Geokodowanie zdjęć

O oprogramowaniu do obsługi naszych Garminów. BaseCamp, MapSource, MapSetToolKit, sendMap, WebUpdater, POI Loader, OziExplorer, GarPatch i wiele wiele innych. Także o serwisach typu GPS Visualizer czy GPSies. Ogólnie o szeroko rozumianej personalizacji odbiorników oraz ich wsparciu przy pomocy dodatkowego oprogramowania.

Moderatorzy: Zachu, wojtek, Spider, PouchX

Geokodowanie zdjęć

Postprzez Ciutnik » Cz, 19 kwi 2007 20:22

Istnieje kilka programów potrafiących "zgrać w czasie" wykonane zdjęcie oraz zapamiętany przez odbiornik ślad (musi to być Active Track ze względu na informacje o czasie!). Ich zadaniem jest, poprzez porównanie czasów - zrobienia zdjęcia oraz poszczególnych punktów śladu - umieszczenie w nagłówku zdjęcia (czyli w EXIF-ie) współrzędnych, w których zdjęcie zostało zrobione.

Coraz więcej jest przeglądarek graficznych potrafiących te dane ze zdjęcia wydobyć oraz za jednym kliknięciem zlokalizować je na mapie. Jedną z takich przeglądarek jest np. coraz popularniejsza Picasa. Nawiasem mówiąc potrafi ona również wykonać również czynność odwrotną - czyli we współpracy z Google Earth zakodować we wspomnianej "metryczce" EXIF, dane punktu wskazanego na mapie bądź zdjęciu satelitarnym.

Oczywiście koniecznym do takich zabaw jest zsynchronizowanie czasu zdjęcia z czasem GPS. Na szczęście nie stanowi to problemu i można to śmiało zrobić już po zgraniu zdjęć na komputer. Podstawą jest w tym przypadku zdjęcie ekranu odbiornika GPS z widoczną godziną oraz porównanie jej z zapamiętaną w jpg. Obliczoną różnicę łatwo możemy skompensować fantastycznym, DOS-owym jhead.exe.
Dla przykładu, jeżeli obliczymy, że zegarek w aparacie mamy przesunięty względem wskazań GPS-a o 2 minuty i 45 sekund do przodu, to wystarczy, że z linii komend uruchomimy jhead.exe -ta-00:02:45 *.jpg. Szybko, czysto i bezpiecznie :)

Niektóre programy do geokodowania zdjęć (jak np. OziPhotoTool) mają wbudowane odpowiednie narzędzie do synchronizacji czasów GPS i aparatu:

Obrazek

Mając już właściwie ustawione czasy wykonania poszczególnych zdjęć możemy się zająć ich geokodowaniem. Niestety, chyba najpopularniejsze programy robiące to automatycznie na podstawie śladu z giepeesa są niestety płatne (shareware) - OziPhotoTool ($25) oraz RoboGeo ($40). Nie będę ich opisywał bo o OziPhotoTool napisano w sieci już wszystko a o RoboGEO nie wiem nic :)

Co prawda czasem udaje mi się "upolować" jakieś darmowe programy mające teoretycznie za zadanie geokodowanie zdjęć ale niestety nigdy nie udało mi się uzyskać za ich pomocą zadowalających efektów. Może Wam się uda?

Np. banalny w obsłudze Grazer

Obrazek

Wystarczy wskazać lokalizację plików *.jpg oraz *gpx, wybrać strefę czasową w której robiliśmy zdjęcia i program wszystko za nas zrobi - czyli umieści odpowiednie współrzędne geograficzne w EXIF-ie zdjęcia... teoretycznie, gdyż nie udało mi się to.

Równie banalny choć sprawiający wrażenie solidniejszego jest całkiem świeży NDWGeoTag.

Obrazek

Niestety, podobnie jak z Grazerem, i z tym programem nie udało mi się nic konkretnego zwojować :( A to, że oznaczył mi zdjęcia zielonymi ptaszkami nie oznacza nic! Ale namawiam do próbowania.

Tak więc, mając na względzie rekordowo niski kurs dolara, z czystym sumieniem mogę polecić OziPhotoTool, który pomimo, że potrafi być kapryśnym (niestety, java), to spełnia swoje zadanie w 100%. Dodatkowo potrafi on umieścić już na samym zdjęciu współrzędne, wysokość n.p.m. a nawet stworzyć interaktywną galerię internetową :) Niestety, wygląda na to, że program przestał być rozwijany :( (a używam go począwszy od jego pierwszej - bardzo kulawej - wersji).

I jeszcze jedno. Zupełnie na deser proponuję doinstalować sobie darmowe rozszerzenie powłoki Windows Panorado Flyer. To jest dosłownie jeden 254 kB pliczek (PanoradoFlyer.dll), który dodaje do menu kontekstowego dowolnego jpg możliwość wpisania do jego EXIF-a współrzędnych wskazanych w Google Earth, a do menu kontekstowego zdjęć posiadających już taki wpis - jego zlokalizowanie w GE :) Słowem
REWELACJA! :D

Obrazek

Ufff. Ale poprzynudzałem... :oops:

Dodano:
Aha, gwoli ścisłości powinienem jeszcze wspomnieć o microsoftowym wynalazku World-Wide Media eXchange (WWMX). Ale nic nie potrafię powiedzieć na jego temat bo nawet nie chciało mi się go instalować ;)
Natomiast program GPS-Photo Link przemilczałem świadomie, ze względu na jego cenę $230.
Ostatnio edytowano Pt, 20 kwi 2007 10:35 przez Ciutnik, łącznie edytowano 1 raz
Maciej 'Ciutnik' Woźniak ::: 276c + eTrex 30
Avatar użytkownika
Ciutnik
Bywalec
 
Posty: 159
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 15:19
Lokalizacja: Wawa (2oo Zone)

Postprzez Magnoom » Cz, 19 kwi 2007 22:24

No, no... o połowie z tych programów nawet nie wiedziałem. Jakiś czas temu testowałem OziPhotoTool, ale jak zwykle szybko spadł priorytet tego zadania i brakło czasu. Teraz wiem do kogo "uderzyć" po szczegóły jak pojawią się jakieś problemy w tym temacie. Dziękuję za zebranie wszystkiego w jednym miejscu. Piwko w drodze.
Pozdrawiam Damian Gałka
GPS38; Rino530HCX; GPSMap 60CS; GPSMap 66ST: UMP-pcPL-topo oraz Topo PL, Instinct Tactical
Nuvi 760 + GA27C: UMP-pcPL, GPMapa 2007.3, CNE NT 2009; Holux M-215 + Fugawi
Avatar użytkownika
Magnoom
Radny
 
Posty: 1777
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:48
Lokalizacja: Bełchatów

Postprzez Ciutnik » Pt, 20 kwi 2007 12:38

Magnoom napisał(a):Teraz wiem do kogo "uderzyć" po szczegóły jak pojawią się jakieś problemy w tym temacie

Zapraszam :) Już od ładnych kilku lat wszystkie robione przeze mnie zdjęcia (a robię ich naprawdę dużo) uzupełniam o dane geograficzne. Sens tego jest dyskusyjny ale ja to lubię, i skoro już kiedyś zacząłem to trudno przestać :D Nałóg jakiś, czy co? ;)

Dodatkowo tworzę sobie na dysku bazę "przeglądówek" zrobionych zdjęć, na których umieszczam te dane bezpośrednio:

Obrazek

Przy okazji polecić mogę ciekawą stronkę analizującą on-line zawartość EXIF-a wskazanych zdjęć, łącznie z wyświetleniem na mapie Maps.Google.com miejsca ich zrobienia (sprawdź). Autor pomyślał też o możliwości zintegrowania jej z przeglądarkami internetowymi (sprawdzałem, w Firefoxie działa - wystarczy "przeciągnąć" zielone pole [Exif] z ramki w górnym prawym rogu na pasek zakładek).
Maciej 'Ciutnik' Woźniak ::: 276c + eTrex 30
Avatar użytkownika
Ciutnik
Bywalec
 
Posty: 159
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 15:19
Lokalizacja: Wawa (2oo Zone)

Re: Geokodowanie zdjęć

Postprzez Herhor » Pt, 20 kwi 2007 18:59

Ciutnik napisał(a):Niestety, chyba najpopularniejsze programy robiące to automatycznie na podstawie śladu z giepeesa są niestety płatne (shareware) - OziPhotoTool ($25)


Jaka jest różnica pomiędzy "profesjonalną" (płatną) wersją OziPhotoTool, a wersją udostępnioną na stronie producenta za darmo, jako wydanie non-commercial? Na stronie producenta programu napisane jest, że do domowego użytkowania wystarczy darmowa wersja. Zanim wydam 25$ (+VAT 5,5$), chciałbym dowiedzieć się, za co mam zapłacić. Czy jest jakaś praktyczna różnica w działaniu programu (np. jakieś ograniczenia)?
Pozdrawiam!

Mariusz

Nuvi 3597, Etrex 30
Avatar użytkownika
Herhor
Początkujący
 
Posty: 54
Dołączył(a): Cz, 22 mar 2007 19:11
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez Magnoom » Pt, 20 kwi 2007 19:37

Z tego co pamiętam darmowym OziPhotoTool można za jednym razem obrobić jedynie 5 zdjęć. Więcej ograniczeń nie pamiętam, a sam dawno się nim nie bawiłem.
Pozdrawiam Damian Gałka
GPS38; Rino530HCX; GPSMap 60CS; GPSMap 66ST: UMP-pcPL-topo oraz Topo PL, Instinct Tactical
Nuvi 760 + GA27C: UMP-pcPL, GPMapa 2007.3, CNE NT 2009; Holux M-215 + Fugawi
Avatar użytkownika
Magnoom
Radny
 
Posty: 1777
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 10:48
Lokalizacja: Bełchatów

Postprzez Ciutnik » Śr, 25 kwi 2007 8:46

Witam. Właśnie została udostępniona wersja 4.00 doskonałej przeglądarki graficznej IrfanView. Wśród zmian, w stosunku do poprzedniej wersji, pojawiła się długo przeze mnie oczekiwana możliwość wyświetlenia w Google Earth miejsca zrobienia oglądanego zdjęcia (oczywiście posiadającego odpowiedni wpis do Exif-a)! :D
Maciej 'Ciutnik' Woźniak ::: 276c + eTrex 30
Avatar użytkownika
Ciutnik
Bywalec
 
Posty: 159
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 15:19
Lokalizacja: Wawa (2oo Zone)

Postprzez Ciutnik » Cz, 28 cze 2007 11:51

Witam. Niedawno znalazłem kolejny program do geokodowania zdjęć. PhotoTracker dołączany jest do sprzedawanego za ok. 100$ dataloggera "GiSTEQ PhotoTrackr". Jego krótką recenzję znalazłem na forum Gpspassion.com.

Nie wiem co mówi licencja na temat używania programu bez dataloggera ale niektóre sklepy internetowe oferują sam program (w wersji 0.4.1.5) do ściągnięcia. Np. tu: http://www.semsons.com/qiphfordicag.html

Przy okazji znalazłem program o tej samej nazwie, w wersji 0.9.0.0 (nawet nie wiem czy to ten sam program ale chyba nie ;)) do ściągnięcia, zupełnie legalnie, stąd: http://www.nikonfans.org/index.php/gps4nef/

Uwaga: Oba powyższe programy wymagają Windows XP z doinstalowanym .NET Framework 2.0 co - póki co - zniechęciło mnie do ich testowania :)
Maciej 'Ciutnik' Woźniak ::: 276c + eTrex 30
Avatar użytkownika
Ciutnik
Bywalec
 
Posty: 159
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 15:19
Lokalizacja: Wawa (2oo Zone)

Postprzez Herhor » Cz, 28 cze 2007 13:10

To są chyba dwa różne programy. Pierwszy nazywa się PhotoTrackr a drugi Photo Tracker. Chętnie przetestowałbym ten pierwszy, ale podany przez Ciebie link niestety nie działa (brak pliku do pobrania). :(
Pozdrawiam!

Mariusz

Nuvi 3597, Etrex 30
Avatar użytkownika
Herhor
Początkujący
 
Posty: 54
Dołączył(a): Cz, 22 mar 2007 19:11
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez Ciutnik » Cz, 28 cze 2007 17:26

Herhor napisał(a):podany przez Ciebie link niestety nie działa (brak pliku do pobrania). :(

O faktycznie! Mnie udało się niedawno pobrać go bez problemu więc chętnie podzielę się nim - mam nadzieję, że nie popełniam przestępstwa :)

Przez jakiś czas plik "Phototracker_Release_0415.rar" (~16 MB) będzie dostępny tu: http://www.mytempdir.com/1364595 (file ID: 1364595).

PS. Zwróć uwagę, że w nazwie pliku producent zawarł słowo "Phototracker", stąd moja niepewność...
Maciej 'Ciutnik' Woźniak ::: 276c + eTrex 30
Avatar użytkownika
Ciutnik
Bywalec
 
Posty: 159
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 15:19
Lokalizacja: Wawa (2oo Zone)

Postprzez Herhor » Cz, 28 cze 2007 18:06

Dzięki bardzo! Pobrałem plik. W weekend postaram się przetestować ten program.
Nawiasem mówiąc, udało mi się pobrać ze strony producenta aktualizację do tego programu, ale została na dysku w pracy. Jutro wszystko zainstaluję i przetestuję.
Pozdrawiam!

Mariusz

Nuvi 3597, Etrex 30
Avatar użytkownika
Herhor
Początkujący
 
Posty: 54
Dołączył(a): Cz, 22 mar 2007 19:11
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez Herhor » Cz, 28 cze 2007 18:55

Zainstalowałem i ...klapa. Program nie czyta żadnego znanego formatu pliku GPS, tylko log z urządzenia, do którego program jest dołączony. Będę jeszcze próbował, ale cienko to widzę...
Pozdrawiam!

Mariusz

Nuvi 3597, Etrex 30
Avatar użytkownika
Herhor
Początkujący
 
Posty: 54
Dołączył(a): Cz, 22 mar 2007 19:11
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez Ciutnik » Cz, 28 cze 2007 23:06

Herhor napisał(a):Program nie czyta żadnego znanego formatu pliku GPS, tylko log z urządzenia, do którego program jest dołączony

Aaaa... I tu jest pies pogrzebany! :( Dzięki za informację.

BTW: ukazała się wersja 1.00.0.22 programu NDWGeoTag, który nadal u mnie nie robi nic oprócz komunikowania, ze w temacie geokodowania zdjęć wszystko zrobił OK - pomimo, że zdjęcia pozostają nietknięte :)
Maciej 'Ciutnik' Woźniak ::: 276c + eTrex 30
Avatar użytkownika
Ciutnik
Bywalec
 
Posty: 159
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 15:19
Lokalizacja: Wawa (2oo Zone)

Mac OS X

Postprzez Maku70 » So, 30 cze 2007 22:18

To może ja nieśmiało :) zapodam link do doskonałego softu na maczka http://oregonstate.edu/~earlyj/gpsphotolinker/ - darmowy i świetnie się sprawdza. Jak w Mac Os przystało - wczytujemy po prostu fotki i track i po chwili exif jest bogatszy o dane z gps ;) programik umożliwia również korekty czasu, odległości itd. Rewelacja !
Maku70
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Śr, 30 maja 2007 19:41

Re: Mac OS X

Postprzez frasun » So, 30 cze 2007 22:43

Maku70 napisał(a):Jak w Mac Os przystało - wczytujemy po prostu fotki i track i po chwili exif jest bogatszy o dane z gps ;)

Wygląda bardzo fajnie. Jak to Mac. Przetestuję i dam znać jak się sprawdza.
Pozdrawiam,
Piotrek
Obecnie Nuvi 3790T/
3490 (UMP, CNE 2013.30, GPMapa 2010.3) + Smartphone Link - Live Traffic & Safety Cameras
Obrazek
frasun
Radny
 
Posty: 3775
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:34

Postprzez Maku70 » So, 30 cze 2007 22:48

Ale fajnie, że nie jestem tu sam ;)
Maku70
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): Śr, 30 maja 2007 19:41

Następna strona

Powrót do Software

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości

cron