Geoportal -> IMG

O narzędziach do tworzenia własnych map, takich jak MapEdit czy cGPSmapper, a także o serwisach udostępniania, wymiany i przetwarzania danych geograficznych takich jak MapCenter, OpenStreetMap czy SDD (SRTM). Ogólnie, o wszystkim co związane z radością UMPowania.

Moderatorzy: Artur, Alf/red/, Spider

Geoportal -> IMG

Postprzez bilbolodz » So, 07 sie 2010 8:51

Witam,

Nazywam się Piotr i jestem nowy na tym forum. Nawigacją interesuję się już dość długo ale "prawdziwego" Garmina (nie software) nabyłem dopiero teraz.
Potrzebuje (na własny użytek, choć na pewno potem się nią podzielę) stworzyć mapę pewnego regionu. Mapa ma służyć do jazdy na rowerze i spacerów (grzyby w lesie). Interesuje mnie obszar mniej więcej 30x30km. Przeczytałem już "poradnik Lecha (GPS Maniak)" i coś na początek wyklikałem w MapEditie, doszedłem niestety do tematu "źródeł". Podkłady które posiadam (Polska topo 100k, sztabówki 50k) nie są niestety zbyt dokładne, słabo czytelne a już na 100% nie aktualne.
Przeglądając forum znalazłem geoportal i wymyśliłem, że to było by dla mnie b. dobre źródło. Znalazłem wątek n/t eksportu z gooportala do geotiffa, ale szczerze powiedziawszy brakuje mi wiedzy żeby go zrozumieć. Na mojej mapie (przynajmniej na początek) chciałbym mieć:
- drogi
- ukształtowanie terenu (bez warstwic) ale coś w stylu: las, rzeka, jezioro, góra (wysokość)
- podział lasu na oddziały (wraz z numerami "słupków" oczywiście)

I teraz parę pytań:

Czy ktoś mógłby mi w miarę łopatologicznie wyjaśnić jak:

- jak sciągnąć interesujący mnie fragment z geoportalu
- czy trzeba to robić "przez tiffa" i samemu wektoryzować czy też da się od razu mieć postać wektorową którą potem obrobię w mapedicie
- zakładając, że nie da się uzyskać wektorów tylko tiff'a, jaką powinienem wybrać skalę dla podkładu. Jak napisałem mapa ma służyć do "turystyki rowerowej i pieszej"

Piotr

Ps.: Sorry za lamerstwo ale "dopiero się uczę". Próbowałem "szukaj" ale nie bardzo Was rozumię ;-)
bilbolodz
Początkujący
 
Posty: 14
Dołączył(a): Śr, 04 sie 2010 11:21

Re: Geoportal -> IMG

Postprzez asandrzej » So, 07 sie 2010 9:52

Witam.
Informacje znajdzesz w tym wątku viewtopic.php?p=99785#p99785

Pobrane mapy można przetworzyć do pliku kmz lub programem Mapwel / pliki .img/
Mapy w plikach kmz obsługiwane są przez nowsze odbiorniki, po przetworzeniu programem
Mapwel, Moagu można stosować w odbiornikach nieprzygotowanych do obsługi map rastrowych
Przykłady (screnshot-y) map w plikach (.kmz) i (.img) można zobaczyć viewtopic.php?p=100476#p100476

Pozdrawiam
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Geoportal -> IMG

Postprzez bilbolodz » So, 07 sie 2010 23:00

asandrzej napisał(a):Witam.
Informacje znajdzesz w tym wątku viewtopic.php?p=99785#p99785

Problem polega na tym, że przeczytałem ten wątek i to mi nie wiele pomogło. OK, postaram się zadać bardziej precyzyjne pytania:

1) Czy da się przekonać Geoxa Viewer zaby generowała mapki "wyglądające bardziej jak te które pochodzą z aplikacje webowej" na portalu?
web.jpg
Mapka w aplikacj web
Geoxa.jpg
Mapa z Geoxa viewer


Jakie parametry trzeba ustawić przy definiowaniu poszczególnych warstw z gopoertalu? Czy korzystać z tych "wbudowanych" w Geoxa czy też podawać jakieś "inne" serwery i URLe. Jeśli tak to jakies?

2) Na które parametry trzeba zwrócić uwagę przy eksporcie z Goexy do TIFFa?
a) kompresja
b) Tryb kafelkowy (wielkosc kafelka)
c) DPI (jakie polecacie czy 96 jest wystarczające)

3) Jakie parametry trzeba ustawić w drugim kroku przy imporcie mapy DRG do OziExplorera? Takie pytanie już padło: http://www.garniak.pl/viewtopic.php?f=9&t=8573#p99785

i nawet jest chyba na nie odpowiedź: http://www.garniak.pl/viewtopic.php?f=9&t=8573#p99789, http://www.garniak.pl/viewtopic.php?p=93374#p93374 ale ja jestem zbyt głupi żeby ją zrozumieć więc proszę jaśniej.
Kiedy ustawiłem wartości tak jak w przykładzie to obiekt o współrzędnych 52 35N 19 17E (mniej więcej) pojawia się na "zaimportowanej mapie" na 9 32 N 19 10 E. Co robię źle?

4) Kiedy próbuję zaimportować plik GOETiff wygenerowany przez Geoxa Viewer do Demo wersji Mapwela to dostaje komunikat: Unable to perform operation. Datum, projection or number of calibration points not supported!" (plik TIFF 38Mb). Co sie dzieje?

Pozdrawiam

Piotr
bilbolodz
Początkujący
 
Posty: 14
Dołączył(a): Śr, 04 sie 2010 11:21

Re: Geoportal -> IMG

Postprzez asandrzej » So, 07 sie 2010 23:46

Wtiam.
Trochę dużo pytań jednocześnie, więc odpowiem kolejno.
1 Co zrobić żeby wyświetlić mapę.:
>Nowy
>Warstwa
>Dodaj warstwę WMS
> [G] Czechy zmieni na [G] Geoportal Rastrowa Mapa Topograficzna Polska
> po zaakceptowaniu wyświetli się nowe okno z wyborem warstw
> zaptaszkować według uznania.
> W oknie warstw pojawi się ( WSM Rastrowa Mapa…)
> zaptaszkować i poczekać na połączenie z serwerem
Można zaznaczyć kilka warstw, będą się nakładały.
Dołączam plik, który można wczytać z lokalizacją Warszawa.
Po przesunieciu arkusza na obszar który Ciebie intersuje zapisz do pliku,
przy następnym uruchomieniu wystarczy tylko wczytać zapisany plik.


2 Zapis do pliku
> Odptaszkować Tryb kafelkowy
>Rozdzielczość (DPI) ustawić na (300) tu można eksperymentować
Nie sprawdzałem wszystkich, gdyż ten program nie bardzo mnie interesuje poza tym mam arkusze obszaru całej Polski.
> Można dla ułatwienia pobrać plik TIF i PNG
W przypadku pobrania obu plików plik TIF można usunąć pozostawić tylko PNG i tfw.
W tym samym katalogu powinien być plik.png i .tfw (z taką szmą nazwą) przeprowadzić import do programu Ozi
Podczas importu program pobierze dane georeferencyjne z pliku .tfw wszystkie dane będą już wpisane, wystarczy przecisnąć OK
Zajmuje to więcej czasu niż sposób opisany w wątku związanym z tym tematem.
Po nabraniu doświadczenia można próbować sposób opisany w wątku, który też nie jest skomplikowany.

Na głownie pytania zamieściłem informacje szczególową na pozostałe odpowiem w skrócie.

Add 3
Dane, o które pytasz, jeżeli chodzi o import są prawidłowe, ale w tej chwili już nie będziesz musiał nic wpisywać.

Add 4
Geoxa Viewer generuje plik TIF, który nie jest akceptowany prze dużą część programów.
To chyba jest zrobione żeby zniechęcić do pobierania.



Pozdrawiam
Załączniki
ww.rar
(796 Bajtów) Pobrane 547 razy
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Geoportal -> IMG

Postprzez bilbolodz » N, 08 sie 2010 14:43

Cześć,

Dzięki za odpowiedź ale cały czas czegoś nie łapię

asandrzej napisał(a):1 Co zrobić żeby wyświetlić mapę.Nowy:
>Dodaj warstwę WMS
> [G] Czechy zmieni na [G] Geoportal Rastrowa Mapa Topograficzna Polska
> po zaakceptowaniu wyświetli się nowe okno z wyborem warstw
> zaptaszkować według uznania.
> W oknie warstw pojawi się ( WSM Rastrowa Mapa…)
> zaptaszkować i poczekać na połączenie z serwerem
Można zaznaczyć kilka warstw, będą się nakładały.
Dołączam plik, który można wczytać z lokalizacją Warszawa.

OK, wczytałem ale to w sumie jest mapa rastrowa "tak jak ze skanu". Jak chciałbym wyciągnąć z mapę która w kliencie webowym na goportal.gov.pl nazywa się (po lewej w warstwach) "Mapa topograficzna (VMAPL2)" (czyli taka jak pokazałem na screenie). Prościej by się ją wektryzowało.

asandrzej napisał(a):W tym samym katalogu powinien być plik.png i .tfw (z taką szmą nazwą) przeprowadzić import do programu Ozi
Podczas importu program pobierze dane georeferencyjne z pliku .tfw wszystkie dane będą już wpisane, wystarczy przecisnąć OK

Tego właśnie nie rozumiem. W drugim kroku OziExplorer podpowiada mi "domyślnie" to co mu wpisałem poprzednio. Nic sensownego "tam nie jest wpisane".
Jaki mam wybrac "Map Projection" i z ewentualnie z jakimi parametrami???

asandrzej napisał(a):Dane, o które pytasz, jeżeli chodzi o import są prawidłowe, ale w tej chwili już nie będziesz musiał nic wpisywać.

Skoro są prawidłowe to czemu mapka jest przesunięta? Końcówki. "że nie będę musiał już nic wpisywać" nie zrozumiałem kompletnie.
bilbolodz
Początkujący
 
Posty: 14
Dołączył(a): Śr, 04 sie 2010 11:21

Re: Geoportal -> IMG

Postprzez asandrzej » N, 08 sie 2010 15:30

Witam.

Jeżeli chodzi o arkusze Vmapl-2 nigdy żadnym programem nie pobierałem.

Edit: Pobieranie arkuszy Vmapl-2 było by możliwe jeżeliby w pliku wms.xml byłby odpowiedni wpis z adresem serwera.


Pliki powinny być w jednym katalogu nazwa.png i plik nazwa.tfw .
Do momentu pokazania się okna na załączonym screnie wszystko jest .OK tak sądzę.
Problem dotyczy wpisów w tym oknie które zamieszczam..
Podczas importu dane są pobierane z pliku .tfw
Sprawdzałem import kilkakrotnie wcześnie i teraz przed umieszczeniem postu, za każdym razem po przyciśnięciu Projectjon Setup pola danych są wypełnione.
Od tego momentu wystarczy tylko akceptować każdy komunikat .
Napisałem, każdy a zostanie wyświetlony jeden, po którym wyświetli się mapa.


Jeżeli u Ciebie import nie przebiega prawidłowo to po wyświetleniu arkusza sprawdź File> Check Calibration of Map> Projektjon Setup.
Pozdrawiam.
Załączniki
Okna.jpg
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Geoportal -> IMG

Postprzez marek777 » N, 08 sie 2010 17:52

Geoxa nie obsługuje serwerów ARS ;przez WMS nie ściągniesz warstwy VMAP

DOSTĘPNE POZIOMY DLA POSZCZEGÓLNYCH WARSTW MAP GEOPORTALU (serwer ARS)

Obrazek

Do ściągania z WMS niezły jest program MapoTero
http://www.forum.eksploracja.pl/viewtopic.php?f=10&t=15196&st=0&sk=t&sd=a&start=225
Jedynym jego minusem jest to ,że nie ma podglądu mapy i współrzędne mapy do ściągnięcia trzeba wpisywać ręcznie (lewy dolny róg,prawy górny róg) z geoportalu.
W ustawieniach można mu wybrać zapis do *.map (OziExplorer) ,a po zwiększeniu wielkości "bok segmentu" można ściągnąć mapę jako 1 duży obrazek.(segment x,y=1).

Może ktoś zna jakiś program do ściągania z ARS ?
marek777
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): N, 25 lip 2010 12:50

Re: Geoportal -> IMG

Postprzez Bas » N, 08 sie 2010 19:28

marek777 napisał(a):nie ma podglądu mapy i współrzędne mapy do ściągnięcia trzeba wpisywać ręcznie (lewy dolny róg,prawy górny róg) z geoportalu

To prawda, ALE mozna raz zadeklarowac obszar do pobrania o dowolnych wymiarach, chocby 300x300 km i isc spac... na 3 dni ;) Program pobierze wszystkie arkusze mapy i dolaczy swietna kalibracje do kazdego z nich.
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Re: Geoportal -> IMG

Postprzez asandrzej » N, 08 sie 2010 20:30

Witam
Przez 3 dni to pół Polski można pobrać przy Win 7 i dobrym łączu.
Z koordnatami też nie ma poroblemu, wyznaczyć punkty w Geoxa Viewer i skopiować.
Wyszukać odpowiedni punkt (z naddatkiem), nacisnąć "idź do współrzednych" i skopiować koordynaty.
(Pierwsze sześć cyfr od lewej)

Pozdrawiam,
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Geoportal -> IMG

Postprzez bilbolodz » Śr, 11 sie 2010 9:45

marek777 napisał(a):Do ściągania z WMS niezły jest program MapoTero
http://www.forum.eksploracja.pl/viewtopic.php?f=10&t=15196&st=0&sk=t&sd=a&start=225
Jedynym jego minusem jest to ,że nie ma podglądu mapy i współrzędne mapy do ściągnięcia trzeba wpisywać ręcznie (lewy dolny róg,prawy górny róg) z geoportalu.
W ustawieniach można mu wybrać zapis do *.map (OziExplorer) ,a po zwiększeniu wielkości "bok segmentu" można ściągnąć mapę jako 1 duży obrazek.(segment x,y=1).

Piękne to jest.... Jeszcze jakby mi ktoś wyjaśnił co kryje się za "cyferkami" w nazwach warstw mapy TOPO. Czy dobrze kombinuję, że pierwsza to skala a druga to rok powstania? Czy dobrze tez kojarzę, że np. TOPO_10_92 nie obejmuje całego obszaru kraju (w interesującym mnie obszarze widzę mapkę TOPO_10_65 a TOPO_10_92 jest pusty ekran).

Piotr
bilbolodz
Początkujący
 
Posty: 14
Dołączył(a): Śr, 04 sie 2010 11:21

Re: Geoportal -> IMG

Postprzez GPS Maniak » Śr, 11 sie 2010 10:00

bilbolodz napisał(a):Jeszcze jakby mi ktoś wyjaśnił co kryje się za "cyferkami" w nazwach warstw mapy TOPO.

Skala i owszem, a ta druga liczba oznacza układ współrzędnych w jakim mapa jest odwzorowana - co akurat w przypadku pobierania mapek "skalibrowanych dla oziego" nie ma dla użytkownika większego znaczenia.
Prawdą jest, że cała Polska nie jest pokryta mapami w określonym układzie. Rzuć może okiem tutaj: http://www.codgik.gov.pl/index.php?opti ... Itemid=122
Pozdrawiam Lechu

Plecak: Garmin Fenix 5X + Xiaomi Mi Max 2 a czasami: Oregon 600T, Rino530HCX Był: Summit, Vista, 60CS, 60CSX, 62ST, eTrex30, eTrex10, Fenix3, Epix
Samochód: 3490T Był: 200, 205T, 1200T
Avatar użytkownika
GPS Maniak
Radny
 
Posty: 14830
Dołączył(a): Pt, 16 mar 2007 2:55
Lokalizacja: Poznań / Lesko

Re: Geoportal -> IMG

Postprzez asandrzej » Śr, 11 sie 2010 10:18

bilbolodz napisał(a): Piękne to jest.... Jeszcze jakby mi ktoś wyjaśnił co kryje się za "cyferkami" w nazwach warstw mapy TOPO….


Witam

Mapy w Geoportalu są przetransformowane do układu WGS 84 tak, że w tym wypadku układ współrzędnych nie ma znaczenia wskazuje tylko,
w jakim układzie została sporządzony arkusz źródłowy, można traktować to, jako wyróżnik /nazwa mapy/
Grafika map z różnych układów jest tak charakterystyczna, że można je odróżnić wizualnie.

Pozdrawiam.
" Jak to nie zachwyca Galkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Galkiewiczowi, że go zachwyca,"
z mapami i GPS-em jest podobnie.
cytat: Witold Gombrowicz
Palmtop-aplikacja Garmin Que
asandrzej
Garniak
 
Posty: 6094
Dołączył(a): Śr, 13 lut 2008 20:24

Re: Geoportal -> IMG

Postprzez marek777 » Śr, 11 sie 2010 15:29

GEOPORTAL

http://212.244.179.168/przegladowka/defaultNav.htm

Podgląd dostępnych map Geoportalu dla danej warstwy ,skali i rejonu kraju.

Aktualność map (serwery WMS).

http://212.244.179.168/przegladowka/hel ... -kopia.htm



Mapy topograficzne w układzie "1942"

skala 1:10 000 skala 1:50 000

stan aktualności 1988-1995 1989-1992

pokrycie kraju około 9% pokrycia kraju około 4% pokrycia kraju

zasięg terenowy około 20 km2 około 320 km2



Mapy topograficzne w układzie "1992"

skala 1:10 000 skala 1:50 000

stan aktualności od 1993 do chwili obecnej od 1988 do chwili obecnej

pokrycie kraju około 25% pokrycia kraju około 50% pokrycia kraju

zasięg terenowy około 20 km2 około 320 km2



Mapy topograficzne w układzie "1965"

skala 1:10 000 skala 1:25 000 skala 1:50 000

stan aktualności 1970-1990 1967-1989 1963-1979

pokrycie kraju 100% pokrycia kraju 100% pokrycia kraju 100% pokrycia kraju

zasięg terenowy 40 km2 160 km2 640 km2



Mapy topograficzne w układzie UTM

skala 1:50 000

stan aktualności od 2002 do chwili obecnej

pokrycie kraju około 30% pokrycia kraju

zasięg terenowy około 640 km2



Mapy topograficzne w układzie "GUGIK-80"

skala 1:100 000

stan aktualności 1960-1977

pokrycie kraju 100% pokrycia kraju

zasięg terenowy około 1300 km2



Mapy hydrograficzne w układach "1965" "1942" i "1992" (skala 1 : 50 000)

układ "1965" układ "1942" układ "1992"

stan aktualności 1984-1989 1993-2002 od 1999 do chwili obecnej

pokrycie kraju około 12% pokrycia kraju około 10% pokrycia kraju około 40% pokrycia kraju

zasięg terenowy 640 km2 około 320 km2



Mapy sozologiczne w układach "1942" i "1992" (skala 1:50 000)

układ "1942" układ "1992"

stan aktualności 1993-2000 od 1999 do chwili obecnej

pokrycie kraju około 20% pokrycia kraju około 30% pokrycia kraju

zasięg terenowy około 320 km2

Pod adresem http://www.geoportal.gov.pl/ można sprawdzić co zostało uaktualnione.
marek777
Początkujący
 
Posty: 23
Dołączył(a): N, 25 lip 2010 12:50

Re: Geoportal -> IMG

Postprzez Bas » Śr, 11 sie 2010 20:35

MapoTero umozliwia pobieranie map jednorodnych- jednego typu (zrodla) i to jest zastosowanie "typowe". Niemniej jednak umozliwia tez podanie kilku zrodel map. Jest to przydatne, gdy na danym terenie nie ma pelnego pokrycia mapami np. nowszymi. Mozna wtedy "na samym wierzchu" polozyc mape nowsza, a pod spodem mape starsza (np. 1965). Jesli w danym miejscu nie bedzie pokrycia mapa nowsza (z gory), to przez powstala "dziure" bedzie widac mape starsza (z dolnej warstwy). Powstanie "latka" uzupelniajaca braki w nowej mapie i taki wlasnie obraz zostanie zapisany do "plaskiego" pliku jpg. Mapa przestanie byc jednorodna (dane z roznych map), ale przynajmniej nie bedzie w niej dziur.
Android: OsmAnd... + UMP-pcPL
Avatar użytkownika
Bas
Garniak
 
Posty: 1501
Dołączył(a): Pt, 31 sie 2007 17:11
Lokalizacja: Łódź

Re: Geoportal -> IMG

Postprzez craigpster » Pn, 13 wrz 2010 19:00

Ja tak jak kolega chcę sobie zrobić mapę wektorową swoich okolic do turystyki rowerowej. Napisałem sobie program który pobrał mi interesujące mnie mapy topo 50 92 z geoportalu i skalibrował pod oziexplorer. W samym oziexplorerze jest wszystko ok. tracki pasują itp ale nie mogę tego załadować do mapedit'a

Mam taki komunikat

Loading data from file 'D:\Mapy geoportal\144354570067.map'...
WARNING: Some unsupported datum is used: 'WGS 84'. No datum conversion performed.
Performing projection calculations...
WARNING: Some calibration points belong to a line. Please check the map calibration.
ERROR: loading has terminated.
2 warning(s).
Load time is 0.03 s.


a plik z kalibracją wygląda tak

OziExplorer Map Data File Version 2.2
144354-570067
144354570067.png
1 ,Map Code,
WGS 84,WGS 84, 0.0000, 0.0000,WGS 84
Reserved 1
Reserved 2
Magnetic Variation,,,W
Map Projection,Transverse Mercator,PolyCal,No,AutoCalOnly,No,BSBUseWPX,No
Point01,xy, 0, 0,in, deg, , ,N, , ,E, grid, ,564067,150354,N
Point02,xy, 4000, 0,in, deg, , ,N, , ,E, grid, ,576067,150354,N
Point03,xy, 4000, 4000,in, deg, , ,N, , ,E, grid, ,576067,138354,N
Point04,xy, 0, 4000,in, deg, , ,N, , ,E, grid, ,564067,138354,N
Projection Setup, 0.000000000, 19.000000000, 0.999300000, 500000.00, -5300000.00,,,,,
Map Feature = MF ; Map Comment = MC These follow if they exist
Track File = TF These follow if they exist
Moving Map Parameters = MM? These follow if they exist
MM0,Yes
MMPNUM,4
MMPXY,1,0,0
MMPXY,2,4000,0
MMPXY,3,4000,4000
MMPXY,4,0,4000
MM1B,3
MOP,Map Open Position,0,0
IWH,Map Image Width/Height,4000,4000


Wie ktoś w czym jest problem ?
Avatar użytkownika
craigpster
Początkujący
 
Posty: 31
Dołączył(a): Pn, 06 wrz 2010 12:13

Następna strona

Powrót do Tworzenie map

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości