Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » N, 17 kwi 2016 3:52

Nie wiem czy inni użytkownicy zegarków też trafili na podobny problem?

Otóż zdarzyło mi się tak, że przygotowany w androidowym Locusie ślad, wyeksportowany do pliku GPX, skopiowany do zegarka do folderu NewFiles został przez zegarek owszem zaimportowany jako kurs, ale nie można było wyświetlić jego profilu wysokości. Po wybraniu opcji "Profil wysokości" otrzymywałem komunikat: "Brak danych". Oczywiście dane w wysokościowe w źródłowym pliku GPX były. Miałem jeszcze dziwniejsze przypadki. Co prawda było to związane z kursami wysłanymi z Garmin Connect (też przygotowanymi w Locusie): kurs był w spisie, ale nie dość że nie można było wyświetlić jego profilu wysokości, to również ... nie był widoczny na mapie.

Nie mam stuprocentowej pewności, bo wykonałem niezbyt wiele prób, ale odnoszę wrażenie że występowanie tych problemów może być powiązane z nadmierną ilością punktów, bądź zbyt małą odległością między poszczególnymi punktami śladu. Tak czy siak warto chyba ulżyć zegarkowi i stosować nieco lżejsze kursy. Oczywiście projektując trasę (kurs) w smartphonie metodą klikania (bez routingu) trudno osiągnąć napradwę dużą ilość punktów, czy zbyt małe odległości między nimi, więc ślad wykilkany ręcznie w Locusie pratycznie zawsze "wchodzi" do zegarka. Kiedy jednak skorzystamy w Locusie z routingu, np. pracującego w tle BRoutera, sytuacja nie wygląda wesoło.

Pętelka z Połoniną Caryńską zaprojektowana w Locsuie z routingiem (BRouter):

Screenshot_2016-04-17-03-49-17.PNG

Wygląda niepozornie, ale ... ( screen z apki: GPX Viewer)

Screenshot_2016-04-17-02-38-09.PNG

zawiera aż 415 punktów. Nie wiem jak jest z innymi zegarkami, ale do mojego EPIXA taki ślad prawie na pewno trafi bez danych wysokościowych, a przecież w miarę dokładny przebieg tej trasy dałoby się opisać zapewne 20-30 punktami. Można to wyklikać ręcznie, ale jeżeli ktoś chciałby jednak skorzystać z dobrodziejstw automatycznego generowania trasy przez BRoutera lekarstwem na nadmierną ilość punktów będzie Rambler Edytor GPX:

Screenshot_2016-04-17-02-40-46.PNG

Po wybraniu opcji "Route Manager" wchodzimy do kontekstowego menu i importujemy ślad przygotowany w Locusie. Już na etapie importu możemy określić maksymalną ilość punktów śladu (oraz maksymalny błąd ścieżki w stosunku do wersji pierwotnej) i w efekcie doprowadzić do jego uproszczenia, po czym - już uproszczoną wersję - wyeksportować. Niestety w moim przypadku czasami nie daje to prawidłowych efektów. :? Lepiej sprawdza się wykonanie operacji "odchudzania" na zaimportowanym śladzie, (screen na lewo):

Nowy-2.jpg

W efekcie ślad został ograniczony do 50 pkt, a maksymalne odchylenie od pierwotnego przebiegu ścieżki wynosi 36m. W praktyce - przynajmniej w moim przypadku - w zupełności wystarczy, a obciążenie pamięci zegarka przez tak odchudzony kurs nie powinno być zbyt duże.
Dodam, że "Rambler Edytor GPX" posiada dość ciekawą możliwość edycji punktów śladu.

UWAGA: apka nie ma zbyt wielu funkcji ale jest nieco zakręcona w obsłudze. Przynajmniej na początku miałem kilka niespodzianek. Eksport danych potrafi sprawić psikusa. Wydaje mi się, że plik z nowym śladem nie jest nadpisywany lecz kolejny ślad jest dopisywany do istniejącego pliku (jeżeli zastosujemy tę samą domyślną lokalizację i nazwę), chociaż nie wykluczam jakiejś mojej pomyłki. Zdarzyło mi się też (chyba kliknąłem przy zapisie "wszystko"), że do śladu została dodana moja aktualna pozycja GPS, przez co ślad zamiast "nastu" miał "set" kilometrów. Trzeba się trochę pobawić.

Odrębnym zagadnieniem jest pytanie czy jedyna możliwość by te niezbyt ciężkie ślady "made in Locus" wrzucić do zegarka to OTG i kabelek, czy też z poziomu smartphona można wrzucić je na GarminConnect by skorzystać z możliwości transferu via BT oraz - jeżeli jest możliwe - na ile to jest łatwe, bądź upierdliwe?
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » N, 17 kwi 2016 4:56

Sprawa importu GPX-ów, a dokładniej importu aktywności przez platformę Garmin Connect, została omówiona w odrębnym wątku.
Na Windowsie, szczególnie gdy ten jest zainstalowany na nieco większej maszynce można się pobawić.

A jak sprawa wygląda na Androidzie? W zasadzie mogłoby tak samo. Przeglądarka internetowa jest, więc ...
Problem w tym, że nawet na dużym PC strona www GarminConnect działa dość topornie. Obsługa tego w smartphonie to jeszcze większe wyzwanie. Na dodatek ślad trzeba przekształcić w aktywność (dodając wpisy "time") co z wykorzystaniem edytora plików txt zbyt wygodne w smartphonie też nie jest. Pomijam fakt, że standard GPX, standardem, ale klony tego formatu są różne i może się okazać że Connect po prostu odmówi importu "nietypowego" GPXa.

Chcąc ominąć te problemy przygotowałem sobie małego pomocnika. Pomocnik jest tak siermiężny jak moje umiejętności programistyczne i narzędzia których używam, ale ... robi co ma robić :wink: Otóż programik odczytuje plik GPX (nazwa "na sztywno": TEST.GPX) odnajduje w nim wpisy "lon","lat" oraz "ele" i przerzuca je do pliku "!_EPIX.gpx", jednocześnie dodając wpisy "time" i dostosowując nagłówek do tego co znamy z plików GPX generowanych przez BaseCampa. UWAGA: Programik nie ma żadnych zabezpieczeń przed błędami. Zadziała również wówczas gdy nie będzie pliku źródłowego: TEST.gpx, "wypluwając" prawidłowy (chyba) acz pusty plik wynikowy. Programik póki co nie analizuje skąd pochodzi wpis "lon"/"lat". Po prostu bierze KAŻDE "lon" i "lat", więc by uniknąć przekłamań, plik źródłowy powinien być czystym śladem/trasą, bez punktów pośrednich etc.

Na Androidzie problemu z punktami pośrednimi nie ma, bowiem podczas eksportu z omawianej wyżej apki "Rambler Edytor GPX" otrzymujemy właśnie taki "czysty ślad".

Programik konwertujący ślad na aktywność, pracuje w DOSie (w Windows 10 działa - przynajmniej u mnie). Dlatego w smartphonie zainstalowałem DOS-BOXa, którego skonfigurowałem w następujący sposób:

Nowy-1.jpg

W efekcie cały proces konwersji śladu na "aktywność" przebiega automatycznie jednym kliknięciem w ikonkę DOSBOXa.
Działania:
* Mapowanie napędów "c:" (karta) i "f:" (pamięć telefonu). UWAGA: w innych urządzeniach te definicje mogą wyglądać nieco inaczej.
* Kopiowanie pliku myfile.gpx z folderu domyśłnego ramblera (pamięć telefonu) do folderu GPX (na karcie) z nazwą: TEST.gpx
* Usunięcie zbędnego pliku myfile.gpx (move nie zadziałało, stąd dwie operacje)
* uruchomienie dosowskiego programiku GPX.exe, który pobiera dane z pliku TEST.gpx i przerzuca do pliku !_EPIX.gpx, po czym zbędny plik TEST.gpx usuwa.
* exit oznacza zamknięcie DOS-BOXa.
Naprawdę wystarcza tu jedno kliknięcie. Bez zbędnego poruszania się po folderach.
UWAGA: Mam odblokowany zapis plików na karcie. Bez tego, zapewne wszystkie operacje trzeba będzie wykonywać poza kartą tj. w pamięci telefonu. Np. w domyślnym folderze ramblera.

Import tak przygotowanego pliku "!_EPIX.gpx" do Connecta to już inna sprawa. Można oczywiście przez przeglądarkę internetową, ale to droga przez mękę, dlatego warto skorzystać z aplikacji Garmin Connect Uploader. Aplikacja zapamiętuje ścieżkę dostępu do ostatnio wysyłanego pliku, więc znów wszystko się dzieje bez zbędnego klikania, bez wędrówki po folderach. Apka po wysyłce pliku, co trwa dosłownie chwilkę (no chyba że serwery Garmina szwankują :wink: ) wyrzuca link do www z aktywnością i jest to jedyna chwila, w której musimy uzbroić się w cierpliwość, bowiem otwarcie strony www z aktywnością następuje w przeglądarce internetowej. Gdy strona się otworzy (jeżeli się nie otworzy trzeba wejść na www GarminConnect "ręcznie") wykonujemy zapis zaimportowanej "aktywności" w postaci "kursu" (w prawym górnym rogu kółko zębate > Save as Course), co w smartphonie wymaga nieco więcej zręczności niż w PC. W efekcie Kurs przygotowany gdzieś "na łące" w Locusie :!: ląduje w garminowskiej chmurze (gdy jest sieć rzecz jasna) i można cieszyć nim oko w Garmin Connect Mobile:

Screenshot_2016-04-17-03-40-14.PNG

jak też wysłać (via BT) do zegarka. Przy odrobinie wprawy, cała zabawa przygotowania kursu łącznie z 2-3 kliknięciami w samym Locusie (z którego GPXy warto eksportować bezpośrednio do folderu ramblera) może się zmieścić w 2-3 minutach. BaseCamp wymięka. W 3 minuty to nawet komputer nie bardzo zdąży się uruchomić :wink: :D

A propos BaseCampa. Narzekamy na programistów Garmina:
* a to BaseCamp przymula
* www z GarminConnect chodzi topornie ...
* a to w FW niewiarygodne bugi,
Co ciekawe, Garmin Connect Mobile to -jak na Garmina - mistrz prędkości. Apka - jeżeli chodzi o obsługę - chodzi rewelacyjnie. Z synchronizacją (via BT) - przynajmniej kursów przygotowanych jw. tzn, z niedużą ilością punktów (40-50) - też nie ma problemów. A więc można? Można. Żeby jeszcze nie trzeba było tych kursów trzymać w chmurze ... :(

Na zakończenie dodam, że wszystkie omawiane tu aplikacje używam w wersji "PRO" (jeżeli takowe występują).
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Pn, 18 kwi 2016 11:25

GPS Maniak napisał(a):Żeby jeszcze nie trzeba było tych kursów trzymać w chmurze ... :(

Nie wykluczone że kiedyś się takich "cudów" doczekamy. Na Garmina nie liczę, ale niezależni informatycy/użytkownicy zegarków być może powalczą. Teoretycznie chyba takie możliwości są. W każdym bądź razie wysyłanie ze smartphona punktów (Waypointów) via BT jest już możliwe, co szczególnie przyda się użytkownikom bezmapowego Fenixa3/3HR, ale i ja chętnie z takiej możliwości skorzystam, bowiem wskazywanie pozycji "do zapisu" na mapie, bezpośrednio w Epixie, zbyt wygodne nie jest. W smartphonie z OsmAnd+ o wiele wygodniej :D Wysłanie do zegarka pozycji wskazanej w OsmAnd odbywa się dzięki takiej apce:

Screenshot_2016-04-18-11-14-39.PNG

W zegarku musimy zainstalować odpowiednik i już. Sprawdziłem w OsmAnd+ (Udostępnij->Wyślij). Działa! Odebrany punkt można najspokojniej w świecie zapisać w: "Zapisane Pozycje". :) Trzeba jeszcze przycisnąć autora o możliwość wysyłania nie tylko współrzędnych punktu ale też wysokości i będzie super :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Wt, 26 kwi 2016 11:16

Jeżeli będąc w terenie zmienimy cel wycieczki, a w zegarku nie mamy stosownego waypointa zawsze możemy go zaprojektować wprowadzając ręcznie współrzędne odczytane z mapy :wink: :twisted: Nie jest to ani zbyt wygodne ani zbyt eleganckie, a na dodatek w dobie bezprzewodowej komunikacji ... trąci myszką. Dlatego też w wątku poświęconemu Garmin Connect i aplikacji Garmin Connect Mobile napisałem:
GPS Maniak napisał(a): bardziej bym się cieszył gdyby GC umożliwiał przechowywanie i wysyłanie via BT punktów niż śladów/kursów.

i jednocześnie:
GPS Maniak napisał(a): ... nie jestem fanem danych przechowywanych w chmurze. Czasami bowiem już w terenie, a nie koniecznie na kwaterze, gdzie zresztą też czasami bywają problemy z siecią, przydałoby się coś zmodyfikować ...

Aplikacja, o której wspomniałem wyżej, spełnia moje oczekiwania w 90% :D Teraz nie ma już potrzeby posiadania w zegarku "miliona waypointów na każdą okazję".
Przed wycieczką wysyłamy do niego cel wycieczki oraz (ewentualnie) punkty VIA, a jeżeli już "na szlaku" zmienimy nasze plany, wystarczy sięgnąć po smartphona z mapą i via bluetooth, a więc bez żadnych kabelków, bez OTG, posłać do zegarka (F3/F3HR/EPIX) współrzędne nowego celu. Dlaczego to sam Garmin nie opracował i nie udostępnił takiej aplikacji? Naprawdę nie wiem, a poza sformułowaniem: "ręce opadają" nic innego nie przychodzi mi do głowy :( :oops:

Na całe szczęście są niezależni programiści i wspomniana przeze mnie wyżej aplikacja IQMapReceiver. Co prawda format wysyłanych danych do tejże aplikacji musi być zgodny z formatem generowanym przez OsmAnd, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać OsmAnd'a wyłącznie w roli pośrednika i wysłać współrzędne punktu zapisanego np. w moim ulubionym Locusie :!: , z którego punkt "eksportujemy" do OsmAnd'a:

Nowy-2.jpg

OsmAnd otwiera się z widokiem "punktu" i w konsekwencji od razu mamy możliwość przesłania punktu dalej:

Nowy-2a.jpg

Wybieramy IQMapReceiver i pojedynczym kliknięciem możemy przesłać punkt do zegarka:

Nowy-4.jpg

Przypominam: w zegarku trzeba zainstalować i aktywować odpowiednik aplikacji smartphone'owej:

Nowy-1.jpg


UWAGA:
1. Nie wiem czy to problem apki jako takiej, czy jakiejś błędnej konfiguracji u mnie, ale w moim przypadku na etapie eksportu punktu z OsmAnda do IQMapReceiver zostaje "zgubiona" nazwa punktu. Widoczna na screenie nazwa: "Cel:_" to zdefiniowany przeze mnie prefix. Nazwę punktu - przed wysłaniem do EPIXA - można dopisać ręcznie, wówczas do Epixa trafi punkt z prawidłową nazwą.
2. Niestety - jak widać na ostatnim screenie ze smartphone'a - apka nie ma możliwości wprowadzenia parametru: "Wysokość". Tę - jeżeli zachodzi taka potrzeba - można wprowadzić ręcznie już w samym zegarku. Właśnie z powodu tej "ułomności" daję apce 90, a nie 100% "Brak" zasygnalizowałem autorowi. Kto wie, może doczekamy się pełniejszej wersji?
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Wt, 26 kwi 2016 11:48

Tropiąc "zegarkowe" rozwiązania wspierające turystę, doczekałem się wczoraj premiery tarczy zegarka o nazwie "Optimus", która - z punktu widzenia turysty - wymiata wszystko co było znane do tej pory. Ba! Autor to mistrz szybkości. Wczoraj wieczorem zwróciłem uwagę na pewien bug w aplikacji. Dzisiaj jest już kolejna wersja - bez bugu :D I znów na usta ciśnie się pytanie: Dlaczego Garmin tak nie potrafi? Skąd to przekonanie Garmina, że "wie najlepiej", a błędy zgłaszane przez użytkowników, to zwykłe fanaberie którymi nie trzeba się nimi przejmować? :(

Wracając do apki. Możliwość zdefiniowania wielu pól danych, duża swoboda kolorystyczna, a co istotne: jeżeli ograniczymy ilości informacji, uzyskujemy autentycznie DUŻE CZCIONKI, co w tarczach zegarka jest naprawdę rzadkością, a które to czcionki w "Optimusie" nareszcie mogę odczytać bez lupy :wink: . Oczywiście warianty dla tych z lepszym wzrokiem też są. Co ciekawe wśród mozliwości konfiguracyjnych poza ustawieniami "na sztywno" (jedna tarcza) jest też wariant reagujący na ruch nadgarstka, dzięki czemu mamy "dwa w jednym". Podnosząc energicznie rękę widzimy najpierw tarczę podstawową, po czym na kilka chwil włącza się tarcza alterntywna. Przykład. Na lewo "tarcza podstawowa" na prawo "tarcza alternatywna", wywołana przez energiczny ruch nadgarstka:

Nowy-3.jpg

Pełne możliwości "optimusa":

Nowy-1.jpg
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez popej » Wt, 26 kwi 2016 12:16

GPS Maniak napisał(a):jeżeli już "na szlaku" zmienimy nasze plany, wystarczy sięgnąć po smartphona z mapą i via bluetooth, a więc bez żadnych kabelków, bez OTG, posłać do zegarka (F3/F3HR/EPIX) współrzędne nowego celu. Dlaczego to sam Garmin nie opracował i nie udostępnił takiej aplikacji?

Bo przy takim podejściu, to zegarek nie jest potrzeby, wystarczy telefon z GPS ;)
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6862
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Wt, 26 kwi 2016 13:06

Szczególnie na wyprawach takich, na jakie jeździ Jerzy, gdzie mamy do wyboru:
* włączenie smartphona po to, by wysłać z niego waypointa/kurs do zegarka, na którym to zegarku będziemy kontrolowali na bieżąco parametry,
* kontrolowanie tych parametrów na smartphone potrzebującym naście razy więcej prądu :wink:

Inna sprawa, że nawet podczas "lokalnych" wycieczek, gdzie nie musimy się martwić o prąd, w sytuacji gdy chcemy na bieżąco kontrolować parametry (odległość, tętno, tempo), rzut oka na zegarek jest wygodniejszym rozwiązaniem niż sięganie po smartphona/ręczniaka. Szczególnie gdy ręce są zajęte kijkami, bądź innym zabawkami :D Czy zastosowanie takiego nieco wygodniejszego rozwiązania ma ekonomicznie uzasadnienie, to już inna sprawa. Przy tych cenach, tym bardziej dziwi fakt, że Garmin sprzedając tak drogie zabawki nie zapewnia wystarczającego zaplecza do ich obsługi :?
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Pt, 29 kwi 2016 14:01

GPS Maniak napisał(a): co istotne: jeżeli ograniczymy ilości informacji, uzyskujemy autentycznie DUŻE CZCIONKI, co w tarczach zegarka jest naprawdę rzadkością, a które to czcionki w "Optimusie" nareszcie mogę odczytać bez lupy :wink:

He, he. Nie jestem jedyny który uważa że "dużo" wcale nie musi oznaczać lepiej, za to "duże" już tak :wink:

Oto jedna z opinii na temat wzmiankowanej wyżej tarczy "Optimus" ironmannyx3 April 28, 2016: My 50 year old eyes really appreciate the large font and easy to read fields. Doesn't try to jam every single thing into a single watch face to the point where things are unreadable.

Nowy-2.jpg

:D
-------------------------------------------------------------
Autor Optimusa zakończył pewien etap prac. Konfigurowalne - także pod względem kolorystyki - paski postępu np. poziomu baterii czy % wykonania planu dziennego w zakresie ilości kroków dokończyły dzieła.

Dla użytkowników Epixa jest jednak zła wiadomość. Nowy sposób pobierania danych z pulsometru, zapewniający wysoką jakość wskazań, nie jest do końca kompatybilny z możliwościami Epixa. Wszystko działa, póki do zegarka dociera sygnał z pulsometru. Gdy go zabraknie, a na tarczy zegarka mamy aktywowane pole "HR", następuje wykrzaczenie tarczy. (problem HR naprawiony w wersji 1.2) Podobne wykrzaczenie następuje gdy w ustawieniach tarczy wybierzemy odświeżanie "raz na minutę". Podobnych problemów nie zgłosili użytkownicy Fenixa, więc nie sądzę by autor nie posiadający Epixa zajął się tymi poprawkami. Ba! Ponieważ ktoś zgłosił 'wykrzaczanie" Epixa, autor w wersji 1.1 w ogóle Epixa nie wymienił, więc nie można było tarczy pobrać, a już pobranej i zainstalowanej skonfigurować. Na całe szczęście po mojej interwencji Epix powrócił do łask.

Mam świadomość, że użytkowników Epixa zbyt wielu nie ma, ale gdyby ktoś był zainteresowany używaniem tarczy Optimus w Epixie, to:
* po instalacji tarczy - nawet przed jej aktywowaniem - należy wejść ustawienia (w Garmin Connect Mobile / Garmin Connect) i wyłączyć "Refresh only once per minute"
* usunąć z tarczy pole HR - jeżeli występuje (problem naprawiony w wersji 1.2)
Potem można cieszyć oko dużymi, naprawdę czytelnymi cyferkami "Optimusa" :wink:

Nowy-6.jpg
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Pn, 02 maja 2016 22:12

W wersji 1.2 Optimusa został wyeliminowany błąd polegający na wykrzaczaniu tarczy gdy zabraknie sygnału HR, a pole HR jest aktywowane.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez Wojtek Szydlowski » Wt, 03 maja 2016 0:00

Bardzo ciekawa tarcza na obrazkach, dotychczas używałem BigTime i nic lepszego ni znalazłem, ta wygląda ciekawie, ale na razie po szybkich testach zachowuje się dziwnie: widzę białą tarczę z ogromnymi cyframi godziny, mikroskopijne minuty i nazwę dnia po polsku. Chyba poszło coś nie tak przy wgrywaniu.
Wojtek Szydlowski
Garniak
 
Posty: 1107
Dołączył(a): N, 18 mar 2007 23:18

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Wt, 03 maja 2016 8:25

Po instalacji aktywne jest odświeżanie "co minutę", które w Epixie nie działa i następuje "wykrzaczenie" tarczy. Sądzę, że właśnie o to chodzi:
GPS Maniak napisał(a):* po instalacji tarczy - nawet przed jej aktywowaniem - należy wejść ustawienia (w Garmin Connect Mobile / Garmin Connect) i wyłączyć "Refresh only once per minute"

Po zmianie ustawień trzeba "odświeżyć" tarczę przez przewinięcie na inny widżet i powrót do widoku tarczy.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Śr, 04 maja 2016 11:21

Jeżeli chodzi o tarcze. Próbowałem różnych, ale w pewnym momencie - z racji wieku i równocześnie niechęci do używania w terenie okularów "do czytania" - priorytetem stała się dla mnie wielkość czcionki stosowana dla wyświetlanych informacji dodatkowych. W efekcie od pewnego czasu najczęściej korzystałem z Simple Digital Black:

Nowy-1.jpg
Nowy-1.jpg (50.29 KiB) Przeglądane 14508 razy

To podczas spacerów na nizinach. W górach preferowałem widok komputera podróży i 4-ech pól danych, bo fajnie jest znać jeżeli nawet nie "odległość pionową do celu", do przynajmniej aktualną wysokość, a podczas podchodzenia - z racji wieku - także tętno. "Optimus" to ma, więc sądzę, że teraz będę mógł zrezygnować z komputera podróży na rzecz "Optimusa", który zapewnia nie tylko duże czcionki (w trybach "Huge" i "Fat") ale także - poprzez energiczny ruch nadgarstka - przełączenie dwóch różnych widoków w tym z Huge na Fat i to również podczas korzystania z opcji "Zablokuj urządzenie".

Na razie pobawiłem się "Optimusem" podczas majowych spacerów nad poznańską Maltą. Wygląda na to, że jest OK. W góry wypadam za 15 dni :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez goldie » Śr, 18 maja 2016 17:07

Trafiłem na moim zdaniem całkiem spory problem dotyczący exportowania tras do Epix-a.
Trasy projektowane w ten sposób, że tworzę sobie punkty w BaseCamp czy Mapsource, póżniej zaznaczam całość i tworzę trasę (często po bezdrożach używając opcji - bezpośrednio). Wystarczy zrobić tak 2-4 trasy, przy próbie "wyślij do urządzenia" niby je wysyła ale po odłączeniu wgrana jest tylko jedna z nich, góra dwie i często losowo. Te same trasy robione w BaseCamp, mapsource czytane są bez problemu na wszelkiego rodzaju 62 i innych urządzeniach do "prawdziwej" nawigacji po bezdrożach a EPIX za cholerę nie potrafi poprawnie ich wczytać. Ktoś z was ma pomysł gdzie może być ukryty problem? Może potrzebuje danych wysokości albo czasów podróży, nie mam pojęcia o co w tym chodzi.
Druga kwestia, czy istnieje możliwość uporządkowania w tym urządzeniu waypointów alfabetycznie? Wszystkie wgrane do urządzenia układają się w chaotyczny zlepek przypadkowo ułożonych punktów (w zasadnie nie rozumiem na jakiej zasadzie Epix je kataloguje) a nigdzie nie widziałem opcji sortuj wg nazwy.
Support Garmina sam się głowi ale pomysłów na rozwiązanie problemu brakuje. Odnoszę wrażenie, że pisanie porządnego software przerasta możliwości Garmina :/
goldie
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr, 18 maja 2016 8:10

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez GPS Maniak » Śr, 18 maja 2016 17:32

Jeżeli chodzi o trasy (kursy) nie potrafię nic powiedzieć, bo zawsze wysyłałem je pojedynczo. Musiałbym się pobawić.
goldie napisał(a):Wszystkie wgrane do urządzenia układają się w chaotyczny zlepek przypadkowo ułożonych punktów

E, nie jest tak źle. Jest reguła. Punkty są posortowane wg odległości (od najmniejszej do największej) od aktualnej/ostatniej aktywnej pozycji GPS. W zasadzie - jak na zegarek - tak jest lepiej niż gdyby były posortowane wg nazwy. Oczywiście najlepiej by było gdyby były opcje do wyboru i użytkownik sam decydowałby jaki rodzaj sortowania wybrać.
goldie napisał(a): Odnoszę wrażenie, że pisanie porządnego software przerasta możliwości Garmina :/

Też tak uważam :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Fenix3 / 3HR / EPIX w turystyce: Kursy, Waypointy etc.

Postprzez goldie » Śr, 18 maja 2016 18:42

Specyfika zajęć wymusza na mnie używanie tras i punktów zrobionych przez jedną osobę. Później cały zespół importuje do swoich urządzeń takie planowanie, dzięki temu wszyscy mają jednakowe (oprócz mnie). Sprawdzało się na innych nawigacjach ale nie na Epixie, pomimo że mógłby bez problemu działać jak inne, to nie działa :/
Potencjał w nim przeogromny ale zupełnie niewykorzystany. Fenix wydawal mi się bardziej do biegania, Tactix Bravo- taki fenix3 tylko z kilkoma softwerowymi bajerami (nie tłumaczy ceny), Epix idealnie trafiał w moje potrzeby a tu taki zgrzyt. Wkurzające to jest odrobinę.
Support Garmina zrobil mi trasy (dokładnie 6) wszystkie się ładnie zaimportowały i działały... Pytanie tylko jak oni to zrobili, czego ja z moimi przyjaciółmi nie potrafimy :)
Dostałem info że to wina MapSource, że niby nie jest supportowany. Niestety w BaseCamp też to nie działa jak należy (czy to w MacOsX, czy Windows)
goldie
Nowy
 
Posty: 3
Dołączył(a): Śr, 18 maja 2016 8:10

Następna strona

Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości