Problem z eksportem pliku gpx

O oprogramowaniu do obsługi naszych Garminów. BaseCamp, MapSource, MapSetToolKit, sendMap, WebUpdater, POI Loader, OziExplorer, GarPatch i wiele wiele innych. Także o serwisach typu GPS Visualizer czy GPSies. Ogólnie o szeroko rozumianej personalizacji odbiorników oraz ich wsparciu przy pomocy dodatkowego oprogramowania.

Moderatorzy: Zachu, wojtek, Spider, PouchX

Problem z eksportem pliku gpx

Postprzez JuleC » Pt, 29 lis 2019 1:25

Witam. Mam problem z plikiem gpx. Mianowicie tworzę trasę w programie BaseCamp, po zakończeniu klikam PLIK -> EKSPORTUJ -> EKSPORTUJ WYBRANE zapisuje plik *.gpx. Następnie chciałbym go otworzyć w GaminConnect, aby zobaczyć czy wszystko ok, utworzyć z pliku gpx kurs a następnie wgrać go do urządzenia. Niestety w Garmin Connect pojawia się tylko prosta linia z punktu A do punktu B. Czy ktos miał podobny problem? Jakieś rozwiązanie?
Załączniki
11.png
Ostatnio edytowano Pt, 29 lis 2019 9:15 przez sdsyc, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Zmiana na małe litery w tytule
JuleC
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt, 29 lis 2019 1:16

Re: PROBLEM Z EKSPORTEM PLIKU GPX

Postprzez sdsyc » Pt, 29 lis 2019 8:59

Stare ale jare
Przeczytaj

http://gpsmaniak.com/new/faq-slownik.htm
http://gpsmaniak.com/new/faq.htm

W dużym uproszczeniu: trasa to kurs, aktywność to ślad.

Trasa to zbiór punktów start, stop, via. W BaseCamp planowałeś trasę z wykorzystaniem auto-routing-u, tj. trasowania. Każde urządzenie: PC, odbiornik, trasują niezależnie, w zależności od aktywnej mapy i ustawień: najkrótszy czas, najkrótsza trasa itp. W Twoim przypadku powinieneś wyeksponować kurs do odbiornika i uruchomić nawigowanie wg kursu z ustawieniami wykorzystującymi trasowanie wg mapy.

Alternatywą jest konwersja w BaseCamp trasy w ślad, wyeksportowania (też) jako gpx, zaimportowania (też) do Garmin Connect jako (też) kurs, nadanie mu parametrów czasowych (np. średnia prędkość) i wysłania do urządzenia.
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Problem z eksportem pliku gpx

Postprzez roro » Pt, 29 lis 2019 11:48

Po co tyle teorii … w praktycznym działaniu plik trasy importowany do GaminConnect nie musi być linią prostą.

@ JuleC
Jeżeli masz możliwość zainstalowania MapSource (ja mam wersję 6.16.3), wyznacz trasę w tym programie, zapisz do pliku gpx
- Garmin Connect: Kursy > Importuj > wybierz typ kursu ( Garmin Connect PC).
Maniów.JPG
roro
Bywalec
 
Posty: 895
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: Problem z eksportem pliku gpx

Postprzez sdsyc » Pt, 29 lis 2019 18:45

@roro - dzięki, że zwróciłeś uwagę na wyznaczanie trasy w samym Garmin Connect.
Ja pomijam tę funkcjonalność z powodu jak w załączniku (trasowanie w terenie w Garmin Connect jest słabe)
roro napisał(a):Po co tyle teorii …
Po to, aby @JuleC wiedział, że trasa to np. tylko 2 punkty: start i stop, a wyznaczaniem przebiegu trasy zajmuje się oprogramowanie, w Twoim przykładzie - serwer Garmina.
roro napisał(a):Jeżeli masz możliwość zainstalowania MapSource (ja mam wersję 6.16.3)
MapSource zbędny, skoro @JuleC z BaseCamp wyeksportował trasę do gpx.
Załączniki
test.gpx
(4.32 KiB) Pobrane 344 razy
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Problem z eksportem pliku gpx

Postprzez roro » Pt, 29 lis 2019 21:51

sdsyc napisał(a):@roro - dzięki, że zwróciłeś uwagę na wyznaczanie trasy w samym Garmin Connect.
Ja pomijam tę funkcjonalność z powodu jak w załączniku (trasowanie w terenie w Garmin Connect jest słabe)

Jest jakieś nieporozumienie, ja nie wyznaczałem ( trasowałem ) trasy w Garmin Connect.
sdsyc napisał(a):........... że trasa to np. tylko 2 punkty: start i stop, a wyznaczaniem przebiegu trasy zajmuje się oprogramowanie, w Twoim przykładzie - serwer Garmina.

Trasa została wyznaczona w MapSource i zapisana do pliku gpx, według mnie serwer Garmina nie ingerował w przebieg trasy ( przyjął ją taką jaka była wyznaczona).
roro
Bywalec
 
Posty: 895
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: Problem z eksportem pliku gpx

Postprzez sdsyc » Pt, 29 lis 2019 22:34

roro napisał(a):Jest jakieś nieporozumienie, ja nie wyznaczałem ( trasowałem ) trasy w Garmin Connect.
:-) No to w Garmin Connect i w BaseCamp i w MapSource i w niektórych odbiornikach można zrobić trasowanie.
roro napisał(a):Trasa została wyznaczona w MapSource

Trasa wiele ma znaczeń.
1. Przede wszystkim chodziło mi o to, że na podstawie trasy rozumianej jako start i meta jakieś (obojętnie jakie: litania powyżej) oprogramowanie na podstawie danych mapy wyznacza dokładny jej przebieg.
2. I choć formalnie mamy do czynienia z trasą (znaczniki <rte/> oraz <rtept/>), to "trasa z trasowaniem" zawiera efekt trasowania - dużą liczbę znaczników <gpxx:rpt/>. Niby trasa, ale bardzo podobna do śladu. Przykład w załącznikach (pliki z BaseCamp; zaimportuj oba do Garmin Connect, zobacz efekt)

@JuleC
Jaki profil w BaseCamp miałeś ustawiony przy projektowaniu trasy?
profil.jpg
Załączniki
Wg_dróg.gpx
(11.47 KiB) Pobrane 354 razy
Na_kreche.gpx
(4.72 KiB) Pobrane 345 razy
Ostatnio edytowano Pt, 29 lis 2019 22:42 przez sdsyc, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Dodanie jpg
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Problem z eksportem pliku gpx

Postprzez roro » Pt, 29 lis 2019 22:52

sdsyc napisał(a): No to w Garmin Connect i w BaseCamp i w MapSource i w niektórych odbiornikach można zrobić trasowanie.

Po co mi to piszesz :( .
Użytkownik chce mieć w Garmin Connect trasę wczytaną z pliku gpx taką jak wyznaczył - to będzie miał.
roro
Bywalec
 
Posty: 895
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: Problem z eksportem pliku gpx

Postprzez sdsyc » Pt, 29 lis 2019 23:06

Że MapSource nie jest magicznym remedium na problem kolegi.
1. Nie wiadomo, co miał w pliku gpx. Może miał taki plik, jak mój Na_kreche.gpx
2. Ale mając nawet taki plik, trasowanie może zrobić Garmin Connect, gdy mapa w danym miejscu daje radę.
3. Że problemem nie jest BaseCamp, tylko wybór profilu do trasowania (obojętnie, czy w MapSource, BaseCamp, Garmin Connect)

OK - niech Ci będzie. Wszystko odwołuję. Pozostańmy wyłącznie przy Twojej propozycji. W niczym nie mam racji.
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Problem z eksportem pliku gpx

Postprzez sdsyc » Pt, 29 lis 2019 23:14

@JuleC

W samym Garmin Connect (patrz na obrazek od roro) wybierz "Podążaj drogami" i "pociągnij" linię trasy w dowolnym punkcie.
Ostatnio edytowano So, 30 lis 2019 9:55 przez sdsyc, łącznie edytowano 1 raz
Powód: patrzy -> patrz
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Problem z eksportem pliku gpx

Postprzez JuleC » N, 01 gru 2019 18:07

Profil to Jazda Górska rowerem
JuleC
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt, 29 lis 2019 1:16

Re: Problem z eksportem pliku gpx

Postprzez JuleC » N, 01 gru 2019 18:13

po wgraniu pliku TEST.GPX od @sdsyc w Garmin Connect, też mam linię prostą. Przy pliku NA KRECHĘ.GPX mam dwie linie prostę z punktem przy ROZDROZE POD WALIGORĄ. Przy pliku WG_DRÓG.GPX mam to samo co NA KRECHE.GPX
JuleC
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt, 29 lis 2019 1:16

Re: Problem z eksportem pliku gpx

Postprzez roro » N, 01 gru 2019 19:16

Wiedziałem jaki będzie efekt :D dlatego nie pobierałem tych plików gpx do sprawdzenia.
roro
Bywalec
 
Posty: 895
Dołączył(a): N, 04 paź 2015 14:16

Re: Problem z eksportem pliku gpx

Postprzez JuleC » N, 01 gru 2019 19:41

Więc jest jakieś wyjście z sytuacji? Sprawdzić MapSource? Da się jakoś tworzyć w BaseCamp i wczytać do GarminConnect? Jeszcze jendo pytanie.... Czy planując trasę w BaseCamp w PL TOPO na komputerze i przerzucając plik GPX np do Garmina Edge gdzie też korzystał bym z PL TOPO trasa będzie taka jaką zaplanuję czy też może pokazać linię prostą?
JuleC
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt, 29 lis 2019 1:16

Re: Problem z eksportem pliku gpx

Postprzez sdsyc » N, 01 gru 2019 22:24

Jest. Nie musisz instalować MapSource.
Przeliczoną w BaseCamp trasę zmień na ślad [edit2] oczywiście wg mapy, która zawiera w tym miejscu sieć dróg; ja to robiłem wg OSM, kompilacja https://www.freizeitkarte-osm.de/garmin/en/poland.html
Pisałem o tym [edit4] (o konwersji trasy w ślad) w viewtopic.php?p=205035#p205035

[edit1]
Zachowanie w edge - po prostu sprawdź. Chyba, że nie masz [edit3] mapy... To spróbuj na ww mapie OSM.
Mimo tej samej mapy, to dwa różne urządzenia i (zależnie od przyjętych ustawień) może być inaczej.
Nie chcę niczego sugerować na podstawie posiadanych przeze mnie odbiorników.
Załączniki
Wg_dróg_ślad.gpx
(7.63 KiB) Pobrane 355 razy
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Re: Problem z eksportem pliku gpx

Postprzez sdsyc » N, 01 gru 2019 22:42

roro napisał(a):Wiedziałem jaki będzie efekt :D dlatego nie pobierałem tych plików gpx do sprawdzenia.

A szkoda, bo w BaseCamp widziałbyś różnicę
Auto: Android Auto + OsmAnd+ + UMP, mapy.cz + OSM, Google Maps
Nagarstek: Fenix 5 Plus Sapphire + TopoActive Europe + OSM Freizeikarte + UMP
W telefonach: Locus / Brouter, OsmAnd+ + OSM + UMP, mapy.cz
sdsyc
Radny
 
Posty: 3361
Dołączył(a): Śr, 27 lut 2008 9:03

Następna strona

Powrót do Software

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 7 gości