Wykresy prędkości i wysokości

O oprogramowaniu do obsługi naszych Garminów. BaseCamp, MapSource, MapSetToolKit, sendMap, WebUpdater, POI Loader, OziExplorer, GarPatch i wiele wiele innych. Także o serwisach typu GPS Visualizer czy GPSies. Ogólnie o szeroko rozumianej personalizacji odbiorników oraz ich wsparciu przy pomocy dodatkowego oprogramowania.
rafalmag
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 31 maja 2009, 13:16

Wykresy prędkości i wysokości

Post autor: rafalmag »

Witam wszystkich.

Szukałem na forum i googlałem, ale nie mogę znaleźć tego co potrzebuję.

Poszukuję programu, który na podstawie śladu z urządzenia GPS generowałby mi wykres prędkości i wykres wysokości. Oba od odległości.

Chciałem coś podobnego zrobić w excelu, ale zatrzymałem się na problemie wyznaczenia dokładnej odległości pomiędzy punktami. W śladzie te punkty są bardzo blisko siebie, co prowadzi do potrzeby dokładnego pomiaru odległości pomiędzy nimi.
Wzór Haversine'a daje zbyt mało dokładne wyniki. http://en.wikipedia.org/wiki/Haversine_formula . Dokładność wynosi chyba coś około 1 m, przy 64 bitowej precyzji.
Jest jeszcze wzór Vincenta http://www.movable-type.co.uk/scripts/l ... centy.html (daje 0,5mm błąd), ale wolałbym go nie implementować od zera w excelu.

Format zapisu śladu też nie stanowi problemu, gdyż można go przekonwertować używając oprogramowania projektu GPSBabel.
Awatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
Posty: 13457
Rejestracja: 16 mar 2007, 02:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko
Kontakt:

Re: Wykresy prędkości i wysokości

Post autor: GPS Maniak »

Trochę OT. Nie wiem przypadkiem, czy pisząc o precyzji obliczeń nie wybierasz się z armatą na wróble.
Ślad pochodzi z odbiornika popularnego (jednoczęstotliwościowego) czy z geodezyjnego?
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Awatar użytkownika
mariw
Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: 24 lis 2008, 19:53
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Wykresy prędkości i wysokości

Post autor: mariw »

GPS Map Explorer powinien załatwić obie kwestie: http://home.combitel.no/gpsii
A do szczegółowych analiz polecam SportTracks: http://www.zonefivesoftware.com/SportTracks/
Awatar użytkownika
Bas
Garniak
Posty: 1465
Rejestracja: 31 sie 2007, 17:11
Lokalizacja: Łódź

Re: Wykresy prędkości i wysokości

Post autor: Bas »

Zapis sladu po otwarciu w oknie MapSource mozna skopiowac i wkleic prosto do Excela, a tam mozna juz zrobic co tylko zechcesz. Podane sa odleglosci miedzy punktami w metrach. Przy trasie kilku/nastu czy wiecej km wieksza precyzja nie bedzie potrzebna, a biorac pod uwage turystyczne gps bylaby wrecz niemozliwa do uzyskania w normalnych warunkach.

No, chyba ze sa jakies szczegolne potrzeby...
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
rafalmag
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 31 maja 2009, 13:16

Re: Wykresy prędkości i wysokości

Post autor: rafalmag »

GPS Maniak:
Ślad pochodzi z odbiornika z telefonu/ palmtopa Samsung Omnia

mariw:
GPS Map Explorer robi to co chcę, ale w dość nieładnej formie. Nie pokazuje osi poziomej, zapewne jest to czas, ja bym wolał wykres od odległości... ;)
Wielkie dzięki za linki.

Bas:
Tak, tylko, że wklejam dokładnie to co wyświetla mi MapSource. Maszerowałem pieszo, a czasem podaje mi średnią odległość na dość długich odcinkach 169km/h... Ooo... Znalazłem guzik "Show profile..." - o to po części chodziło - wykres wysokości od odległości... Jednak nadal brzydki...
Poza tym wynikiem prędkości to jednak to o co mi chodziło (chociaż nadal nie wiem jak i czy dobrze wylicza odległości, prędkości...) - udało mi obrobić te dane w excelu.

Jeśli częściej będę potrzebował czegoś takiego to sam napisze potrzebny mi program, mam nadzieję że innym też się przyda. :)

Dzięki wszystkim za pomoc !
Awatar użytkownika
RyszardS
Bywalec
Posty: 381
Rejestracja: 09 lut 2009, 13:07
Lokalizacja: Mikołów
Kontakt:

Re: Wykresy prędkości i wysokości

Post autor: RyszardS »

A TURnikę oglądałeś? Też miałem podobny problem...

http://www.garniak.pl/viewtopic.php?f=9&t=5256

Wykresy o których piszesz tam są...
natris
Początkujący
Posty: 11
Rejestracja: 17 wrz 2008, 20:12
Lokalizacja: Roztocze

Re: Wykresy prędkości i wysokości

Post autor: natris »

Urzyj www.gpsvisualizer.com
Moduł: "Profiles (elevation, etc.)" generuje właśnie takie wykresy.
Zmieniając wartości dla "Profile width:", "Profile height:" regulujesz skalę dla osi X i Y.
rafalmag
Nowy
Posty: 3
Rejestracja: 31 maja 2009, 13:16

Re: Wykresy prędkości i wysokości

Post autor: rafalmag »

RyszardS : TURnika to jest to czego potrzebowałem! Dzięki !
natris : również dziękuję. Te wizualizacje na rożnych mapach też mogą się przydać.

Jeszcze raz: wielkie dzięki wszystkim !
ODPOWIEDZ