nuvi 205 i 200 - porównanie obrazkowe

O seriach nüvi, dēzl, zūmo, a nawet StreetPilot czy Quest. O mapach CityNavigator, GPMapie i UMP-pcPL, a także o bazach radarów, komendach głosowych, TMC, 3D Traffic oraz wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów w samochodzie czy motocyklu.

Moderatorzy: frasun, wojtek, Artur, sdsyc, Alf/red/

nuvi 205 i 200 - porównanie obrazkowe

Postprzez popej » Śr, 25 cze 2008 22:21

Witam,

pojawił się nuvi 2x5. Funkcjonalnie i cenowo odpowiada starej serii 2x0. Garmin wprowadził wiele drobnych zmian ale nie ma w nich nic rewolucyjnego. Zewnętrznie widać dwie różnice, po pierwsze inny kolor obudowy, nowy model jest ciemny, antracytowy.

Obrazek


Druga zmiana, to zastosowanie slotu microSD.

Obrazek


Nuvi 2x5 zyskał możliwość obsługi komunikatów TMC. Modele oznaczone na końcu nazwy literką T posiadają w komplecie odbiornik TMC typu GTM-25. Odbiornik nie ma kłopotliwego przewodu antenowego, jest on połączony z kablem zasilającym. W razie potrzeby można antenę przedłużyć o kabelek z wtykiem mini-jack.

Obrazek


Ekran startowy wygląda nieco inaczej ale możliwości oferuje takie same. W porównaniach umieściłem nuvi 205 z lewej strony, z prawej pokazałem analogiczny ekran nuvi 200.

Obrazek Obrazek


Mapy wyglądają prawie tak samo, ale niespodzianka, nuvi 205 zamienia napisy na małe litery. Powróciła skala w widoku 2D, niestety czasami znika. Mam nadzieję, że poprawka tego błędu nie będzie polegać na całkowitym usunięciu skali ;-)

Obrazek Obrazek


Menu narzędzia nieco zmieniło wygląd.

Obrazek Obrazek


Również menu dokąd wygląda nieco inaczej. Inny jest także porządek ikon.

Obrazek Obrazek


Podanie adresu idzie nieco sprawniej, bo pominięto osobne okno wyboru kraju. Na pierwszym oknie mamy od razu możliwość podania miasta.

Obrazek Obrazek


Klawiatury zostały narysowane nieco ładniej. Trik z reorganizacją klawiszy na układ qwerty nadal działa. Ikona z lewej strony wpisywanego tekstu pozwala wybrać ostatnio wprowadzane nazwy.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek


A teraz całkiem nowe rzeczy, wszystkie kolejne zrzuty ekranów pochodzą z nuvi 205. Przede wszystkim pojawiło się menu dla TMC. Niestety w Polsce niewiele można zobaczyć.

Obrazek Obrazek


Okno ulubione zyskało zdjęcia obiektów. Pojawiła sie także możliwość łatwiejszego kasowania mniej ulubionych punktów.

Obrazek Obrazek


Nowe w porównaniu do nuvi 200 są okna satelitów i pozycji.

Obrazek Obrazek


I na koniec możliwość wstawienia większej ilości punktów via. Zaczynamy od adresu końcowego a potem możemy dostawiać kolejne punkty. Nuvi sam decyduje, gdzie dostawić nowy punkt, przypuszczam, że organizuje to tak, aby trasa była jak najkrótsza. Przy okazji zauważyłem kolejny błąd firmware. W pewnym momencie nuvi poprawnie obsługiwać punkty via pokazywane przez menu "Wyszukaj na mapie". Błąd nie jest powtarzalny, być może to tylko konsekwencja jakiejś innej operacji.

Obrazek


Nuvi 2x5 posiada coś w rodzaju zapisu śladu. Garmin nazywa to dziennikiem podróży, chyba słusznie, bo nie jest to prawdziwy ślad ale odwzorowanie przejechanej trasy, punkty są przyciągane do drogi. Zapisany ślad można ściągnąć przy pomocy Mapsource. Jeżeli w odbiorniku znajduje się aktywna trasa, to Mapsource także ją zobaczy i można trasę pobrać z odbiornika. W drugą stronę to nie działa, trasy zapisywane nie pojawiają się w nuvim.

[Edycja] Jednak można uzyskać poprawny ślad. Wystarczy w ustawieniach nawigacji wybrać wariant bezdroża. Czerwone zaznaczenie pokazuje moment, kiedy przełączyłem tę opcje.

Obrazek


[Edycja] Kolejna nowość. Nuvi pozwala na kategoryzację waypointów. Można tworzyć własne kategorie i przypisywać je poprzez menu Edit waypointom. Po wejściu w menu "Ulubione' mamy możliwość wyboru kategorii do przeglądania. Na poniższych zrzutach z lewej widok menu "Ulubione" z własnymi kategoriami, z prawej wybór kategorii dla waipointa.

Obrazek Obrazek


Nuvi w tańszej wersji 205 posiada 1GB pamięci. Garmin wyposaża go w mapę bazową DEM i regionalny fragment CNE. Połowa pamięci jest wolna i można ją wykorzystać na własne mapy. Mapę DEM zamieniłem na mapę z Mobile XT, jakoś nie widzę zalet pomarszczonego widoku ;-) Sprawdziłem, że nuvi pokazuje cieniowanie także dla map szczegółowych, tu przykład Topo Słowacji.

Obrazek


Nuvi 205 automatycznie przełącza strefy czasowe. Nie miałem okazji tego zaobserwować ale znalazłem na dysku odbiorniki plik gmaptz.img zawierający mapset o nazwie "Time Zone Map". Zapewne pomaga w określeniu strefy czasowej na podstawie pozycji geograficznej.


Wrażenia z użytkowania nivi 205 są pozytywne. Czyli po prostu działa tak samo jak poprzedni model ;-)

Ekran ma podobne właściwości jak w starszym modelu. Wydaje się nieco jaśniejszy ale mniej kontrastowy. W praktyce czasami lepiej wypada 205, czasami 200.

Prędkość łapania zimnego fixu jest dość podobna, ale zaobserwowałem dość szybki start po nocnym wyłączeniu. Czułość również jest porównywalna do SiRF III. Nowy chipset wyraźnie mniej pływa.

Reklamowane przyspieszenie działania i płynne przesuwanie w praktyce nie jest specjalnie zauważalne. Wydaje się, że tam gdzie 205 wykonuje płynny obrót mapy, 200 po prostu chwilę czeka a potem rysuje mapę we właściwym ułożeniu. Zaobserwowanie tego podczas prowadzenia samochodu jest nieco ryzykowne ;-)

Prędkość przeliczania trasy wzrosła o jakieś 20-30%. Trasę z Gdańska do Zakopanego 205 liczył w 18 sekund a 200 w 24 sekundy. Objawia się kolejny błąd oprogramowania 205 - nuvi nie wyświetla postępu obliczeń. Po prostu zgłasza gotowość ale nie pokazuje trasy.

[Edycja] Nuvi 205 nie obsługuje dźwięków mp3. Standardowy zestaw radarów UMP generuje jedynie ton ostrzegawczy. Działa natomiast zestaw z plikami wave, tak samo jak w przypadku nuvi 200.

W ustawieniach znajduje się opcja powiadomienia dźwiękowego, można ustawić pojedynczy lub ciągły sygnał.


Od wersji 4.80 nuvi 2x5 Garmin wprowadził funkcję ecoRoute. Poniżej ekrany dla tej funkcji. Na razie puste, bo jeszcze z tym nie jeździłem ;-)

Menu ecoRoute (kamerę mógłby Garmin usunąć):
Obrazek Obrazek

Okno do wprowadzenie danych samochodu i oszacowanie zużycia paliwa wg Garmina:
Obrazek Obrazek

Raporty produkowane po przejechaniu trasy:
Obrazek Obrazek

Optymalizacja spalania, na ekranie mapy aktualna ocena i szczegółowe wyniki:
Obrazek Obrazek

Ustawienie preferencji i wyliczenie trasy:
Obrazek Obrazek

Zmieniony ekran komputera podróży:
Obrazek
Ostatnio edytowano So, 28 cze 2008 0:41 przez popej, łącznie edytowano 9 razy
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez pelsta » Śr, 25 cze 2008 22:45

popej napisał(a):Powróciła skala w widoku 2D

Zauważyłem, że w Nuvi 200 skala w widoku 2D pojawia się w zależności od wersji software. Wersja 3.40 wyświetla ją a następna, którą testowałem (chyba 3.60) już nie.

Będzie więcej obrazków?
Staszek
Nuvi200 + Nuvi250v2 + Mio169 + eTrexVistaHCx + eTrex20->eTrex30 + Samsung Solid B2710 + HTC HD2 (Android 4.2.2) + K&M Drive 2.1 + eTrex30x
własna kompilacja OSM + UMP-pcPL + Compass
góry - Locus, droga - ciągle poszukuję
NuviLog2MS, gpxer, jnxer
Avatar użytkownika
pelsta
Bywalec
 
Posty: 901
Dołączył(a): Pt, 04 sty 2008 16:52
Lokalizacja: Kęty

Postprzez popej » Śr, 25 cze 2008 22:47

A co byś jeszcze chciał zobaczyć?
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez pelsta » Śr, 25 cze 2008 22:54

W oknie ulubionych pojawiły się zdjęcia obiektów. O co w tym chodzi?
Staszek
Nuvi200 + Nuvi250v2 + Mio169 + eTrexVistaHCx + eTrex20->eTrex30 + Samsung Solid B2710 + HTC HD2 (Android 4.2.2) + K&M Drive 2.1 + eTrex30x
własna kompilacja OSM + UMP-pcPL + Compass
góry - Locus, droga - ciągle poszukuję
NuviLog2MS, gpxer, jnxer
Avatar użytkownika
pelsta
Bywalec
 
Posty: 901
Dołączył(a): Pt, 04 sty 2008 16:52
Lokalizacja: Kęty

Postprzez Zielony » Śr, 25 cze 2008 23:21

Próbował ktoś wgrać firmware z niego do 250? Zadziała?
Żyję - nie każdemu się zdarza - a we krwi mam chlorofil.
Avatar użytkownika
Zielony
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Wt, 03 cze 2008 13:46
Lokalizacja: Poznań

Postprzez popej » Śr, 25 cze 2008 23:25

pelsta napisał(a):W oknie ulubionych pojawiły się zdjęcia obiektów. O co w tym chodzi?

Można do punktu doczepić zdjęcie. Sam nie próbowałem tego robić. Była dyskusja na ten temat:
http://www.garniak.pl/viewtopic.php?p=34581#34581
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: nuvi 205 i 200 - porównanie obrazkowe

Postprzez Janeo » Cz, 26 cze 2008 7:13

popej napisał(a):I na koniec możliwość wstawienia większej ilości punktów via. Zaczynamy od adresu końcowego a potem możemy dostawiać kolejne punkty. Nuvi sam decyduje, gdzie dostawić nowy punkt, przypuszczam, że organizuje to tak, aby trasa była jak najkrótsza. Przy okazji zauważyłem kolejny błąd firmware. Jeżeli cel podamy jako punkt na mapie, to będą kłopoty z wstawieniem via. Nuvi nie zapyta się, co zrobić z kolejnym punktem tylko wyliczy nową trase.

Trochę nie rozumiem.
1) Czy te punkty via dostawia się tak, jak w dotychczasowych (w środek), czy trzeba zastosować jakiś 'myk'? Np. nie robiąc trasy z pkt-ami pośrednimi, a robiąc ją od końca i po kolei jeden po drugim, a Nuvi 205 pozostawia dotąd wyznaczone?
2) "Nuvi sam decyduje, gdzie dostawić nowy punkt" - pewnie chodzi o kolejność?
Pozdr. - J
--------------------------
Janeo
Bywalec
 
Posty: 137
Dołączył(a): Pt, 21 mar 2008 10:21
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Magnoom » Cz, 26 cze 2008 8:28

Wydaje mi się, że punkty via stawia się tak jak w modelu 760. Najpierw szukasz punktu docelowego, ostatecznego na trasie, nuvi wyznacza tą trasę. następnie wyszukujesz następne punkty i po wciśnięciu Jedź pojawia się pytanie czy ma to być punkt pośredni w wyznaczonej trasie czy może nowy cel podróży.
Pewnie w ustawieniach, tak jak i w 760, będzie można wybrać kolejność tych punktów ewentualnie pozwolić na ich optymalizację.
Pozdrawiam Damian Gałka
GPS38; Rino530HCX; GPSMap 60CS; GPSMap 66ST: UMP-pcPL-topo oraz Topo PL, Instinct Tactical
Nuvi 760 + GA27C: UMP-pcPL, GPMapa 2007.3, CNE NT 2009; Holux M-215 + Fugawi
Avatar użytkownika
Magnoom
Radny
 
Posty: 1777
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:48
Lokalizacja: Bełchatów

Postprzez popej » Cz, 26 cze 2008 10:40

Zgadza się, najpierw podaje się cel, potem punkty via. Niestety nie ma żadnej możliwości modyfikacji takiej trasy.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez Janeo » Cz, 26 cze 2008 10:48

Magnoom napisał(a):Wydaje mi się, że punkty via stawia się tak jak w modelu 760.
Czy w Nuvi 760 też nie ma możliwości modyfikacji (kolejności) tych punktów?
--------------------------
Janeo
Bywalec
 
Posty: 137
Dołączył(a): Pt, 21 mar 2008 10:21
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez daniel4g » Cz, 26 cze 2008 16:40

Janeo napisał(a):Czy w Nuvi 760 też nie ma możliwości modyfikacji (kolejności) tych punktów?
W nuvi 760 można ręcznie ustawić kolejność punktów. Można też skorzystać z automatycznego wytyczenia trasy przez wskazane punkty.
NUVI 760+CNE2008+GPMapa 2008
daniel4g
Bywalec
 
Posty: 105
Dołączył(a): Śr, 19 wrz 2007 18:36
Lokalizacja: Żyrardów

Postprzez popej » Pt, 27 cze 2008 14:25

Dopisałem do pierwszego postu informację o zapisie śladu bez przyciągania i kategoriach w menu "Ulubione".
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez conrdd » Pt, 27 cze 2008 16:51

Wg poniższego dystrybutora Nuvi 205 ma na pokładzie 240MB pamięci.

http://www.dragon-gps.pl/go/_info/?user_id=397&lang=pl

A powyższej recenzji widnieje 1GB. Kto się kropnął? ;)
conrdd
Nowy
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt, 21 mar 2008 9:56

Postprzez popej » Pt, 27 cze 2008 18:01

Dotychczas Garmin robił małe nuvi dokładnie tak, żeby zmieściła się mapa regionalna. W rezultacie nuvi 200 z GPMapą miał 256MB, niemiecki z CNE DACH+CZ miał 512MB a amerykański z CNNA miał 1GB.

Nie wiem, jak będzie z wersją 205, może także Garmin będzie oszczędzać. Mniej więcej 80MB zajmują pliki systemowe, 100MB mapa bazowa i pewnie jeszcze parę MB idzie na firmware. Czyli jakieś 200MB potrzebuje pusty nuvi. Gdyby wersja z GPMapą miała 240MB czy 256MB, to GPMapa musiałaby być na karcie microSD.

Ja mam niemieckie DACH+CZ, region CNE zajmuje 340MB i w rezultacie nuvi musi mieć więcej niż 512MB.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6877
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: nuvi 205 i 200 - porównanie obrazkowe

Postprzez GPS Maniak » Pn, 03 lis 2008 20:40

Pozwalam sobie na odkurzenie wątku, gdyż po wypadnięciu ze sprzeadży nuvi200 wypadało abym coś wzmianknął o 205 na mojej www :wink:
Z niezbyt obszernym tekstem, w którym - rzecz jasna - linkuję do niniejszego wątku można zapoznać się tutaj:
http://gpsmaniak.com/new/gps-nuvi205.htm
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Następna strona

Powrót do Na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 20 gości

cron