GPS na rower - najtańszy który się sprawdzi - co wybrać?

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

GPS na rower - najtańszy który się sprawdzi - co wybrać?

Postprzez snajper-psg1 » Pt, 19 lip 2013 10:53

Hejka :) Jestem prawie nastawiony na Gpsmap 62s jako nawigację na rower (ale nie tylko), bo do szału doprowadza mnie dotykowy smartfon ze słabą baterią, fundusze jednak będą końcem roku a czas na jazdę jest teraz.

Zwróciłem więc uwagę na urządzenia bardziej budżetowe.

Z opisów Etrex 10 wynika że ma on tryb "samochodowy" a tylko ten mnie interesuje. Trasę chciałbym sporządzać sobie na komputerze a po wgraniu jej jechać po prostu jak po sznurku z komunikatami za ile i gdzie skręcić. Czytam jednak że ten podstawowy model ma bardzo mało pamięci także wgranie do niego jakiekolwiek darmowej mapy Polski i ścieżki raczej jest niemożliwe.

Potraficie coś mi doradzić?
Ostatnio edytowano Pt, 19 lip 2013 18:05 przez snajper-psg1, łącznie edytowano 1 raz
"Kiedy jedziesz rowerem, masz czas by dostrzec wszystkie szczegóły swojej podróży, to jedna z podstawowych radości w życiu" - King Liu

W lesie, na rowerze i na spacerze - Dakota 10 + UMP
Avatar użytkownika
snajper-psg1
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył(a): Pt, 19 lip 2013 10:44

Re: Garmin eTrex 10 czy Gpsmap 62s

Postprzez Zachu » Pt, 19 lip 2013 11:44

Słabo czytałeś, pewnie na polskiej stronie. 10 to bezmapowiec.
Poczytaj cały dział wybierając na rower i eTrex 10.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Garmin eTrex 10 czy Gpsmap 62s

Postprzez Mariusz65 » Pt, 19 lip 2013 12:45

Jak nie jesteś zrażony do ekranów dotykowych, to nisko budżetowym "mapowcem" na początek może być Dakota 10.
Niska cena, kolorowy wyświetlacz, w miarę długo trzymają baterie, bez kompasu, altimetru i slotu karty pamięci.
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: Garmin eTrex 10 czy Gpsmap 62s

Postprzez snajper-psg1 » Pt, 19 lip 2013 17:42

Nie do końca miałem na myśli to co moderator który wydzielił post i może nieprecyzyjnie się wyraziłem. Coś z wyższej półki i tak niedługo kupię i będzie to prawie na pewno 62s który zdążyłem już na tyle poznać że na jego temat nie potrzebuję opinii. Także raczej chodziło o to czy tani eTrex 10 nada się jako nawigacja na rower czy trzeba szukać czegoś innego.

Dakota 10? Ten model w sumie przeoczyłem na wstępie odrzucając dotykowce bo w trakcie jazdy wolę jednak klawisze i czytelniejszy wyświetlacz a te ze starszych dotykowców Garmina są słabiej widoczne. No i sporo pracy z 60/62s też zrobiło swoje, a tu trzeba by się uczyć obsługi od nowa.

Ale zapoznam się, może akurat wystarczył by do wiosny. Utrata wartości takiego sprzętu sprzedawanego za jakiś czas jako używany jest bardzo duża? I czy na tą wbudowaną pamięć upcha się mapa całej Polski?

Na dniach pewnie wpadnie mi w ręce nuvi 200 ale jej przydatność na rowerze z racji akumulatora jest mizerna.
"Kiedy jedziesz rowerem, masz czas by dostrzec wszystkie szczegóły swojej podróży, to jedna z podstawowych radości w życiu" - King Liu

W lesie, na rowerze i na spacerze - Dakota 10 + UMP
Avatar użytkownika
snajper-psg1
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył(a): Pt, 19 lip 2013 10:44

Re: Garmin eTrex 10 czy Gpsmap 62s

Postprzez Zachu » Pt, 19 lip 2013 17:57

snajper-psg1 napisał(a):Nie do końca miałem na myśli to co moderator który wydzielił post i może nieprecyzyjnie się wyraziłem.
Nie czytam w myślach i raczej jestem z marginesu. Zawsze możesz poprawić.
eTrex nada się tylko z numerkiem 20.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Garmin eTrex 10 czy Gpsmap 62s

Postprzez traper_24 » Pt, 19 lip 2013 18:55

snajper-psg1 napisał(a): No i sporo pracy z 60/62s też zrobiło swoje, a tu trzeba by się uczyć obsługi od nowa.

Bez paniki. Ostatecznie w obu przypadkach mamy do czynienia z Garminem ;)
Ale zapoznam się, może akurat wystarczył by do wiosny. Utrata wartości takiego sprzętu sprzedawanego za jakiś czas jako używany jest bardzo duża?

Jak na elektronikę użytkową - traci na wartości raczej poniżej średniej. W ostatnich kilku latach zbywałem 2 około 3-roczne, mocno eksploatowane outdoorowce Garmina (niszowe Etrex H i Legend H), za każdym razem uzyskując coś około 50% pierwotnej ceny sklepowej. Dla porównania z mp3 playerka w podobnym wieku wycisnąłem zaledwie 15% :cry:
I czy na tą wbudowaną pamięć upcha się mapa całej Polski?

Dakota 10 - 850 MB pamięci, UMP Topo - 160 MB ....
Dakota 20 + OSM, Samsung S6 + Locus Pro
traper_24
Bywalec
 
Posty: 342
Dołączył(a): So, 27 mar 2010 22:41

Re: GPS na rower - najtańszy który się sprawdzi - co wybrać?

Postprzez snajper-psg1 » So, 20 lip 2013 0:36

W takim razie jeśli sensowny odbiornik to okolice 500-600 złotych to na polu bitwy zostaje eTrex 20 i Dakota 10.
"Kiedy jedziesz rowerem, masz czas by dostrzec wszystkie szczegóły swojej podróży, to jedna z podstawowych radości w życiu" - King Liu

W lesie, na rowerze i na spacerze - Dakota 10 + UMP
Avatar użytkownika
snajper-psg1
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył(a): Pt, 19 lip 2013 10:44

Re: GPS na rower - najtańszy który się sprawdzi - co wybrać?

Postprzez GPS Maniak » So, 20 lip 2013 10:15

Jest kilka cech eTrexa (20/30), które powodują iż uważam go za doskonałego szlakowca i przez półtora roku używania byłem z niego autentycznie zadowolony. Jest jednak jedno "ale". Rekordowo długi czas pracy bez wymiany aku jest okupiony niesamowicie wolnym procesorkiem. W efekcie zarówno przeglądanie map jak też kalkulacja tras (na rowerze zapewne nieco dłuższych niż w moim przypadku :wink: ), mogą mniej cierpliwych mocno zniechęcić do tego modelu.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: GPS na rower - najtańszy który się sprawdzi - co wybrać?

Postprzez Mariusz65 » So, 20 lip 2013 13:06

snajper-psg1 napisał(a):okolice 500-600 złotych

Dakotę 10 znajdziesz za dużo taniej. Np :arrow: viewtopic.php?p=165042#p165042
Za 600 zł. to Dakotę 20 prawie nówkę można trafić.
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: GPS na rower - najtańszy który się sprawdzi - co wybrać?

Postprzez snajper-psg1 » So, 20 lip 2013 13:29

A jak wypada procesorek w Dakocie?

Bo to prawda, oglądałem wideorecenzje eTrexa i przesuwanie mapy to koszmar, zwłaszcza że zdążyłem już zaprzyjaźnić się z 62s a tam jest wspaniałe :)

PS. Wiem że jest youtube ale od paru dni mam taki koszmarny internet że tylko fora jakoś działają :)
"Kiedy jedziesz rowerem, masz czas by dostrzec wszystkie szczegóły swojej podróży, to jedna z podstawowych radości w życiu" - King Liu

W lesie, na rowerze i na spacerze - Dakota 10 + UMP
Avatar użytkownika
snajper-psg1
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył(a): Pt, 19 lip 2013 10:44

Re: GPS na rower - najtańszy który się sprawdzi - co wybrać?

Postprzez Mariusz65 » So, 20 lip 2013 13:35

Nie zauważam w Dakocie takiej powolności, o jakiej czyta się w przypadku eTrexów.
Przypuszczam, że szybkość procesora Dakoty jest porównywalna raczej z GPAMap 62.
Pozdrawiam Mariusz
W aucie: Nüvi 255 (FW 6.60) + UMP-pcPL - the best
W kieszeni: Dakota 20/eTrex Touch 35, Na ręku: Fenix 7 Solar
Avatar użytkownika
Mariusz65
Radny
 
Posty: 4637
Dołączył(a): Cz, 20 sie 2009 14:02
Lokalizacja: N52.8° E18.8°

Re: GPS na rower - najtańszy który się sprawdzi - co wybrać?

Postprzez Marko » So, 20 lip 2013 14:50

Ja stawiam na eTrexa, choc Dakota wydaje sie pewniejsza.
Czy GPSMap nie za ciezki i nie za duzy w turystyce pieszej?
Trzymalem niedawno w rece, w schronisku, Oregona 450 i od samego "zwazenia w rece" odechcialoby mi sie go dzwigac na szlaku;
Skad takie roznice w wadze? Myslalem, ze przede wszystkim paluszki AA waza, a tu przeciez mamy "status quo" (po dwa)...
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: GPS na rower - najtańszy który się sprawdzi - co wybrać?

Postprzez snajper-psg1 » So, 20 lip 2013 15:26

Jeśli chodzi o Gpsmap to owszem, dynda sobie przypięty do bluzy jak jakiś odważnik ale jakoś nie zauważyłem żeby mi szczególnie ciążył nawet podczas całodziennego przedzierania się przez chaszcze, może pomijam wagę przez wzgląd na możliwości jakie daje albo nie mam porównania bo w terenie miałem tylko 60/62 ze sobą. Na pewno lornetka jest bardziej uciążliwa. :D

Z kolei jeśli rozpatrywać ręczniaka na rower można temat ugryźć z dwóch stron: pierwsza - "i tak przyczepię do roweru więc nie będzie mi ciążył" druga - albo walka o każdy gram jak to mają w zwyczaju maniacy lekkości albo szukanie mniejszego i lżejszego odbiornika z tego powodu że mocowanie będzie pewniejsze a szansa że wypadnie na przykład na wybojach mniejsza.
Jeżdżąc trekkingowo waga mnie nie ruszy a mocowanie zrobi się na tyle solidne żeby było bezpiecznie. No chyba że faktycznie w cięższym odbiorniku od wstrząsów szybciej pęknie jakie zaczep mocowania czy uchwyt ale raczej w to wątpię.

Teraz jednak skupiam się na czymkolwiek tanim do przełączenia trybu na "Samochodowy" i wrzucenia trasy żeby jechać po niej jak po sznurku.
"Kiedy jedziesz rowerem, masz czas by dostrzec wszystkie szczegóły swojej podróży, to jedna z podstawowych radości w życiu" - King Liu

W lesie, na rowerze i na spacerze - Dakota 10 + UMP
Avatar użytkownika
snajper-psg1
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył(a): Pt, 19 lip 2013 10:44

Re: GPS na rower - najtańszy który się sprawdzi - co wybrać?

Postprzez kwieto » Wt, 23 lip 2013 7:57

Moim zdaniem eTrex jest przeszacowany cenowo w stosunku do Dakoty.
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: GPS na rower - najtańszy który się sprawdzi - co wybrać?

Postprzez snajper-psg1 » So, 27 lip 2013 17:57

Już jestem prawie zdecydowany na Dakotę 10 bo cena jest naprawdę niezłe w stosunku do możliwości jakie daje. Bez kompasu się obejdę, w końcu w smartfonie też go nie miałem a wystarczyło się ruszyć i mapka się dopasowywała. A dotyk w nuvi 200 która mi wpadła w ręce jest wg mnie na tyle wygodny w porównaniu do starego smartfonu że jak taki jest w Dakocie to spokojnie można się do niego przyzwyczaić.

A czy ktoś z Was miał okazję porównać Dakotę z eTrexem? Czy przesuwanie mapy jest tak samo skokowe czy może jest choć troszkę lepiej?
"Kiedy jedziesz rowerem, masz czas by dostrzec wszystkie szczegóły swojej podróży, to jedna z podstawowych radości w życiu" - King Liu

W lesie, na rowerze i na spacerze - Dakota 10 + UMP
Avatar użytkownika
snajper-psg1
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył(a): Pt, 19 lip 2013 10:44

Następna strona

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości