MapSource - odinstalowanie map oraz klucza DEMO

O oprogramowaniu do obsługi naszych Garminów. BaseCamp, MapSource, MapSetToolKit, sendMap, WebUpdater, POI Loader, OziExplorer, GarPatch i wiele wiele innych. Także o serwisach typu GPS Visualizer czy GPSies. Ogólnie o szeroko rozumianej personalizacji odbiorników oraz ich wsparciu przy pomocy dodatkowego oprogramowania.

Moderatorzy: Zachu, wojtek, Spider, PouchX

MapSource - odinstalowanie map oraz klucza DEMO

Postprzez GPS Maniak » Pn, 04 cze 2007 14:05

Ten tekst dedykuję świeżo upieczonym użytkownikom, którzy ciesząc się nową zabawką - w swym radosnym surfowaniu po sieci, klikną tu i klikną tam instalując co popadnie:
- a to Slovakia Roads
- a to GPMapę 5.o
- a to jakiś MapSet (w postaci instalera) z MapCenter2
Potem, albo się okazuje że mapka marnej jakości, albo że jest kodowana i niewiele z niej pożytku, no i nadchodzi czas na zrobienie porządków.

Wytrawni użytkownicy Garmina, potrafią bez problemu odinstalować mapy poprzez usunięcie ich z dysku komputera oraz usunięcie odpowiednich wpisów do rejestru windows. Ale co ma zrobić nowicjusz, który nie dość że nie zna struktury powiązań i zależności pomiędzy poszczególnymi plikami MapSetu, to na dodatek często nigdy w życiu nie używał regedita ?

Taki użytkownik ....... powinien przeczytać niniejszy tekst :lol:

Z poziomu MapSource bez trudu możemy zobaczyć ilość i rodzaj zainstalowanych produktów:

Obrazek

Ale w MapSource nie znajdziemy opcji: USUŃ MAPY. Co zatem powinniśmy uczynić, żeby odinstalować określony produkt mapowy ?

Jeżeli pamiętamy w jakim katalogu /folderze/ dany produkt został zainstalowany bezwględnie należy tam poszukać pliku uninstall. Tak jest np. w przypadku UMP_PCPL:

Obrazek

W tym przypadku użycie pliku unins000.exe powinno sprawę załatwić.

Jeżeli jednak nie potrafimy odszukać katalogu w którym zainstalowaliśmy mapy, lub po jego odnalezieniu okazuje się, że nia ma w nim uninstall'a, co wówczas ? Wówczas możemy spróbować skorzystać z Panelu Sterowania i opcji: Dodaj/Usuń Programy. Tak m.in. można odinstalować publikowany przeze mnie zestaw Topo_PL_100.

Obrazek

W takim przypadku odinstalowanie produktu przez Usuń również nie powinno sprawić kłopotów.

Obie opisane wyżej metody są metodami "systemowymi" Windows i powodują pełne odinstalowanie produktu mapowego. Oznacza to, że zostają usunięte zarówno odpowiednie wpisy w rejestrze Windows, jak też zostają usunięte wszystkie plki zestawu. Dlatego też jest to najwłaściwsza metoda odinstalowywania produktów mapowych.

------------------------------

Teraz dochodzimy do najważniejszego problemu. Co uczynić w sytuacji, gdy obie w.wym. "systemowe" metody zawiodą ? Tu pozostaje już tylko ręczne usunięcie plików z dysku i usunięcie odpowiednich wpisów do rejestru. W pierwszym odruchu właśnie usunięcie plików z dysku wydaje się być dobrym pomysłem. Niestety po tej czynności próba uruchomienia MapSource szybko sprowadza nas na ziemię:

Obrazek

MapSource idąc tropem wpisów do rejestru póbuje odszukać pliki, które nie istnieją i ..... najzwyczajniej w świecie nie startuje. Co najgorsze, wbrew komunikatowi, żadne "ponowne" zainstalowanie programu niczego nie zmieni. Niezależnie co byśmy nie wymyślili, wpisy w rejestrze Windows dotyczące usuniętych z dysku map uparcie będą wykrzaczać MapSource. Wpisy te musimy usunąć. Co jednak zrobić gdy nie chcemy lub nie czujemy się na siłach aby grzebać w rejestrze Windows ? Możemy użyć MapSetToolKita.

Programu nie trzeba ani instalować, ani zapisywać na dysku. Wystaczy kliknąć tu: MapSetToolKit aby zobaczyć jakie produkty Garmina siedzą u nas w rejestrze Windows:

Obrazek

Zbędny produkt zaznaczamy, a użycie opcji Uninstall spowoduje automatyczne odinstalowanie produktu mapowego, czyli .... właśnie usunięcie wpisów z rejestru.

Obrazek

Fakt faktem, że dla mniej wprawnych użytkowników z tych danych niewiele wynika, ale po to jest właśnie to forum, żeby ewentualnie rozwiązać problem typu: co należy usunąć, aby np. z systemu pozbyć się GPMapy 5.o. W przypadku GPMapy 5.o należy usunąć wpis FAMILY_836, co można łatwo sprawdzić uruchamiając ponownie MapSource:

Obrazek

UWAGA:
Użycie opcji UNINSTALL w MapSetToolKit nie usuwa fizycznie plików z dysku. Powoduje wyłącznie bezpieczne usunięcie wpisów z rejestru Windows, co spowoduje że przy następnycm uruchomieniu MapSource nie będzie "widział" usuniętego zestawu.

============================================

klucz DEMO

Opisane przeze mnie procedury odinstalowania map nie powodują usunięcia z systemu kluczy odblokowujących. Jeżeli chcemy usunąć z systemu klucz odblokowujący mapy w tym klucz DEMO postępujemy w następujący sposób:

Obrazek

Po kliknięciu na "Dalej" przechodzimy do Menu, w którym wybieramy:

Obrazek

Następnie kursorem wskazujemy klucz do usunięcia i naciskamy Delete.

Obrazek
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Map Source

Postprzez Piotruspan » Pt, 28 wrz 2007 11:47

Jak dokonac kasowania kart SD w odbiorniku Garmin Legend Cx??
Piotruspan
Początkujący
 
Posty: 76
Dołączył(a): Śr, 29 sie 2007 13:24
Lokalizacja: Rybnik

Re: Map Source

Postprzez GPS Maniak » Pt, 28 wrz 2007 12:05

Piotruspan napisał(a):Jak dokonac kasowania kart SD w odbiorniku Garmin Legend Cx??

Tego typu operacje nie są konieczne.
Wysyłka nowych map oznacza wysłanie nowego pliku gmapsupp.img, który najzwyczajniej w świecie się "nadpisze". To samo z POI, które podczas wysyłki nowej paczki zostaną "nadpisane". Zresztą POI można chyba usunąć z poziomu POI_Loadera.
Ślady zapisane funkcją trackloggera (zapis śladu na kartę) można usunąć z poziomu odbiornika.

Oczywiście usunięcie tego wszystkiego czy wręcz formatowanie karty z poziomu PC-ta sprawę także załatwia :D Można to zrobić wykorzystując czytnik kart, albo przestawiając odbiornik w tryb pamięci masowej USB. Wówczas zobaczysz kartę jako dodatkowy "napęd".
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez czeslaw555 » Śr, 27 lut 2008 14:57

Taki użytkownik ....... powinien przeczytać niniejszy tekst

Z poziomu MapSource bez trudu możemy zobaczyć ilość i rodzaj zainstalowanych produktów:
i są tam pokazane przykładowe mapy jakie możemy mieć zainstal. ja mam problem w tym że takiego okienka do podglądu map u mnie nie mam lub nie wiem jak to uruchomić ,może jakaś podpowiedz?
czeslaw555
Bywalec
 
Posty: 276
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 14:24
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez wojtek » Śr, 27 lut 2008 15:42

Dla Mapsource w polskiej wersji językowej:
Wyświetl-> Pokaż paski narzędzi-> Wyświetl - ma być zaznaczone

Wojtek
nuvi 215W, SP 2720
wojtek
Moderator
 
Posty: 1351
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 23:13
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Zachu » Śr, 27 lut 2008 15:56

czeslaw555 jak masz jedną mapę to nie wyświetlisz ;)
Nuvi & DriveAssist & Zumo & fenix
Obrazek
Zachu
Radny
 
Posty: 8711
Dołączył(a): N, 01 lip 2007 7:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: MapSource - odinstalowanie map oraz klucza DEMO

Postprzez Mariusz63 » N, 01 cze 2008 19:46

GPS Maniak napisał(a):Ten tekst dedykuję świeżo upieczonym użytkownikom, którzy ciesząc się nową zabawką - w swym radosnym surfowaniu po sieci, klikną tu i klikną tam instalując co popadnie

To jak o mnie pisane, skończyło sie na tym że usunąłem wszystkie mapy i na razie sprzęcik leży w szufladzie a ja w wolnym czasie czytam na forum tyle ile mogę, rozumiem tego kto kiedyś napisał że chętnie by zapłacił za zrobienie map i zainstalowanie tego co potrzebuje.
Może nie od razu płacić ale chętnie na jakimś wyjeździe postawię kilka browarków za pomoc :D
Wszystko jest proste jak już się wie jak to zrobić...
pozdrawiam Mariusz
GPSmap 60CSX Topo_PL_100, UMP-pcPL, Katowice_PL_Bike
Avatar użytkownika
Mariusz63
Początkujący
 
Posty: 65
Dołączył(a): N, 04 maja 2008 22:56
Lokalizacja: Katowice

Re: MapSource - odinstalowanie map oraz klucza DEMO

Postprzez GPS Maniak » N, 01 cze 2008 22:46

Mariusz63 napisał(a):Może nie od razu płacić ale chętnie na jakimś wyjeździe postawię kilka browarków za pomoc :D

Najbliższa okazja za trzy tygodnie we Vrbowie :D http://www.garniak.pl/viewtopic.php?t=1763&start=0
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez samael » Śr, 17 wrz 2008 22:42

Niestety, próbowałem przez mapsettoolkit ale program twierdzi że "cannot remove mapset"...i jestem w kropce bo przeinstalowywanie mapsource nic nie daje...help!!!
samael
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Wt, 16 wrz 2008 8:54

Postprzez GPS Maniak » Śr, 17 wrz 2008 23:16

samael napisał(a):Niestety, próbowałem przez mapsettoolkit ale program twierdzi że "cannot remove mapset"...

Miło, że podałeś aż tyle szczegółów .... :cry:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: MapSource - odinstalowanie map oraz klucza DEMO

Postprzez jasiekpol » Cz, 23 paź 2008 17:33

A jak znaleźć ten właściwy wpis nie kasując np 8 z 10 map ?
60 Cx
jasiekpol
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył(a): N, 18 maja 2008 16:19

Re: MapSource - odinstalowanie map oraz klucza DEMO

Postprzez popej » Cz, 23 paź 2008 18:20

MapSetToolKitem? Pobrać aktualną wersję i spróbować klawisza "Edit".
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: MapSource - odinstalowanie map oraz klucza DEMO

Postprzez saper » Pt, 24 paź 2008 20:07

Chyba się nie zgodzę z przedmówcą.
MapSetToolKit nigdy mnie nie zawiódł, a w razie draki zamiast powtórnie instalować usunięta MapSetToolKit'em mapę można ją ponownie podpiąć.
Nuvi 760, Oregon 300 nuMaps Lifetime + ostatnia GPMapa, HTCwildfire + 3-oś kompas, Navigon, Rmaps.
Samsung Galaxy tab p-1000 + mapamap PL-2011Q3
Avatar użytkownika
saper
Bywalec
 
Posty: 735
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 18:07
Lokalizacja: Zaklików

Re: MapSource - odinstalowanie map oraz klucza DEMO

Postprzez GPS Maniak » Pt, 24 paź 2008 23:14

asandrzej napisał(a):Spróbuj usunąć wpisy rejestu MapSetToolKit mapy zainstalowanej instalatorem to zobaczysz czy MS wystartuje.

Masz na myśli jakąś konkretną mapę? Pytam, bo trochę zaskoczyła mnie ta wypowiedź.

Odinstalowanie mapy z MapSource - z technicznego punktu widzenia - sprowadza się zawsze do jednej czynności: do usunięcia odpowiednich wpisów rejestru wiążących pliki na dysku z programem MapSource. Można to zrobić uninstalatorem (jeżli taki istnieje dla danej mapy), można to zrobić ręcznie regeditem, można też te wpisy usunąć za pomocą MapsetToolKita. Jeżeli będzie to odinstalowanie MapSetToolKitem, to niezależnie od tego czy mapa była instalowana instalatorem czy MapSetToolKitem właśnie, efekt jest taki sam: Brak wpisów w rejestrze powoduje, że MapSource podczas startu nie ma bladego pojęcia o istnieniu takiej mapy na dysku, w związku z tym - jak słusznie moim zdaniem zauważył Saper - startuje bez zahamowań.

Odrębnym zagadnieniem jest fakt, że takie "niestandardowe" odinstalowanie mapy MapSetToolKitem powoduje, że w Windows'ie zaczyna robić się bałagan, dlatego zalecam odinstalowywanie map instalowanych instalatorem poprzez użycie właściwych procedur. Ale tylko z tego powodu. Z powodu bałaganu w Windows, a nie dlatego, że MapSetToolKit zawiedzie.

Jeżeli masz inne doświadczenia w tej materii, to napisz jakiej mapki nie udało się Tobie skutecznie odinstalować programem MapSetToolKit (MS się wykładał)
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: MapSource - odinstalowanie map oraz klucza DEMO

Postprzez saper » So, 25 paź 2008 6:46

No właśnie a MapSetToolKit tego błędu by nie popełnił.
Usunąłeś mapę, a zostały informacje w rejestrze więc mapsource się wykłada.
Nuvi 760, Oregon 300 nuMaps Lifetime + ostatnia GPMapa, HTCwildfire + 3-oś kompas, Navigon, Rmaps.
Samsung Galaxy tab p-1000 + mapamap PL-2011Q3
Avatar użytkownika
saper
Bywalec
 
Posty: 735
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 18:07
Lokalizacja: Zaklików

Następna strona

Powrót do Software

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości