Co może być mylące ale czasami jednak coś nam mówi.

Dla przykładu
Na rysunku poniżej profil góry we Wloszech.
Obrazek

Cała góra ma 7,8 km ( z tym że w środkowej fazie jest odcinek z górki)
Średnie nachylenie całego odcinka (7,8KM) to 7,6% (2349m-1756m=593czyli 0,593 km) 0,593/7,8 km ( dystans)=0,76 czyli cała TRASA ma średnie nachylenie 7,6 %

ale licznik może podawać nachylenie z samych podjazdów ( bez odcinka z górki).
Wtedy otrzymujemy
1 odcinek (1852-1756=96m)
2 odcinek (2349-1834=515m)

W sumie 1+2 ( odcinki pod góre)= 611m czyli 0,66 km 0,66km/6,7 km(dystans pod góre)=0,985 czyli 9,8% co oznacza że średnie nachylenie 6,7 kilometrów które prowadzą pod górę ma nachylenie 9,8 %

Akurat na tym przykładzie średnie nachylenie z tylko kawalków pod góre mówi nam b.duzo. tzn. wynika że wspinaczka będzie ciężka bo 10% srednio na prawie 7km. Za to gdyby licznik podawał pomiar nachylenia z całej trasy tj 7,6% na 7,8 km móglby nas troche zmylić. Odczytalibysmy ,że cięzka ale nie jakaś ekstremalna góra a w rzeczywistości jednak ekstremalna ( chodzi o kolarzówke nie mtb)
gavia
Bywalec

Postprzez Slawek_Mat » Cz, 02 lut 2012 6:14

Marko napisał(a):@Slawek_Mat
Czy chodzi o te wartości (tutaj podkreślone na czerwono)?:
screenshot-118.png

ooo - własnie to chodzi - dane z 4 ekranu:
- accumulated climb
- accumulated descent

rozumiem, że te 2 dane można też policzyć dla zaplanowanej trasy na urządzeniu a nie tylko na kompie ?
garmin podaje to [a w zasadzenie soft na kompie lub connect.garmin] dopiero po przeanalizowaniu zrealizowanego śladu a to jest po wykonaniu jazdy a nie przed
a może ktoś wie jak to uzyskać dla zaplanowanej trasy na urządzeniu garmina ?
czyli jestem w górach > wybieram punkt docelowy i liczy trasę > i teraz ma pokazać nie tylko profil ale zsumowane wartości wysokości wszystkich podjazdów i zjazdów do wykonania jak będę dojeżdżał do tego punktu
Pozdrawiam Sławek
Slawek_Mat
Bywalec

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?