GPSMAP 64

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: GPSMAP 64

Postprzez wskiba1 » Śr, 16 lis 2016 9:08

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
wskiba1
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Wt, 01 lis 2016 18:27

Re: GPSMAP 64

Postprzez wskiba1 » Śr, 16 lis 2016 18:41

sdsyc napisał(a)::arrow: http://static.garmincdn.com/pumac/GPSMAP64_OM_PL.pdf
Str. 10
Konfigurowanie alarmów morskich
Ale...
:arrow: https://forums.garmin.com/showthread.ph ... off-course
Nawigacja "trackback" to odmiana nawigacji wg śladu.
Czym jest ślad, trasa itp :arrow: http://gpsmaniak.com/new/faq-slownik.htm

Podsumowując: jako nie-posiadacz "64" obawiam się, że alarm będzie tylko dla nawigacji dla tras (nie mylić ze śladem) off-road ("na krechę" od punktu do punktu)

Wypróbowałem wszystkie opisane opcje. Muszę stwierdzić że GPSMAP64 s nie posiada funkcji alarmu zejścia z wyznaczonego śladu. Sprzedawca w salonie Garmin'a kłamał że ma. No cóż chciał sprzedać a ja zapomniałem że to kraj oszustów i złodziei. Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
wskiba1
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Wt, 01 lis 2016 18:27

Re: GPSMAP 64

Postprzez Zachu » Śr, 16 lis 2016 23:16

Nie krępuj się synu i wskaż tego sprzedawcę.
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: GPSMAP 64

Postprzez keruj_jp » Cz, 24 lis 2016 21:28

64s - mam i ja.
Z tymi alarmami to w ogóle jest jakaś dziwna zagadka. Po zakupie w kwietniu przez pewien krótki czas na szlaku 64 śpiewała przy każdym zwrocie (mam wrażenie, że również przy zejściu ze szlaku ale dzisiaj już głowy nie dam). Po kilku wycieczkach nawigacja zaczęła milknąć i sygnały dźwiękowe włączały się dopiero po około 2-3 godzinach nawigacji. Pomyślałem - pamięć przytkana mapami albo innymi informacjami (trochę to dziwne, bo pamięć zajęta raptem w 3%), ale i tak byłem w błędzie, wykasowanie wszystkich map i pozostanie na Topo, nie pomogło.
Ponowne wyczyszczenie pamięci i reset (wyjęcie akumulatora) - uruchomiło na jedną 4 godzinną wycieczkę sygnalizację dźwiękową i tu również przynajmniej raz pojawił się sygnał przy zejściu ze szlaku. (ale może tylko mi się wydaje). W dniu następnym sygnały pojawiły się w połowie wycieczki - czyli znowu po około 3-4 godzinach nawigacji.
Wczoraj na szlaku nawigacja milczała jak grób i nic jej nie pomaga - żadne resety, bzdety i .....)
Dzisiaj przywróciłem jej wszystkie ustawienia domyślne łącznie z językiem angielskim - nadal cisza.
NIE MAM JUŻ WIĘCEJ POMYSŁÓW.

P.S. Dla dociekliwych informacja: Sama sygnalizacja zwrotu, nie jest aż tak potrzebna podczas wędrówek na szlakach turystycznych natomiast wejście w tereny leśne bez oznaczeń szlaku po ścieżkach bywa upierdliwe - brak sygnalizacji zwrotu wymusza konieczność praktycznie stałego kontrolowania ekranu i trzymania sprzętu w dłoni.

A miało być tak fajnie :)
keruj_jp
Początkujący
 
Posty: 35
Dołączył(a): Pt, 15 kwi 2016 6:53

Re: GPSMAP 64

Postprzez Marko » Cz, 24 lis 2016 23:59

Szukałbym rozwiązania w funkcji: Alarmy morskie.
viewtopic.php?f=2&t=15671&p=187646&hilit=alarm+morski#p187646
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: GPSMAP 64

Postprzez keruj_jp » Pt, 25 lis 2016 8:37

Dzięki!
Od rana testuję ustawienia "Alarmów morskich" - i nic.
Żadna kombinacja wprowadzania trasy nie skutkuje podawaniem sygnałów na zwrotach - morski alarm zejścia z trasy również milczy.

Ciekawe czy jest to w ogóle do rozwiązania - może to kwestia awarii (uszkodzenia) sprzętu i trzeba go po prostu reklamować w ramach gwarancji?

Przepraszam że zakłócam eter, ale mam jeszcze pytanko:

Czy istnieje możliwość ponownej instalacji programu w nawigacji a jeżeli tak to jak to wykonać?

Dzięki za podpowiedź :D
keruj_jp
Początkujący
 
Posty: 35
Dołączył(a): Pt, 15 kwi 2016 6:53

Re: GPSMAP 64

Postprzez keruj_jp » So, 26 lis 2016 5:56

Dzięki za czynny udział w dyskusji :D
Póki co, za radą serwisu "Garmin" przeprowadziłem aktualizację oprogramowania przy pomocy programu "Garmin Ekspress" a w niedzielę lub w poniedziałek jak wrócę z gór przeprowadzę tzw. MASTER RESET (cokolwiek to oznacza) wtedy podam sposób na jego wykonanie oraz info czy to skuteczne narzędzie
:roll:
A teraz zmykam w teren. :P

EDIT 27.11.2016r g/13/30
P.S. Skoro obiecałem to i słowa dotrzymam - w dniu wczorajszym i dzisiejszym (z rana) po wcześniejszej aktualizacji oprogramowania nawigacja działała sobie bez zmian, tzn,:
1) Wprowadzona trasa przejścia z komputera za pomocą programu Garmin Base Camp jest widoczna w nawigacji i właściwie to już tyle. Brak informacji o zwrotach czy to głosowych czy też w formie strzałek idziesz sobie i na podglądzie musisz ściśle obserwować w którym momencie skręcić - jak się zagapisz to przejdziesz dalej bo informacji brak.
2) Identycznie sytuacja przedstawiała się w przypadku nawigacji bezpośredniej - odbiornik wyznacza sobie trasę i dalej już cisza.

Reasumując poza zapisem planowanej trasy, zapisem bieżącego śladu moje urządzenie GPSMap64 nie prowadzi nawigacji - podgląd miejsca gdzie się znajduję jest i tyle.

w związku z tym dzisiaj zgodnie z zaleceniami serwisu Garmin zamieszczonymi w:
http://static.garmincdn.com/shared/uk/customer-care/PL_MR.pdf

przeprowadziłem MASTER RESET

Odbiornik wrócił chyba do ustawień fabrycznych - ale nie wykasował żadnych danych - mapy punkty i inne dane wprowadzone przez mnie pozostały - jedynie ustawienia personalne trzeba było poustawiać ponownie.

Jak jest skutek tego jeszcze do końca nie wiem, bo jak na razie dzisiaj już nie wybieram się na szlak, pierwsze sprawdzenia wykazują że pojawiły się symbole strzałek zwrotów ale jak bedzie z sygnałem dzwiękowym nie wiem - sprawdzę może jutro i dam znać.
Ostatnio edytowano N, 27 lis 2016 13:43 przez keruj_jp, łącznie edytowano 1 raz
keruj_jp
Początkujący
 
Posty: 35
Dołączył(a): Pt, 15 kwi 2016 6:53

Re: GPSMAP 64

Postprzez Marko » N, 27 lis 2016 9:27

keruj_jp
Moje wskazówki dotyczą zejścia z azymutu - do sprawdzenia nawigując "na azymut" do punktu.
Alarmy zwrotów to inne ustawienia - nie używam, więc nie podpowiem.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: GPSMAP 64

Postprzez roro » N, 27 lis 2016 17:28

keruj_jp napisał(a):1) Wprowadzona trasa przejścia z komputera za pomocą programu Garmin Base Camp jest widoczna w nawigacji i właściwie to już tyle. Brak informacji o zwrotach czy to głosowych czy też w formie strzałek idziesz sobie i na podglądzie musisz ściśle obserwować w którym momencie skręcić - jak się zagapisz to przejdziesz dalej bo informacji brak.

To nie była trasa :( wyznaczona autoroutingiem.

W Ustawieniach - "Dźwięki" - ( włącz )..... następnie wybierz inny "dźwięk" w opcji "Ostrzeżenia o zwrotach" ( bardziej słyszalny)
Przejdź do trybu Demo ( wyłączony odbiór sygnału GPS ), wyznacz trasę - Jedź - Czy zasymulować przejazd tą trasą - tak... i nasłuchuj.
( Sądzę, że wymienione opcje są dostępne w odbiorniku Gpsmap 64 :) )
roro
Bywalec
 
Posty: 895
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: GPSMAP 64

Postprzez keruj_jp » N, 27 lis 2016 19:20

@roro
Serdeczne dzięki za podpowiedź o możliwości demonstracyjnego przejścia po wyznaczonej trasie - tego nie znałem.

Wcześniej przeszukiwałem i testowałem odbiornik na różnych dźwiękach ale dopiero teraz po wyłączeniu sygnału GPS moge dokonać sprawdzenia bez dłuższego wyjścia z domu SERDECZNE DZIĘKI!!!!!!!!!!!!!!!

Jeżeli przyjmę, że wersja demo będzie odpowiadać rzeczywistej nawigacji to - odbiornik ożył zaczyna ponownie śpiewać i gada jak należy.
Wyraźnie MASTER RESET mu pomógł.

Odnośnie zaś wyznaczania tras, to zawsze staram się wyznaczać jedynie punkty początkowe i końcowe a dopiero później ewentualnie wstawiam dodatkowe punkty pośrednie jak zależy mi na przejściu konkretnego odcinka lub dotarciu do konkretnego miejsca - czyli właściwie zawsze odbiornik sam wyznacza automatycznie trasę do tych punktów.

Jeszcze raz serdeczne dzięki i pozdrawiam.
keruj_jp
Początkujący
 
Posty: 35
Dołączył(a): Pt, 15 kwi 2016 6:53

Re: GPSMAP 64

Postprzez keruj_jp » Wt, 29 lis 2016 18:11

Właśnie wróciłem ze szlaku. Trasa troszkę ponad 22km z podejściami łącznie ok. 1000m, z czego 7,5 km po szlaku turystycznym reszta bez znaków czyli pełna nawigacja celem dotarcia na wyznaczone szczyty górskie i powrotu do auta, według wcześniej opracowanej trasy.

Praktycznie przez całą drogę, pomimo wcześniejszego sprawdzenia w trybie demonstracyjnym, nawigacja milczała :evil: :evil: :evil: :evil:
Po powrocie do domu uruchomiłem ponownie odbiornik i ponownie sprawdziłem w trybie demonstracyjnym reakcje sprzętu.

W trybie demonstracyjnym - nawigacja rozpoznaje wszystkie zwroty pokazuje strzałkami kierunek i zgodnie z wprowadzonymi danymi stosownie sygnalizuje zwrot oraz zbliżanie do punktów pośrednich.
W terenie podczas rzeczywistej nawigacji odbiornik pokazał jedynie kilka razy kierunek - nie na wszystkich zwrotach i nie podawał sygnałów dźwiękowych.. Koszmar, na trasie odbiornik praktycznie cały czas w dłoni a temperatura dzisiaj rozpieszczała -10* i spory wiatr, ręce sztywne i kilka razy zawracałem po przejściu ścieżki w bok.
Po około 3 godzinach nawigacji pojawiły się sygnały dźwiękowe ale tylko przy punktach pośrednich.
Wygląda to tak jakby po dłuższym nawigowaniu odbiornik odzyskiwał swoją sprawność i przywracał sukcesywnie swoje funkcje nawigacyjne.

Reasumując:
Moja nawigacja nadal nie nawiguje widzi jedynie moje położenie w terenie i zapisuje ślad.
Przeprowadzony zgodnie z zaleceniami serwisu MASTER RESET - niczego nie zmienił.
Sprawdzenia sposobu nawigowania w trybie demonstracyjnym są bezcelowe - nawigacja w terenie reaguje inaczej - a właściwie wcale nie reaguje. :evil:
Sprzęt jest nadal niesprawny.

Jezżli ktoś ma jakiś pomysł jak to uruchomić - chętnie wypróbuję.
keruj_jp
Początkujący
 
Posty: 35
Dołączył(a): Pt, 15 kwi 2016 6:53

Re: GPSMAP 64

Postprzez djerzyk » Wt, 29 lis 2016 21:54

Proponuję sprawdzenie sygnalizacji zwrotów w wersji prostej.
1. Zostaw trasy jaki masz w urządzeniu GPS.
2. Wykorzystaj ślad przy domu ok. 50 - 100 m i wyznacz na nim trasę bezpośrednio w urządzeniu (funkcja Planowanie Tras: Utwórz). Wystarczy zaznaczyć punkt 1,2,3 na ekranie.
3. Ustaw: Menu Konfiguracja/Wyznaczanie Tras/Aktywność: Wyznaczanie trasy bezpośrednio, Zmiana Trasy: Auto, Zablokuj po drogach: Nie
4. Dźwięki - Włączone, Punkty alarmowe - Włączone (na przeszłość).
5. Test: GPS łapie fixa, ustawiasz się na śladzie w punkcie 1. Potem FIND, wybierz Trasy, wybierz utworzoną trasę i Jedź.
6. W punkcie 2. sygnał dźwiękowy w 3. sygnał i informacja o przybyciu do celu.
Jeżeli tak będzie, następny krok to próby w terenie na normalnej Twojej trasie przy Aktywności: Wyznaczanie tras bezpośrednio.
Zakładam, że Twoje urządzenie jest sprawne, a problem jest jednak w konfiguracji.
Mogę to opisać tylko na podstawie GPSMAP 62stc ale liczę na duże podobieństwo z 64.

Pozdrawiam,
Jerzy
Teraz: GPSMAP 62stc. Były: GPSMAP 60csx, eTrex Vista.
djerzyk
Początkujący
 
Posty: 38
Dołączył(a): Pn, 15 gru 2014 21:25

Re: GPSMAP 64

Postprzez keruj_jp » Śr, 30 lis 2016 13:33

Dzień dobry,
@djerzyk – dzięki za podpowiedź do dalszych testów.

Zrobiłem dokładnie wg podpowiedzi:
Wyszedłem na pobliską prostokątną łąkę i idąc z jednego naroża utworzyłem ślad w kształcie klepsydry idąc po przekątnej na naroża łąki.
Ustaliłem sobie punkty zwrotów i dalej tak:

TEST nr 1:
a) w programie „Garmin BaseKamp” utworzyłem trasę i po wyjściu na łąkę uruchomiłem nawigację – odbiornik reagował podając sygnał dźwiękowy do każdego punktu pośredniego i punktów zwrotu.

b) bezpośrednio na ekranie urządzenia wyznaczyłem trasę (podobną do poprzedniej) i po wyjściu w teren uruchomiłem nawigację jw. Odbiornik również reagował podając sygnał dźwiękowy do każdego punktu.

W obu przypadkach nawigacja nie wskazała kierunku marszu – nawet w chwili uruchomienia, czy też zwrotu na narożu łąki, nie wiem czy powinna pokazywać kierunek. Tryb demonstracyjny przy ustawieniu "planowanie bezpośrednie" nie działa.

TEST nr 2:
Zaplanowałem trasę długości ok. 17km wzdłuż ulicy, duktem leśnym i szlakami turystycznymi, trasa oczywiście jako pętla, aktywność ustawiona w trybie „piesze wędrówki” . Łącznie około 6 punktów pośrednich przy automatycznym planowaniu trasy.
W trybie demonstracyjnym (wyłączony sygnał GPS) odbiornik podaje sygnały dźwiękowe już na pierwszym zwrocie i przy dojściu do pierwszego punktu pośredniego – działanie w pełni prawidłowe.
Po uruchomieniu nawigacji włączeniu sygnału GPS nawigacja zasygnalizowała miejsce wejścia na trasę sygnałem dźwiękowym oraz wskazała kierunek marszu na punkcie początkowym trasy i zamilkła.
Po dojściu do drugiego punktu pośredniego z uwagi na brak sygnałów oraz wskazań kierunków na zwrotach zaprzestałem dalszego marszu wg nawigacji.
Nawigacja nie podaje żadnych sygnałów na zwrotach (brak strzałek kierunku zwrotu i sygnału dźwiękowego) ani tez na punktach pośrednich – KOMPLETNY BRAK REAKCJI – pomimo, iż w trybie demonstracyjnym śpiewała na każdym zwrocie i punkcie

TEST nr 3:
Zaplanowana trasa krótka ok. 2,5km
Nawigacja pokazuje strzałkami kierunki zwrotów – nadal brak sygnałów dźwiękowych

Tutaj pobawiłem się również ustawieniami „AKTYWNOŚCI” dla aktywności „pieszy” odbiornik nie podaje żadnych sygnałów, przy aktywności „piesze wędrówki” pojawia się wskaźnik kierunku natomiast sygnałów dźwiękowych nadal nie ma.

Trasy do testów tworzyłem po dwie tj, jedną w programie Garmin BaseCamp i wysyłka do urządzenia a drugą bezpośrednio na ekranie urządzenia – w obu kombinacjach reakcje odbiornika były jednakowe.
Każdą trasę przed wyjściem sprawdzałem w wersji demonstracyjnej (przy wyłączonym sygnale GPS) i zawsze sprawdzenie wypadało prawidłowo – przy każdym zwrocie oraz punkcie pośrednim, na ekranie widoczne były strzałki kierunku i podawane były sygnały dźwiękowe, po uruchomieniu rzeczywistej nawigacji odbiornik milknie.

W mojej ocenie przyczyną może być zbyt powolne działanie systemu – potrzebuje on ok. 3-5 godzin by w pełni przetworzyć (przeliczyć) zadaną trasę szczególnie gdy wynosi ona 20 i więcej km.
Nie można tutaj obwinić przełaciążeniem systemu gdyż w odbiorniku wgrane są jedynie: PL Topo 2016.2; PL Topo Adresy 2016.2; EU Topo (Azymut) 2016.2 w części Czech i Niemiec oraz dwie zakupione mapy Gór Izerskich i Karkonoszy, które włączam jedynie sporadycznie. Pamięć obu dysków wykorzystana w ok. 2%.

Potwierdzeniem mojej oceny jest fakt, że w dniu wczorajszym i wielokrotnie wcześniej obserwowałem iż odbiornik po kilkugodzinnej nawigacji (gdzieś około godz. 13/14, przy wyjściu na szlak ok. godz,8.00) zaczynał reagować i podawać sygnały dźwiękowe. Najpierw troszkę jakby nieśmiało np. jedynie pierwszy sygnał zbliżania się do zwrotu przy kolejnych wyraźnie się „budził” by za chwilę prowadzić pełną nawigację – szkoda tylko, że już właściwie na koniec wycieczki. Nie miało tu znaczenia, czy nawigacja prowadzona była w Polsce czy też w Czechach.

Ale to takie moje gdybanie,

Pozdrawiam wszystkich,
keruj_jp
Początkujący
 
Posty: 35
Dołączył(a): Pt, 15 kwi 2016 6:53

Re: GPSMAP 64

Postprzez roro » Śr, 30 lis 2016 15:40

Może... dźwięk w terenie jest słabo słyszalny :( . Odbiornik sygnalizuje o punktach zwrotu
trzema komunikatami: rozświetlenie ekranu ( jeżeli był wygaszony), komunikatem dźwiękowym
i komunikatem tekstowym ( górna belka,) takie komunikaty powinieneś odbierać podczas
nawigowania według trasy. Jeżeli trasa jest wyznaczona "na sztywno" ( bez przeliczania)
a wędrujesz niezgodnie z wyznaczoną trasą komunikat tekstowy może nie ulegać zmianie,
nie będzie również pozostałych komunikatów. Wyznacz trasę przez wskazanie celu przy
zastosowaniu autoroutingu i możliwością przeliczania trasy ( Blokowanie drogi - Nie),
zwróć uwagę, czy w punktach zwrotu występuje rozświetlenie ekranu i komunikat tekstowy.
roro
Bywalec
 
Posty: 895
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: GPSMAP 64

Postprzez djerzyk » Śr, 30 lis 2016 15:48

Pozytywne jest to, że urządzenie działa. Pozycja GPS jest prawidłowa, sygnalizuje zwroty dźwiękiem (na krechę).

Dla upewnienia się... Przy aktywności Piesze wędrówki masz włączone Przeliczanie gdy poza trasą: Auto ?
Przeprowadziłeś wiele prób, ale może sprawdź na bardzo krótkiej trasie wyznaczonej w Topo Pl po drogach i Jedź, przy aktywności Piesze wędrówki. (To musi działać - strzałki i dźwięki :) ).
Dalej uważam, że problem jest w konfiguracji.
Wyliczenie GPS jest bardzo szybkie (trwa sekundy).

Pozdrawiam,
Jerzy
Teraz: GPSMAP 62stc. Były: GPSMAP 60csx, eTrex Vista.
djerzyk
Początkujący
 
Posty: 38
Dołączył(a): Pn, 15 gru 2014 21:25

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 9 gości