Mapwel łączenie plików .img - alternatywa dla gmaptool

O oprogramowaniu do obsługi naszych Garminów. BaseCamp, MapSource, MapSetToolKit, sendMap, WebUpdater, POI Loader, OziExplorer, GarPatch i wiele wiele innych. Także o serwisach typu GPS Visualizer czy GPSies. Ogólnie o szeroko rozumianej personalizacji odbiorników oraz ich wsparciu przy pomocy dodatkowego oprogramowania.

Moderatorzy: Zachu, wojtek, Spider, PouchX

Mapwel łączenie plików .img - alternatywa dla gmaptool

Postprzez soko » Wt, 13 maja 2008 18:14

Dla zainteresowanych łączeniem wielu plików .img w jeden wynikowy gmapsupp.img, a jednocześnie źle znoszących tryb okna poleceń - ciekawa może być opcja, którą oferuje Mapwel.

Z File > Merge Img Files - wchodzimy do okna wybierania plików do łączenia. Na początek warto sobie zebrać wszystkie najczęściej łączone pliki .img i utworzyć z nich zestaw, który w przyszłości będziemy jednym kliknięciem pobierać. Z tego zestawu łatwo bowiem usuwać pliki , których w danym momencie nie łączymy. Natomiast nie trzeba stale przeszukiwać dysku i pobierać pojedynczych plików .img.

Robimy to poleceniem List > Add Map :

Obrazek


Wybrane pliki zapisujemy jako zestaw ***.mml . Zestawów takich możemy oczywiście tworzyć więcej - na różne okolicznosci.

Obrazek

Po zapisaniu takiego zestawu i ponownym jego wybraniu ( List > Open ), usuwamy pliki, których nie chcemy i klikając na ptaszka, po wybraniu docelowej lokalizacji, np. na wsuniętej do PC karcie pamięci, tworzymy docelowy plik gmapsupp.img.

Obrazek

Pliki wynikowe praktycznie nie różnią się wielkością od wytworzonych gmaptoolem, wydaje się, że tak samo zachowują sie w GPS-ie.

Minusem Mapwela jest:
-/ brak opcji dodatkowych - b. licznych w gmaptoolu
-/ tworzy plik wynikowy w około 2 x dłuższym czasie

Plusem natomiast jest:
-/ możliwość edycji z poziomu okienek
-/ łatwy wybór mapek do łączenia, jeśli mamy już "zestawy"

Polecam Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Bas » Wt, 13 maja 2008 20:26

soko napisał(a):Pliki wynikowe praktycznie nie różnią się wielkością od wytworzonych gmaptoolem, wydaje się, że tak samo zachowują sie w GPS-ie.

Mapwel: czy w wersji demo ograniczajacej mozliwosci tego programu widac jakies niekorzystne efekty przy tych dzialaniach?
Niepokojaco brzmi tekst: Demo without password truncates maps uploaded into the GPS and adds 'Mapwel Demo' label to all objects.
Zaraz obok jest free MAPupload. On wystarczy?
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Postprzez soko » Wt, 13 maja 2008 21:15

BAS:
Mapwel: czy w wersji demo ograniczajacej mozliwosci tego programu widac jakies niekorzystne efekty przy tych dzialaniach?
Niepokojaco brzmi tekst: Demo without password truncates maps uploaded into the GPS and adds 'Mapwel Demo' label to all objects.
Zaraz obok jest free MAPupload. On wystarczy?


1. Demo szybko zamieniłem na wersję Advanced, bo nie miałem zdrowia do szukania mapek gdzieś na Atlantyku.
Więc nie wypróbowywałem łączenia map na demo.
2. To, że na mapkach będzie labelka Demo , chyba nie szkodzi do testu.
3. Tego MAPupload chwilę próbowałem, ale nie umiałem sobie z nim dać rady i zarzuciłem.

Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Mapwel łączenie plików .img - alternatywa dla gmaptool

Postprzez kwieto » Cz, 13 sie 2009 10:44

Odgrzebię temat - czy ktoś kombinował ze zmianą FID i PID map stworzonych Mapwelem?
GMAPtoolem jakoś mi nie wychodzi (zmienił mi tylko jeden arkusz z 12)...

Od kiedy można wgrywać osobne pliki img do Colorado, wolę mieć mapy w osobnych plikach (te z Mapwela również). Tyle że wszystko co tworzę Mapwelem ma takie same FID i PID - w efekcie widzę tylko jedną mapkę z np. dwóch wgranych.
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mapwel łączenie plików .img - alternatywa dla gmaptool

Postprzez soko » Cz, 13 sie 2009 11:09

Nie mam tutaj na komputerze Mapwela. Ale o ile pamiętam są zakładki File> Properties, lub Edit>Preferences - może być , że to wyjdzie trochę inaczej ( np. File >Preferences ??) . W tych zakładkach ustawiasz sobie dane pliku i to powinno mieć wpływ na listowanie map w Colorado. Masz wtedy też własne nazwy.

Jest trochę o tym w tym wątku, ale obecna wersja Mapwela jest już inna graficznie: viewtopic.php?f=5&t=2755&start=0&st=0&sk=t&sd=a&hilit=mapwel

Osobiście zniechęcam do wgrywania kilku map na raz. Są wtedy fałszywie wyświetlane kolory (Nie miałem nigdy czasu na zabawy z "Color palette"). Tyle, że teraz można mieć wszystko na jednym SD, a nazwy można dać wystarczająco długie by było wiadomo, która mapa jest która. A "aktywujemy" mapę poprzez zamianę np. ".imx" na ".img" w PDA.
Choć w terenie posiadanie kilku SD (każda dla jednej mapy) może być rozsądną alternatywą.

Pozdrawiam Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Mapwel łączenie plików .img - alternatywa dla gmaptool

Postprzez popej » Cz, 13 sie 2009 11:54

GMapTool nie zmienia wartości FID/PID w mapach. To by dało możliwość obejścia zabezpieczeń a takich funkcji nie chcę wprowadzać.

W mapach free zazwyczaj nie ma wpisanego FID/PID. Takie mapy tworzy cgpsmapper (ale można dokupić opcję kodowania map). Z pewnością Mapwel też nie ustawia FID/PID.
To, co widać jako FID/PID mapy free siedzi w pliku *.tdb w Mapsource a przy wysłaniu mapy do odbiornika znajduje się w specjalnym podzbiorze MPS, czyli katalogu zawartości gmapsupp.img.

W rezultacie FID/PID można zmienić przy podłączaniu map do Mapsource. Podobnie przy łączeniu pojedynczych mapek w gmapsupp.img, też można (nawet należy) podać FID/PID, GMapTool stworzy wtedy blok MPS z podanymi wartościami. Natomiast nie zmieni się FID/PID jeżeli łączy się już przygotowane gmapsupp.img, bo GMapTool nie modyfikuje rekordów z istniejących podzbiorów MPS.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Mapwel łączenie plików .img - alternatywa dla gmaptool

Postprzez kwieto » Cz, 13 sie 2009 12:17

Mapwel tworzy gotowy plik gmapsupp.img
GMAPtool podaje dla niego FID i PID - dla dwu różnych plików stworzonych przez Mapwela są one identyczne.
Dlatego nie widzę drugiej mapy w odbiorniku...

Nie bardzo wiem jak z tego wybrnąć. Raczej nie będę używał obu tych map w jednym czasie, więc problem opisywany przez SOKO raczej odpada (nawiasem mówiąc, właśnie to chciałem sprawdzić). Nie bardzo natomiast wiem jak doprowadzić do tego, żeby obie pojawiły mi się na liście map...
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mapwel łączenie plików .img - alternatywa dla gmaptool

Postprzez popej » Cz, 13 sie 2009 12:31

Możesz gmapsupp.img od Mapwela podzielić na pojedyncze mapy, wyrzucić z tego zestawu plik *.mps i resztę połączyć od nowa w gmapsupp.img, podając w GMapToolu nazwę mapsetu i FID/PID. Jeżeli w zestawie jest plik TYP, to trzeba mu osobno wpisać FID/PID przy pomocy zakładki "Wpisz", opcja "koryguj TYP". Z tego co pamiętam, przy wektoryzacji Mapwel tworzy mnóstwo TYP-ów, chyba wszystkie identyczne. Przy składaniu wystarczy wziąć tylko jeden z tych plików.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Mapwel łączenie plików .img - alternatywa dla gmaptool

Postprzez soko » Cz, 13 sie 2009 15:04

Na liście map w Colorado mapy Mapwela potrafią się pokazać wylistowane osobno ale w okienku "Mapwel Map Products" (+- coś takiego).
A także nie ma zupełnie żadnego problemu, by pokazało się kilka map w odbiorniku w ekranie mapy. Jest to pokazane w jednym z wątków o Mapwelu, powinien być screenshot z trzema mapami Leuka Ori na Krecie. Ja tylko nie polecam trzymania więcej niż jednej mapy, bo są problemy z kolorami (prawdopodobnie z .TYP). W tej chwili nie mam możliwości dołączania linków. (Wątek "Konwersja map rastrowych na format .img" post z 18/02/2009 - tam widać trzy mapki w odbiorniku na raz).
Wieczorem postaram się załączyć screenshot z listowaniem map.
Pozdrawiam Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Mapwel łączenie plików .img - alternatywa dla gmaptool

Postprzez kwieto » Cz, 13 sie 2009 17:35

Co do listowania map - zgoda - na początku przeoczyłem, że wgranie dwóch map na raz skutkuje "zestrojeniem ich" w jedną grupę (Mapwel maps, czy jakoś tak), ale wyświetlane są obie na raz - druga z koszmarnym zestawem kolorów.

W międzyczasie porobiłem trochę testów...
Metoda zaproponowana przez Popeja jest skuteczna. Należy rozdzielić mapę, zostawić tylko jeden TYP (sprawdziłem porównywarką on-line, stwierdziła że wszystkie są identyczne) a następnie połączyć ją w jedną całość, przypisując inne FID (PID pewnie może być taki sam - większość map free ma "1")

W efekcie mapy ukazują się na liście plików osobno, obie niestety z nagłówkiem GMAPtool All (to detal akurat), natomiast w pod-opisie jest nazwa właściwa (ta, którą wskazałem jako nazwę mapsetu). Obie wyświetlają prawidłowe kolory, wszystko gra. Cała operacja rozdzielenia, skorygowania FID/PID dla TYP i ponownego połączenia map trwa kilka minut.
Chyba przygotuję sobie zestaw takich mapek na najbliższy urlop...

Nawiasem mówiąc, byłem ciekaw jak jest z limitem TYP dla map po ostatnich zmianach (Wcześniej ktoś chyba raportował, że Colo ma takie same ograniczenia jak 60-ka(?) ). Dwunastosegmentowa mapa (przed modyfikacją, czyli z 12 plikami TYP) wyświetla się poprawnie.
Włączone dodatkowo UMP również wyświetla się prawidłowo.
Czyżby poszerzono limit wyświetlanych plików TYP?
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mapwel łączenie plików .img - alternatywa dla gmaptool

Postprzez popej » Cz, 13 sie 2009 18:18

Przypuszczam, że odbiornik ignoruje kolejne pliki TYP z tym samym FID.

To "GMapTool All", to jest nazwa, którą GMapTool wstawia, jak nie dostanie nic od użytkownika. Dziwne, że się pojawia, skoro wypełniasz pole "Mapset". Może to jest nazwa z nagłówka pliku? To można zmienić wczytując gotowy gmapsupp.img i wykonując operację "Wpisz" -> "Mapset".
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Mapwel łączenie plików .img - alternatywa dla gmaptool

Postprzez kwieto » Cz, 13 sie 2009 21:05

Faktycznie, po modyfikacji mapsetu komendą "wpisz" pojawia się nagłówek z nazwą mapy, którą wybrałem....

Co do TYP'ów, to przeskanowałem zawartość karty za pomocą GMAPtoola i wyszło mi, że mam w mapach 14 różnych plików TYP
Nie próbowałem co prawda wyświetlać ich wszystkich na raz, jednak przy wyświetlaniu tylko wybranych map, żadnych kłopotów z pokazywaniem się obiektów "nieTYPowo" nie zaobserwowałem. Wychodzi na to, że limit plików TYP można jednak nieco nagiąć :")
To co piszesz (o ignorowaniu kolejnych TYPów o tym samym FID) tłumaczyłoby natomiast, dlaczego wgranie dwóch różnych plików map stworzonych MAPwelem rozwala ich kolorystykę - jeśli odbiornik bierze dane wyłącznie z TYPu od pierwszej mapy, nic dziwnego że kolejna wygląda źle - prawdopodobnie w TYPie ma zupełnie inne definicje kolorów...
kwieto
Garniak
 
Posty: 2513
Dołączył(a): So, 19 maja 2007 19:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mapwel łączenie plików .img - alternatywa dla gmaptool

Postprzez asandrzej » So, 15 sie 2009 23:14

Witam.
Tajemnice pliku.typ Mapwel-a
Połączyłem dwa pliki .img stworzone Mapwel-em zawierające tylko po jednym pliku .typ następnie plik ten podzieliłem powtórnie usuwając plik .typ po połączeniu okazało się, że jeden plik .typ może obsługiwać poprawnie dwa arkusz map w jednym pliku .img. Arkusze map były o podobnej kolostyce. Próbowałem podmieniać plik .typ z innych plików .img (arkusze o innej kolorystyce) mapy wyświetlały się nie prawidłowo (ale też ładnie).Podmieniony plik pochodzi z mapy Bieszczady zachodnie viewtopic.php?f=2&t=6545&p=75801#p75801
Pozdrawiam.
Załączniki
Arkusz po pdmianie pliku .typ.jpg
Arkusz po pdmianie pliku .typ
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Mapwel łączenie plików .img - alternatywa dla gmaptool

Postprzez soko » Cz, 20 sie 2009 21:45

No to się okazuje, że dla Gmaptoola nie ma alternatywy.
W wątku obok (chodziło o kontynuację) efekty użycia Gmaptoola w wyniku powyższej dyskusji: viewtopic.php?p=76168#p76168
Pozdrawiam Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Re: Mapwel łączenie plików .img - alternatywa dla gmaptool

Postprzez asandrzej » Pt, 21 sie 2009 1:13

Witam.
Tajemnice pliku typ Mapwel-a.

Mapy zostały wysłane z MapSource są to różne arkusze map z wektoryzowanych Mapwelem (jest też różna kolorystyka map)
aby można było uruchomić w MS każda mają po jednym pliku .typ.
Po mimo różnej kolorystyki przy zachowaniu jednego pliku typ dla każdej mapy wyświetlają się prawidłowo.
Jest problem z wyświetlaniem takiego masetu w MapSource gdyż nie ma możliwości zastosowania dwóch różnych
plików .typ bez pliku .typ mapa jest nie widoczna.
Pozdrawiam
Załączniki
Warszawa.jpg
Mapy z jednego pliku .img-Mapwel
Warszawa.jpg (78.81 KiB) Przeglądane 11361 razy
Tetov.jpg
Mapy z jednego pliku .img-Mapwel
Tetov.jpg (83.8 KiB) Przeglądane 11364 razy
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Następna strona

Powrót do Software

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 20 gości

cron