Mapa dla cyklistów - "na szybko".

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

Mapa dla cyklistów - "na szybko".

Postprzez GPS Maniak » So, 05 maja 2007 10:51

Na grupie pl.rec.gps - wątku Garmin GPS MAP 60CSX matb napisał, że nie zna sensownej - w pełni funkcjonalnej mapy np. Sudetów.

Nie wiem, nie jeżdżę roworem, zatem nie wiem czy w grudniu i styczniu uprawia się tego typu turystykę czy nie. Ale jeżeli się nie uprawia, to jestem zdziwiony, że w ramach przygotowań do sezonu nie powstała jedna, druga, czy trzecia mapa dla cyklistów.

Wydaje mi się, że użytkowników Garmina, śmigających na rowerze jest znacznie więcej niż piechurów, zatem fakt braku typowej mapy rowerowej jest faktycznie dziwny. Zwłaszcza, że niezłą mapę (nie mówię idealną, ale właśnie niezłą) regionu np. Pogórza Rożnowskiego (oczywiście wiem, że to nie Sudety - ale to tylko przykład) można wykonać w jeden weekend.

Tak, tak. To nie żart. Dwa popołudnia i dwa wieczory wystarczą aby na własne potrzeby zrobić naprawdę przyzwoitą mapę niemałego obszaru.

Jak to zrobić ? Tak:
1. Bierzemy GPMapę (może być DEMO) i pobieramy z niej to co najcenniejsze: bazę miejscowości + POI
2. Bierzemy CNE9 i pobieramy z niego to co najcenniejsze (siatkę dróg)
3. Bierzemy Topo_PL_100 i pobieramy z niej to co najcenniejsze (woda, zieleń, warstwice, POI geograficzno turystyczne)

Składamy razem i kompilujemy. Mapa bez routingu, zatem może być kompilowana w zaciszu domowym freewarowym cgpsmaperrem. Proszę mi wierzyć - wykonanie takiej mapki zajmuje nie więcej niż 5-10 minut :-) a efekt ? Szok. Najlepsza mapa dla Polski. Nikt takiej nie ma :-)

4. Bierzemy mapę turystyczną np. Compass. Kalibrujemy, wgrywamy do MapEdita - sprawdzamy zgodność kalibracji na tle naszej siatki drogowej z CNE i wektoryzujemy szlaki rowerowe. Ta czynność w zależności od wielkości obszaru i nasycenia szlakami zajmie nam jedno lub dwa popołudnia/wieczory.

Jeżeli mapa ma być w całości bez routingu, szlaki dołączamy do naszej pierwszej mapy. Jeżeli ma być routing po szlakach, mapę samych szlaków wysyłamy na MapCenter2, a potem wyświetlamy w odbiorniku obie mapki razem.

Jeżeli nie wierzycie, że można to zrobić w dwa wieczory zapraszam na warsztaty narzędziowe:

http://www.garniak.pl/viewtopic.php?p=2063#2063

Pozdrawiam Lechu
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Mapa dla cyklistów - "na szybko".

Postprzez jazzband » So, 05 maja 2007 17:03

GPS Maniak napisał(a):Jak to zrobić ? Tak:
1. Bierzemy GPMapę (może być DEMO) i pobieramy z niej to co najcenniejsze: bazę miejscowości + POI
2. Bierzemy CNE9 i pobieramy z niego to co najcenniejsze (siatkę dróg)
3. Bierzemy Topo_PL_100 i pobieramy z niej to co najcenniejsze (woda, zieleń, warstwice, POI geograficzno turystyczne)

Składamy razem i kompilujemy.
Pozdrawiam Lechu


Pytania laika:
1. Jak z GPMapy pobrać bazę miejscowości + POI?
2. Jak z CNE9 pobrać siatkę dróg?
3. Jak z Topo_PL 100 pobrać warstwice?


pozdrawiam,
jazzband
jazzband
Początkujący
 
Posty: 30
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 11:40
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez t8mi » So, 05 maja 2007 17:51

3. Jak z Topo_PL 100 pobrać warstwice?

Z tym nie ma problemu wystarczy MapEdit, ale co z resztą podpunktów gdy żadna wersja MapEdit nie chce ich otworzyć.

*********************************************************************************
WARNING: The map is locked. (NOTE: such maps are not supported by intention).
*********************************************************************************


:(

PS.
    Oczywiście nie próbuję otwierać wersji NT.
    Najstarszą wersję którą testowałem to 1.0.10, chociaż kiedyś jakaś wersja bez problemu sobie radziła z otwieraniem :idea: trzeba jeszcze poszukać.
Pozdrowionka Tomek.

(Rower: było min 55 km/h jest max 15 km/h po lesie
& GPS: był eTrex VistaCx już jest GPSMap 76CSx ; )
Avatar użytkownika
t8mi
Bywalec
 
Posty: 144
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 14:26
Lokalizacja: Grudziądz

Postprzez GPS Maniak » So, 05 maja 2007 21:30

t8mi napisał(a): co z resztą podpunktów gdy żadna wersja MapEdit nie chce ich otworzyć.

:?: :?: :?: W chwili obecnej do tego celu używam wersję 1.0.34.5 - "autorską" (tzn. bez michus lub fitt addons) i otwiera. Zarówno GPMapę 5.o jak też CNE9 "nie NT".
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez frasun » So, 05 maja 2007 21:35

GPS Maniak napisał(a):
t8mi napisał(a): co z resztą podpunktów gdy żadna wersja MapEdit nie chce ich otworzyć.

:?: :?: :?: W chwili obecnej do tego celu używam wersję 1.0.34.5 - "autorską" (tzn. bez michus lub fitt addons) i otwiera.

Każda wersja otwiera również zablokowane mapy, chyba przez 14 dni po instalacji, później już niestety (lub słusznie) tego nie robi.
Pozdrawiam,
Piotrek
Obecnie Nuvi 3790T/
3490 (UMP, CNE 2013.30, GPMapa 2010.3) + Smartphone Link - Live Traffic & Safety Cameras
Obrazek
frasun
Radny
 
Posty: 3775
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:34

Postprzez t8mi » So, 05 maja 2007 22:14

...chyba przez 14 dni po instalacji, później już niestety (lub słusznie) tego nie robi.

Przed chwilą przerzuciłem na laptopa i też nie łyka, może to ta różnica przerzuciłem/zainstalowałem, ale przecież to i tak .zip
...
Teraz kompletnie zgłupiałem :? Ściągnąłem na laptopie 1.0.34.5 rozpakowałem i otwiera :!: :?:

Bądź tu mądry człowieku :)
Pozdrowionka Tomek.

(Rower: było min 55 km/h jest max 15 km/h po lesie
& GPS: był eTrex VistaCx już jest GPSMap 76CSx ; )
Avatar użytkownika
t8mi
Bywalec
 
Posty: 144
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 14:26
Lokalizacja: Grudziądz

Postprzez GPS Maniak » So, 05 maja 2007 22:15

frasun napisał(a):Każda wersja otwiera również zablokowane mapy, chyba przez 14 dni po instalacji, później już niestety (lub słusznie) tego nie robi.

he, he :D Jak zwykle masz rację.

Mam na dysku wersję 1.0.33.5 datowaną (data skopiowania ?) na 07-01-2007r i tą wersją nie mogę otworzyć CNE9. Ale ...... drobny myk ze zmianą daty na 10-01-2007r i ........ :D :D :D
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez GPS Maniak » So, 05 maja 2007 22:45

t8mi napisał(a):Teraz kompletnie zgłupiałem :?

OK. Minuta zabawy i stała się jasność. Informacja o dacie "aktywności" jest zaszyta w sofcie. Data instalacji, czy data pliku nie ma znaczenia. Soft 1.0.33.5 jest martwy :cry: Jednak zmiana daty systemowej na datę zbliżoną do daty pliku widoczną w oryginalnym zipie zawsze pomaga :wink:

DODANO: A może soft gdzieś zapisuje informację o pierwszym uruchomieniu na danym PC ? Nieważne. Ważne, że można to obejść.
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez saper » N, 06 maja 2007 20:11

Ja pierniczę, kurcze ale jazda, albo toż to szok.
Avatar użytkownika
saper
Bywalec
 
Posty: 735
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 18:07
Lokalizacja: Zaklików

Postprzez GPS Maniak » N, 06 maja 2007 21:06

saper napisał(a):Ja pierniczę, kurcze ale jazda, albo toż to szok.

Szkoda tylko, że ze względów licencyjnych nie można takiej mapy opublikować :cry: To byłby dopiero rarytas :wink: :D

Dodam jeszcze, że sam pomysł na "szybką" mapę dla własnych potrzeb to dawny wynalazek. W czasach kiedy na Garmina był tylko GPS Nawigator (znany też pod nazwą: eMapa Nawigator) wielu ludzi uszczegóławiało na własne potrzeby tę właśnie mapkę. Trudno sobie nawet przypomnieć kto był pierwszy :D

Sam pomysł wykorzystania CNE9, jako mapy z siatką drogową - w celu uzupełnienia o treść "topo" też nie jest odkrywczy. Wystarczy porównać np. CNE9 i TopoGB2, żeby zobaczyć, że na rynku map komercyjnych to normalna praktyka. Nieco "odkrywcze" w podanym przeze mnie "pomyśle" jest dokoptowanie informacji (POI, miasta) z GPMapy. Zresztą tu pole manewru jest olbrzymie. Można wykorzystać POI z UMPa etc. etc. W sumie wszystko po to, żeby jak najmniejszym nakładem sił zrobić jak najlepszą (dla swoich potrzeb) mapę.

Wiem, że kolegom od UMP-a takie domowe grzebanie bez dzielenia się z bliźnimi swoją pracą jest trochę nie w smak, ale zanim powstanie UMP nadający się do szeroko rozumianej turystyki rowerowej to trochę wody w Wiśle upłynie i naprawdę nie widzę niczego zdrożnego w tym, że ktoś planujący wyskok w określony region, tydzień wcześniej poświęcił jeden, dwa wieczory na przygotowanie "na prędce" naprawdę porządnej mapy "na rower".
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez Guzik » Pn, 07 maja 2007 13:44

Zainstalowałem świeżutkiego WinXP SP2,
ściągnąłem mapedit1-0-34-5
i spróbowałem otworzyć pierwszą z brzegu mapę GPMapy Demo
Wszystko razem trwało ok. godzinę czyli mniej niż 14 dni.
Oto efekt:

Loading data from file 'C:\Documents and Settings\Administrator.TEST\Pulpit\FAM_836\00000002.img'...
* Block size: 1024
* Updated: 2007/03
WARNING: No data offset field.
*** Loading sub-map: 'I06A8000' ...
* Defined: NET
* Defined: NOD
* Generated: Custom MPC Map
*********************************************************************************
WARNING: The map is locked. (NOTE: such maps are not supported by intention).
*********************************************************************************
ERROR: loading has terminated.
2 warning(s).
Load time is 0.17 s.


Co robię źle? Proszę o podpowiedź...

PS. Na warsztaty się po cichu wybieram, życie pokaże co z tego wyjdzie.

Pozdrawiam,
Pozdrawiam,

Przemysław (Guzik) Guzinski
GPSmap 62s, UMP PCPl, Góry_PL, PL Topo, GPSWielkopolska
Avatar użytkownika
Guzik
Bywalec
 
Posty: 425
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 22:01
Lokalizacja: Poznań

Postprzez frasun » Pn, 07 maja 2007 14:45

Lechu napisał wyraźnie, że moja informacja o 14 dniach od instalacji była nieprawdziwa.
Przestaw datę systemową na datę zbliżoną do daty ukazania się mapedita np. 21 kwietnia br.
BTW u mnie działa, bez zmiany daty. :?
Pozdrawiam,
Piotrek
Obecnie Nuvi 3790T/
3490 (UMP, CNE 2013.30, GPMapa 2010.3) + Smartphone Link - Live Traffic & Safety Cameras
Obrazek
frasun
Radny
 
Posty: 3775
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 8:34

Postprzez saper » Pn, 07 maja 2007 16:24

Data może być wcześniejsza, ja żeby nie kombinować zmieniam rok na 2006 i gra.
Avatar użytkownika
saper
Bywalec
 
Posty: 735
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 18:07
Lokalizacja: Zaklików

Postprzez GPS Maniak » Pn, 07 maja 2007 17:46

Guzik napisał(a):Co robię źle? Proszę o podpowiedź...

Tego chyba nikt nie wie :D
Poza najgłupszą odpowiedzią na świecie: "u mnie działa - nawet z dzisiejszą datą" nic nie powiem :cry:
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Postprzez Guzik » Pn, 07 maja 2007 19:38

Może z "moją" GPMapą - DEMO jest coś nie tak, ściągnąłem ją dzisiaj po przeczytaniu wątku: Mapa dla cyklistów - "na szybko".
Doceniam Wasze zainteresowanie moim problemem, nie potrafię tu na Forum postawić piwa, ale jeśli spotkamy się w Chochołowskiej będę pamiętał.
Pozdrawiam,

Już potrafię ;) macie po piwku, na razie wirtualnym :)
Pozdrawiam,

Przemysław (Guzik) Guzinski
GPSmap 62s, UMP PCPl, Góry_PL, PL Topo, GPSWielkopolska
Avatar użytkownika
Guzik
Bywalec
 
Posty: 425
Dołączył(a): So, 17 mar 2007 22:01
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość