Rozmowy różne - wersja robocza !!!

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Re: Outdoorowiec i komórka - obsługa.

Postprzez GPS Maniak » N, 13 wrz 2009 3:15

Ranger napisał(a):Podejście nie jest wyłącznie moje, rozejrzyj się, ktoś takie rzeczy oferuje i ktoś kupuje.

Popularność wyrobu, nie jest miernikiem jego jakości, ale dowodem na dobry marketing.
Bywało też - w czasach PRLu - że popularność była wynikiem konieczności - patrz: popularność Fiata 126p.
A tak poważniej. Oczywiście że część ludzi korzysta z tego typu "sztywnych" rozwiązań. Nie widzę w tym niczego złego. Problem w tym, że to tylko jeden ze sposobów na korzystanie z GPSu, który zupełnie niepotrzebnie tak bardzo promujesz. Dla równowagi ja promuję drugi sposób.

A propos cerkwi. Rozumiem w czym rzecz. Ale nie bardzo mnie to nie przekonuje. Przeglądanie 80 czy 100 mini fotek w poszukiwaniu tej jednej cerkwi, której to fotografię widziałem kilka dni wcześniej w przewodniku czy w internecie i którą teraz chciałbym odwiedzić jest w moim odczuciu nieporozumieniem. Prawdopodobieństwo, że akurat odnajdę właściwą cerkiew po fotce jest bliskie zera. Prędzej odnajdę interesujacy obiekt po nazwie wsi, niż po fotce. Inna rzecz, że rozpatrując ten konkretny przykład, należy stwierdzić iż większość tych cerkwi nie różni się aż tak bardzo, aby dostrzec poważne różnice na ekranie 2,6'. Dlatego też w mojej komórce nie mam żadnej fotki cerkwi, pomimo że - jak każdy chłopiec - jestem gadżeciarzem i pomimo że czasami cerkwie oglądam :D Odrębnym zagadnieniem jest fakt, że zwiedzanie zabytków jest typowym przykładem turystyki krajoznawczej, co do której zgodziliśmy się iż można w niej z powodzeniem stosować zasady prowadzenia "za rączkę" tzn. zasady wcześniejszego planowania. Zatem odpowiednie waypointy/POI należy przygotować (wyróżnić) jeszcze wówczas gdy mamy dostęp do PCta i potem w terenie nie zastanawiać się za bardzo która cerkiew jest którą. Zresztą przy kilku wyróżnionych nawet przy mojej sklerozie będę wiedział co w trawie piszczy.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Outdoorowiec i komórka - obsługa.

Postprzez Marko » N, 13 wrz 2009 7:23

Szanowny Lechu,
O.T.
GPS Maniak napisał(a):Nie czytasz zbyt uważnie moich postów...

Tak na marginesie, sądzę, że nie byłoby najgorzej, jeśli wszyscy Forumowicze przyłożyli by się do czytania Twoich artykułów w takim zakresie jak ja :)

O ile bardzo sobie cenię Twój wkład w promocję turystyki pieszej w oparciu o GPS, to stwierdzam, że w przypadku turystyki rowerowej praktycznie nie masz racji. Pokazuje to "moja praktyka na rowerowych szlakach".
Zechciej przeanalizować podane przykłady, które pokazują przydatność właśnie śladów, w tym publikowanych przez http://www.cykloserver.cz, w terenie.
Zacznijmy od tras mtb, czyli bardzo popularnego kolarstwa górskiego.
(1) Twoja mapa, region: Wysokie Tatry, Słowacja
GPS Maniak napisał(a):Moje mapy, idealne dla piechura, z punktu widzenia rowerzysty tej roli nie spełniają.

Masz rację, na trasie Wysokie Tatry - Slezsky Dom w nawigacji po trasie jesteśmy na Twojej mapie prowadzenie szlakiem, podczas gdy każdy rowerzysta wybierze asfaltową ścieżkę prowadzącą do schroniska.
Obrazek
(2) GPMapa Topo 2008, region: Beskid Śląski
GPS Maniak napisał(a):GPMapa Topo 2009...Ślady są świetne wówczas gdy z góry dokładnie wiesz co chcesz zwiedzać. Tyle, że jak pokazuje praktyka (podkreślam: moja praktyka) życie jest bardziej urozmaicone. Dlatego też z lekkim przymrużeniem oka patrzę zarówno na przewodniki Rangera jak też Twoje cyklotrasy, chociaż rozumiem, że to też jest pewien sposób na turystykę z GPSem.
Jeżeli chcesz być elastyczny i jednocześnie mieć nawigację "zakręt po zakręcie" korzystaj z routingu na mapach

Na popularnym szlaku z Przeł. Salmopolskiej na Przeł. Karkoszczonkę, trasa prowadzi... asfaltową (sic!) drogą przez... Szczyrk!
Obrazek
Następny zrzut ekranu zapewne ubawi mieszkańców Bielska-Białej, znających szlak z Dębowca na Szyndzielnię i Klimczok, który doskonale nadaje się również do turystyki rowerowej. GPMapa Topo 2008 w nawigacji "na rower" prowadzi nas przez... Buczkowice! :)
Obrazek
(3) Topo Czech 3 PRO, region: Beskid Morawskośląski
Na przykładzie singletracku z Białego Krzyża na Slawicz - wyjaśnienie przydatności śladów na mapach w Czechach, gdzie szlaki nie są routowalne.
Obrazek

Mapa Topo Czech jest b. dokładna, a publikowane na http://www.cykloserver.cz ślady autoryzowane przez ShoCART służą nawigacji.
Nawigacja w podanym przykładzie będzie się więc odbywać w oparciu o ślad z http://www.cykloserver.cz/tipy-na-vylety/detail/?d=545

Skończmy na nawigacji w oparciu o łatwe, "rodzinne" trasy rowerowe.
W tym przykładzie ruszamy ze Stacji PKP w Ustroniu Polanie do Stacji PKP w Ustroniu Zdroju. Trasa rowerowa jest wyznaczona w GPMapie Topo 2008 drogami asfaltowymi w gęstej zabudowie, podczas gdy oznakowany szlak rowerowy biegnie na północny-wschód od wyznaczonej trasy - nad bulwarami Wisły.
Obrazek

Jeśli jeszcze coś pozostało do wyjaśnienia w wykorzystaniu śladów na mapach GP Topo i Topo Czech, to proszę o informację.
Pozdrawiam.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Outdoorowiec i komórka - obsługa.

Postprzez GPS Maniak » N, 13 wrz 2009 11:17

Marko. Podane przez Ciebie konkretne przykłady są dokładnie tak samo przekonywujące jak mój przykład jazdy z Hali Ornak do Dol. Chochołowskiej.
Bo problem nie sprowadza się do tego, żeby w określonych sytuacjach z takich przygotowanych tras rezygnować. Problem sprowadza się do tego, że nawet w turystyce rowerowej ślady nie są panaceum na każdą okoliczność i warto mieć w odbiorniku mapę, która w razie czego pozwoli na automatyczną kalkulację trasy.

Do podanych przykładów nie będę się odnosił, bo po pierwsze moje doświadczenie rowerowe jest zerowe, a po drugie przypominałoby to dyskusje o błędach map samochodoych :D Mapy mają błędy i o tym powszechnie wiadomo, ale z tego powodu nikt nie rezygnuje z routowalnych map w samochodzie.

Jeden przykład nieco jednak mnie zaskoczył ...
Marko napisał(a):Na popularnym szlaku z Przeł. Salmopolskiej na Przeł. Karkoszczonkę, trasa prowadzi... asfaltową (sic!) drogą przez... Szczyrk!

A jest inna możliwość? Taka, która nie narusza niezależności szlaków pieszych? Nie wiem. Być może jest, bo sytuacja w Beskidzie Śląskim zmienia się dynamicznie, chociaż na mapach topograficznych trudno znaleźć alternatywę dla asfaltówki w Szczyrku. Natomiast kiedy szedłem tamtędy kilka lat temu (czerwonym szlakiem) na pewno był to szlak turystyczny PTTK, a nie ścieżka rowerowa. Jeżeli coś się zmieniło zgłoś błąd do GPMapy Topo. Zapewne w następnej edycji to poprawią.

Marko napisał(a):W tym przykładzie ruszamy ze Stacji PKP w Ustroniu Polanie do Stacji PKP w Ustroniu Zdroju. Trasa rowerowa jest wyznaczona w GPMapie Topo 2008 drogami asfaltowymi w gęstej zabudowie, podczas gdy oznakowany szlak rowerowy biegnie na północny-wschód od wyznaczonej trasy - nad bulwarami Wisły.

Mam nadzieję, że zgłosiłeś ten błąd do Imagisu?
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Outdoorowiec i komórka - obsługa.

Postprzez Ranger » N, 13 wrz 2009 12:03

@Lechu
Zgoda, przecież chodziło chyba o prezentację różnych punktow widzenia na informacje w odbiorniku gps i wynikające z tego sposoby ich użytkowania, a nie o sposoby jedynie słuszne. Powiem szczerze, widxząc po raz kolejny temat w ujęciu antagonistycznym komórka vs outdoorowiec właściwie nie miałem zamiaru nic pisać. Powód jest prosty - typowe czynności co i jak są opisane w instrukcji aplikacji - nie wydawało mi się to ciekawe.
Marko niejako wywołał mnie do tablicy, więc napisałem o pewnym (moim zdaniem przydatnym) podejściu do informacji gps-owych i sposobie korzystania z nich.

Przeglądanie 100 fotek ma sens, po to by np. planując trasę znaleźć kompromis pomiędzy tym co ciekawe, możliwe do obejścia i coś wybrać.
Przecież są np. szlaki architektury drewnianej (jako jeden z możliwych rodzajów szlaków) i nikogo to nie dziwi że są.

Nie będę również przekonywał, że różnice na zdjęciach są widoczne, bo już kiedyś o tym dyskutowaliśmy. Nie wiem jak można rozróżniać to co widać np. na symbolu typu 16x16 pikseli, a nie rozróżniać tego co widać na zdjęciu np. o rozmiarach 170x170, dajmy już temu spokój.
W przypadku gotowych informacji PC-et może się przydać do skopiowania ich do urządzenia (choć to nie jedyny z możliwych sposobów, bo przewodnik może być np. przygotowany na karcie, którą do urządzenia się po prostu wkłada). Albo PC może być narzędziem do przygotowania własnych informacji jak ktoś chce.
Turystyka krajoznawcza jest trochę szerszym pojęciem niż samo zwiedzanie zabytków, w terenie można znaleźć różne walory, np.przyrodnicze, widokowe, itd. A nawet znaleźć coś czego już nie ma, a np. pozostało miejsce.
Nie mam nic przeciwko wycieczkom z przewodnikiem np. górskim, czy kimś kto zna teren i jest skłonny coś ciekawego zaproponować i opowiedzieć. A jeżeli akurat nie ma takiej możliwości, mogę skorzystać z przewodnika papierowego, wesprzeć się gps-em i być przy tym prowadzonym "za rączkę" albo jak kto woli po sznurku.
Ranger
Garniak
 
Posty: 2388
Dołączył(a): Pn, 14 sty 2008 16:22

Re: Outdoorowiec i komórka - obsługa.

Postprzez Marko » N, 13 wrz 2009 12:27

GPS Maniak napisał(a):... mój przykład jazdy z Hali Ornak do Dol. Chochołowskiej...Mapy mają błędy i o tym powszechnie wiadomo...

Dowodem tej tezy jest routing GPMapy z Hali Ornak do Dol. Chochołowskiej. W opcji "samochód/motor" trasa wygląda identycznie jak w opcji "pieszy", tzn. jedziemy :) skrótem przez Przeł. Iwaniacką! :)

GPS Maniak napisał(a):Jeden przykład nieco jednak mnie zaskoczył ...
Marko napisał(a):Na popularnym szlaku z Przeł. Salmopolskiej na Przeł. Karkoszczonkę, trasa prowadzi... asfaltową (sic!) drogą przez... Szczyrk!

A jest inna możliwość? Taka, która nie narusza niezależności szlaków pieszych? Nie wiem. Być może jest, bo sytuacja w Beskidzie Śląskim zmienia się dynamicznie, chociaż na mapach topograficznych trudno znaleźć alternatywę dla asfaltówki w Szczyrku. Natomiast kiedy szedłem tamtędy kilka lat temu (czerwonym szlakiem) na pewno był to szlak turystyczny PTTK, a nie ścieżka rowerowa. Jeżeli coś się zmieniło zgłoś błąd do GPMapy Topo. Zapewne w następnej edycji to poprawią.

Lechu,
w Beskidzie Śląskim rowerzyści mogą poruszać się również po szlakach turystycznych, z tym, że pierwszeństwo przysługuje oczywiście pieszemu.
Co więcej, organizowane są na tych szlakach, zgodnie z prawem, zawody:
http://www.mtbtrophy.com/
http://www.mtbmarathon.pl/
http://www.mtbchallenge.com/
Dlatego w nawigacji rowerowej czasem sięgam po opcję "pieszy" zamiast "rower".
Oczywiście nic nie zastępuje mi nawigacji po trasie przygotowanej na bazie wcześniej przygotowanego w cykloatlasie śladu.
Pozdrawiam!
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Outdoorowiec i komórka - obsługa.

Postprzez jasiekpol » Pn, 14 wrz 2009 10:09

Marko , potrzebuje ślady z Cykloserwera w okolicach połączenia 3 granic - PL-SK-CZ a nie znam nazw regionów w ichnim języku, możesz pomóc ?
60 Cx
jasiekpol
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył(a): N, 18 maja 2008 16:19

Re: Outdoorowiec i komórka - obsługa.

Postprzez Marko » Pn, 14 wrz 2009 11:10

@jasiekpol
http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/in ... 8.84396|12
Ukryj belkę górną - "Hlavicka ON/OFF". Wybierz "Vrstvy mapy", zaznacz "Vylety".
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Outdoorowiec i komórka - obsługa.

Postprzez GPS Maniak » Pn, 14 wrz 2009 11:21

Marko napisał(a):w Beskidzie Śląskim rowerzyści mogą poruszać się również po szlakach turystycznych,. ....

No to w odbiorniku należy ustawić opcję: "PIESZY" i wszystko będzie OK :wink:

Na zakończenie tego "podtematu" przypomnę może o co mi chodziło. Kilkanaście postów wcześniej napisałem: "Ślady są świetne wówczas gdy z góry dokładnie wiesz co chcesz zwiedzać". Tyle, że jak pokazuje praktyka (podkreślam: moja praktyka) życie jest bardziej urozmaicone. Zwłaszcza "na wakacjach".

To oczywiście pewnego rodzaju skrót myślowy, ale oddaje sedno sprawy:
- w określonych sytuacjach, kiedy z góry wiesz co i jak, możesz do perfekcji dopracować swoją trasę jeszcze przed wycieczką - w domu na PCcie. Możesz przygotować slad. Możesz też zdać się na innych i wykorzystać gotowy ślad z sieci czy też - jak proponuje Jurek - trasę/ślad z przewodnika
- ponieważ jednak nie wszystko można przewidzieć w domu przed wycieczką, dlatego warto mieć alternatywę

No to jaki następny podtemat wałkujemy? :wink: :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Outdoorowiec i komórka - obsługa.

Postprzez Marko » Pn, 14 wrz 2009 11:42

GPS Maniak napisał(a):...w określonych sytuacjach, kiedy z góry wiesz co i jak, możesz do perfekcji dopracować swoją trasę jeszcze przed wycieczką - w domu na PCcie. Możesz przygotować slad.

W uzupełnieniu dodam, że korzystanie z przygotowanych tras jest niezbędne w przypadku wycieczek w większym gronie, kiedy to jedna osoba (przewodnik) decyduje o trasie, opracowanej wcześniej - przed wycieczką. Wtedy improwizacja na miejscu powinna być ograniczona do minimum. Wyobraźmy sobie reakcję 30-osobowej grupy, gdy na Świnicy proponujemy turystom przejście na Zawrat zamiast powrotu do Murowańca (tu kwestie: nastawienia psychicznego, ubioru, zapasów jedzenia). Nie zawsze więc jest miejsce na dowolne wariantowanie. W przypadku zorganizowanych wycieczek na pewno nie!
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Outdoorowiec i komórka - obsługa.

Postprzez jasiekpol » Pn, 14 wrz 2009 12:00

Marko napisał(a):@jasiekpol
http://www.cykloserver.cz/cykloatlas/in ... 8.84396|12
Ukryj belkę górną - "Hlavicka ON/OFF". Wybierz "Vrstvy mapy", zaznacz "Vylety".


I jeszcze zapytanie, czy mozna w Czechach i na Słowacji dymać z rowerem po szlakach pieszych ?
60 Cx
jasiekpol
Początkujący
 
Posty: 34
Dołączył(a): N, 18 maja 2008 16:19

Re: Outdoorowiec i komórka - obsługa.

Postprzez Marko » Pn, 14 wrz 2009 17:09

GPS Maniak napisał(a):... w odbiorniku należy ustawić opcję: "PIESZY" i wszystko będzie OK...

Lechu,
mam pewien problem z tą Twoją nawigacją "Według dróg". Otóż, w opcji "PIESZY" nie włącza mi rekalkulacji trasy i nie pokazuje ekranów zwrotów. Jakie są parametry routingu dla tych opcji? Domyślam się, że odbiornik ma limit prędkości minimalnej dla tych przeliczeń.
Pozdrawiam.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Outdoorowiec i komórka - obsługa.

Postprzez GPS Maniak » Pn, 14 wrz 2009 19:30

Marko napisał(a):Otóż, w opcji "PIESZY" nie włącza mi rekalkulacji trasy i nie pokazuje ekranów zwrotów.

Wniosek? Należy sprzedać rower i kupić dobre buty :wink: :D

Przy okazji wrzucę do samochodu odbiorniki i sprawdzę jak to wygląda w Rino i 60CSX.
Jako piechur nie używam ani ekranu zwrotu, ani rekalkulacji i szczerze mówiąc nie pomyślałem nawet o tym, że w trybie PIESZY te funkcje mogą nie działać.

W temacie "rekalkulacji" przypomniała mi się następna ciekawostka na temat różnych sposobów korzystania z odbiornika. Otóż szczegółowość routowalnych map jest jaka jest, a czasami chcielibyśmy mieć automatycznie wytyczyną trasę nie tracąc jednocześnie widoku bardziej szczegółowej mapy. W czasach zanim popejowy GMapTool pozwalał na różne figle związane z priorytetem, niezłym rozwiązaniem było np., skalkulowanie trasy na CNE, a następnie jej wyłączenie i wyświetlanie trasy na tle mapy topograficznej z MapCenter czy Topo_100. Nawiasem mówiąc nadal czasami tak robię :D

A ponieważ czasami człek korzysta ze skrótów, albo po prostu CNE jest zbyt malo precyzyjny jeżeli chodzi o lokalizację dróg, a w turystyce opcję "klejenia do dróg" mam wyłączoną i odbiornik chciałby wówczas zrekalkulować trasę należy opcję: "Rekalkuluj gdy poza trasą" wyłączyć. Jadąc takim skrótem "poza trasą" co prawda stracisz na tym odcinku routing "zakręt po zakręcie", ale
- primo widzisz pozycję na bardziej szczegółowej mapie,
- secundo widzisz gdzieś z boku idącą łukiem wyraźnie wytyczyną trasę, do której gdzieś tam musisz dobić
zatem w zasadzie masz pełną kontrolę sytuacji. Nie wiem jak na rowerze, ale w przypadku piechura sprawdza się to w niektórych przypadka naprawdę bardzo dobrze.

Na podobnej filozofii bazują współczesne systemy wektorowo rastrowe, których podstawą jest dobra routowalna mapa wektorowa, a obrazek rastra jest jej uzupełnieniem.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Outdoorowiec i komórka - obsługa.

Postprzez Marko » Pn, 14 wrz 2009 20:18

GPS Maniak napisał(a):
Marko napisał(a):Otóż, w opcji "PIESZY" nie włącza mi rekalkulacji trasy i nie pokazuje ekranów zwrotów.

Przy okazji wrzucę do samochodu odbiorniki i sprawdzę jak to wygląda w Rino i 60CSX.

Lechu, dowcip polega na tym, że podczas jazdy samochodem, a więc z prędkością zbliżania się do celu zawsze na pewno większą od 40km/h rekalkulacja działa prawidłowo i wyświetlają się ekrany zwrotu. Rekalkulacja nie działa natomiast podczas spacerów i jazdy rowerem. Sprawdź to, proszę, i podziel się swoimi spostrzeżeniami. Jeśli ekran zwrotu i rekalkulacja faktycznie nie działa podczas marszu i jazdy rowerem, to w zasadzie nie ma żadnej alternatywy dla preferowanej przeze mnie nawigacji "off-road".
Pozdrawiam.
P.S. Uprawiam jedno i drugie, więc solidne buty i kije już mam.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Outdoorowiec i komórka - obsługa.

Postprzez GPS Maniak » Pn, 14 wrz 2009 21:04

Marko napisał(a): na pewno większą od 40km/h

W trybie symulacji przy kalkulacji dla ROWER, prędkość symulowana wynosi 19 km/h i w RINO ekran zwrotu się pojawia.
Postaram się przetestować to w terenie przy różnych prędkościach.
Marko napisał(a):Jeśli ekran zwrotu i rekalkulacja faktycznie nie działa podczas marszu i jazdy rowerem, to w zasadzie nie ma żadnej alternatywy dla preferowanej przeze mnie nawigacji "off-road".

Dlaczego nie ma? :shock:

Wycieczka piesza to nie jazda samochodem. Po kiego diabła ta biała strzałka na rozrysowanym szczegółowo skrzyżowaniu? W razie potrzeby przezoomuję sobie mapę i już. Ale już informacja o tym, że kiedy spod dolnej stacji wyciągu w Karpaczu chcemy iść na Śnieżkę powinniśmy się rozglądać za czarnym szlakiem i że będzie to 5,7 km (wg dróg) a nie 3,6 (off road) jest istotna. A tych informacji nie zapewni nawigacja "off road".

Owszem, sam z reguły używam "off road". Wynika z różnych powodów, ale na pewno powodem tego nie jest ani brak ekranu zwrotu, ani brak automatycznej rekalkulacji, które od zawsze mam wyłączone. Dlatego zresztą że mam wyłączone nie zastanawiałem się nigdy nad tym, czy w przypadku piechura to działa czy nie. Jednak fakt, że sam preferuję "off road" i że mam wyłączony ekran zwrotu i rekalkulację wcale nie oznacza, że nigdy nie korzystam z nawigacji (dokładniej wytyczenia trasy) wg dróg. Korzystam, bo jak wspomniałem wcześniej z odbiornika należy korzystać w sposób elastyczny w zależności od potrzeb, a czasami skorzystanie z routingu na mapie dostarcza cennych informacji.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Outdoorowiec i komórka - obsługa.

Postprzez Marko » Wt, 15 wrz 2009 8:59

GPS Maniak napisał(a):W trybie symulacji przy kalkulacji dla ROWER, w RINO ekran zwrotu się pojawia.
Postaram się przetestować to w terenie przy różnych prędkościach.

W trybie demo wszystko działa jak należy, również dla "PIESZEGO". W terenie, przy marszu z prędkością ok. 5km/h, nie działa zarówno rekalkulacja jak i ekrany zwrotów.

Brak automatycznej rekalkulacji dla marszu prowadzi do takiej oto sytuacji:
Obrazek
Linia nawigacji w tym wypadku bliźniaczo przypomina linię śladu zapamiętanego w pamięci.
Dlaczego Garmin zdecydował się na takie rozwiązanie, w którym to odbiornik za nas decyduje kiedy rekalkulować, a kiedy nie?

do Kwieto: Czy w Colorado również brak rekalkulacji przy wolnym marszu?
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6231
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 12 gości