Na wszelki wypadek krótka recepta na przeniesienie mapy z GPS do Mapsource
Przypuśćmy, że GPS lub czytnik kart pokazuje się pod Windows jako dysk I: i Mapsource już mamy zainstalowane Procedura byłaby następująca.
1. Ściągamy narzędzia: MapSetTolKit, cgpsmapper free, GmapTool. Rozpakowujemy, instalujemy itp.
2. Przygotowujemy pustą kartotekę dla naszej mapy. Żeby nie kombinować ze ścieżkami wrzucamy do niej cgpsmappera i gmaptool.
3. Podłączamy GPS. Uruchamiamy okno komend, albo akcesoria->wiersz poleceń albo startujemy ulubionego klona Norton Commandera i przechodzimy do przygotowanej kartoteki.
4. Rozpakowujemy mapę gmaptoolem z opcją duże 'S'. Może to być mapa firmowa (np. CNE) w pliku gmapprom:
>gmaptool -S I:\garmin\gmapprom.img
albo mapa preinstalowana jak GPMapa w pliku gmpasupp:
>gmaptool -S I:\garmin\gmapsupp.img
Oczywiście zamiast dysku I: podstawiamy ten właściwy. W efekcie otrzymujemy pliki map, plik mapset00.tdb i plik mapy poglądowej mapset00.mp w tekstowym formacie polskim.
5. Kompilujemy mapę poglądową:
Otrzymujemy mapę poglądową mapset00.img.
6. Uruchamiamy MapSetToolKit. Wybieramy guzik "Install Existing Mapset". Naciskamy wielokropek przy linii "TDB file" i pokazujemy plik mapset00.tdb. To samo robimy dla "overview map" i ewentualnie dla "TYP file", jeżeli taki się pojawił w kartotece. Wymyślamy jakąś nazwę "Registry name" i naciskamy "Install".
Uwaga: GmapTool potrafi wyciągnąć z pliku mapy podzbiór MDR ale to nie są takie dane, jakich potrzebuje Mapsource. Nie należy pliku mdr podłączać do Mapsource
7. Otwieramy Mapsource i szukamy nowej mapy. Mapsource zapenie zapyta o klucz. Podajemy mu nasz klucz, jeżeli nie pamiętamy, to warto sprawdzić w kartotece czy jest plik *.unl lub na dysku GPS również plik *.unl lub popatrzeć na dysku odbiornika w plik \garmin\GarminDevice.xml. Jak wszystko zawiedzie, to podajemy "DEMO"
Mapka nie jest podłączona idealnie, nie ma pewności, że Mapsource się nie wyłoży przy jakiejś operacji, ale pooglądać będzie można. Mapa poglądowa jest absolutnie minimalna i przy dużych skalach będzie widać jedynie prostokąty obszarów. Myślę, że z tym można pokombinować, np. dokładając w MapEdicie prawdziwe mapy poglądowe.