Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez lukaszm7 » Cz, 06 gru 2012 15:53

Witam,
jako nowy użytkownik forum chciałem się ze wszystkimi przywitać. Mam na imię Łukasz, mieszkam i pracuję w Kłodzku. Kotlina kłodzka to również główny obszar mojej aktywności, łażę i jeżdżę na rowerze mtb.

Przechodząc do meritum sprawy, posiadam mapę Topo_PL 2012.3 z azumutu, UMP mapę i mapę GP Mapę topo 2011, kupiłem też kilka rastrów z Compassu, niestety, problemem jest brak możliwości wgrania kilku rastrów na raz do oregona.
Chciałbym zająć się umieszczeniem ścieżek z mapy rastrowej na którejś z map które posiadam, czy ktoś jest w stanie pomóc mi się do tego zabrać ?
Jestem zupełnym świeżakiem, ale myślę, że spokojnie dam sobie radę jeśli tylko ktoś z was zechce mi pomóc. Wynikiem pracy oczywiście się podzielę :)

Pozdrawiam
Łukasz
lukaszm7
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz, 06 gru 2012 15:45

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez asandrzej » Cz, 06 gru 2012 17:45

lukaszm7 napisał(a): kupiłem też kilka rastrów z Compassu, niestety, problemem jest brak możliwości wgrania kilku rastrów na raz do oregona.

Napisz jak mapy chcesz mieć jednocześnie w odbiorniku, Ziemia Kłodzka N I S
na pewno może być jednocześnie wyświetlana, w Oregonie również. :D
andrzej
Ps
O mapach napisz w innym wątu, ten akurat jest o mapie wektorowej.
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez lukaszm7 » Cz, 06 gru 2012 17:54

Andrzeju,
widzę, że ten jest o mapie wektorowej, dokładniej o dodawaniu warstwy ze ścieżkami do map.
Chciałbym się tego podjąć i o ile dobrze zrozumiałem informacje zawarte w postach autora wątku, mogę liczyć na jego wskazówki jak należy to zrobić w zamian za udostępnienie efektów.

Ale mogę się mylić, wszak pisałem że newbie jestem :)
lukaszm7
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Cz, 06 gru 2012 15:45

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez Wojtek Szydlowski » Cz, 06 gru 2012 21:51

Myślę, że spokojnie możesz wnieść to i owo do projektu, wystarczy naprawdę podstawowa znajomość programu MapEdit (da się nauczyć w domu), mapa z podkładem papierowym lub / i własne ślady oraz sporo wolnego czasu i zapał.
Spodziewam się, że w kwestii technicznej uzyskasz wsparcie twórców TOPO PL.
Czasem otrzymana mapa wektorowa lub rastrowa wydatnie ułatwia klikanie ścieżek.

Innymi słowy, da się nie rozdając na prawo i lewo źródeł PL TOPO dać wędkę, która posłuży do sprawnego wyklikania interesującego nas obszaru.
GPSMap67 + Forerunner 965 + Edge 1030 Plus
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1114
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez irq-m » Wt, 29 sty 2013 16:24

GPS Maniak napisał(a):No cóż. Czas wziąć się za podkłady i mapy :D


Lechu, pamiętasz jeszcze o mnie? :wink: czasu mam teraz co niemiara, więc mogę co nieco podziałać w temacie ścieżek:)
Pozdrawiam, irq-m

Mój zestaw: Fenix + GPSmap 62st + PL Topo + raster razy kilka
Avatar użytkownika
irq-m
Początkujący
 
Posty: 10
Dołączył(a): N, 04 lis 2012 14:57

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez GPS Maniak » Wt, 29 sty 2013 16:31

Trochę zapomniałem :oops: Ale podkłady interesujących Ciebie regionów są, więc coś przygotuję.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez kagb » Wt, 05 lut 2013 13:25

Witam, też tu jestem nowy, choć czytam Was dłuuugo offline ;)
Chętnie pomogę w działaniach, mam już dość walki z wektoryzacją na mojego 60Csx.
Zacznę się właśnie przymierzać do ogarnięcia MapEdit'a.
Mam już poprawnie skalibrowane mapy z geoportalu w Ozim (testowane) terenów górskich, przede wszystkim Beskid Śląski, Mały, Żywiecki. Chodzi mi przede wszystkim o ścieżki i drogi leśne. Mógłbym zacząć o B. Małego.
Coś na początek, jakieś wytyczne co do kolorystyki etc.
Pozdrawiam!
kagb
Bywalec
 
Posty: 146
Dołączył(a): Wt, 05 lut 2013 13:01
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez GPS Maniak » Wt, 05 lut 2013 14:27

Ponieważ kolejny etap mapy został domknięty, a mapa opublikowana mam nadzieję że już bez większych perturbacji uda mi się dzisiaj przygotować i rozesłać materiały zainteresowanym kolegom.
kagb napisał(a):Coś na początek, jakieś wytyczne co do kolorystyki etc.

Wytyczne są umieszczone w pierwszym poście tego wątku.
Nie wiem jednak czy masz świadomość - co też wynika z pierwszego postu - że my nie tworzymy pełnej mapy lecz tylko nakładkę na komercyjny produkt o nazwie PL_Topo. Dlatego bez materiałów otrzymanych ode mnie niewiele zdziałasz.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez kagb » Wt, 05 lut 2013 15:16

Mam świadomość że to nakładka, nie wyobrażam sobie robić całej mapy ;)
kagb
Bywalec
 
Posty: 146
Dołączył(a): Wt, 05 lut 2013 13:01
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez GPS Maniak » Wt, 05 lut 2013 15:26

OK. :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez kagb » Śr, 06 lut 2013 8:20

Wczoraj trochę potestowałem MapEdita, zrobiłem kilka ścieżek, eksportowałem do .img
Połączyłem to przykładowo z mapą Topo 2011, i niestety tych ścieżek nie widać, nie wiem gdzie tkwi błąd?

P.S. Łącząc czasem dwie mapy, otrzymuję widok jak w trybie nocnym, trochę to dziwne...

Wszystko testuję na 60Csx.
kagb
Bywalec
 
Posty: 146
Dołączył(a): Wt, 05 lut 2013 13:01
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez GPS Maniak » Śr, 06 lut 2013 11:22

kagb napisał(a):Połączyłem to przykładowo z mapą Topo 2011, i niestety tych ścieżek nie widać, nie wiem gdzie tkwi błąd?

Było trochę dyskusji na ten temat na Garniaku. Trudno oczywiście zgadywać gdzie dokładnie tkwi błąd, należy jednak podejrzewać że to kwestia priorytetu mapy czy też parametrów TRE. Tyle, że to raczej temat na dział: "Tworzenie map".

Jeżeli chodzi o mapę "Ścieżki_PL" nie ma w ogóle problemu, bo interesują nas tylko same dane wektorowe w formacie MP.
Kuchnia i dopasowanie parametrów mapy by jak najlepiej współgrała z mapą PL_Topo to już moje zmartwienie.

Posłałem Tobie PW z linkiem do materiałów do obrobienia. Zapoznaj się z tym i daj proszę znać czy będziesz to klikał.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez GPS Maniak » Wt, 12 lut 2013 21:07

Oczywiście mam świadomość, że nakładka jest swojego rodzaju protezą. Z drugiej strony dzięki sprytnie dobranym nakładkom można czasami uzyskać w odbiorniku zupełnie, ale to zupełnie dobre efekty.

Problemem oczywiście jest kompatybilność danych. Naiwnością byłoby zakładanie, że np. oś tej samej drogi będzie zlokalizowana na różnorodnych mapach w identyczny sposób. To rodzi pewne konsekwencje. Wiedzą o tym koledzy, którzy przygotowują "Ścieżki_PL" na podstawie jednych map jednocześnie dopasowując układ dróg i ścieżek do lokalizacji dróg mapy PL_Topo.

Problem występuje również wówczas łączymy dane wektorowe pochodzące z różnych źródeł. Niespodzianki bywają zaskakujące :D
Ponieważ kilka ostatnich wieczorów spędziłem nad takimi zabawami podzielę się moimi wrażeniami.
Otóż zrodził się w mojej głowie pomysł by połączyć nakładkę "Ścieżki_PL" z dodatkowymi danymi jakie można znaleźć choćby na w moich produkcjach.
Pytanie jakie sobie postawiłem brzmiało: Dlaczego czy to w Puszczy Noteckiej czy też w górach częściej sięgam po Walkera niż PL_Topo?
Nasycenie "ścieżkami"? W Puszczy Noteckiej nie koniecznie (Ścieżki_Pl pokrywają moją ulubioną część Puszczy). W górach oczywiście tak. Ale nad tym pracujemy i jak widać po wersji 2012q41 już zaczynamy wchodzić w obszary górskie. Na dodatek ścieżki to temat, którego - właśnie ze względu na wymaganą maksymalną kompatybilność z mapą podstawową - nie da się zaimportować z innych źródeł. Te dane muszą być opracowane "od nowa".

Więc? Oczywiście cieki. Nasycenie strumieniami czy rowami jest w PL_Topo na fatalnym poziomie. Ale i tu mamy problem z kompatyblinością. Otóż po wgraniu nakładki zawierającej m.in. strumienie i rowy np. dla tego regionu:

Zalacznik2.jpg
Zalacznik2.jpg (17.32 KiB) Przeglądane 10116 razy

nagle wskutek niezgodności danych dostajemy strumieniowe "autostrady":

Zalacznik1.jpg
Zalacznik1.jpg (26.67 KiB) Przeglądane 10116 razy

:wink: :lol:
Kolejna decyzja. Wyłączamy wyświetlanie oryginalnych cieków PL_Topo :idea:
Oto efekt:

Zalacznik3.jpg
Zalacznik3.jpg (26.29 KiB) Przeglądane 10116 razy


CDN.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez GPS Maniak » Wt, 12 lut 2013 21:37

Mapka na ostatnim screenie wygląda fajnie i gdyby jeszcze dodać do niej numery oddziałów (na pewno dodam) byłaby - przynajmniej dla mnie - ideałem mapy do lasu. Ale ...
Rzut oka na Dol. Kościeliską i pojawia się problem:

Zalacznik1.jpg
Zalacznik1.jpg (28.44 KiB) Przeglądane 10101 razy

Gdzie u diabła podziały się strumienie na zachód od drogi? :shock:
Spójrzmy na Walkera:

Zalacznik2.jpg
Zalacznik2.jpg (31.21 KiB) Przeglądane 10101 razy

i wszystko jasne. Odcinek strumienia nieco szerszy niż standardowy, został "namalowany" nie obiektem liniowym lecz powierzchniowym, których to obiektów nie skopiowałem. Stąd ta dziura. Teoretycznie sprawa prosta do naprawienia. Skopiować obiekty powierzchniowe. Problemem może być jednak kopiowanie "z automatu", bowiem nieopatrznie można wkleić w mapę obiekty nad którymi np. przebiegają jakeiś mosty, estakady etc. Nakładka - jak sama nazwa wskazuje - zawsze będzie na wierzchu. Wówczas rzeczki popłyną nad drogami :( Co zresztą ma też miejsce w przypadku strumieni ale te jako obiekty o szer. 2-3 px niezbyt psują harmonię mapy. 3-4 mm rzeka nad drogą to jakby inn śpiewka. Pomijam ewentualny fakt niekompatybilności. Przykładowo może się okazać, że Czarny Staw Gąsienicowy skopiowany z Walkera może np. przykryć biegnący brzegiem niebieski szlak z PL_Topo. No cóż. Trochę dylematów jest.

CDN
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapa "Ścieżki_PL" - sugestie, dyskusja

Postprzez GPS Maniak » Wt, 12 lut 2013 21:51

Przy problemach z ciekami drobiazgiem wydaje się problem z lekka "pijanej" drogi z PL_Topo nie trafiającej zbyt precyzyjnie w aleję drzew (bądź vice verca):

Zalacznik1.jpg
Zalacznik1.jpg (18.47 KiB) Przeglądane 10093 razy

Różnie też bywa z kompatybilnością nasypów. Drobne błędy:

Zalacznik2.jpg
Zalacznik2.jpg (13.09 KiB) Przeglądane 10093 razy

są przy typowych zoomach, zwłaszcza po skorygowaniu szerokości wyświetlania nasypu zupełnie niezauważalne:

Zalacznik3.jpg
Zalacznik3.jpg (25.42 KiB) Przeglądane 10093 razy

Przyznaję jednak, że z tymi nasypami nie wszędzie wygląda tak różowo jak w okolicach Obornik :?
Przy "wędrowniczych" zoomach nie widać też mniejszych czy większych błędów w lokalizacji mostków:

Zalacznik4.jpg
Zalacznik4.jpg (33.96 KiB) Przeglądane 10093 razy


CDN.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości