Koło niepewności oznaczenia pozycji w ViścieHCx, GPSmap60C?x

O elektronice i wewnętrznym oprogramowaniu naszych Garminów. Chipsety, anteny zewnętrzne, baterie, karty pamięci, naprawy. Także o nieoficjalnych firmware, przeróbkach sprzętowych i innych rodzajach tuningu.

Moderator: PouchX

Koło niepewności oznaczenia pozycji w ViścieHCx, GPSmap60C?x

Postprzez szu » Wt, 06 maja 2008 1:42

Witam (po raz pierwszy)

Chodzi mi o kółko, otaczające aktualnie wyświetlaną pozycję na mapie (k. tolerancji błędu / niepewności?)
W klasycznym, niemapowym GPS60, koło to reprezentowało aktualną niepewność pomiaru pozycji (Dobra i Wygodna Rzecz, dzięki temu już rzut oka na ekran mapy wystarczał, by ocenić np. poprawność poruszania się po track-u, uzasadnić rozrzut śladów itp).

Co jest irytujące, w nowych mapowcach Garmina, koło to w praktyce nie oznacza zupełnie nic. W nowej ViścieHCx prosto ze sklepu (najprostszy basemap) pozycja otoczona jest kołem o promieniu ok 400m przy aktualnej deklarowanej dokładności oznaczenia pozycji +/- 5m !!!

Najwyraźniej mapowe odbiorniki powiększają koło tolerancji błędu do rozmiarów odpowiadających dokładności aktywnej mapy -poniżej potwierdzający tą teorię fragment FAQ ze strony supportu producenta:
"[...] a circle displays around your current position. This circle shows the area you can expect your actual position to fall within. The less accuracy the unit has at the time, the larger the circle will be. The diameter of this circle considers both your GPS accuracy and the accuracy of the map to which you are trying to plot your position.
City Navigator, which is a more detailed mapping program, has an accuracy of about 40 feet. Therefore, you would see a smaller circle around your actual position (assuming you have a good GPS position fix), than you would using a basemap.
"

Absurdalność powyższego wyjaśnienia Garmina nie wymaga raczej wielu komentarzy (niby czemu wielkość koła tolerancji pomiaru pozycji miałaby zależeć od... skali właściwej mapy??).

Nasuwające się pytania:
1. Czy wyłączenie basemap w 60CSx powoduje, że rozmiar koła tolerancji przestaje być zależny od skali base-mapy i zależy jedynie od aktualnej dokładności określenia pozycji?

2. Czy ktoś z użytkowników Visty HCx zdołał zmusić ją do wyświetlenia poprawnego koła tolerancji położenia? [poprawne="oznaczające aktualną niepewność fix-u"]

3. Czy może Vista HCx/Legend HCx mają możliwość wyłączenia standardowej base map-y? (Vista nawet nie pokazuje takowej w menu, więc nie mam co odznaczyć)

4. (nie znam się zupełnie [jeszcze?] na opracowywaniu map wektorowych dla Garmina) - Czy można problem obejść przez stworzenie pustej, "fikcyjnej" mapy topo, obejmującej duży obszar, nie zawierającej żadnych szczegółów i jedynie deklarującej odpowiednio dużą dokładność (tak dużą by [oszukać logikę odbiornika i aby] nie powiększała koła niepewności wyświetlanego na ekranie "Mapa" odbiornika)?

5. Jak dokładną mapę trzeba załadować, by koło niepewności odzyskało funkcjonalność informowania o niepewności oznaczenia pozycji? Czy UMP-pcPL wystarczy?
....
666. Czy ktoś z Was pomoże mi zrozumieć, czemu Garmin -jak się wydaje- popsuł prostą, oczywistą i działającą wcześniej funkcjonalność? Czy skalowanie koła tolerancji/niepewności do dokładności mapy/podkładu może mieć jakikolwiek sens?

Dzięki za cierpliwość / przepraszam za przydługi post ale "wzięło mnie" :)
Szu
Szu.
kompas Silva Field7, mapa - papier, ołówek...
Avatar użytkownika
szu
Nowy
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn, 05 maja 2008 22:07

Postprzez soko » Wt, 06 maja 2008 6:55

Podejrzewam, że jest to wynik licznych uwag użytkowników, kompletnie nie rozumiejących pojęcia dokładności pozycji - w kontekście mapy.
Rozwiązanie to ma jednak plusy. Dokładność geograficzną masz wyrażoną w liczbie i można ją sobie wybrać jako wyświetlaną na ekranie, a więc ją znasz. A dokładność "mapową" (w korelacji z dokładnością mapy) w tym kółku.
Skąd jednak odbiornik wie, jaka jest dokładność mapy??? Pojęcia nie mam. No bo na przykład, gdy się ma własne mapy, skąd ma to wiedzieć?

Na poniższym obrazku są jak gdyby 3 mapy (3 źródła danych):
1. Moja zwektoryzowana mapa topograficzna 1:25000
2. TOPO 100 GPS Maniaka
3. Moje waypointy sprzed 2 i 3 lat, które stawiam na rozmaitych skrzyżowaniach itp. punktach pod potrzeby ew. późniejszej kalibracji, jak widać się przydają.

Całkiem po prawej sama mapa TOPO 100 + moje waypointy - dla porównania - jakie dane skąd pochodzą.
Widać i stopień niedokładności ( dokładności) pokrycia się dróg z mapy zeskanowanej i TOPO 100. Wcale zresztą nie jest jasne, które dane mają byc referencyjne. Dla mnie referencyjne są moje waypointy, bo one nie podlegały żadnym manipulacjom, ich błąd to błąd oznaczonej pozycji w momencie stawiania waypointa ( też jakiś musiał być).

Obrazek Obrazek Obrazek

Warto sobie stawiać waypointy, by mieć orientację o błędach używanych map.
W Colorado kółka pozycji w ogóle nie ma, mnie go brakuje. Może przyzwyczajenie?
Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań

Postprzez popej » Wt, 06 maja 2008 10:25

Koło pokazuje całkowity błąd wynikający z dokładonści wyliczenia pozycji i precyzji mapy.

Jeżeli masz włączoną tylko mapę bazową, to kółko będzie duże, kilkaset metrów. Bo taka jest precyzja podawania współrzędnych na mapie bazowej.

Jak włączysz mapę szczegółową, gdzie współrzędne są podawane z dokładnością do kilku metrów, to rozmiar kółka natychmiast spadnie.

I to ma sens. Np. jeżeli stoisz na drodze, to ta droga na mapie bazowej może być narysowana 200m dalej. GPS Ci pokaże pozycję koło drogi, ale kółko powinno tę droge zawierać.

Jak Cię ineteresuje sama dokładność wskazań GPS, to znajdziesz to w innym miejscu.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez popej » Wt, 06 maja 2008 10:39

Jeszcze dodam - w 60CSx można wyłączyć wszystkie mapy łącznie z bazową. Kółko wtedy pokazuje dokładność GPS, ale chyba jest z definicji ze 3x większe niż wartość liczbowa, którą odbiornik pokazuje jako dokładność pozycji. To pewnie zmienia pewność, że GPS jest w tym kółku, z 95% na 99% ;-)

Przypuszczam, że załączenie pustej mapy z level 24 też da taki efekt.
popej
Montana 700, 3540T, PL Topo, OSM, CNE; PocoX3Pro, OsmAnd+
Avatar użytkownika
popej
Garniak
 
Posty: 6878
Dołączył(a): Wt, 10 kwi 2007 23:22
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez soko » Wt, 06 maja 2008 11:18

O dokładności pozycji bylo tutaj: http://www.garniak.pl/viewtopic.php?p=2602#2602

Krzysztof
60CSx, Colorado 400t, Suunto X10, Colorado 300 i Colorado 400c. 86S, 79S.
Moja "Instrukcja Obsługi Colorado": Link: viewtopic.php?p=67948#p67948
Avatar użytkownika
soko
Garniak
 
Posty: 1767
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 16:59
Lokalizacja: Poznań


Powrót do Hardware i firmware

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości