Jaka nawigacja do inwentaryzacji drzewostanu

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Re: Jaka nawigacja do inwentaryzacji drzewostanu

Postprzez popej » Pn, 28 lut 2011 17:04

traper_24 napisał(a):Wystarczy, że potrafią zapisywać pozycję do logu co ileś tam sekund. Potem taki fragment gpx-a "spod drzewa" wycinamy i uśredniamy do waypointa.

Trzeba przez parę minut chodzić dookoła drzewa ;)
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jaka nawigacja do inwentaryzacji drzewostanu

Postprzez kwieto » Pn, 28 lut 2011 17:07

dunaj napisał(a):Jeszcze jedno jak działa Waypoint Averaging.


Odbiornik zbiera informacje o lokalizacji przez pewien okres czasu i uśrednia uzyskane w ten sposób wyniki.
Czas próbkowania nie jest z góry określony, przypuszczam że zależy od tego jak duży jest rozrzut między poszczególnymi próbkami.

Przy czym nowsze odbiorniki oprócz powyższego algorytmu pozwalają również na uśrednianie pozycji na podstawie wielu uśrednień, zebranych o różnych porach (czyli np. idziemy w dane miejsce o 9:00, zbieramy uśredniony pomiar pozycji, następnie powtarzamy tę procedurę dajmy na to o 13:00 i 22:00 - ostateczna pozycja będzie średnią z tych trzech uśrednień).

ndmystko napisał(a):Skoro od początku wiadomo, że istotna jest dokładność położenia bo oznaczyć należy pojedyncze drzewo w lesie a warunki będą utrudnione bo pośród drzew to czy funkcja uśredniania pomiaru (Waypoint Averaging wspomniany wcześniej) nie powinna być priorytetem?


Funkcja uśredniania może też wprowadzać w błąd.
Konfiguracja satelitów (a co za tym idzie dokładność pomiaru) jest różna o różnych porach. W efekcie jednorazowy pomiar wykonany o "dobrej" godzinie może przynieść lepszy efekt, niż uśrednienie dokonane o "złej" porze.
Podobnie z średnią z wielu uśrednień - jeden kiepski pomiar może kompletnie zniweczyć dokładność, którą udało się osiągnąć dzięki kilku pomiarom przy dobrej jakości sygnału.

Oczywiście uśrednienie wykonane o "dobrej" porze będzie najprawdopodobniej lepsze niż jednorazowy pomiar w tym samym czasie.
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka nawigacja do inwentaryzacji drzewostanu

Postprzez hwat » Cz, 03 mar 2011 21:22

Wszytko fajnie, tylko skąd wiedzieć czy mamy dobre czy złe ustawienie? Wg mnie powinno się wykonać co najmniej trzy pomiary odsunięte czasowo i wybrać medianę. Nie wiem czy mechanizmy Waypoint Averaging tak działają, ale ja bym to tak robił.
hwat
Początkujący
 
Posty: 46
Dołączył(a): N, 03 maja 2009 22:30

Re: Jaka nawigacja do inwentaryzacji drzewostanu

Postprzez kwieto » Cz, 03 mar 2011 21:34

hwat napisał(a):Wszytko fajnie, tylko skąd wiedzieć czy mamy dobre czy złe ustawienie?


Istnieją programy dzięki którym można ustalić w jakich godzinach dla danego dnia będziemy mieli najlepszą konfigurację.

Uśrednianie bez tego nie jest aż tak skuteczne - sprawdzałem kiedyś co dzieje się, gdy pierwszy pomiar jest ewidentnie zły i korygowany przez następne - przesuwał się na właściwe miejsce baaaardzo powoli.
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka nawigacja do inwentaryzacji drzewostanu

Postprzez hwat » Cz, 03 mar 2011 21:40

kwieto napisał(a):Istnieją programy dzięki którym można ustalić w jakich godzinach dla danego dnia będziemy mieli najlepszą konfigurację.

To ja się uśmiechnę do kolegi z prośbą o linki :)
hwat
Początkujący
 
Posty: 46
Dołączył(a): N, 03 maja 2009 22:30

Re: Jaka nawigacja do inwentaryzacji drzewostanu

Postprzez end-ru » Wt, 27 sie 2013 22:53

Witam,
Chciałbym ożywić na nowo ten wątek i prosić o pomoc znawców tematu.
Potrzebuję do pracy (inwentaryzacja drzew) GPSu. Mankamentem w mojej robocie jest m.in. to że niejednokrotnie pomiar może być mało dokładny (pod koroną drzewa, wąwozy i potoki górskie). Potrzebuję znaleźć odpowiedniego urządzenia, które umożliwi mi wejście w dany teren (czy to miasto czy to jakikolwiek inny wygwizdów) pomiar cech drzewa i wprowadzenie w urządzenie jego lokalizacji by w domu po prostu zrzucić punkty (lokalizacje drzew) do mapy .dwg
Czy ktoś miał może do czynienia z tego typu urządzeniami? Rozglądając się po rynku udało mi się wypatrzeć opcję mniej dokładną czyt. MobileMapper 110 albo "wypas" SXBlue II. Plusem obu urządzeń są małe gabaryty, co nie przeszkadzałoby w poruszaniu się nieraz w bardzo niedostępnym terenie. U SXBlue II ciekawą opcją jest antena mocowana na czapce lub na plecaku.
Z racji tego iż czas to pieniądz chciałbym doinwestować swoją działalność zakupem takiego urządzenia; średnio mi się uśmiecha po powrocie z terenu, strata kolejnego tygodnia na ręczne rysowanie lokalizacji drzew.
end-ru
Nowy
 
Posty: 1
Dołączył(a): Wt, 27 sie 2013 18:04

Re: Jaka nawigacja do inwentaryzacji drzewostanu

Postprzez ndmystko » Wt, 12 sie 2014 10:48

Odpowiadam już po roku od zadania pytania ale dopiero teraz mam coś do powiedzenia ;) Może przyda się następnym szukającym. Przed wakacjami kupiłem datalogger Holux RCV-3000 i do tej pory zarejestrowałem ze 300km śladów, w dużym stopniu po lesie. Równolegle używałem eTreksa 30. Wszystkie ślady, nałożone na podkłady Geoportalu posłużyły do narysowania wielu szlaków turystycznych. Teraz mogę sobie pozwolić na następujący wniosek: Holux RCV-3000 lepiej sobie radzi w lesie od eTreksa 30. Przez większość czasu oba urządzenia dają podobny ślad ale co jakiś czas któreś zalicza wpadkę na 20-30m w bok. Przydarzało się to głównie Garminowi. Holux miewał problemy na początku wycieczki jeśli włączałem go w lesie lub bezpośrednio przed wjazdem do lasu. Teraz wiem, że należałoby go włączać odpowiednio wcześniej aby nałapał maksymalnie dużo satelitów i korektę WAAS/EGNOS. Na wycieczkach pieszych oba urządzenia były w zewnętrznych kieszeniach plecaka. Na wycieczkach rowerowych Garmin był na kierownicy a Holux w zewnętrznej kieszeni plecaka. Przejechałem też 70km z Holuksem na kasku rowerowym (to prawie nic nie waży) ale nie zauważyłem korzyści z takiego rozwiązania.
Jeśli dokładność oferowana przez nawigacje turystyczne jest wystarczająca do inwentaryzacji drzewostanu to Holux oraz smartfon z bluetoothem wyglądają na atrakcyjną parę. Holux zapewnia precyzyjne położenie a klawiatura w smartfonie jest wygodna do wprowadzania dowolnie długich opisów. Jeśli inwentaryzacja polega na zapisywaniu położenia w wybranych kategoriach (np. gatunki drzew) to aplikacja Locus umożliwia zdefiniowanie tych kategorii i zapisanie położenia konkretnego gatunku to raptem dwa kliknięcia - zapisz pre-definiowany waypoint i wybierz kategorię. Bluetooth w smartfonie zużywa niedużo prądu więc nie ma obawy rozładowania baterii przed końcem pracy. Rejestrowałem 7h ślady na mocno już leciwej baterii.
Ostatnio edytowano Wt, 12 sie 2014 12:57 przez ndmystko, łącznie edytowano 1 raz
eTrex 30 + OSMapa + *.jnx
Moto G3 + Naviexpert + Locus Pro
Holux RCV-3000
Garmin vívofit
ndmystko
Bywalec
 
Posty: 202
Dołączył(a): N, 16 maja 2010 13:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaka nawigacja do inwentaryzacji drzewostanu

Postprzez Zachu » Wt, 12 sie 2014 11:00

Jakoś śladów najlepiej porównywać wizualnie ;)
viewtopic.php?p=164722#p164722
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka nawigacja do inwentaryzacji drzewostanu

Postprzez ndmystko » Wt, 12 sie 2014 16:06

Chodzi o screenshot? Proszę bardzo, choć to pojedynczy przypadek a wnioski wyciągałem po przejrzeniu 300km. Ten przykład jest o tyle rozczarowujący dla miłośnika Garmina (to ja :)), że teren zupełnie płaski a widoczność w jedną stronę nie najgorsza bo jechałem rowerem blisko linii brzegowej. Miejscami błąd wynosi ze 40m. Firmware dosyć świeże, chyba 3.80, GLONASS włączony, to miejsce już po przejechaniu przynajmniej 30km, częściowo w otwartym terenie. Podkład Geoportalu więc spokojnie można przyjąć, że dobrze skalibrowany.
holux_vs_etrex30.png
holux vs eTrex 30
eTrex 30 + OSMapa + *.jnx
Moto G3 + Naviexpert + Locus Pro
Holux RCV-3000
Garmin vívofit
ndmystko
Bywalec
 
Posty: 202
Dołączył(a): N, 16 maja 2010 13:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaka nawigacja do inwentaryzacji drzewostanu

Postprzez Marko » Wt, 12 sie 2014 17:04

To mógł być ten przypadek:
viewtopic.php?f=2&t=9152#p108714
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Jaka nawigacja do inwentaryzacji drzewostanu

Postprzez MaciekP » Wt, 12 sie 2014 22:02

Moze od razu
http://sklep.apogeo.com.pl/gps-profesjo ... -1_11.html

Dokladnosci centymetrowe
Forerunner 935 na codzień, Epix - na szlaku, Oregon 600 - mapnik, GPSMAP 620 -woda, Nuvi 3597 - droga, Edge 1030 bundle - rower, TEMPE. Były 60CS, 60CSx, 276C, Etrex 30, Edge 1000
MaciekP
Bywalec
 
Posty: 552
Dołączył(a): Pt, 06 lip 2007 19:18
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia strona

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości