Jaki GPS na rower

Radzimy jaki model Garmina wybrać i dlaczego. Gdzie warto kupować. O sprawdzonych sprzedawcach, lokalnych promocjach, cłach na granicy, różnicach pomiędzy odbiornikami amerykańskimi i europejskimi, dokupywaniu polskich instrukcji, oraz o wszystkim co związane z zakupem odbiorników w Polsce czy za granicą.

Jaki GPS na rower

Postprzez Pirat » Pn, 02 kwi 2007 9:32

Witam,

Przecież na rowery desygnowany jest Edge .....
Ktoś ma jakieś doświadczenia ???

Pozdrowienia

Pirat
Pirat
Początkujący
 
Posty: 12
Dołączył(a): Cz, 29 mar 2007 14:42
Lokalizacja: Szczecin

Re: Edge 205/305

Postprzez Matt » Pn, 02 kwi 2007 10:29

Pirat napisał(a):Witam,

Przecież na rowery desygnowany jest Edge .....

Pirat


Seria Edge to urzadzenia glownie treningowe. Z turystyka rowerowa maja chyba niewiele wspolnego.
Na forum jest http://www.garniak.pl/viewforum.php?f=12
ale ilosc watkow oraz postow swiadczy o niskim zainteresowaniu.
Skoro sa uchwyty do vist, szescdziesiatek, 76-tek, summitow i innych zoltkow to tez sa one przeznaczone m.in na rower.
Oficjalna cena modeli Edge (1000 PLN i wzwyz) sprawia ze nikt tego chyba nie kupuje choc przydalo by sie cos takiego wlasnie do treningow. Moze w ktorejs wersji firmware do 60-tek pojawi sie opcja scigania sie z samym soba ?
Za Edge nie dal bym wiecej jak 350 PLN.
GPSmap 60CSx 1GB CNE 9.0, Edge 205
Avatar użytkownika
Matt
Początkujący
 
Posty: 20
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 0:43
Lokalizacja: Łódź

edge

Postprzez WQ » Pt, 06 kwi 2007 11:26

jestem użytkownikiem i bardzo sobie chwalę, a to że nie mogę wgrać mapy w niczym mi nie przeszkadza, skoro mogę wgrać ścieżkę i waypointy. Używam go w czasie jazdy na rowerku, razem z nim biegam (zarówno przełaje jak i narty biegowe), świetnie sprawdza się w czasie pieszych rodzinnych wycieczek. nie próbowałem jeszcze z nim pływać, a podobno jest wodoszczelny. Jest wyposażony w SiRF Star III dzięki czemu ja niewiem co to jest utrata sygnału nawet w gęstym lesie a dodatkową i moim zadanem w sumie najważniejszą zaletą tego modelu jest zwarta i mocna budowa, która w czasie wywrotki na rowerze się niestety zdarza. Polecam naprawdę każdemu, kto uprawia jakiekolwiek sporty w terenie. Mapę papierową i tak każdy ma w plecaku, nawet ten co może mieć całą mapę Polski w swoim GPS'ie.

Wojtek
WQ
Nowy
 
Posty: 1
Dołączył(a): Pt, 06 kwi 2007 11:10

Re: edge

Postprzez Maarek » Pt, 06 kwi 2007 13:03

WQ napisał(a):jestem użytkownikiem i bardzo sobie chwalę, a to że nie mogę wgrać mapy w niczym mi nie przeszkadza, skoro mogę wgrać ścieżkę i waypointy.


Oczywiście masz rację, że można sobie poradzić ścieżkami i waypointami oraz, że mapę papierową i tak się ma w plecaku.

Ale trudno mnie będzie przekonać, że mapa jest niepotrzebna. To jest wielka różnica mieć dobrą mapę w odbiorniku, nie chcę przytaczać teoretycznych argumentów, po prostu używałem gps bez mapy i z mapą i wiem jak to jest.
Naturalnie jeden bardziej z niej korzysta inny mniej np. ja mimo, że często sobie planuje sobie dokładnie trasę na komputerze to później i tak ją zmieniam, bo chcę sobie przedłużyć lub skrócić wycieczkę, albo droga którą wybrałem w praktyce okazała się kiepska, lub skręciłem w jakieś miejsce bo tam mi się podobało i tu mapa przydaje się bardzo.

No i korzystanie z mapy papierowej na rowerze jest kłopotliwe (tak mam mapnik, ale on zasłania koło, w jeździe terenowej zdecydowanie mi to przeszkadza).

Wątek wskoczył do na "Na sportowo" co trochę zmienia postać rzeczy. Wypowiadałem się o tym odbiorniku w kontekście zastosowań turystycznych "na szlaku", gdzie moim zdaniem mapa jest bardzo przydatna.
Ostatnio edytowano Pt, 06 kwi 2007 16:39 przez Maarek, łącznie edytowano 1 raz
Pozdrawiam Marek - fan UMP-pcPL
Był eTrex Legend, Vista C, Vista HCx jest: Dakota 20, Nuvi 250
Avatar użytkownika
Maarek
Bywalec
 
Posty: 164
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 15:36
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Azzie » Pt, 06 kwi 2007 14:05

Warto tutaj także polecić rozległą dyskusję o GPSach na rower w kontekście turystycznym:

http://www.garniak.pl/viewtopic.php?t=56
Obecnie:Garmin 3590LMT z City Navigator Europe - trasa
Garmin 62S z Topo Switzerland v3 - outdoor
Dawniej:Garmin Vista, 60CS, Oregon 300 i inne
Avatar użytkownika
Azzie
Radny
 
Posty: 913
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 1:20
Lokalizacja: Zurich

Postprzez jewti » So, 14 kwi 2007 20:05

Znalazłem na allegro takie cudo http://www.allegro.pl/item184615147_nuv ... cykl_.html co o tym myślicie .
Może doczekamy się do Nuvi 660
Pozdrawiam L>J

Nuvi 660 CNE NT 2011.10 + Gp Mapa 2010.1 + UMP pcPL
jewti
Początkujący
 
Posty: 51
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 18:45
Lokalizacja: Szczecin/Karpacz

Postprzez t8mi » So, 14 kwi 2007 21:32

jewti napisał(a):Znalazłem na allegro takie cudo http://www.allegro.pl/item184615147_nuv ... cykl_.html co o tym myślicie .
Może doczekamy się do Nuvi 660


:lol: Wykonanie w wersji PRO widzę :lol:
Ciekawe gdzie miał ten aku na rowerze zamontowany że Mu się ładowało?

Swoją drogą ciekawe rozwiązanie uszczelnienia ekranu, a na wykorzystanie uchwytu od rurek do mocowania na kierownicę jest genialne w swojej prostocie (tym bardziej że mama takie leżeć na półce :) )
Pozdrowionka Tomek.

(Rower: było min 55 km/h jest max 15 km/h po lesie
& GPS: był eTrex VistaCx już jest GPSMap 76CSx ; )
Avatar użytkownika
t8mi
Bywalec
 
Posty: 144
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 14:26
Lokalizacja: Grudziądz

Postprzez Azzie » So, 14 kwi 2007 22:30

Nie ma się co śmiać, niejedna duża dziś firma zaczynała od podobnej chałtury w garażu ;-)

Gorzej, że nie bardzo widzę sens stosowania takich wynalazków. Nie lepiej kupić po prostu Zumo albo Viste Cx? Ewentualnie może być Legend Cx - jest akurat w cenie najtańszego Nuvi. A używany Legend C to już w ogóle będzie wymiatać stosunkiem możliwości do ceny.

Pomijając konieczność wymiany odklejającej się folijki i każdorazowego wciskania urządzenia w to gustowne pudełko, to moim zdaniem Nuvi ze swoimi okrojonymi możliwościami wytyczania tras i prezentacji statystyk oraz brakiem rejestracji śladu to tak średnio nadaje się na rower.
Obecnie:Garmin 3590LMT z City Navigator Europe - trasa
Garmin 62S z Topo Switzerland v3 - outdoor
Dawniej:Garmin Vista, 60CS, Oregon 300 i inne
Avatar użytkownika
Azzie
Radny
 
Posty: 913
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 1:20
Lokalizacja: Zurich

Re: edge

Postprzez krzysiek » Wt, 22 maja 2007 20:00

WQ napisał(a):jestem użytkownikiem i bardzo sobie chwalę, a to że nie mogę wgrać mapy w niczym mi nie przeszkadza, skoro mogę wgrać ścieżkę i waypointy. Używam go w czasie jazdy na rowerku, razem z nim biegam (zarówno przełaje jak i narty biegowe), świetnie sprawdza się w czasie pieszych rodzinnych wycieczek. nie próbowałem jeszcze z nim pływać, a podobno jest wodoszczelny. Jest wyposażony w SiRF Star III dzięki czemu ja niewiem co to jest utrata sygnału nawet w gęstym lesie a dodatkową i moim zadanem w sumie najważniejszą zaletą tego modelu jest zwarta i mocna budowa, która w czasie wywrotki na rowerze się niestety zdarza. Polecam naprawdę każdemu, kto uprawia jakiekolwiek sporty w terenie. Mapę papierową i tak każdy ma w plecaku, nawet ten co może mieć całą mapę Polski w swoim GPS'ie.

Wojtek



Ja posiedam Garmin Edge 305 HR Cad.Można na nim przeprowadzać skomplikowane / nawet / treningi.A co do mapy to można ją wgrać trzeba mieć tylko mapę elektroniczną którą można kupić tutaj:http://www.compass.krakow.pl/sklep/?p= oraz specjalny program do rysowania traków.Program nazywa się oziexplorer i można go kupić tutaj:http://www.oziexplorer.com/

Pozdrawiam.
krzysiek
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Wt, 22 maja 2007 19:49
Lokalizacja: Kłodzko

Re: edge

Postprzez Azzie » Wt, 22 maja 2007 21:46

krzysiek napisał(a):Ja posiedam Garmin Edge 305 HR Cad.Można na nim przeprowadzać skomplikowane / nawet / treningi.A co do mapy to można ją wgrać trzeba mieć tylko mapę elektroniczną którą można kupić tutaj:http://www.compass.krakow.pl/sklep/?p= oraz specjalny program do rysowania traków.Program nazywa się oziexplorer i można go kupić tutaj:http://www.oziexplorer.com/


Tracki zamiast mapy w GPSie to rozwiązanie dobre gdy trzeba na szybko wytyczyć jakąś trasę na skanie mapy i wgrać trasę do odbiornika. Niestety to nie to samo co nawigacja z mapą wektorową w odbiorniku, szczególnie routowalną. Track nie daje orientacji w okolicy, nie pozwala na zmianę planów i jego przygotowanie zajmuje dużo więcej czasu niż wybranie celu i kliknięcie "idź do".
Obecnie:Garmin 3590LMT z City Navigator Europe - trasa
Garmin 62S z Topo Switzerland v3 - outdoor
Dawniej:Garmin Vista, 60CS, Oregon 300 i inne
Avatar użytkownika
Azzie
Radny
 
Posty: 913
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 1:20
Lokalizacja: Zurich

gps na rower

Postprzez obserwator » Pt, 22 lut 2008 10:24

GPS na rower - Garmin nuvi 200 - Jak wiadomo jest to typowa maszynka do samochodu. Banalnie prosta w obsłudze. O dziwo używam ją w skrajnych warunkach jak na przeznaczenie nuvi - na rowerze. Warunki wstrząsowe są dość ekstremalne jednak Garmin nuvi trzyma się wspaniale. Jest prosty sposób na mocowanie go do kierownicy. Należy zdjąć kulę zostawiając tylko podstawę mocującą GPS. W tej podstawie, dookoła wgłębienia na kulę jest kilka otworów. Mój prosty patent polega na przymocowaniu tej podstawy bezpośrednio do kierownicy zipami uzywanymi do zaciskania wiązek elektrycznych. Trzyma mocno a zipy nie są widoczne. Zatrzask nuvi jest jednocześnie na tyle wystarczający, że nigdy mi na rowerze nie odpadł. Wytrzymuje do 5 godzin bez ładowania. Wyłączam oczywiście dźwięk i przyciemniam ekran. Często też przesuwam suwak w pozycję uśpienia. Oszczędza to dodatkowo baterie (rowery jeszcze nie mają aku :wink: ). W razie potrzeby jednym ruchem go włączam. Gorzej jednak gdy pogoda nie dopisze. Stosuję wówczas worek foliowy na wierzch. Nawet można nadal przez niego palcem zmieniać ustawienia na ekranie. Wszystko to jest działaniem zastępczym ale... lepiej mieć GPS niż nie mieć go w ogóle.
Obrazek
obserwator
Początkujący
 
Posty: 36
Dołączył(a): Śr, 08 sie 2007 11:13

Postprzez popej » Pt, 22 lut 2008 10:45

Biedny nuvi ;-)

On w sumie wygląda na solidne urządzenie, tylko ze szczelnościa może być duży kłopot.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez obserwator » Pt, 22 lut 2008 12:07

Masz rację. Na rowerku w deszcz raczej w ogóle nie wygląda się elegancko :wink: Wersja deszczowa GPS też nie jest optycznie ładna:
Obrazek
obserwator
Początkujący
 
Posty: 36
Dołączył(a): Śr, 08 sie 2007 11:13

Re: GPS na rower

Postprzez qnik » Śr, 19 paź 2011 11:17

Szczerze odradzam Edge500. Nie wiem jak jest z solidnością wykonania pozostałych Edge'ów ale ten jest raczej do roweru stacjonarnego a nie w teren. Jeden rozwalił mi się spadając z wysokości 1,5 m (wypadł z ręki kiedy zamykałem drzwi na górny zamek - żadnego rzucania, itp), a drugi to nawet nie wiem jak i kiedy. po prostu przy kolejnym spojrzeniu na licznik stwierdziłem, że jest pęknięty. Wygląda jakbym na niego nacisnął. Serwis Garmina (w Polsce przynajmniej) jest badziewny Proponują sprzedaż nowego urządzenia za 75% ceny pod warunkiem zwrotu poprzedniego. Nie wiem jakie aspiracje mają szefowie Garmina, ale z taką polityką nie wygrają z tanimi urządzeniami. Rozkręciłem licznik - 4 śróbki - bez problemu wyciągnąłem wyświetlacz. Ktoś pisał, że to podobno kwestia wodoszczelności. Bzdura. Zawsze moża zalać wszystko silikonem - po co dostęp do środka skoro firma i tak niczego nie wymienia? Facet w infolinii chrzanił coś o spełnianiu norm itp. Jakie normy? Do licznika rowerowego? Najwyraźniej klientów mają za idiotów. Od tej chwili będę odradzał Garmina każdemu znajomemu. Już lepiej kupić jakiegoś Holluxa - przynajmniej taniej wyjdzie, a funkcji ma tyle samo.

Mam więc 2 rozwalone Edge w domu i szukam do nich ekranów... Może ktoś z was wie jak taki dostać?
qnik
Nowy
 
Posty: 4
Dołączył(a): Śr, 07 wrz 2011 10:43

Re: GPS na rower

Postprzez GPS Maniak » Śr, 19 paź 2011 11:28

qnik napisał(a): Serwis Garmina (w Polsce przynajmniej) jest badziewny

Mylisz się. Polski serwis jest akurat jak najlepszą wizytówką Garmina. Zdecydowanie lepszą niż sama jakość odbiorników.
qnik napisał(a):Już lepiej kupić jakiegoś Holluxa - przynajmniej taniej wyjdzie, a funkcji ma tyle samo.

A sprawdziłeś czy serwis Holuxa zajmuje się wymianą wyświetlaczy? Przy Twoich "zdolnościach" to może być ważna informacja :wink:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Następna strona

Powrót do Jaki Garmin? Gdzie? Jak?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości