Po różnych testach dochodzę do wniosku, że nuvi 34xx (a może wszystkie nowe modele nuvi) ma uproszczony routing. Przeliczanie dłuższych dróg odbywa się praktycznie tylko po drogach z klasą routingu 4. Do tego nuvi 34xx obsługuje dane "FastRouting" z CNE, które są wykorzystywane niezależnie od mapy i zmieniają przebieg trasy. W przypadku UMP drogi klasy 4 routingu wyglądają tak:
A więc UMP jest mocno poszkodowane przez uproszczenia Garmina. Ale CNE wcale nie ma łatwiej, bo przecież nie mamy autostrad, które można zaliczyć do najwyższej klasy routingu.
Poniższe zrzuty pokazują trasę Świnoujście - Suwałki wyliczaną w menu planowania podróży. Najpierw zrzuty z 23xx, trasa jest sensowna, przypomina wyliczenia w Mapsource.
CNE
UMP
Te same trasy w nuvi 34xx wyglądają źle.
CNE
UMP
Plik danych FastRouting w CNE 2013.21 to jest D3414050B.sid. Usunięcie tego pliku wymusza kalkulację wg mapy. Wygląda to tak:
CNE
UMP
Jak widać, CNE zaczął prowadzić lepiej, przypuszczam, że więcej dróg ma klasę routing 4 w CNE niż w UMP.
Natomiast w przypadku UMP nuvi przeliczył trasę po mapie bazowej, ignorując dane mapowe, co już jest tragicznym rozwiązaniem.
Podsumowując - nie wygląda to dobrze. Widać, że Garmin uprościł algorytmy routingu i wykorzystuje dodatkowe dane, na które nie mają wpływu niezależni autorzy map.