Stoper w ręczniaku, warto wiedzieć ;-)

O seriach 62, Montana, Oregon, eTrex, czy fēnix, a nawet Rino, Dakota, Colorado, czy starej dobrej 60. Także o oprogramowaniu BaseCamp oraz mapach topograficznych i turystycznych (w tym o GPMapie Topo i Garmin Custom Maps) oraz o wszystkim co związane z użytkowaniem GPSów na szlakach górskich, krajoznawczych i rowerowych, a nawet w przydomowym lesie.

Moderatorzy: Spider, Magnoom, GPS Maniak

Stoper w ręczniaku, warto wiedzieć ;-)

Postprzez Marko » Pn, 24 sie 2015 14:37

Czasem padają na forum pytania o sens stopera w ręczniaku i najczęściej w odpowiedziach odnosimy się do podstawowego, sportowego zastosowania.
Tymczasem, IMO, również turysta może nacieszyć się nieco rozbudowaną i ukrytą funkcjonalnością stopera, jako rejestratora wycinka z całego śladu.

11 grudnia 2012r. w wątku dot. eTrexa Staszek - Pelsta zwrócił uwagę na ślady zarchiwizowane w swoim odbiorniku:
viewtopic.php?f=2&t=12533&p=155078&hilit=stoper#p155078
pelsta napisał(a):ps2
Czy zauważyliście, że eTrex zapisuje w archiwum osobne ślady zarejestrowane z włączonym stoperem?
Na przykład
2012-12-08 14.31.08 Dzień.gpx
2012-12-08 15.12.41 Stoper.gpx
2012-12-08 15.15.37 Stoper.gpx


Przyznam, że ta właściwość stopera spodobała mi się na tyle, że używam, tak, tak - stoper w ręczniaku - używam niemal przy każdej wycieczce; do rejestracji fragmentu śladu (np. samego podejścia, lub szczególnie ciekawego odcinka drogi rowerowej).
A więc u mnie "stoper w ręczniaku" jest wykorzystywany dwojako:
1. Wchodząc - na szlaku (ang. On-The-Go) - w Menadżer śladów, mogę podejrzeć sobie statystki zarejestrowanego odcinka, niezależnie od tego, że w komputerze podróży mam wprost podane statystyki całej wycieczki.
Tak to wygląda obrazkowo:

739.jpg
747.jpg
770.jpg

Niezależnie i wprost na ekranie stopera wyświetlają się wartości czasu trwania i dystansu rejestrowane od początku wycinka śladu.
2. Taki obcięty do interesującego nas odcinka ślad nadaje się wprost do wrzucenia do sieci (Stravy czy innego Endomondo...).

Czy zatem turysta może wykorzystać stoper na szlaku? Ano tak - to przydatny dodatek do automatycznego rejestratora śladu(!)
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Stoper w ręczniaku, warto wiedzieć ;-)

Postprzez GPS Maniak » Pn, 24 sie 2015 15:59

Dzięki za opis. Warto w tym miejscu jednak wspomnieć, że w zamyśle programistów Garmina funkcja ta ma służyć przede wszystkim jako narzędzie treningowe, a nie wspomaganie "klasycznej turystyki", w związku z czym nie należy się dziwić że padają czasami pytania w stylu:
scashone napisał(a):Tylko po jaką cholere w tym stoperze rejestracja okrążeń ?! Na szlaku ?

Fakt. "Na szlaku" te okrążenia mogą budzić zdziwienie :D

Tak nieco OT jak już jesteśmy przy okrążeniach. Licznik automatycznego zaliczania okrążeń (ustawienia: Fitness->AutoLap/wł) można wykorzystać jako sygnalizator przebytego dystansu. W ręczniaku co prawda nigdy tego nie stosowałem, więc nie wiem czy np. po "zaliczeniu okrążenia" o zadanej długości jest jakiś sygnał dźwiękowy, którego zapewne i tak bym nie usłyszał :wink: , ale np. w zegarku (EPIX) gdy po zadanej odległości następuje zaliczenie "okrążenia", sygnalizowane jest to wibracją zegarka i stosownym komunikatem na ekranie. W ten sposób podczas weekendowego spaceru "dla zdrowia" wiemy z żoną, że plan minimum zaprogramowany w zegarku jako "długość okrążenia" jest wykonany i że możemy brać kurs "nach hause" :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Stoper w ręczniaku, warto wiedzieć ;-)

Postprzez scashone » Pn, 24 sie 2015 17:41

Jak widać moje pytania o stoper w ręczniaku spowodowały tenże wpis na forum..
Avatar użytkownika
scashone
Bywalec
 
Posty: 118
Dołączył(a): Śr, 16 paź 2013 21:15

Re: Stoper w ręczniaku, warto wiedzieć ;-)

Postprzez pelsta » Pn, 24 sie 2015 17:55

Trochę korzystałem z takiej funkcjonalności stopera. Niestety, zwłaszcza po zmianie ekranu przy włączonym stoperze, często zapominałem wyłączyć stoper w odpowiednim momencie...
Obecnie wycinam interesujące mnie fragmenty z całego śladu ale dopiero po zakończeniu wycieczki.
Staszek
Nuvi200 + Nuvi250v2 + Mio169 + eTrexVistaHCx + eTrex20->eTrex30 + Samsung Solid B2710 + HTC HD2 (Android 4.2.2) + K&M Drive 2.1 + eTrex30x
własna kompilacja OSM + UMP-pcPL + Compass
góry - Locus, droga - ciągle poszukuję
NuviLog2MS, gpxer, jnxer
Avatar użytkownika
pelsta
Bywalec
 
Posty: 901
Dołączył(a): Pt, 04 sty 2008 16:52
Lokalizacja: Kęty

Re: Stoper w ręczniaku, warto wiedzieć ;-)

Postprzez Marko » Pn, 24 sie 2015 18:34

@GPSManiak
Dziękuję Lechu za Twój wpis!
Ten wątek jest zresztą moją odpowiedzią na Twój głos dot. stopera.
Jeszcze kilka spraw związanych z funkcjonalnością stopera, który oferuje nam "ręczniaku" coś więcej niż klasyczny stoper (i zapewne podobnie w zegarku GPS).
Po pierwsze - taka uwaga:
GPS Maniak napisał(a):...w zamyśle programistów Garmina funkcja ta ma służyć przede wszystkim jako narzędzie treningowe, a nie wspomaganie "klasycznej turystyki"

To tak jak trampki czy "adidasy", które w zamyśle mają być obuwiem sportowym. Tymczasem z tego obuwia korzysta się często również w "klasycznej turystyce" (cokolwiek to znaczy i jakkolwiek to chcemy szufladkować).
Po drugie - sprostowanie:
Marko napisał(a):Wchodząc - na szlaku (ang. On-The-Go) - w Menadżer śladów, mogę podejrzeć sobie statystki zarejestrowanego odcinka, niezależnie od tego, że w komputerze podróży mam wprost podane statystyki całej wycieczki.

Tu muszę siebie nieco sprostować. Statystyki wysokościowe zapisanego stoperem wycinka śladu owszem podejrzymy na szlaku (OTG), ale tylko po zakończeniu tzw. "Okrążenia" (ja to nazwałem tutaj "wycinkiem całego rejestrowanego śladu"), czyli po naciśnięciu przycisku "Resetuj".
Po trzecie - pytanie do Epixa (tudzież może jakiegoś nietypowego zegarka sportowego działającego w tej materii jak "ręczniak"):
Czy to zdanie odnosi się również do Epixa, czy też on zapisuje jak "ręczniak", czyli "nigdy" lub "zawsze"?
MikeSpy napisał(a):O ile dobrze pamietam to etrex w odroznieniu od zegarkow sportowych garmina, zapisuje slad zawsze.

Po czwarte - w kwestii ustawień:
GPS Maniak napisał(a):
scashone napisał(a):Tylko po jaką cholere w tym stoperze rejestracja okrążeń ?! Na szlaku ?

Fakt. "Na szlaku" te okrążenia mogą budzić zdziwienie :D

Wszystko w rękach użytkownika ;-)
Tym sugeruję odejście od automatu (to znaczy wg założonego dystansu) na rzecz takiego ustawienia:
253.jpg

Po piąte - realna funkcjonalność, sprawdzana przez kilka wycieczek na szlaku rowerowym:
W ostatnim miesiącu jeździłem sobie wg historycznych granic mojej Małej Ojczyzny, a że mieszkam w jej ścisłym centrum, to musiałem najpierw do tej granicy dojechać. Wymyśliłem więc, że stoper wykorzystam do rejestracji granicy, bez szkody dla całego śladu (czasem z wycieczki 100 kilometrowej zebrało się raptem 30 kilometrów, innym razem 50 kilometrów granicy). Mógłbym to samo robić np. BaseCampem czy innym CompeGPS Landem, ale tak było - dla mnie, w danej chwili - zgrabniej.
Po szóste - na temat sklerozy, pół żartem, pół serio ;-):
pelsta napisał(a):...po zmianie ekranu przy włączonym stoperze, często zapominałem wyłączyć stoper w odpowiednim momencie...

Fakt, o stoperze trzeba pamiętać, a wiadomo jak to z ludzką pamięcią bywa... I mi zdarzało się czasem zapomnieć go włączyć w odpowiednim momencie. Wtedy i tak jednak jest ślad.
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów

Re: Stoper w ręczniaku, warto wiedzieć ;-)

Postprzez GPS Maniak » Pn, 24 sie 2015 21:58

Marko napisał(a):Czy to zdanie odnosi się również do Epixa, czy też on zapisuje jak "ręczniak", czyli "nigdy" lub "zawsze"?

Odpowiedź w sąsiednim wątku: viewtopic.php?f=2&t=15119&start=195#p188431

Marko napisał(a):
GPS Maniak napisał(a):
scashone napisał(a):Tylko po jaką cholere w tym stoperze rejestracja okrążeń ?! Na szlaku ?

Fakt. "Na szlaku" te okrążenia mogą budzić zdziwienie :D

Wszystko w rękach użytkownika ;-)
...
Obrazek

Nie jestem pewien czy na pewno o te ustawienia chodziło koledze scashone. Moim zdaniem problemem jest co innego. Otóż to, że pola danych stopera są jakie są. 6 pól i wszystko o okrążeniach :wink: Jeżeli chodzi o ustawienia okrążeń - pisałem o tym w poprzednim poście - tak samo jest w EPIXe: albo guzik, albo zadeklarowana odległość.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Garmin EPIX - opinie, pytania użytkowników

Postprzez meridian » Pn, 24 sie 2015 22:06

Edycja:
Komentarz do postu viewtopic.php?p=188432#p188432

Marko napisał(a):(choć w ręczniaku można sobie ustawić stoper jako jeden z ekranów, więc i tu wielkiej tragedii z tym nie ma).

Oregon 650T to też ręczniak..... można utworzyć skrót i podczas korzystania ze stopera umieścić na ekranie mapy
tak jak na załączonym obrazku.

3617.jpg
3617.jpg (39.03 KiB) Przeglądane 7071 razy


Ja mam utworzone skróty na "różne okazje" dodaję skrót szybkiego dostępu zależnie od sytuacji.
Ostatnio edytowano Pn, 24 sie 2015 22:59 przez meridian, łącznie edytowano 1 raz
Oregon 650 T
meridian
Garniak
 
Posty: 2173
Dołączył(a): Śr, 10 paź 2012 17:25

Re: Garmin EPIX - opinie, pytania użytkowników

Postprzez Marko » Pn, 24 sie 2015 22:12

Rzeczywiście, w eTrexie to wygląda tak:
176.jpg
173.jpg
Oregon 700, eTrex 30x, Tempe
Avatar użytkownika
Marko
Garniak
 
Posty: 6216
Dołączył(a): Pt, 12 wrz 2008 10:18
Lokalizacja: Skoczów


Powrót do Na szlaku

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 14 gości