MapSource - skąd wziąć ten program? Porada... co i jak.

O oprogramowaniu do obsługi naszych Garminów. BaseCamp, MapSource, MapSetToolKit, sendMap, WebUpdater, POI Loader, OziExplorer, GarPatch i wiele wiele innych. Także o serwisach typu GPS Visualizer czy GPSies. Ogólnie o szeroko rozumianej personalizacji odbiorników oraz ich wsparciu przy pomocy dodatkowego oprogramowania.

Moderatorzy: Zachu, wojtek, Spider, PouchX

MapSource - skąd wziąć ten program? Porada... co i jak.

Postprzez PouchX » So, 22 gru 2007 23:57

Czas płynie, świat się zmienia, Garmin ciągle coś miesza, zatem część porad dostępnych w tym wątku wydaje się być już zdezaktualizowana.
Na dzień dzisiejszy (marzec 2011r) najsensowniejszym pomysłem na instalację MapSource jest:
:arrow: Pomysł popeja - "na BaseCamp"
Nieco inaczej postrzega to zagadnienie, nie przepadający za BaseCampem:
:arrow: GPS Maniak w ślad za PouchX'em proponujący instalację konkretnej mapy. Tam też kilka słów na temat programu, wysyłki map etc.

/Edycja: GPS Maniak 16.03.2011/

----------------
Oryginlany, "archiwalny" tekst PouchX'a:
----------------
Dotyczy Windows XP.

W związku z licznymi pytaniami na forum skąd wziąć/pobrać program MapSource chciałbym podać rozwiązanie tego problemu.

Najprościej jest ściągnąć jedną z komercyjnych map i zainstalować ją na PC.

MAPY >>> viewtopic.php?t=398

Prawie każda z tych map zawiera w sobie program MapSource.
Po zainstalowaniu takiego pakietu należy jednak odblokować mapy z jakimi był dołączony MapSource.
Tak więc będzie potrzebny jakikolwiek klucz odblokowujący daną mapę.
W ostateczności możemy ignorować komunikaty przy każdorazowym uruchomieniu MapSource'a, że dana mapa nie jest odblokowana.


Innym sposobem jest....

Ściągnięcie najnowszej wersji MapSource'a ze strony Garmin.com.

TUTAJ >> http://www8.garmin.com/support/mappingsw.jsp

Obrazek


Należy jednak pamiętać, że to co ściągniemy ze strony Garmin.com to jest uaktualnienie MapSource'a.
Instalator będzie szukał poprzedniej/starszej wersji programu zainstalowanego na naszym PC..... i jej nie znajdzie.

Obrazek

W takim przypadku należy dodać odpowiednie wpisy do rejestru systemu Windows aby aktualizacja MapSource'a stwierdziła, że jednak mamy już zainstalowaną starszą wersję programu.

Przygotowałem plik tworzący odpowiednie wpisy:
TUTAJ >> http://www.PouchX.com/garniak/MapSource ... Source.reg
(prawy guzik myszki na tym linku i wybrać "Zapisz element docelowy jako...")

Po ściągnięciu i uruchomieniu tego pliku Windows się zapyta:

Obrazek

Należy wybrać TAK, po czym...

Obrazek

Można teraz spokojnie przejść do instalacji wcześniej ściągniętej aktualizacji MapSource'a.
Instalacja zakończy się powodzeniem.

W tym momencie mamy już na PC najnowszego MapSource'a.
Niestety.. jest on "goły".. czyli bez map, a w takiej postaci nie może działać o czym zresztą przy próbie uruchomienia zakomunikuje:

Obrazek

Wystarczy wtedy zainstalować darmową mapę Polski:
TUTAJ >> http://ump.waw.pl/update/ump-pcpl-setup.exe

To wszystko.... mam nadzieję, że się to komuś przyda.

Zaletą tego sposobu jest fakt, że nie musimy sobie zaśmiecać dysku mapami do których nie mamy klucza, których tak naprawdę nie będziemy używać i jak to pokazuje praktyka, nie będziemy mieli problemu z kluczem DEMO. ( Odnośnie klucza DEMO: viewtopic.php?t=461 )
Ostatnio edytowano Śr, 26 gru 2007 13:51 przez PouchX, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
PouchX
Radny
 
Posty: 4537
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:22
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Mareczek » Wt, 25 gru 2007 10:22

Dzięki PouchX! Uważam, że bardzo fajną rzecz zrobiłeś, bo problem ze zdobyciem MapSource rzeczywiście jest. Mam jednak problem ze zrealizowaniem Twojej "instrukcji". Mianowicie przygotowany przez Ciebie plik www.PouchX.com/garniak/MapSource_instal ... Source.reg zapisuje mi się jako Mp3 i otwiera się w programie WINAMP, nie otwiera sie natomiast okno edytora rejestru WINDOWS. Czy tak powinno być? Jeżeli tak, to powiedz mi jeszcze dokładnie gdzie go trzeba wgrać. Sory, jeżeli jest to banalne pytanie, ale nie mogę sobie z tym poradzić. Z góry serdecznie dziękuję.
Mareczek
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): N, 23 gru 2007 16:25

Postprzez Artur » Wt, 25 gru 2007 10:32

Mareczek napisał(a):przygotowany przez Ciebie plik www.PouchX.com/garniak/MapSource_instal ... Source.reg zapisuje mi się jako Mp3 i otwiera się w programie WINAMP

kliknij na linku prawym klawiszem, wybierz "zapisz element docelowy jako..." i po zapisaniu zmień rozszerzenie na reg, kliknij na tym pliku dwa razy i zgódź się na dodanie wpisu do rejestru
Artur
Moderator
 
Posty: 1484
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 22:39
Lokalizacja: Płock

Postprzez Przemko » Wt, 25 gru 2007 16:06

Tez popieram, bardzo dobry pomysł, duzo pomoze nowicjuszom, ja właśnie według powyższej instrukcji pobrałem sobie MapSourca. Tylko faktycznie trzeba zmienic rozszerzenie pliku, inaczej nie zadziała, dobrze byłoby to poprawić, jeśli sie da oczywiście.
Przemko
Bywalec
 
Posty: 329
Dołączył(a): N, 25 lis 2007 12:19
Lokalizacja: Włocławek

Postprzez Bas » Wt, 25 gru 2007 19:32

Przemko napisał(a):Tylko faktycznie trzeba zmienic rozszerzenie pliku, inaczej nie zadziała, dobrze byłoby to poprawić, jeśli sie da oczywiście.


Pobierany plik ma dobre rozszerzenie. Jesli cos zmienia komputer uzytkownika, to juz kazdy musi zmian dokonac u siebie, niestety.

Tak przy okazji:
Korzystajac ze wspomnianego pliku *reg mozna skopiowac folder z zainstalowanym MapSource np. na pen drive i korzystac z map w innych komputerach po importowaniu plikow *reg kazdej mapy do rejestru (wczesniej trzeba podac odpowiednia sciezke - edycja w edytorze tekstu). To z cala pewnoscia szybszy sposob niz instalacja w obcej maszynie, nie zasmieca innego sprzetu i na dodatek zawsze jest pod reka. Nie wiem tylko, czy tak uzywany MapSource ma pelna funkcjonalnosc, ale mapy ogladac mozna.
Z cala pewnoscia dotyczy to:
- mapy opencaching Nicrama
- UMP-pcPL
- UMP-radary
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez popej » Wt, 25 gru 2007 20:14

Robiłem podobny manewr z mapami na CD. Tzn. Mapsource na HDD a na CD mapy i plik instalacyjny rejestru. Działało zupełnie normalnie.

Trzeba pamiętać o usunięciu zapisów z rejestru, bo inaczej Mapsource nie wstanie bez CD. Plik reg może także zawierać instrukcje usuwania danych z rejestru ale nie pamiętam, co dokładnie trzeba wpisać. Może po prostu nazwy kluczy z pustymi danymi?
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez mar_rud » Wt, 25 gru 2007 22:01

Ciekawy pomysł z CD.

Na podstawie http://support.microsoft.com/kb/310516 aby usunąć przykładowo UMP-pcPL przez kliknięcie pliku *.reg, należy zapisać w nim:
Kod: Zaznacz cały
Windows Registry Editor Version 5.00

[-HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Garmin\MapSource\Families\UMP-pcPL]

Istotny jest minus przed nazwą klucza. Wystarczyłoby więc mieć dwa pliki: install.reg i uninstall.reg, by używać płytki/pendrive jako magazynu rzadziej używanych/aktualizowanych map dla Mapsource (np CNE, GPmapa) lub na obcym sprzęcie.
tak samo można z kodami, np w install.reg:
Kod: Zaznacz cały
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Garmin\MapSource\Codes]
"ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXY"="gpmapa10"

a w unninstall.reg:
Kod: Zaznacz cały
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Garmin\MapSource\Codes]
"ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXY"=-


Takie pliki *.reg razem z cd i mamy zarchiwizowane mapy na nośniku cd instalowane i odinstalowywane na żądanie :)

PS: Nie sprawdzałem podanych wskazówek i należy odpowiednio do swoich potrzeb zmodyfikować ścieżki w rejestrze.
Avatar użytkownika
mar_rud
Bywalec
 
Posty: 213
Dołączył(a): N, 05 sie 2007 7:56
Lokalizacja: Warszawa, Płock

Postprzez Ryszard1 » Wt, 25 gru 2007 23:13

zamiast operowac w rejestrze ( ostroznie z tym dla mniej zaawansowanych w komputerach ! ) wygodnie jest stosowac MapsetToolkita, tez mozna np odinstalowac z MapSourca niepotrzene mapy,
nuvi200 + CNE2008 + UMP-pcPL
Ryszard1
Bywalec
 
Posty: 141
Dołączył(a): So, 10 lis 2007 15:19

Postprzez easyrider » Śr, 26 gru 2007 10:51

Metodę z plikami rejestru stosuję od dawna do przełączania TYP'ów map.

Dla uzyskania dużej czytelności map w różnych odbiornikach są wymagane inne definicje obiektów - głównie dróg.
Zrobiłem dwa zestawy TYP'ów do swoich map - dla odbiorników outdorowych oraz samochodowych (niekiedy jako trzeci TYP mam orginał od producenta).
Przy pomocy plików REG mogę szybko przełączyć sposób wyświetlania map zależnnie do którego odbiornika mają być wysłane. Szybko i wygodnie...
Oregon 600 . .nuvi 2255 . .nuvi 3597 . . . . + 1 samochód . . + 3 rowery . . + kilka par butów
easyrider
Bywalec
 
Posty: 396
Dołączył(a): Wt, 20 mar 2007 14:02
Lokalizacja: Rybnik

Postprzez Bas » Śr, 26 gru 2007 14:07

Odinstalowac mapy w rejestrze:

- MapsetToolkit - usuwa z rejestru caly klucz
- usuniecie wszystkich map (wygodne dla map zapisanych na CD):
Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Garmin\MapSource\Families]

(nie ma znaku minus na poczatku, ale tez dziala - to jest wyeksportowana galaz - dziala na pewno)
Oczywiscie po tym ruchu trzeba sobie importowac wybrany plik *reg z dana mapa lub mapami, jesli chcemy je ogladac w MapSource.

- usuniecie wybranej mapy:
Windows Registry Editor Version 5.00

[-HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Garmin\MapSource\Families\FAMILY_4807]

Jest minus na poczatku i tez jest dobrze ;) Przy odinstalowywaniu sciezka nie musi byc wiec podawana - polozenie plikow nie ma znaczenia.
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez PouchX » Śr, 26 gru 2007 14:16

Jeżeli ktoś ma problem z uruchomieniem pliku MapSource.reg lub jakimś innym z rozszerzeniem .reg tzn., że jakiś inny program w Windows przypisał sobie obsługę takich plików.... a tak nie powinno być i należy to sobie zmienić.

Należy wybrać Mój Komputer > Narzędzia > Opcje folderów...

Obrazek

Następnie trzeba przypisać dla plików z rozszerzeniem .reg odpowiedni program. Tak jak na obrazku poniżej:

Obrazek

I tak jest prawidłowo i w ten sposób wszystko będzie działać.
Avatar użytkownika
PouchX
Radny
 
Posty: 4537
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:22
Lokalizacja: Poznań

Postprzez easyrider » Śr, 26 gru 2007 14:59

PouchX napisał(a):Jeżeli ktoś ma problem z uruchomieniem pliku MapSource.reg...
Mam wrażenie że Mareczek nie to miał na myśli... chodzi o ściągnięcie pliku a nie jego uruchomienie.
Moja Opera po kliknięciu na http://www.PouchX.com/garniak/MapSource_instalacja/MapSource.reg też usiłuje zapisać MapSource.mp3 - nie mam pojęcia dlaczego, ale niekiedy tak się dzieje...
Oczywiście klikając prawym klawiszem i wybierając Zapisz element docelowy jako... wszystko jest OK.
Oregon 600 . .nuvi 2255 . .nuvi 3597 . . . . + 1 samochód . . + 3 rowery . . + kilka par butów
easyrider
Bywalec
 
Posty: 396
Dołączył(a): Wt, 20 mar 2007 14:02
Lokalizacja: Rybnik

Postprzez Mareczek » N, 30 gru 2007 10:01

Zmieniłem rozszerzenie ściągniętego pliku na .reg i potem wszystko poszło juz jak po maśle! Wszystko się pięknie zainstalowało no i w efekcie mam MapSource! Jeszcze raz wielkie dzięki dla PouchX za pomysł a pozostałym uczestnikom Forum za dobre rady! Pozdrawiam!
Mareczek
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): N, 23 gru 2007 16:25

porada na starym forum

Postprzez zarys » Pn, 31 gru 2007 12:42

Do PouchX'a
Ponieważ na starym forum bywam czasami i już nie pamiętam jak się stawia Piwo wirtualne -wolę real, poprawiam się tutaj.
Pozdrawiam
Ryszard
GPSmap60CSx,COLO 400C,Nuvi 1490T+nuLifeTime Europe,
GPmapa2009v3,CSAv5 i inne UMP,y, ostatnio NAVI COMAND NTG4 z mapami NaviSat, komórka LG GT540 z GPS.
zarys
Bywalec
 
Posty: 376
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 18:12
Lokalizacja: BYDGOSZCZ

Postprzez Canis » N, 06 sty 2008 15:24

Dzięuję za pomocne informacje. Miałem mały kłopot z odpaleniem MapSourca, po instalacji sposobem wskazanym przez PouchX-a wyskakiwło polececenie ponownej instalacji . :cry: Po mniej więcej tysiącu prób :twisted: :?: wpadłem na pomysł :idea: :
1) odinstalować
2) wyczyścić rejest garmin
3) odpalić link PouchX-a
4) zainstalować MapSourca i.... myka
Dziękuję i pozdrawiam
Avatar użytkownika
Canis
Początkujący
 
Posty: 24
Dołączył(a): N, 06 sty 2008 14:33
Lokalizacja: Olsztyn

Następna strona

Powrót do Software

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 7 gości